Fot. Kazimierz Netka.
Niepewność i siła poręczenia za uczciwość prezydenta Konfederacji Lewiatan
Europejskie Forum Nowych Idei (EFNI), po raz 11. rozpoczęło się w Sopocie. Wydarzenie zorganizowane zostało przez Konfederację Lewiatan – jedną z najbardziej wpływowych polskich organizacji biznesowych, reprezentującej interesy pracodawców w Polsce i Unii Europejskiej – napisano na stronie internetowej: https://lewiatan.org/. Współtwórcami EFNI są m.in. BusinessEurope i Miasto Sopot.
Fot. Kazimierz Netka.
Można powiedzieć, że EFNI to również forum nowych nadziei. Różne marzenia snute są bowiem niemal bez przerwy przez każdego z nas, zapewne codziennie. Niestety, te nowe nadzieje raczej się nie spełniają. Tak też można stwierdzić teraz.
W zeszłym, czyli w 2021 roku, podczas jubileuszowego, bo dziesiątego EFNI, dyskutowano na temat: #CoBędzieJutro, w trakcie debat zatytułowanych następująco: „Czuła technologia”, „Obywatel nowych czasów”, „Zdążyć przed 2050″ i „Nowy początek starego świata?”. Dzisiaj pytanie o to, co będzie jutro, nadal jest aktualne. Nie chodzi o treść pytania, ale o to, jakiej odpowiedzi oczekujemy. Spodziewamy się bowiem, a przynajmniej wielu z nas, boi się znacznego pogorszenia sytuacji: swojej osobistej i swych najbliższych, ale też niewesołej przyszłości świata. Okazuje się, że musimy się bronić, nawet przed naturalnymi atakami z Kosmosu. Niemiłe zdarzenia mogą zachodzić tuż pod naszym bokiem: nie tylko za granicą, jak np. napaść Rosji na Ukrainę, ale też są napady na nasze domy, mieszkania, zaś skuteczna obrona naszych bliskich, rodzin, może dla nas skończyć się niewesoło.
Kilkanaście godzin przed oficjalnym rozpoczęciem EFNI 2022 doszło do niezwykłego wydarzenia. Zatrzymany został prezydent Konfederacji Lewiatan – która jest główną organizatorką EFNI. Dlatego też prezydent tej Konfederacji nie mógł uczestniczyć w obradach we wtorek wieczorem.
Uroczystej inauguracji (poprzedzonej występami artystów z Ukrainy):
Fot. Kazimierz Netka.
tej międzynarodowej konferencji dokonali Henryka Bochniarz – przewodnicząca Rady Głównej oraz Henryk Orfinger – pierwszy wiceprezydent Konfederacji Lewiatan:
Fot. Kazimierz Netka.
W ceremonii otwarcia EFNI 2022 uczestniczyli też Jerzy Buzek – eurodeputowany, przewodniczący Rady Programowej EFNI; Magdalena Czarzyńska-Jachim – wiceprezydentka Sopotu; Fredrik Persson – przewodniczący BussinesEurope – zdalnie online; Leszek Bonna – wicemarszałek województwa pomorskiego:
Fot. Kazimierz Netka.
Podczas sesji otwarcia dyskutowano na temat: Świat w czasach niepewności. Kluczowym mówcą był John Keane – politolog, profesor, University of Sydney i Wissenschaftszentrum Berlin (WZB):
Fot. Kazimierz Netka.
Ponadto w debacie uczestniczyli: Marek Rozkrut – główny ekonomista na Unię Europejską i region CESA, EY; Zuzanna Rudzińska-Bluszcz – radczyni prawna i prezeska Zarządu, Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi; Jacob Turowski – Public Policy Director, Central and Eastern Europe; Meta Karolina Wigura – historyczka idei, profesor, Uniwersytet Warszawski:
Fot. Kazimierz Netka.
Moderatorem był Radosław Markowski – profesor nauk społecznych, Uniwersytet SWPS:
Interesujące były „Rozmowy nocnych marków”, w godzinach 22:00 – 00:00. Jedna z nich była „O chamstwie, czyli inna historia Polski”. Program przewidwał, że rozmawiać będą: Magdalena Środa – profesorka Uniwersytetu Warszawskiego oraz Kacper Pobłocki – antropolog kultury, pracownik naukowy, autor „Kapitalizmu” i „Chamstwa”. Były też „Rozmowy o depresji” z planowanym udziałem Piotra Toczyskiego – krajowego konsultanta metody EAAD-Best.eu i iFightDepression.eu w Polsce oraz Ewy Woydyłło-Osiatyńskiej – psycholożki i terapeutki uzależnień.
Podczas obrad EFNI 2022 w środę, 12 października 2022 roku wieczorem, rozdawano uczestnikom tego wydarzenia formularze poręczenia – gwarantującego, że Maciej Witucki nie będzie w sposób bezprawny utrudniał postępowania i stawi się na każde wezwanie uprawnionego organu. Przygotowano kilkaset takich druków:
Fot. Kazimierz Netka.
Szczegółowy program EFNI 2022 znajduje się na stronie internetowej:
https://efni.pl/wp-content/uploads/2022/10/EFNI2022program_PL_12pazdziernika..pdf
W czwartek, 13 października 2022 roku, planowana jest w ramach EFNI 2022 specjalna konferencja poświęcona miastom. Grupa LUX MED wraz z SGH i Fundacją GAP będzie prezentowała Indeks Zdrowych Miast. Czym jest Indeks Zdrowych Miast? W których miastach żyje się najlepiej? To kluczowe pytanie, na które odpowiada Indeks Zdrowych Miast. To projekt przygotowany we współpracy z najlepszymi ekspertami – ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz Fundacji Gospodarki i Administracji Publicznej.
Indeks Zdrowych Miast to zebrana w pigułce wiedza o kondycji 66 miast na prawach powiatów. Zespół badawczy przeanalizował osiem obszarów: zdrowie, ludność i pokolenia, usługi komunalne i społeczne, edukacja, mieszkalnictwo, środowisko, infrastruktura, przestrzeń. Dokładnej analizie poddano m.in.: realizowane programy zdrowia publicznego, umieralność na wybrane choroby cywilizacyjne, powierzchnię terenów zielonych czy jakość powietrza – poinformowały panie Paulina Stępień i Magdalena Galant ze spółki 38 Content Communication.
Europejskie Forum Nowych Idei to jedna z największych w tej części kontynentu konferencji, poświęcona globalnym trendom, nowym ideom oraz przyszłości Europy – napisano na stronie internetowej: https://efni.pl/ .
Przedstawiciele biznesu, charyzmatyczni mówcy, liderzy i decydenci oraz autorytety ze świata kultury i nauki podczas kilkudziesięciu wydarzeń, paneli, spotkań otwartych, kontrapunktów czy nocnych rozmów debatują o najważniejszych wyzwaniach dla biznesu i społeczeństw w zmieniającym się świecie, o globalnych trendach oraz o przyszłym kształcie Unii.
Forum co roku gromadzi ponad tysiąc uczestników – przedstawicieli świata biznesu, nauki, kultury oraz administracji zarówno polskiej jak i europejskiej.
Europejskie Forum Nowych Idei organizowane jest od 2011 roku przez Konfederację Lewiatan przy współudziale BusinessEurope oraz miasta Sopot – napisano na stronie internetowej: https://efni.pl/ .
Kazimierz Netka
Czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl