Fot. z Archiwum PEJ.
Pobrzeże Słowińskie. Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe zorganizowała kolejną serię spotkań z mieszkańcami rejonu preferowanej lokalizacji elektrowni jądrowej na Pomorzu
Rozmawiano m.in. na temat bezpiecznej eksploatacji elektrowni, jej wpływu na środowisko, społeczeństwo i na Bałtyk
Otwarte spotkania informacyjne, dotyczące pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce, odbyły się w Kopalinie, Sasinie, Słajszewie i Choczewie. Ich organizacja w gminie lokalizacyjnej to element działań komunikacyjnych spółki związanych z trwającym obecnie postępowaniem dot. wydania decyzji środowiskowej – napisano w komunikacie, który przekazał nam Adrian Żebrowski – ekspert ds. komunikacji, Dział Komunikacji Zewnętrznej w spółce Polskie Elektrownie Jądrowe sp. z o.o.:
Fot. z Archiwum PEJ.
Celem całodziennych spotkań w formie dyżurów eksperckich było wyjaśnienie informacji zawartych w raporcie środowiskowym projektu, przekazanie aktualnych informacji na temat inwestycji i omówienie wyników długoletnich kampanii badawczych zrealizowanych na jej potrzeby. Rozmowy dotyczyły m.in. rozwiązań zapewniających bezpieczną eksploatację elektrowni, minimalizowanego wpływu inwestycji na środowisko, społeczeństwo i wody Morza Bałtyckiego. Dużym zainteresowaniem cieszył się także temat infrastruktury towarzyszącej elektrowni, czyli modernizacji lub budowy dróg i tras kolejowych, które skrócą czas podróży do Trójmiasta i innych miejscowości Pomorza.
– To kolejna seria spotkań przedstawicieli Polskich Elektrowni Jądrowych z mieszkańcami gminy lokalizacyjnej. Jako odpowiedzialny inwestor doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że przy tak dużych i skomplikowanych inwestycjach pojawia się wiele pytań. Dlatego zorganizowaliśmy całodniowe dyżury eksperckie, na które mógł przyjść każdy zainteresowany budową pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. Zależy nam, aby gmina i jej mieszkańcy byli beneficjentami prowadzonej inwestycji, dlatego ich głos jest dla nas bardzo ważny – powiedział Łukasz Młynarkiewicz, p.o. prezesa Zarządu spółki Polskie Elektrownie Jądrowe.
Fot. z Archiwum PEJ.
Spotkania informacyjne są tylko jedną z wielu aktywności komunikacyjnych prowadzonych w regionie inwestycji przez Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ). W gminach Choczewo, Gniewino i Krokowa od 10 lat funkcjonują także trzy Lokalne Punkty Informacyjne spółki PEJ, w których mieszkańcy i turyści mają dostęp do informacji zarówno na temat inwestycji, jak i samej energetyki jądrowej. Spółka organizuje także Wakacyjne Punkty Informacyjne, a w Choczewie i Wejherowie stale działają dwie grupy robocze poświęcone elektrowni jądrowej. Tylko w 2022 r. przedstawiciele PEJ zorganizowali lub brali w sumie udział w około 60 różnego rodzaju spotkań z osobami zainteresowanymi inwestycją. W czasie tegorocznego sezonu wakacyjnego ekspertów Polskich Elektrowni Jądrowych będzie można również spotkać podczas ponad 30 różnego rodzaju letnich wydarzeń organizowanych w regionie.
***********
Polskie Elektrownie Jądrowe sp. z o.o. to spółka odpowiadająca m.in. za przygotowanie procesu inwestycyjnego i pełnienie roli inwestora w projekcie budowy elektrowni jądrowych o łącznej mocy zainstalowanej od ok. 6 do ok. 9 GWe w oparciu o bezpieczne, sprawdzone, wielkoskalowe, wodne ciśnieniowe reaktory jądrowe generacji III(+) oraz ich ewentualną przyszłą eksploatację. Spółka wspiera też administrację rządową w działaniach na rzecz realizacji Programu polskiej energetyki jądrowej oraz wykonaniu umowy między rządem RP, a rządem USA ws. współpracy w celu rozwoju programu energetyki jądrowej wykorzystywanej do celów cywilnych oraz cywilnego przemysłu jądrowego w RP. Więcej informacji: www.ppej.pl. – zachęca Marcin Skolimowski, kierownik Działu Komunikacji Zewnętrznej, Polskie Elektrownie Jądrowe sp. z o.o.
(K.N.)
Proszę, czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl