Wilno w Gdańsku / Vilnius Gdanske. Wilno dało Gdańskowi po II wojnie światowej ogromny potencjał intelektualny. Dzięki temu Gdańsk, wspiął się na szczyty rozwoju europejskich miast. Ćwierć wieku współpracy między miastami po odzyskaniu suwerenności przez Polskę i Litwę

Źródło ilustracji: Urząd Miejski w Gdańsku.

Wspólnota dwóch niezwykłych miast: Wilna i Gdańska

Gdańsk – stolica województwa pomorskiego i stolica Żuław, jest miejscem niezwykle ważnych wydarzeń – uroczystości: obchodów 700-lecia Wilna i 25-lecia współpracy partnerskiej między Gdańskiem a Wilnem. Jednak, wspieranie się tych miast – regionów ma znacznie bogatszą historię. Zacznijmy od zakończenia I wojny światowej. Już wtedy, w 1919 roku, a więc jeszcze przed zaślubinami Polski z morzem w Pucku, ziemianin spod Wilna, Mieczysław Jałowiecki, został delegatem polskiego rządu w Wolnym Mieście Gdańsku. Mieczysławowi Jałowieckiemu zawdzięczamy m.in. to, że mogliśmy na Westerplatte zbudować polską, Wojskową Składnicę Tranzytową – m.in. na gruntach, wykupionych przez Mieczysława Jałowieckiego od Niemców.

Po II wojnie światowej Gdańsk podniesiony został z gruzów zwłaszcza dzięki imigrantom z Kresów wschodnich II Rzeczypospolitej – z Ziemi Wileńskiej, z Ziemi Lwowskiej, z Ziemi Grodzieńskiej.

Wilno dało Gdańskowi po II wojnie światowej olbrzymi potencjał intelektualny – ludzi o 0pgromnej mądrości. Do Gdańska przybywali Kresowianie – ekspatrianci, przywożąc w swych głowach ogromną wiedzę, która pozwoliła na szybkie odbudowanie Gdańska, stworzeni tu przemysłu, kultury, medycyny, nauki. Ten rozwój gospodarczy i społeczny promieniował na cały region. Dzięki ekspatriantom a także innym imigrantom ze wschodu, południa i centrum Polski, po 1945 roku życie mieszkańców Żuław, Powiśla, Kociewia, Borowiaków, Kaszubów, Słowińców, wspięło się na wyższy poziom.

Teraz , w ramach Festiwalu Kultury Gdańsk – Wilno, wspominamy to co nam Kresowianie – ekspatrianci oraz mieszkańcy Wilna dali. O szczegółach poinformowała nas Marta Formella z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku:

Wilno w Gdańsku. 20. edycja – Wspólnota

Wilno w Gdańsku / Vilnius Gdanske to interdyscyplinarny festiwal kulturalny, który organizowany jest wspólnie przez miasta partnerskie Gdańsk i Wilno. W programie znalazło się wiele wydarzeń artystycznych, a także tradycyjny jarmark wileński. Weekend otwarcia festiwalu odbędzie się w dniach od 11 do 13 sierpnia, a rozmaite wydarzenia festiwalowe zaplanowane są też do końca lata i na jesień. Hasłem tegorocznej edycji jest „Wspólnota”.

W piątek, 11 sierpnia odbędzie się uroczysta gala z okazji 25-lecia współpracy partnerskiej między Gdańskiem a Wilnem. W tym roku uczczone zostaną także w obchody 700-lecia Wilna. Dyrektorem artystycznym festiwalu Wilno w Gdańsku jest dr Tomasz Snarski.

– Jako ideę przewodnią festiwalu „Wilno w Gdańsku 2023” wybraliśmy pojęcie wspólnoty. Tworzymy prawdziwą wspólnotę między Gdańskiem a Wilnem. Między pokoleniami, narodami, kulturami i tradycjami. Między artystami i mieszkańcami. Między miastami i między Polską a Litwą. Chcemy zarazem do naszej wspólnoty zaprosić wszystkich, którzy zapragną do nas dołączyć. Tym zaproszeniem są rozmaite wydarzenia kulturalne, przygotowane wspólnie wileńskich i gdańskich artystów. Festiwal Wilno w Gdańsku zawsze stanowi szczególne forum umożliwiające spotkanie zaprzyjaźnionych miast, a przede wszystkim ich mieszkańców. To okazja do kultywowania najlepszych gdańsko-wileńskich tradycji, ale także do promocji kultury litewskiej w Polsce, rozwijania nowych form współpracy i refleksji nad planami dotyczącymi przyszłości – mówi Tomasz Snarski.

W ramach festiwalu przewidziano m.in. spotkania literackie, koncerty, wystawy, dyskusje, pokazy filmowe oraz warsztaty rękodzieła.

– Tym, co najlepiej łączy i co czyni możliwym integrację rozmaitych środowisk, jest kultura. Poprzez interdyscyplinarne wydarzenia kulturalne każdy podczas Wilna w Gdańsku może znaleźć swoje miejsce, poczuć się częścią wspólnoty. Prawdziwa wspólnota to otwartość, równość, wielokulturowość, tożsamość, miłosierdzie. Prawdziwa wspólnota to spotkanie. Prawdziwa wspólnota to dialog i bliskość. Współpraca między Wilnem a Gdańskiem obchodzi jubileusz 25-lecia. Także nasz festiwal odbywa się po raz 20-sty. A do tego Wilno obchodzi wyjątkową, bo 700. rocznicę urodzin. We wspólnocie będziemy świętować, cieszyć się, dzielić tym, co najlepsze. Snuć plany na przyszłość i wspominać to, co minione. Wspólnota cechuje się trwałością, więziami, żywymi relacjami. Takie są gdańsko-wileńskie więzi przyjaźni, w których szczególnie pielęgnujemy kulturę, które trwają od lat i które chcemy rozwijać – dodaje Tomasz Snarski, dyrektor artystyczny festiwalu.

Program festiwalu znajduje się w załączeniu i na stronie Wilno w Gdańsku,

Organizatorami festiwalu są: miasto Gdańsk, miasto Wilno i Gdański Archipelag Kultury – poinformowała Marta Formella z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Jeśli ktoś pragnie poszerzyć swa wiedzę na temat tego, co Kresowianie – ekspatrianci zrobili dla Gdańska i mieszkańców dzisiejszego województwa pomorskiego – niech 14 września 2023 roku przyjdzie na konferencję i uroczystości poświęcone pamięci prof. Jana Borowskiego – pochodzącego z Wilna architekta, pierwszego powojennego konserwatora zabytków w Gdańsku. Tytuł konferencji: „Odbudowa Gdańska – architekci, konserwatorzy rodem z Wileńszczyzny – wykład towarzyszący wystawie Gdańsk piękniejszy niż kiedykolwiek, oprowadzanie kuratorskie Klaudiusza Grabowskiego” Miejsce: Muzeum Gdańska – Zespół Przedbramia Ulicy Długiej.

Kazimierz Netka

Proszę, czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *