Pomorskie przystąpiło do pilotażowej, Krajowej sieci kardiologicznej. Oficjalnie poinformował o tym Waldemar Kraska – wiceminister zdrowia, podczas konferencji w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim

Fot. Kazimierz Netka.

Do końca bieżącego roku w ramach krajowej sieci kardiologicznej opieką zostanie objętych w Pomorskiem około 1000 osób

Polska ochrona zdrowia staje się coraz doskonalsza. Wczoraj poinformowaliśmy o unikatowych operacjach jednoczesnego przeszczepiania płuc i serca, dokonywanych w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. W skali kraju coraz lepsze jest lecznictwo onkologiczne. Teraz, wdrażany jest nowy, ogólnopolski system: leczenia kardiologicznego.

O tym, jak przebiega wcielanie w życie nowych założeń lecznictwa serca, mówiono 27 czerwca 2023 roku w Pomorskim Urzędzie wojewódzkim, podczas konferencji, w której uczestniczyli m.in.:

Fot. Kazimierz Netka.

Waldemar Kraska – wiceminister zdrowia; prof. Tomasz Hryniewiecki – pełnomocnik Ministra Zdrowia ds. NPChUK – Narodowego Programu Chorób Układu Krążenia, konsultant krajowy w zakresie kardiologii; Dariusz Drelich – wojewoda pomorski; poseł Kazimierz Smoliński; Joanna Erecińska – zastępca dyrektora ds. medycznych Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ); prof. Ludmiła Daniłowicz-Szymanowicz; prof. Marcin Fijałkowski; radni Sejmiku Województwa Pomorskiego: Roman Dambek i Jerzy Barzowski.

Waldemar Kraska – wiceminister zdrowia podkreślił m.in., że w pilotażowym systemie lekarz kardiolog jest np. w roli konsultanta gdy potrzebna jest szybka kontrola.

Fot. Kazimierz Netka.

Konsultacje mogą być udzielane np. telefonicznie lekarzom rodzinnym, pacjentom, kardiologom. Odbywa się to na wzór sieci onkologicznej. Taka m.in. jest idea narodowej strategii kardiologicznej.
Dariusz Drelich – wojewoda pomorski wyraził radość, że Pomorskie zostało włączone do grupy pilotażowych województw, budujących krajową sieć kardiologiczną.

Fot. Kazimierz Netka.

Oto szczegółowe informacje, przygotowane przez Zespół Komunikacji Społecznej i Promocji Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ:

KRAJOWA SIEĆ KARDIOLOGICZNA W WOJEWÓDZTWIE POMORSKIM

Już od roku trwa w Polsce pilotaż sieci kardiologicznej. Zapoczątkowano go na Mazowszu. Od niedawna program pilotażowy rozszerzono o kolejnych siedem województw, wśród których znalazło się również województwo pomorskie.

Krajowa sieć kardiologiczna ma ułatwiać i przyśpieszać dostęp do lekarzy specjalistów oraz profesjonalnych terapii. Do tej pory na Pomorzu włączono do programu 185 osób. Szacuje się, że w naszym regionie do końca roku w ramach krajowej sieci kardiologicznej opieką zostanie objętych około 1000 osób.

Fot. Kazimierz Netka.

Decyzję o zgłoszeniu do diagnostyki i  leczenia w ramach sieci kardiologicznej dokonuje lekarz w przychodni podstawowej opieki zdrowotnej lub poradni kardiologicznej, a także specjalista pracujący na oddziale szpitalnym o profilu kardiologicznym lub chorób wewnętrznych, który podpisał porozumienie o współpracy z regionalnym ośrodkiem koordynującym, którym na Pomorzu jest Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku.

Warunkiem zgłoszenia pacjenta jest wstępne rozpoznanie u niego jednej z czterech jednostek chorobowych, którymi są:

– Nadciśnienie tętnicze oporne i wtórne

– Niewydolność serca

– Nadkomorowe i komorowe zaburzenia rytmu i przewodzenia

– Zastawkowe wady serca.

Po zgłoszeniu pacjenta do programu, przeprowadzana jest ostateczna kwalifikacja w poradni kardiologicznej. Pierwsza wizyta u kardiologa powinna być zrealizowana w ciągu 30 dni od zgłoszenia do programu.

Program skierowany jest przede wszystkim do podmiotów świadczących usługi z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej, poradni kardiologicznych oraz hipertensjologicznych funkcjonujących w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, jak i szpitali posiadających oddziały kardiologiczne lub chorób wewnętrznych.

Realizacja programu pilotażowego pozwala na ocenę organizacji, jakości i efektów opieki kardiologicznej w realizujących go w naszym województwie 12 podmiotach medycznych.

Fot. Kazimierz Netka.

W ramach pilotażu kardiologicznego testowane i oceniane są zasadność oraz skuteczność funkcjonowania modelu opartego na sieci ośrodków kardiologicznych, z uwzględnieniem podziału kompetencji pomiędzy ustalone poziomy referencyjne działających w ramach umów z Narodowym Funduszem Zdrowia podmiotów prowadzących diagnostykę i leczenie kardiologiczne.

Efektem pilotażu ma być także lepsze wykorzystanie możliwości ośrodków kardiologicznych, opartych na potencjale sprzętowym i doświadczonych zasobach kadrowych.

KORZYŚCI DLA PACJENTA

– Diagnostyka i leczenie zgodne z wytycznymi przygotowanymi przez grono ekspertów kardiologów specjalnie na potrzeby Programu pilotażowego.

– Opieka stała – dedykowana osoba, która dba o każdy krok pacjenta w Sieci.

– Średni czas rozpoczęcia diagnostyki to 30 dni.

– Pacjent w ramach programu może zostać skierowany na hospitalizację.

Dzięki współpracy Koordynatorów leczenia z różnych Ośrodków, pacjentowi proponowane jest miejsce i termin hospitalizacji. Możliwość przeprowadzania diagnostyki i leczenie w poradniach przyszpitalnych, zmniejsza i ogranicza ilość hospitalizacji. W celu bezpieczeństwa i ograniczenia stresu pacjentowi, wiele badań wykonywanych jest w warunkach ambulatoryjnych, ew. w ramach pobytów jednodniowych.

Obecnie do pilotażowej, Krajowej sieci kardiologicznej należy 7 województw. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował, że cały kraj zostanie objęty tym systemem w ciągu kilkunastu miesięcy.

Kazimierz Netka

Proszę, czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *