Europejskie osiągnięcie Uniwersytetu Gdańskiego w ramach projektu Sea-EU. Międzynarodowa ekipa naukowców, na pokładzie katamaranu „Oceanograf” – flagowego statku UG, zbadała m.in. powietrze, wody morskie i ujścia rzek w portach kilku krajów UE. Pierwsze podsumowanie wyprawy zorganizowano w Gdańsku

Fot. Kazimierz Netka.

Rejs SEA-EU miał walory edukacyjne i naukowe, ale najważniejsza jego wartość to wzmacnianie więzi między nadmorskimi uniwersytetami Europy

Fot. Kazimierz Netka.

Przy dźwiękach orkiestry wieńczono w sobotę 2 lipca 2022 roku pierwszą pozabałtycka wyprawę naukową statku Oceanograf należącego do Uniwersytetu Gdańskiego. Był to nie tylko rejs daleki – bo aż na Biskaje i Atlantyk – ale również międzynarodowy. Na pokładzie tej jednostki UG pracowali bowiem naukowcy z kilku europejskich uniwersytetów, badając naturalne środowisko w jednych z najbardziej newralgicznych pod względem zagrożeń skażeniami, miejsc na styku lądu, morza i rzek w Unii Europejskiej.

Fot. Kazimierz Netka.

Celebrowanie finiszu tej wyprawy naukowej rozpoczęło się od złożenia profesorowi Piotrowi Stepnowskiemu, rektorowi Uniwersytetu Gdańskiego – meldunku z przebiegu i zakończenia rejsu. Króciutkie ustne sprawozdanie złożył kapitan „Oceanografa” Andrzej Wawrzyniak, w obecności załogi oraz admirała Jędrzeja Czajkowskiego. Owo uroczyste zakończenie wyprawy zorganizowano na nabrzeżu w centrum Gdańska, niedaleko Baszty Łabędź, obok cumującego na Motławie r/v Oceanograf. Uroczystość prowadziła Magdalena Nieczuja-Goniszewska – Rzecznik Prasowy, Kierownik Zespołu Prasowego Uniwersytetu Gdańskiego.

Fot. Kazimierz Netka.

– Niesamowity to moment bo po 38 dniach i 4000 mil niezwykłej podróży, rejsu, który naznaczony był wyjątkowościami, o których zaraz powiem – takimi słowami rozpoczął swe wystąpienie pan rektor Uniwersytetu Gdańskiego, profesor Piotr Stepnowski:

Fot. Kazimierz Netka.

– Oto dziś witamy w macierzystym porcie, naszego kolejnego Oceanografa, jednostkę Uniwersytetu Gdańskiego, który przeszedł swój pierwszy chrzest pozabałtycki. Otóż, byliśmy na Biskajach, na Atlantyku, dopłynęliśmy do Kilonii, Brestu, Kadyksu. Uniwersytet przeniósł się na ten czas na Oceanograf. To zaiste pływający uniwersytet, gdzie studenci z całej Europy, ze wszystkich naszych partnerskich uczelni uczyli się fachu oceanograficznego, gdzie naukowcy prowadzili swe badania, załoga była międzynarodowa tylko dlatego, że w każdym porcie zmienialiśmy skład naukowców z uniwersytetów: w Breście, Maltańskiego, w Kadyksie, w Kilonii i co najważniejsze – gościliśmy również na pokładzie naszego statku panią Kseniię Andrieievą z Uniwersytetu w Odessie, którą zaciągnęliśmy na ten rejs, a Uniwersytet w Odessie to nasz partnerski Uniwersytet. Mamy nadzieję, że już wkrótce partnerskim Uniwersytet naszego Uniwersytetu Europejskiego – European University. Trzymajcie za to kciuki i trzymamy kciuki za Odessę i za całą Ukrainę, Oczywiście!

Szanowni państwo, chciałbym szczególnie gorąco podziękować całej załodze, kapitanowi Andrzejowi Wawrzyniakowi, a także zespołowi naukowemu. Zespół kierowany był przez absolutnie niezwykłą osobę, panią doktor Aleksandrę Brodecką-Goluch, po prostu: Olę.

Fot. Kazimierz Netka.

Ola stawiła czoła i faktycznie i symbolicznie wszystkim przeciwnościom, które jak to na morzu – zawsze się zdarzają. Wspaniała robota. Program badawczy w 100 procentach wykonany. Ola zaraz o tym opowie. Chcę podziękować także panu profesorowi Adamowi Sokołowskiemu, który był szefem zespołu naukowego, a także głównemu hydrografowi doktorowi Jakubowi Idczakowi.

Fot. Kazimierz Netka.

Szczególne podziękowania dla głównego gospodarza statku, dziekana Wydziału Oceanografii i Geografii, pana profesora Waldemara Surosza. Waldek, dziękujemy. Dyrektor Instytutu Oceanografii, pan profesor Mariusz Sapota jest z panią wicedyrektor profesor Dorotą Burską – dziękuję bardzo. Chcę jeszcze podziękować admirałowi Jędrzejowi Czajkowskiemu oczywiście, kierownika Biura Armatora.

Szczególne podziękowania dla władz kanclerskich zwłaszcza wicekanclerza Leszka Fiertka, który ratował nas z opałów braku pozwoleń, już w trakcie rejsu, ale wszystko poszło znakomicie.

Słuchajcie, no, muszę podziękować naszym partnerom z Uniwersytetu Europejskiego Nadmorskiego, czyli European University of the Seas, Sea EU – szczególnie Fidelowi Echevarria, który jest naszym koordynatorem. Uwaga przyjął nasze zaproszenie na wykład inauguracyjny, gdzie będziemy podsumowywać trzy lata współpracy w ramach programu Uniwersytet Europejski, tak, że bądźcie z nami na inauguracji.

Chciałem podziękować Danielowi Gonzalesowi Fernandezowi z Uniwersytetu w Kadyksie, który kierował jednym z projektów badawczych no i dziękuję naukowcom z Uniwersytetu w Breście – absolutnie niezwykłe chłopaki: Jerome Goslin oraz Mathieu Waeles, którzy prowadzili również swój własny program i z tego będą absolutnie cudowne publikacje, a badaliśmy i mikroplastiki, i klimat, i zmieniające się warunki powietrza w wodach portowych, wydzielające się gazy cieplarniane. Dziękuję partnerom naukowym z Uniwersytetu w Kilonii, między innymi Jensowi Schneiderowi.

Wymieniać by długo. Dziękuję wszystkim, całej społeczności Uniwersytetu Gdańskiego za to, że jesteście tutaj dzisiaj i oczywiście faux pas musi być jak się szybko mówi: Szczególnie serdecznie chciałbym powitać panią wiceprezydent Gdańska, Monikę Chabior, która za moment zabierze głos. Brawa dla pani wiceprezydent! – zakończył swe wystąpienie prof. Piotr Stepnowski – rektor Uniwersytetu Gdańskiego.

– Bardzo to jest niesamowite, to jest pięknie, kiedy romantyzm łączy się z nauką – powiedziała Monika Chabior – wiceprezydent Gdańska:

Fot. Kazimierz Netka.

– To jest coś, co daje nadzieję, to jest coś, czego świat teraz potrzebuje, bo my potrzebujemy zrozumieć, że tylko natura może nas uratować, a tylko naukowcy wiedzą, jak to zrobić. Dlatego, jestem pod ogromnym wrażeniem tego, co zrobił zespół naukowy, jestem pod ogromnym wrażeniem tego wspaniałego statku, ale też laboratorium, ale też miejsca uczenia się, miejsca badania. Słuchajcie, my wszyscy, którzy mieszkamy nad morzem, ale też ci, którzy jesteśmy tutaj bo kochamy morze, wiemy, że jest ono cały czas niezbadane. Jest mnóstwo momentów, w których czujemy, że jest to program, który jeszcze ma wiele przed nami do odkrycia i wiele osób tego potrzebuje. Często rozmawiam i z naukowcami, i z rybakami, i z ludźmi, którzy szukają swojej tożsamości, chcąc się ukorzenić w naturze naszej surowej, pięknej, nadmorskiej. Dziękuję wam, że łączycie te światy, dziękuję wam, że dajecie nam nadzieję. Jestem bardzo ciekawa, co z tego wszystkiego wyniknie Jestem pewna, że dużo dobrego, bardzo wam dziękuję! – powiedziała Monika Chabior – wiceprezydent Gdańska.

Kierownik naukowy rejsu, pani doktor Aleksandra Bordecka-Goluch, podsumowanie rejsu:

Fot. Kazimierz Netka.

– Po 39 dniach i przepłynięciu ponad 4 000 mil morskich, Oceanograf, wrócił szczęśliwie z powrotem na wody polskie – powiedziała doktor Aleksandra Brodecka-Goluch – kierownik naukowy rejsu. Udało nam się zrealizować ponad 90 procent założonego planu badawczego, więc to jest ogromny sukces, biorąc pod uwagę niepewne warunki pogodowe, i niektóre przeciwności, które pojawiły się na drodze – zrealizowaliśmy naprawdę dużo, praktycznie cały plan badawczy. Udało nam się pobrać setki próbek do późniejszych badań chemicznych, biologicznych, ponadto zgromadziliśmy setki gigabajtów danych hydroakustycznych, naprawdę, tę kampanię można uznać za wielki sukces naukowy. Realizowaliśmy badania w ramach trzech projektów. Pierwszy dotyczył emisji gazów cieplarnianych z dna morskiego. Drugi projekt dotyczył badan zanieczyszczenia atmosfery. Trzeci projekt obejmował badania mikroplastiku w środowisku morskim.

Realizując trzy projekty badawcze ogromną rolę odegrała wspaniała załoga naukowa, której chciałam podziękować szczególnie i tutaj wymienię nazwiska kolegów i koleżanek z Uniwersytetu Gdańskiego czyli: doktora Jakuba Idczaka, profesorów: Adama Sokołowskiego, Anitę Lewandowską, Agatę Weydmann, doktor habilitowaną Katarzynę Smolarz, doktor Katarzynę Łukawską i Ryszarda Kuczyńskiego. Oprócz tego towarzyszyli nam naukowcy z 6 partnerskich uniwersytetów w ramach SeaEU: z Uniwersytetu w Kadyksie, Uniwersytetu w Breście, Uniwersytetu w Kilonii, i też podczas jednodniowych rejsów z Uniwersytetu w Splicie i z Uniwersytetu na Malcie.

Fot. Kazimierz Netka.

Też chciałabym podziękować wspaniałej załodze, z kapitanem panem Andrzejem Wawrzyniakiem na czele. Dzięki waszemu wsparciu i właściwie wykonywaniu naszych poleceń – dziękuję wam, bardzo za to dziękuję; za wasze ogromne wsparcie podczas realizacji całej agendy badawczej.

Fot. Kazimierz Netka.

Chciałabym również podziękować dziennikarzom z Uniwersytetu Gdańskiego, którzy towarzyszyli nam podczas całej wyprawy: Marcelowi, Alanowi i wspaniałemu filmowcowi, który dokumentował główne wydarzenia podczas rejsu: Wojtkowi Głodkowi i ogólnie dziękuję wszystkim którzy tworzyli tę charyzmatyczną atmosferę na rejsie, Naprawdę uczestniczyłam w wielu rejsach badawczych, różnego rodzaju, na różnych jednostkach ale ten rejs zapamiętam naprawdę w sposób szczególny. Też dziękuję panu rektorowi za zaufanie, za to, że powierzył mi taką funkcję kierownika całej wyprawy badawczej; że mogłam w niej uczestniczyć. Dziękuję bardzo! – zakończyła dr Aleksandra Brodecka-Goluch – kierownik naukowy międzynarodowego rejsu statku „Oceanograf” – pływającej jednostki naukowej Uniwersytetu Gdańskiego.

Fot. Kazimierz Netka.

Zwieńczeniem części oficjalnej tej uroczystości było uderzenie w dzwon przez rektora prof. Piotra Stepnowskiego i wiceprezydent Gdańska, Monikę Chabior.

Rejs zaczął się w Gdyni, wyruszył 26 maja z portu w Gdyni do Kilonii w Niemczech, następnie dopłynął do Brestu we Francji skąd wyruszył do Kadyksu w Hiszpanii. Rejs SEA-EU niósł ze sobą walory edukacyjne i naukowe, jednak najważniejszą jego wartością jest wzmacnianie więzi między nadmorskimi uniwersytetami Europy. W skład zespołu naukowego weszli geochemicy, chemicy, fizycy i biolodzy – poinformowała Magdalena Nieczuja-Goniszewska – Rzecznik Prasowy, Kierownik Zespołu Prasowego Uniwersytetu Gdańskiego.

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *