Coraz więcej placówek podstawowej opieki zdrowotnej na Pomorzu przystępuje do programu opieki koordynowanej

Źródło ilustracji: NFZ.

. Tym programem objęci mogą zostać dorośli pacjenci  cierpiący na choroby przewlekłe. Leczenie oparte jest na tzw. indywidualnym planie opieki medycznej

Koordynator ustala z pacjentem terminy badań

Już 77 umów z podmiotami medycznymi na sprawowanie opieki koordynowanej w województwie pomorskim podpisał Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ w Gdańsku. Pozwala to pacjentom na korzystanie z tej opieki  w 129 przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) w naszym województwie.

Około 30 procent z tej liczby stanowią przychodnie trójmiejskie, pozostałe 70 procent to placówki z pozostałego obszaru naszego województwa – poinformowała Monika Kierat – Rzecznik Prasowy Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Gdańsku:

Nabór chętnych do przystąpienia do programu wciąż trwa, a warunkiem jest złożenie wniosku do pomorskiego NFZ o rozszerzenie zakresu obowiązującej umowy.

Opieką koordynowaną w POZ objęci mogą zostać dorośli pacjenci  cierpiący na choroby przewlekłe. W ramach opieki koordynowanej lekarz POZ współpracuje z lekarzami specjalistami, pielęgniarką POZ i dietetykiem. Zajmuje się profilaktyką, diagnozowaniem, leczeniem i edukacją na temat wybranych chorób z zakresu kardiologii, diabetologii, endokrynologii i chorób płuc. Udział w programie opieki koordynowanej umożliwia lekarzowi rodzinnemu kierowanie pacjenta na badania, które wcześniej zarezerwowane były dla lekarzy specjalistów.

Leczenie w ramach opieki koordynowanej oparte jest na tzw. Indywidualnym Planie Opieki Medycznej, który lekarz ustala w porozumieniu z pacjentem. Nad sprawną realizacją świadczeń medycznych czuwa koordynator, który m.in. ustala z pacjentem terminy badań , wizyt i konsultacji zleconych przez lekarza POZ  oraz porad  edukacyjnych i dietetycznych, a także przekazuje informacje o kolejnych etapach terapii i dba o właściwe porozumiewanie się pomiędzy wszystkimi realizatorami świadczeń.

Rozwiązania wprowadzone do podstawowej opieki zdrowotnej dzięki opiece koordynowanej mają na celu  poprawę jakości  opieki i dostępności do świadczeń zdrowotnych poprzez rozszerzenie listy badań diagnostycznych realizowanych przez lekarza POZ, umożliwienie szybszego dostęp do opieki specjalistycznej, a ponadto pozwalają podjąć działania edukacyjne i aktywizować pacjenta – poinformowała Monika Kierat – Rzecznik Prasowy Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Gdańsku.

(K.N.)

Czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *