Fot. Hanna Zawada-Landowska.
Konkursowe dzieła absolwentów polskich uczelni artystycznych wystawione na pokaz
Fot. Kazimierz Netka.
Co urokliwego można dojrzeć we współczesnym świecie? Czy Ziemia jest piękna, czy raczej przerażająca? Jak to piękno (jeśli istnieje) Ziemi, jej mieszkańców, a także Wszechświata wyrazić? Jakimi sposobami, środkami? A jak to widzą i pokazują młodzi? Można się tego dowiedzieć, odwiedzając w Gdańsku Zbrojownię, wszak w obecnych czasach, wojny, taki obiekt bardzo pasuje do rzeczywistości. W tym przypadku chodzi jednak o Zbrojownię Sztuki, na szczęście. Tam, 22 lipca 2022 roku, uhonorowano autorów najlepszych prac dyplomowych absolwentów polskich uczelni artystycznych. Główną organizatorką była Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku i ona udostępniła swe pomieszczenia do pokazania dokonań młodych artystów. Mieliśmy przyjemność uczestniczyć w tym wernisażu wystawy pt. „Najlepsze Dyplomy Akademii Sztuk Pięknych”.
Uroczystość prowadziła Hanna Świętnicka z Biura Współpracy i Umiędzynarodowienia Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku:
Fot. Kazimierz Netka.
Wystawa „Najlepsze Dyplomy Akademii Sztuk Pięknych” już od szczęśliwych 13 lat promuje absolwentki i absolwentów z całej Polski, prezentując szerokiej publiczności zbiór najciekawszych indywidualności – powiedziała Hanna Świętnicka. Wystawa ma charakter konkursowy. Udział w w finale jest już wyróżnieniem.
– Z doświadczenia własnego i starszych artystów wiem, że po latach te dyplomy i CV, kiedy te dyplomy staną się już trochę mniej ważne, to wszyscy będziecie podążać za słowami Pabla Picassa, który mówił: „Naucz się zasad jak profesjonalista, abyś mógł je łamać jak artysta”. Myślę, że po to właśnie jest kształcenie w uczelniach artystycznych – dodała Hanna Świętnicka.
Fot. Kazimierz Netka.
– Serdecznie was witam po raz 13; ale 13 nie jest pechowa – powiedział prof. Krzysztof Polkowski – rektor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. – Wynika z sytuacji losowych, Chcę ze swej strony serdecznie podziękować przede wszystkim fundatorom tych nagród, panu marszałkowi województwa, prezydentom naszych trzech miast, a także instytucjom, które tak hojnie nagradzają naszych absolwentów.
Fot. Kazimierz Netka.
Chcę też serdecznie podziękować swoim pracownicom i pracownikom. – powiedział pan rektor wskazując m.in.: Dział Promocji, prorektora do spraw współpracy, który jest szefem Działu Promocji, panie z Biura Współpracy z Zagranicą, Hannę Świętnicką, Biuro Rektora, szefową Działu Promocji.
Staramy się nie popełniać błędów, udało się nam ich uniknąć. Chcę podziękować koleżankom i kolegom z naszego gremium jurorskiego. Serdecznie państwa witam, dziękuję za obecność. Zapomniałem podziękować przede wszystkim aranżerowi wystawy, panu doktorowi Pawłowi Czarzastemu i jego współpracownikom.
– Chcę przybliżyć techniczną część tej wystawy, zanim przejdziemy do części rozrywkowej – mówił dr Paweł Czarzasty, imiennie wskazując osoby, które pracowały przy urządzaniu tej ogólnopolskiej ekspozycji.
Fot. Hanna Zawada-Landowska.
– Wystawa znajduje się na 3 poziomach. Jesteśmy na głównym, środkowym. Nad nami aula, a pod nami piwnica – gdzie odbywają się projekcje i prace, które wymagają pełnej ciemności aby w pełni móc doświadczyć, przeżyć – powiedział komisarz wystawy dr Paweł Czarzasty.
Fot. Kazimierz Netka.
Dyplomy Laureatom wręczali fundatorzy nagród, albo przedstawiciele tych instytucji. Oto nagrodzeni absolwenci uczelni artystycznych w 13. edycji Ogólnopolskiej Wystawy Najlepszych Dyplomów Akademii Sztuk Pięknych:
NAGRODA REKTORÓW ASP (20 000 ZŁ): Karolina Cygnar „Laboratorium życia”, promotor: prof. ASP dr. hab. Ewa Janus, ASP w Krakowie.
Fot. Kazimierz Netka.
Podczas honorowania Laureatki w tej kategorii, zabrakło na chwile głównego wręczającego. Zaczęły się nawoływania: Panie Profesorze Wojciechu! Przewodniczący Jury po chwili się pojawił, witany oklaskami.
NAGRODA MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO (15 000 ZŁ): Klaudia Kania „O studni”, promotor: prof. Mariusz Białecki, ASP Gdańsk:
Fot. Kazimierz Netka.
NAGRODA MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA POMORSKIEGO (8 000 ZŁ): Joanna Krawczyk „Roszada”, promotor: dr Witek Orski, AS Szczecin
Fot. Kazimierz Netka.
– Witamy w mieście wolności i solidarności i w mieście, w którym kultura nie jest w żaden sposób spętana – mówił Mieczysław Struk – marszałek województwa pomorskiego. W mieście, w którym można nie tylko wręczać dzisiaj nagrody i w którym możecie swe prace prezentować i rozwijać swe kariery. Liczę, że nie tylko nagrodzone prace, ale także pozostałe prace które są dzisiaj prezentowane, będą na pewno znakomitym dowodem waszej ścieżki kariery. Wszystkim młodym ludziom którzy są dziś z nami i tym, którzy będą twórczość swoją pokazywać w Gdańsku, życzę naprawdę samych sukcesów na waszej – można powiedzieć – nowej drodze, bo niedawno skończyliście Akademie Sztuk Pięknych, Uniwersytet Artystyczny. Życzę wam samych sukcesów. A teraz informacja: decyzją jury nagrodę ufundowaną przez marszałka województwa pomorskiego otrzymuje Joanna Krawczyk za pracę „Roszada” – zakomunikował marszałek Mieczysław Struk.
Fot. Kazimierz Netka.
NAGRODA PREZYDENTA MIASTA GDAŃSKA (8 000 ZŁ): Magdalena Banaś „Krajobraz skóry. Rozważania o tożsamości, cielesności i miejscu”, promotor: prof. Przemysław Tyszkiewicz, ASP Wrocław
Fot. Kazimierz Netka.
– Szanowni państwo, ja czuję ten dreszcz; jest naprawdę ekscytująco – powiedział Monika Chabior – zastępczyni prezydent Gdańska. – Bardzo się cieszę. Jestem niezmiernie dumna, że właśnie tutaj się odbywają u nas w Gdańsku te wydarzenia. Tutaj ta nadzieja polskiej sztuki się koncentruje. Ja wierzę, że właśnie to jest najlepsze miejsce, żeby to przeżywać i w imieniu prezydent Aleksandry Dulkiewicz wszystkich was serdecznie witam, którzy przybyliście do Gdańska. Cieszę się, że mogę wręczyć w jej imieniu nagrodę Prezydenta, którą otrzymuje pani Magdalena Banaś z Akademii Sztuk Pieknych we Wrocławiu. Będę obserwować rozwój kariery – powiedziała pani wiceprezydent Gdańska, Monika Chabior.
Fot. Hanna Zawada-Landowska.
NAGRODA PREZYDENTA MIASTA GDYNI (8 000 ZŁ): Michał Wasiak „Cykl obrazów inspirowanych malarstwem caravaggionistów”, promotor: dr. hab. Tomasz Musiał, ASP Łódź
NAGRODA PREZYDENTA MIASTA SOPOTU (4 000 ZŁ): Eliza Gawrjołek „Inwentaryzacja strat”, promotorzy: dr hab. Dominika Sadowska i prof. ASP dr hab. Łukasz Ogórek, ASP Łódź
NAGRODA SPECJALNA INSTYTUTU SOMAESTHETICS AND THE ARTS CENTER AKADEMII SZTUK PIĘKNYCH W KRAKOWIE (3 000 ZŁ): Magdalena Banaś „Krajobraz skóry. Rozważania o tożsamości, cielesności i miejscu”, promotor: prof. Przemysław Tyszkiewicz, ASP Wrocław
WYRÓŻNIENIE HONOROWE: Krystyna Dobrzańska „Mapa ciała”, promotorzy: prof. ASP dr hab. Karolina Breguła i prof. Wojciech Łazarczyk, AS Szczecin
NAGRODA KRYTYKÓW (10 000 ZŁ): Ewelina Węgiel „Ludzie stąd”, promotor: dr hab. Agata Pankiewicz, ASP Kraków
NAGRODA CENTRUM SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ ŁAŹNIA W POSTACI INDYWIDUALNEJ WYSTAWY: Katarzyna Serkowska, „Martwa natura?”, promotor: prof. Grzegorz Klaman, ASP Gdańsk
NAGRODA GDAŃSKIEJ GALERII MIEJSKIEJ W POSTACI INDYWIDUALNEJ WYSTAWY: Dominika Gierszewska, „Rozważania na temat uważności. Człowiek niskopodłogowy”, promotor: prof. Piotr Kurka, UA Poznań
NAGRODA PAŃSTWOWEJ GALERII SZTUKI W SOPOCIE W POSTACI INDYWIDUALNEJ WYSTAWY: Eliza Gawrjołek „Inwentaryzacja strat”, promotorzy: dr hab. Dominika Sadowska i prof. ASP dr hab. Łukasz Ogórek, ASP Łódź.
Wydarzeniem towarzyszącym otwarciu wystawy i honorowaniu Laureatów, był panel dyskusyjny krytyków sztuki, pt. „Po co krytyk/krytyczka na wernisażu?”. Debatę zorganizowano już po raz szósty i jest ona ważnym głosem krytycznym budującym refleksję wokół twórczości absolwentów uczelni artystycznych. Przypomnijmy, że krytycy biorący udział w panelu przyznali też swoją nagrodę. W skład jury i panelu dyskusyjnego weszli: Piotr Sarzyński, Małgorzata Ludwisiak, Jakub Banasiak, Karol Sienkiewicz i Aleksander Hudzik. Moderator panelu: dr Zbigniew Mańkowski – poinformowała Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku.
Fot. Kazimierz Netka.
Wystawa „Najlepsze Dyplomy Akademii Sztuk Pięknych 2021”, „The Esteemed Graduates of Academies of Fine Arts 2021”, czynna jest od 23 lipca do 28 sierpnia 2022 roku, w godz. 11.00 – 18.00. Miejsce: Zbrojownia Sztuki w Gdańsku, Targ Węglowy 6. Komisarz wystawy: dr inż. Paweł Czarzasty. Asystenci Komisarza: dr Filip Ignatowicz, mgr Piotr Wyrzykowski, mgr Daniel Sobański, mgr Jakub Zając.
Jak już napisaliśmy, wydarzenie ma charakter konkursowy. Wzięli w nim udział wybrani absolwenci następujących kierunków i specjalizacji: fotografia, grafika artystyczna, instalacje, malarstwo, intermedia, performance, rysunek, rzeźba, ceramika, szkło artystyczne, tkanina artystyczna – publicznych uczelni artystycznych w Polsce.
Kazimierz Netka
Czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl