Fot. Kazimierz Netka.
Eksperci wskazywali, w jak trudniej sytuacji polska gospodarka się znajduje i w jak trudnej może się znaleźć
Po raz osiemnasty spotkali się reprezentanci pomorskich przedsiębiorstw, nauki, samorządów. Przybyło na to spotkanie kilkaset osób, a ponadto przebieg Forum Przedsiębiorstw było transmitowane, więc mogli je obserwować mieszkańcy całego świata. Forum organizowane jest od lat przez Agencję Rozwoju Pomorza.
Oto jaka była zachęta do tego, by wziąć udział w tych spotkaniach:
Celem wydarzenia jest przekazywanie przedsiębiorcom aktualnej wiedzy i informacji, które będą mogli wykorzystywać w codziennej działalności. Mamy nadzieję, że konferencja – zarówno w wydaniu online, jak i z udziałem publiczności – pomoże przedsiębiorcom w podejmowaniu wyzwań, da impuls do dalszego rozwoju.
Forum Przedsiębiorstw to wynik już 18 lat doświadczeń. Konferencja początkowo była organizowana pod nazwą Pomorskie Forum Przedsiębiorczości. Rosnące z roku na rok zainteresowanie udziałem firm w tym wydarzeniu motywuje do wychodzenia naprzeciw wciąż rosnącym oczekiwaniom uczestników i zachęca nas do podnoszenia jego poziomu merytorycznego, także w wymiarze praktycznym. Konferencja poza treściami merytorycznymi stwarza też przestrzeń do wymiany doświadczeń podczas networkingu. Atrakcyjność wydarzenia potwierdza fakt, iż każdego roku przyciąga kilkusetosobową publiczność – napisano na stronie internetowej https://forumprzedsiebiorstw.pl/1525,idea .
Goście rzeczywiście dopisali. Aula w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni, była prawie wypełniona. Nic dziwnego, bo program Forum przedstawiał się bardzo interesująco.
Zresztą, czasy też są bardzo interesujące, ale należałoby powiedzieć: bardzo niepokojące. Nie wiadomo, czy czeka nas coś dobrego. Taka wizja wyłaniała się między innymi z powitania, które wygłosił Łukasz Żelewski – prezes zarządu Agencji Rozwoju Pomorza S.A.:
Fot. Kazimierz Netka.
Chaos się pogłębia. W tym wszystkim przedsiębiorcy muszą podejmować decyzje. Nie zazdroszczę przedsiębiorcom. Mają naprawdę trudny czas.
Konferencja ma taką ambicję, żeby trochę pomóc odnaleźć się w tym chaosie, począwszy od rzeczy globalnych, od czynników globalnych. Znaleźć jakiś patent, żeby te decyzje w tak piramidalnym chaosie mimo wszystko podejmować trafnie.
– Jeszcze raz dziękuję za zaufanie, za to, że chcieliście do nas przyjść. Życzę udanej, wyjątkowo konstruktywnej konferencji – powiedział prezes Łukasz Żelewski.
Wiesław Byczkowski – wicemarszałek Województwa Pomorskiego wskazywał przyczyny obecnej trudnej sytuacji: inflacja, wojna na Ukrainie.
Fot. Kazimierz Netka.
Warto więc słuchać ekspertów. Dlatego właśnie na Forum Przedsiębiorstw eksperci wystąpią. Pomocny jest również projekt Spektrum – pomorski system usług doradczych, realizowany przez Samorząd Województwa Pomorskiego. Dotychczas z grantów doradczych skorzystało już 468 pomorskich firm, a w bazie eksperckiej mamy 400 firm zarówno krajowych jak i zagranicznych z różnych dziedzin, począwszy od prawa, poprzez podatki, marketing, zarządzanie, eksport szeroko pojęty.
– Mam nadzieję, że to spotkanie będzie dla państwa przestrzeni na wymianę doświadczeń – powiedziała Aleksandra Mendryk – skarbnik Miasta Gdyni:
Fot. Kazimierz Netka.
Rolą samorządów jest stwarzanie jak najlepszych rozwiązań dla rozwoju przedsiębiorczości – dodała.
Na jakim tle funkcjonują teraz przedsiębiorstwa? Tego dotyczył komentarz ekonomiczny prof. Jerzego Hausnera – twórcy Open Eyes Economy Summit – partnera Forum Przedsiębiorstw:
Fot. Kazimierz Netka.
Obserwujemy ujemna dynamikę produkcji przemysłowej – mówił profesor Jerzy Hausner. Mamy do czynienia z wyhamowaniem produkcji przemysłowej, a szczególnie przetwórstwa przemysłowego. Spada popyt konsumpcyjny. Nie obserwuje się wzrostu bezrobocia. Widać jednak, dynamika zatrudnienia słabnie. Zniknęła stabilność monetarna. Złoty polski bardziej się osłabił niż korona czeska. Międzynarodowe organizacje prognozują osłabienie polskiej gospodarki w dłuższej perspektywie. Imigranci podnieśli nasz PKB o 5 procent. Gdy imigranci – zwłaszcza Ukraińcy – opuszczą nasz kraj – bardzo to odczujemy.
Nie było wyraźnego pocieszenia także w komentarzu energetycznym Łukasza Mordasiewicza, reprezentującego FORTUM:
Fot. Kazimierz Netka.
Był też wątek dotyczący energetyki jądrowej. Francja ma problemy z awariami tych siłowi i o musi odłączać elektrownie atomowe. Zauważalne są ogromne spadki cen, w porównaniu z ich poziomem w szczycie kryzysu, ale to i tam są znacznie wyższe od tych, które były przed kryzysem energetycznym.
Do trudnej sytuacji gospodarki niewątpliwie przyczyniła się napaść Rosji na Ukrainę. O tym rozmawiali Krystyna Kurczab-Redlich i Krystian Nehrebecki.
Fot. Kazimierz Netka.
Putin nie rozumie pojęcia demokracji – mówiła redaktor Krystyna Kurczab-Redlich, przypominając popularną w Rosji, wiadomość, że wskutek rozpadu Związku Radzieckiego 25 milionów Rosjan znalazło się w innych państwach, na terenach , które kiedyś należały do Rosji. Putin pamięta słowa Majakowskiego: jednostka zerem, jednostka bzdurą – stwierdziła Krystyna Kurczab-Redlich.
Pomogliśmy i pomagamy Ukraińcom, cierpiącym w wyniku napaści Rosji na ich Ojczyznę. Niestety, nie chcemy przyjmować uchodźców, próbujących przedostać się do Polski z terenu Białorusi.
Fot. Kazimierz Netka.
O tym, podczas swego wykładu pt. „Energia społeczna Polaków”, mówiła dr Hanna Machińska z Uniwersytetu Warszawskiego, wskazują na europejskie standardy zaangażowane w walce z dyskryminacją.
Gospodarka i kultura – czy tym dwóm światom jest po drodze? – o tym rozmawiali Mikołaj Ziółkowski – twórca Open’er Festival z Mateuszem Zmyślonym.
Fot. Kazimierz Netka.
Gospodarka polski jest najbardziej dynamicznie rozwijającą się gospodarką w ciągu ostatnich trzech dekad – mówiono podczas tej wymiany zdań. Takie są ustalenia Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Mamy więc szanse wyjścia z tej trudnej sytuacji.
A czy kultura może nam w tym pomóc? Korea Południowa właśnie w ten sposób „eksploatuje” swą kulturę. Czy możemy być eksporterami polskiej kultury?
Open’er Festival jest przykładem takiego eksportowego przeboju. To wydarzenie przyciąga najwięcej obcokrajowców ze wszystkich wydarzeń kulturalnych, które odbywają się na terenie naszego kraju. Kultura to bardzo dobry biznes i świetna inwestycja – usłyszeli uczestnicy Forum Przedsiębiorstw.
Fot. Kazimierz Netka.
Spore zainteresowanie wywołało pytanie, które postawił prof. Marek Grzybowski – prezes Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego. Pan profesor zwrócił uwagę na różnice pokoleniowe. Nawiązał też do problematyki odmienności kulturowych i kształtowania się relacji pomiędzy grupami uczestników Open’er Festival, przybywających na to wydarzenie z różnych regionów i kontynentów świata.
Jak podejmować decyzje w trudnych momentach? – opowiedział olimpijczyk, piłkarz ręczny Karol Bielecki:
Fot. Kazimierz Netka.
Była to bardzo pouczająca lekcja, zwłaszcza dla przedsiębiorców w obecnych czasach. Mistrz Karol Bielecki, podczas swej kariery sportowej stracił oko. To w zasadzie wykluczało go z dalszych udziałów w mistrzostwach międzynarodowych. Tak się nie stało. Okazało się, że nawet w takiej sytuacji człowiek może sobie poradzić i cały czas utrzymywać poziom mistrzowski.
W programie XVIII Forum Przedsiębiorstw były też Konsultacje i networking. Agencja Rozwoju Pomorza przewidziała czas np. na specjalistyczne usługi doradcze w ramach projektu SPEKTRUM oraz konsultacje nt. funduszy europejskich – Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich dla przedsiębiorców, Agencja Rozwoju Pomorza.
Odbyły się też „Szybkie randki” z prelegentami, a także konsultacje dotyczące eksportu – w ramach projektu Pomorski Broker Eksportowy.
Zwieńczeniem Forum były panele tematyczne.
1. W spotkaniu poświęconemu zagadnieniu: „Nowoczesna i odporna firma”, program przewidywał następujące zagadnienia: Włam się do mózgu swojej firmy – prelegent Radek Kotarski; Zarządzanie firmą w świecie BANI – panel dyskusyjny – prowadzenie red. Kuba Sito, Beata Koniarska, Łukasz Żelewski, Alicja Kucharska-Guzik; Marketing wartości – Jakub Biel.
2. Pracownik i pracodawca. Zarządzanie kompetencjami w firmie – to panel dyskusyjny w partnerstwie z WUP – prowadzenie Dominika Rossa. Uczestnicy: Miłosz Brzeziński, Angelika Cieślowska. Jak dbać o dobrostan zespołu? – Ewa Stelmasiak. Nowoczesne narzędzia rekrutacji – Adrian Wolak.
3. W panelu: Edukacja dla rynku pracy „Solidarni w rozwoju” wprowadzenia dokonała Katarzyna Syrówka.
Fot. Kazimierz Netka.
W panelu dyskusyjnym uczestniczyli: Adam Krawiec (UMWP), Bartłomiej Anusiak (Mikrostyk), Jadwiga Piechowiak (Technikum Łączności), Jerzy Cisewski (ZSE w Tczewie), Arkadiusz Wódarczyk (Flex), Małgorzata Kazubska (Fundacja Katalyst Education).
Rozmowę prowadziła Monika Bogdanowicz. Podsumowania dokonał prof. Cezary Obracht-Prondzyński.
Odbyły się też warsztaty dla studentów „UNDER 25”, które według programu prowadził Artur Kurasiński.
Jak zapewnili organizatorzy, Forum Przedsiębiorstw było nagrywane. Tak więc każdy będzie mógł zapoznać się szczegółowo z wybranymi przez siebie wystąpieniami, problemami, zagadnieniami. Więcej wiadomości można znaleźć na stronie internetowej https://forumprzedsiebiorstw.pl/ .
Kazimierz Netka
Czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl