Fot. Kazimierz Netka.
Państwo jesteście z klasą, a my jesteśmy z kasą – powiedział dr Paweł Poszytek, dyrektor FRSE, po otrzymaniu nominacji na przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego WorldSkills Europe Poland 2023
Fot. Kazimierz Netka.
W Uniwersytecie Gdańskim, w poniedziałek, 5 września 2022 roku, zaczęła się nowa epoka w sięganiu po unijne dotacje oraz w kształceniu młodych ludzi. Po pierwsze, zainaugurowano działalność InnHub Erasmus+. Po drugie, rozpoczęto ostateczne przygotowania do do mistrzostw Europy w umiejętnościach fachowych młodych ludzi, czyli do World Skills Europe 20923, które dokładnie za rok, czyli 5 września 2023 roku, rozpoczną się w Gdańsku.
Fot. Kazimierz Netka.
W tej uroczystości uczestniczyła m.in. Laurence Gates – dyrektor generalna WorldSkills Europe. Uroczystości prowadzili: red Marek Zając oraz Magdalena Nieczuja-Goniszewska – kierownik Zespołu prasowego, rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego.
– To jest wielka przyjemność dla mnie, że mogę tutaj stać i powitać państwa podczas pierwszej konferencji dotyczącej EuroSkills Gdańsk 2023 – powiedziała Laurence Gates – dyrektor generalna WorldSkills Europe:
Fot. Kazimierz Netka.
– EuroSkills to największe zawody umiejętności branżowych w Europie, skupiające setki młodych ludzi w wieku poniżej 25 lat z 35 krajów członkowskich WorldSkills Europe, którzy konkurują o laur najlepszego w Europie w wybranej konkurencji.
Siłą napędowa WorldSkills są energia, talent i entuzjazm młodych ludzi, którzy są punktem centralnym naszej misji, która polega na skupieniu edukatorów, rządów i młodych ludzi nad celem społecznym jakim jest rozwój umiejętności branżowych na rzecz indywidualnych osób gospodarek i społeczeństw. Dzięki WorldSkills możemy pokazać najwyższe standardy doskonałości, co mam nadzieję motywuje młodych ludzi, by rozwijali swe umiejętności branżowe.
Zawody EuroSkills i WorldSkills często porównywane są do olimpiady, nazywane olimpiadą umiejętności branżowych i myślę, że to porównanie jest bardzo trafne, dlatego, że podobnie jak sportowcy, to zawodnicy, biorcy udział w EuroSkills rozwijają swoje umiejętności i uzyskują mistrzostwo dzięki swemu zaangażowaniu i szkoleniom prowadzonym przez najlepszych ekspertów branżowych i mają na celu osiąganie najlepszych rezultatów i doskonałości tak właśnie jak sportowcy.
Fot. Kazimierz Netka.
Tak jak w przypadku olimpiady, uczestnictwo każdego młodego zawodnika wymaga lat przygotowań. Po pierwsze, są wybierani przez swoich pracodawców, szkoły czy instytucje szkoleniowe, do udziału w zawodach lokalnych, następnie w krajowych, a z kolei są wybierani do uczestnictwa w WorldSkills Europe by mogli się dalej doskonalić i reprezentować swój kraj na arenie międzynarodowej. Ale jest pewna różnica między sportowcami biorącymi udział w olimpiadzie a młodymi specjalistami, którzy biorą udział w zawodach WorldSkills i EuroSkills, ponieważ, jeśli olimpijczykom raz się nie uda, mogą próbować po raz kolejny i kolejny. Natomiast w EuroSkills to jest tylko jedna możliwość w życiu. Można tylko raz w życiu wziąć udział w WorldSkills czy EuroSkills.
Teraz może przejdźmy do wydarzenia, które nas sprowadza tutaj, czyli do wydarzenia EuroSkills w Gdańsku. Jesteśmy bardo podekscytowani, mając na uwadze wyzwania, które stały przed nami, a było ich wiele . Musieliśmy je pokonać w bardzo krótkim czasie. EuroSkills w Gdańsku będzie 8 konkursem i pierwszym, który zostanie zorganizowany w Posoce i chociaż Polska jest młodym członkiem WorldSkills Europe, dlatego, że przystąpiła doń w 2017 roku, to wiemy, ze Polacy mają znacznie większe doświadczenie w dziedzinie umiejętności branżowych. To wszystko dzięki między innymi Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, która działa w Polsce od 29 lat i która organizuje między innymi coroczny konkurs SkillsPoland – zawody krajowe. I właśnie dzięki temu doświadczeniu i ogromnej wiedzy, jaką posiada Fundacja, jesteśmy przekonani że EuroSkills Competition w Polsce będzie wspaniałym wydarzeniem zorganizowanym w imieniu 31 członków organizacji.
Przeprowadzenie tak dużego międzynarodowego wydarzenia na tak wielką skalę oczywiście nie byłby możliwe bez zaangażowania i wsparcia partnerów. WorldSkills Europe jest szczególnie wdzięczny nie tylko WorldSkills Poland i Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, ale też partnerom projektu: Miastu Gdańsk, AmberExpo i wielu innym partnerom: rząd, przemysł i edukacja – im również chcielibyśmy przekazać ogromne podziękowania.
Fot. Kazimierz Netka.
Przed mami już niespełna rok. Przygotowania są w toku. WorldSkills Europe oczekuje dalszej współpracy z WorldSkills Poland, Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji i pozostałymi partnerami organizującymi to wydarzenie. Jesteśmy przekonani, że będzie to niezapomniana impreza w Gdańsku we wrześniu 2023 roku, która skupi, dzięki umiejętnościom, wiele osób i pokaże najwyższe standardy doskonałości młodych specjalistów branżowych z całej Europy.
Mówiłam bardzo długo, a teraz chciałabym przekazać akt nominacji na ręce pana dyrektora Pawła Poszytka – powiedziała Laurence Gates – dyrektor generalna WorldSkills Europe:
Fot. Kazimierz Netka.
Akt nominacji na przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego EuroSkills Gdańsk 2023.
Ważnym dla Pomorza wydarzeniem było podpisanie z uczelniami województwa pomorskiego porozumienia o promocji i wspierania innowacji poprzez Program Erasmus+ InnHUb Gdańsk.
– InnHUB Gdańsk w Uniwersytecie Gdańskim, będzie trzecim po Krakowie i Katowicach centrum innowacji programu Erasmus+, ośrodkiem powołanym do życia przez Narodową Agencję Programu Erasmus+ i Europejski Korpus Solidarności oraz Uniwersytet Gdański – poinformowała Magdalena Nieczuja-Goniszewska:
Fot. Kazimierz Netka.
– Będzie pełnił rolę nie tylko punktu informacyjnego, ale także miejsca warsztatów i szkoleń promując na Pomorzu fakt, że program Erasmus+ jest przeznaczony nie tylko dla studentów. Ze środków na wymiany międzynarodowe na dofinansowanie projektów, mogą korzystać nie tylko uczelnie, ale również szkoły, przedszkola, ośrodki doskonalenia zawodowego, firmy od jednoosobowej działalności po spółki, instytucje samorządowe, fundacje, stowarzyszenia czy kluby sportowe. Jak widzimy, gama jest szeroka. Centrum będzie również promować Europejski Korpus Solidarności nazywany młodszym bratem programu Erasmus+. Europejski Korpus Solidarności finansuje wolontariat międzynarodowy i lokalne projekty solidarnościowe – poinformowała Magdalena Nieczuja-Goniszewska.
– Nie mogę się nie odnieść do tego, czego świadkami byliśmy przed momentem – do tego wielkiego odliczania do EuroSkills 2023 – powiedział prof. Piotr Stepnowski – rektor Uniwersytetu Gdańskiego:
Fot. Kazimierz Netka.
– To wielkie, ekscytujące wydarzenie, które budzi bardzo wiele nadziei. To nie tylko promocja miasta, to nie tylko osadzenie trwałe Polski jako tego ważnego aktora tego niezwykłego przedsięwzięcia, ale również podkreślenie roli uczelni akademickich w budowaniu kształcenia branżowego. Myślę, że dzisiaj musimy wyjść poza ten schemat, który nam towarzyszy: kształcenia akademickiego, prowadzenia badań naukowych, właśnie po to, bo ważne jest oddziaływanie na otoczenie społeczne i gospodarcze uczelni wyższych. Dzisiaj jesteśmy tu w gronie kilkunastu uczelni wyższych z Pomorza, a moment będziemy podpisywać akt przystąpienia do tego równie ważnego punktu: Centrum InnHUBa, który będzie promieniował na cały nasz region i wzmacniał nasz potencjał w zakresie współpracy międzynarodowej; pomoże sięgnąć po te środki, które Paweł kładzie na stole. Paweł! Komisja Europejska, a Paweł tyko nimi operuje. Jakże ważny moment w którym będziemy mieć tu, na miejscu, wspaniałe wsparcie eksperckie w realizacji cudownych programów edukacyjnych, współpracy z otoczeniem, edukacji od przedszkola po trzeci wiek. W tym wszystkim uczelnie, jako węzły merytoryczne, które są w stanie nie tylko świadczyć wsparcie merytoryczne dla projektów, bo to jest oczywiste, ale być również pewnym zalążkiem innowacji. Stąd nazwa: Węzeł Innowacji, InnHUB. To na pewno wielkie wyzwanie, ale również szansa na to, żeby wyjść poza ukute ramy uczelni wyższej – powiedział prof. Piotr Stepnowski – rektor Uniwersytetu Gdańskiego. I dodał:
– Szanowni państwo, tu w gronie rektorów – za moment wszyscy zostaną przedstawieni – jesteśmy bardzo świadomi tego, jak wielkie szanse daje nam program Erasmus+. Korzystamy z tego na co dzień. Ośrodek pomorski jest niewątpliwie liderem jeśli chodzi o wymianę akademicką. Przypomnę tylko, że w właśnie rozstrzygniętym konkursie na projekty K131, Uniwersytet Gdański jest trzecia uczelnią w Polsce jeśli chodzi o wysokość dofinansowania wymiany akademickiej. Pozostałe uczelnie znakomicie również sobie radzą w tych programach. To, co my doceniamy najbardziej, poza kontynuacją i rozwojem wymiany akademickiej i studenckiej, to mobilności pracowników, nie tylko naukowców ale również administracji. To jest szansa, żeby w ramach chociażby uniwersytetów europejskich operujących w ramach Erasmusa móc wymieniać się kadrą czy to biblioteki, czy administracji, czy promocji – koleżanka też była zdaje się w Splicie, podglądała koleżanki i kolegów jak pracuje się na innej uczelni. To łapanie tego drugiego oddechu, innego horyzontu, pozwala nam naprawdę na budowanie silnego ośrodka akademickiego. Wykorzystajmy to w pełni. InnHUB, mam nadzieję, będzie również wspierał uczelnie pomorskie w realizacji celów zrównoważonego rozwoju, bo taka jest też misja tego węzła innowacji. Przypomnę, że uczelnie trójmiejskie w ostatnim wydaniu rankingu Times Education sięgnęły po laury. Na skalę ogólnopolską jesteśmy absolutnie najlepsi. Pro domo sua – mogę się pochwalić trochę.
Fot. Kazimierz Netka.
Szanowni państwo, to również wielka szansa na to, abyśmy tworzyli swoistą sieć, federację, uczelni zielnych, uniwersytetów zielonych, które widzą jak ważne są te wyzwania środowiskowe, również pod kątem edukacji. Głęboko wierzę w to, Pawle, że uda się nam napisać kilka projektów właśnie na realizację celów zrównoważonego rozwoju w różnych obszarach na różnych etapach edukacji. Powtórzę się: od przedszkola do trzeciego wieku.
Fot. Kazimierz Netka.
Szanowni państwo, jesteśmy niezwykle dumni z tego, że możemy być gospodarzem dwóch ważnych uroczystości. Odliczamy czas do EuroSkills 2023, otwieramy InnHUB, a tak naprawdę mamy jeszcze trzecią uroczystość. Już dzisiaj zapowiadamy uruchomienie Welcome Centre – specjalnego miejsca dla studentów zagranicznych, tu w Uniwersytecie Gdańskim. Podobne działają już w naszych zaprzyjaźnionych uczelniach. Chyba najdłużej w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym, w Politechnice Gdańskiej, w pozostałych uczelniach zgromadzonych tu dzisiaj, reprezentowanych przez magnificencje rektorów, ale również w Uniwersytecie Gdańskim, tu, w Bibliotece będzie biło serce umiędzynarodowienia Uniwersytetu Gdańskiego, z czego jesteśmy bardo dumni – powiedział prof. Piotr Stepnowski – rektor Uniwersytetu Gdańskiego.
– Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji działa od 1993 roku. Wypełnia zadania Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności na lata 2021 – 2027 – przypomniała Magdalena Nieczuja-Goniszewska. – Od 2014 roku uczestniczy również we wdrażaniu Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Równolegle realizuje europejskie inicjatywy. Jest ich wiele. Wymienię tylko niektóre: e-twinning, eurodesk Polska. Wspiera także współpracę z krajami wschodu za pośrednictwem Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży, Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży oraz Centrum Współpracy z Krajami Europy Wschodu i Kaukazu SALTO.
– Na początek powinienem podziękować wielu różnym osobom i instytucjom, którzy nas tutaj przywiedli – powiedział dr Paweł Poszytek – dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego EuroSkills Gdańsk 2023:
Fot. Kazimierz Netka.
– Zwolenników programu Erasmus+ i dobrych dusz jest naprawdę cała masa. Główne podziękowania dla szanownego pana rektora Uniwersytetu Gdańskiego profesora Piotra Stepnowskiego, Często droga od pomysłu do przemysłu jest długa. Wiedzieliśmy, co chcemy wspólnie zrobić. Dziękujemy, że tak nas pięknie ugościłeś, że integrujesz środowisko Pomorza, że możemy właśnie to Centrum Erasmus+ na Pomorzu umieścić tutaj. Cieszę się, że dołączył profesor Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej. Dziękujemy pięknie; pan rektor Wilde też wpisuje się w integrację tych naszych działań.
Dlaczego to robimy? Program Erasmus+ kojarzy się wszystkim z indywidualną mobilnością, że wyjeżdżają studenci. Ale to jest tylko mała historia Erasmusa. Program Erasmus+ ma dwie nogi: mobilnościową – wyjazdów indywidualnych i to nie tylko studenci wyjeżdżają. Przez ostanie 5 lat my jako operator programu Erasmus+ tu w Polsce, wysłaliśmy za granicę na kilkumiesięczne staże 100 000 młodych osób ze szkół zawodowych, branżowych, również z państwowych wyższych szkół zawodowych ale też i z uczelni. To jest też osób dorosłych to jest mobilność pracowników młodzieżowych. Pamiętajmy też, że Program Erasmus+ ma drugą bardzo potężną nogę. To jest dofinansowanie projektów współpracy między różnymi instytucjami, między uczelniami, między uczelniami a biznesem. To jest tak ważne teraz, kiedy wychodzimy z pandemii, gdy jest duża potrzeba by ucyfrawiać ofertę edukacyjną na uczelniach, ucyfrawiać zasoby.
Program Erasmus+ ma na to pieniądze. Państwo jesteście z klasą, a my jesteśmy z kasą – powiedział dr Paweł Poszytek – dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego EuroSkills Gdańsk 2023.
Fot. Kazimierz Netka.
Priorytetem działalności Erasmus+ InnHUB w Gdańsku jest promocja programu Erasmus+ zmierzająca do uzyskania w kolejnych konkursach jeszcze większej liczby dobrej jakości wniosków o dotacje w wysokim stopniu rozwiązań innowacyjnych – przypomniała Magdalena Nieczuja- Goniszewska. Biorąc pod uwagę to, że w województwie pomorskim w roku akademickim ubiegłym studiowało ponad 83 tysiące studentek i studentów, można przyjąć, że uczelnie to idealna platforma szerzenia wiedzy o programie Erasmus+. Za chwilę nastąpi podpisanie porozumienia pomiędzy Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji a przedstawicielami władz pomorskich uczelni.
– To trzecie takie nasze porozumienie po krakowskim i katowickim – poinformował dr Paweł Poszytek. – Czekają w kolejce Łódź i Poznań.
Cele porozumienia to m.in.:
– zwiększenie świadomości, o ofercie programu Erasmus+ w województwie pomorskim wśród podmiotów działających w różnych gałęziach gospodarki
– szkolenie w instytucjach partnerskich kadry punktów informacyjnych, a także liderów realizujących projekty,
– przyczynienie się do podnoszenia innowacyjności poprzez udział w projektach innowacyjnych,
– promocja i zachęcani do wnioskowania o środki z programu Erasmus+,
– budowanie i rozszerzanie współpracy międzynarodowej, synergia biznesu z nauką i kształcenie dzięki programowi Erasmus+.
Fot. Kazimierz Netka.
Umowy z Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji podpisali: prof. Piotr Stepnowski – rektor Uniwersytetu Gdańskiego; prof. Krzysztof Wilde – rektor Politechniki Gdańskiej, przewodniczący Rady Rektorów Województwa Pomorskiego; prof. Michał Markuszewski – prorektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego; dr Adam Świerżewski – prorektor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku; prof. Adam Weintrit – rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni; kontradmirał prof. Tomasz Szubrycht – rektor, komendant Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni; prof. Paweł Cięszczyk – rektor Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku; dr hab. Marek Łukasik – prorektor Akademii Pomorskiej w Słupsku, profesor uczelni; dr inż. Jarosław Niedojadło – rektor Akademii Nauk Stosowanych w Elblągu, profesor uczelni; dr hab. Artur Kozłowski – prorektor Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku, profesor uczelni; prof. Waldemar Tłokiński – rektor Ateneum – Szkoły Wyższej w Gdańsku. Nieobecny był prof. Marek Rocławski – prorektor Akademii Muzycznej w Gdańsku.
Zróbmy coś w rodzaju bayraktara…
– Szanowni państwo, wasze magnificencje, w imieniu Rady Rektorów Uczelni Pomorskich, którą mam przyjemność reprezentować, chciałbym wyrazić wielkie zadowolenie w imieniu rektorów uczelni pomorskich z powstania Erasmus+ HUB w Gdańsku – powiedział prof. Krzysztof Wilde – rektor Politechniki Gdańskiej, przewodniczący Rady Rektorów Województwa Pomorskiego:
Fot. Kazimierz Netka.
– Serdecznie gratuluję panu rektorowi Piotrowi Stepnowskiemu, że doprowadził tę inicjatywę do finału. Bardzo dziękuję panu dyrektorowi Pawłowi Poszytkowi za zaufanie i chęć bliskiej współpracy. Mam dwa wątki, które chciałbym poruszyć: to integracja i efektywna współpraca, dzięki której ta dodatkowa instytucja, dodatkowe miejsce wzmocni – to było już powiedziane, pan dyrektor mówił, to pani Magda mówiła. Skorzystają nie tylko studenci, pracownicy, ale też liczne instytucje oświatowe, firmy, instytucje samorządowe, władze samorządowe. Te wszystkie elementy umożliwią tworzenie tak zwanego ekosystemu. Ten ekosystem ma swój cel. Będę bardzo pragmatyczny: tym celem jest przewaga konkurencyjna. Pomorze to specyficzne miejsce: mamy zarówno duże doświadczenie i duży potencjał innowacyjny, ale także duże ambicje. Sparafrazuję pewne dyskusje, które miałem ostatnio: tak jak Turcy skonstruowali swego bayraktara, tak tego typu urządzenie powinniśmy zrobić także tutaj. Panie dyrektorze, wasze magnificencje, chcemy mieć taką przewagę konkurencyjną, która umożliwi nam zbudowanie naszego bayraktara. Może być morski, nie musi latać, ale jednak ma być tym elementem, który będzie wyróżniał, powodował rozpoznawanie Pomorza i mam nadzieję, że instytucja Erasmus+ InnHUB w Gdańsku w tym pomoże i mam nadzieję, że wiele projektów, które przełożą się na konkretne finansowanie spłynie do nas i będziemy mogli je wspólnie realizować. Razem możemy więcej. Dziękuję.
Uroczystość zakończona została występami artystycznymi zespołów muzycznych.
Kazimierz Netka
Czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl