Źródło ilustracji: NFZ.
W Pomorskiem badania w ramach programu „Profilaktyka 40 Plus” wykonać można w około 190 placówkach medycznych
Już ponad 3,2 miliona osób w Polsce zdecydowało się do tej pory na sprawdzenie swojego zdrowia za pośrednictwem programu Profilaktyka 40 PLUS. Z tej liczby ponad 183 tysiące stanowią skierowania wystawione w województwie pomorskim. 133,5 tysiąca Pomorzan, w tym prawie 80 tysięcy pań i ponad 50 tysięcy panów, już z tych skierowań skorzystało.
Program adresowany jest do Polaków, którzy skończyli 40 lat. Badania diagnostyczne, które wchodzą w skład programu Profilaktyka 40 PLUS, dzielą się na trzy grupy: badania dla kobiet, badania dla mężczyzn i pakiet wspólny. Dostępność do nich uwarunkowana jest udzieleniem odpowiedzi na pytania zawarte w ankiecie kwalifikującej zamieszczonej na Internetowym Koncie Pacjenta lub w mobilnej aplikacji mojeIKP. Ankietę wypełnić można również przez telefon przy pomocy konsultanta za pośrednictwem infolinii 989, a także w placówce medycznej, która przystąpiła do realizacji programu.
Po wypełnieniu ankiety zainteresowana osoba otrzymuje automatycznie, bez konieczności wizyty u lekarza, e-skierowanie na darmowy pakiet badań. Kolejnym krokiem jest już umówienie się na badanie w konkretnej placówce medycznej, która przystąpiła do programu. W wybranej placówce należy wykonać wszystkie badania wchodzące w skład pakietu.
Od niedawna w programie Profilaktyka 40 PLUS istnieje możliwość ponownego wykonania badań po upływie 12 miesięcy od zrealizowania wcześniejszego e-skierowania. By ponownie wziąć udział w programie nie trzeba powtórnie wypełniać ankiety. Nowe e-skierowanie pojawi się automatycznie na koncie IKP po roku od pierwszego wykonania pakietu badań.
Finansowany przez NFZ program resortu zdrowia ruszył w lipcu 2021 roku i potrwa do końca czerwca 2024 roku.
Więcej szczegółów na temat programu Profilaktyka 40 PLUS znaleźć można pod internetowym adresem: https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/jakie-badania-w-programie-profilaktyka-40-plus
Na Pomorzu badania w ramach programu „Profilaktyka 40 Plus” wykonać można w 194 placówkach medycznych. Ich pełna lista dostępna jest pod adresem internetowym: https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/wystaw-sobie-e-skierowanie-na-badania
Badania profilaktyczne umożliwiają wykrycie choroby już w jego wczesnym stadium, a od wczesnego rozpoznania choroby zależy długość i komfort naszego życia. Osoby po 40. roku życia często w pędzie życia zapominają o swoim zdrowiu, a właśnie po 40. roku życia metabolizm zarówno kobiet, jak i mężczyzn słabnie i wzrasta ryzyko wielu chorób. Program profilaktyczny 40 plus daje możliwość bezpłatnego skontrolowania stanu swojego zdrowia.
Warto się profilaktycznie badać i kontrolować swój stan zdrowia dla siebie i dla naszych najbliższych – zachęca Monika Kierat – Rzecznik Prasowy Narodowy Fundusz Zdrowia
Pomorski Oddział Wojewódzki w Gdańsku.
(K.N.)
Proszę, czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl