Fot. Kazimierz Netka.
Wiatr i wodór otwierają przed Polską nowe szanse rozwojowe, dzięki inicjatywom podejmowanym w Pomorskiem. Podsumowanie i plany na przyszłość w Polsce i w Europie
Codziennie odczuwamy skutki spalania węgla w piecach. Teraz, zwłaszcza zimą, podczas silnych mrozów dymy z kominów, zwłaszcza z tych niewysokich, dają się mocno we znaki. Wraz ze spalinami wydostaje się z palenisk węglowych rakotwórczy benzoalfapiren. Wydzielają się też gazy cieplarniane, np. dwutlenek węgla i dochodzi do ocieplenia na Ziemi. To trzeba powstrzymać, a przynajmniej musimy próbować polepszyć warunki naszego życia. Jednym ze sposobów zapewnienia zdrowszego powietrza, jest rezygnacja z paliw wydobywanych w kopalniach, czyli z węgla, z ropy i z gazu. Musimy nauczyć się korzystać z odnawialnych zasobów energii (OZE) czyli np. z energii słonecznej, z siły wiatru, z wodoru, w tym musimy zacząć produkować wodór przy stosowaniu prądu pochodzącego z odnawialnych źródeł.
Fot. Kazimierz Netka.
W Polsce widać szybki rozwój elektrowni wiatrowych, słonecznych, pomp ciepła, kolektorów słonecznych. Skonkretyzowały się plany budowy elektrowni jądrowych i magazynowania energii w postaci wodoru, produkowanego w wyniku elektrolizy wody. Północna Polska ma bardzo dobre warunki do rozwoju tego rodzaju fabryk energii. Kilka lat temu powstała Pomorska Platforma Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej na Bałtyku. W piątek, 1 grudnia 2023 roku w Gdańsku dokonano podsumowania dotychczasowych osiągnięć i rozmawiano o tym, co ma być w przyszłości. Temat tej ogólnopolskiej konferencji, brzmiał: „Offshore i wodór w synergii dla rozwoju zielonej energetyki”. Uczestniczył w niej, zdalnie, reprezentant Komisji Europejskiej. Przedstawiamy niektóre fragmenty wypowiedzi i tematy wystąpień ekspertów oraz innych osób biorących udział w tym spotkaniu, przygotowanym przez Pomorską Platformę Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej na Bałtyku (Pomorską Platformę Offshore) i Klaster Technologii Wodorowych działający w ramach m.in. Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza (RIGP).
Fot. Kazimierz Netka.
Otwarcia spotkania dokonali: Leszek Bonna – wicemarszałek województwa pomorskiego; Sławomir Halbryt – prezydent Rady Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza (RIGP), Klaster Technologii Wodorowych; dr Karolina Lipińska – architektka innowacji, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, prowadząca spotkanie.
Fot. Kazimierz Netka.
– Witam państwa na przedświątecznym spotkaniu sygnatariuszy Pomorskiej Platformy Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej na Bałtyku współorganizowanej z Klastrem Technologii Wodorowych – powiedział Leszek Bonna – wicemarszałek województwa pomorskiego. – Dzisiejsza konferencja łączy więc jak państwo zauważyliście: wiatr z z wodorem, a wszystko dla rozwoju zielonej energii:
Fot. Kazimierz Netka.
U nas na Pomorzu strategicznym wyzwaniem rozwojowym dla regionu będzie przeciwdziałanie zmianom klimatycznym. Nasze nadmorskie położenie, występowanie ekstremalnych zjawisk atmosferycznych powoduje, że jesteśmy narażeni na działania sił natury. Kataklizmy takie jak chociażby powodzie czy huragany już nawiedziły nasz region więc musimy przeciwdziałać degradacji środowiska naturalnego i równolegle dążyć do neutralności klimatycznej. Te ważne cele musimy realizować dla naszych potomnych aby nasza Matka Ziemia służyła im tak samo dobrze jak nam. Możemy to osiągnąć realizując kilka zadań. Musimy dążyć do redukcji zanieczyszczeń, wdrażać ekoefektywne technologie w przemyśle i w budownictwie, a co najważniejsze musimy produkować zieloną energię, co jako Pomorze, jako region, jesteśmy do tego szczególnie predestynowani gdyż mamy ku temu odpowiednie warunki geograficzne. Dlatego wspieramy na Pomorzu rozwój energetyki niskoemisyjnej i oprócz kluczowego dla Pomorza sektora morskich farm elektrowni wiatrowych chcemy także wspierać rozwój gospodarki wodorowej. Podejmujemy w tym względzie szereg działań. Są to przedsięwzięcia miękkie, a przede wszystkim szkoleniowe. Realizujemy kilka projektów międzynarodowych. One są ważne z punktu widzenia celów strategicznych i sposobów ich realizacji. Wspomagamy również samorządy lokalne. Wykonaliśmy i zaktualizowaliśmy opracowanie opisujące wyzwania i oczekiwania względem małych portów położonych wzdłuż linii Bałtyku w województwie pomorskim, mianowicie w Ustce ,Łebie i Władysławowie. Chcemy zwiększyć przez to ich szansę na to aby stały się portami serwisowymi dla morskich farm wiatrowych. W obszarze technologii wodorowych kończymy z kolei bardzo ciekawe opracowanie o równie ciekawym tytule „Pomorskie na lekkim gazie. Kierunki i scenariusze rozwoju gospodarki wodorowej do 2030 roku z perspektywą do 2040” ale więcej o tym dowiecie się państwo za chwilkę podczas dzisiejszej konferencji.
Szanowni państwo, zdajemy sobie sprawę z wyzwań, które stoją przed nami i zdajemy sobie też sprawę z konieczności zapewnienia dla rodzącej się na naszych oczach nowej gałęzi, a w zasadzie nowych gałęzi gospodarki, odpowiednio wykształconych kadr. Dlatego jako samorząd regionalny podjęliśmy się organizacji edukacyjnych targów kariery EduOffshoreWind. Pierwsza edycja targów za nami. W marcu przyszłego roku druga edycja i jestem przekonany, że targi te krótkim czasie staną się najważniejszym offshorowo – wodorowym wydarzeniem w Europie i do udziału w nich już dziś państwa serdecznie zapraszam.
Na zakończenie dziękuję za liczne przybycie na dzisiejsze wydarzenie. Wierzę, że dzięki silnej integracji środowisk zaangażowanych w rozwój zielonej energetyki na Pomorzu powstanie wiele innowacyjnych przedsięwzięć. Przypominam też o roli i o istnieniu naszej Pomorskiej Platformy offshore i serdecznie zapraszam do kontaktu z naszym zespołem. Dziękuję panu Sławomirowi Halbrytowi za współorganizację konferencji. Dziękuję wszystkim prelegentom, dziękuję moim niezawodnym bliskimi współpracownikom: Karolinie Lipińskiej oraz Jarosławowi Kumiędze.
Jako że wkroczyliśmy dziś w miesiąc grudzień a więc magiczny miesiąc związany ze świętami Bożego Narodzenia, korzystając z tej okazji chcę życzyć państwu wspaniałych świąt, radosnych i spokojnych – powiedział Leszek Bonna – wicemarszałek województwa pomorskiego.
– Szanowni państwo, bardzo się cieszę, że jestem tutaj z państwem i chciałbym bardzo podziękować za zaproszenie na to dzisiejsze spotkanie i chciałbym państwa również bardzo gorąco powitać w imieniu Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza – koordynatora Klastra Technologii Wodorowych – powiedział Sławomir Halbryt – prezydent Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza:
Fot. Kazimierz Netka.
– Myślę, że nie jesteśmy zaskoczeni tym, że w końcu do tego spotkania, takiej współpracy, dochodzi. Myślę, że już od wielu miesięcy jesteśmy przekonani, że offshore i wodór są ze sobą bardzo ściśle związane, szczególnie w naszym regionie, gdzie oba te sektory energetyki będą miały okazję rozwijać się w sposób bardzo efektywny i bardzo intensywny.
Jesteśmy w sytuacji bardzo wyjątkowej, ponieważ to właśnie w naszym regionie z inicjatywy dwóch samorządów powstały dwie wspaniałe organizacje, które budują przyszłość zielonej energetyki i transformacji energetycznej, czyli Samorząd Województwa Pomorskiego powołując właśnie Platformę Energetyki Wiatrowej oraz Samorząd Gospodarczy, który powołał Klaster Technologii Wodorowych, a więc nie potrzebowaliśmy impulsów, które były wysyłane przez Ministerstwa czy też w sposób centralny uruchamiane różne inicjatywy. My po prostu nie czekając na tej impulsy sami zebraliśmy własne siły i stworzyliśmy platformę i klaster. Moim zdaniem ta inicjatywa zasługuje nie tylko na uznanie ale przede wszystkim na silne wsparcie i kontynuację.
Powinniśmy zewrzeć właśnie nasze siły po to, żebyśmy byli partnerem, a nie petentem, żebyśmy byli organizacją, która jest gotowa tworzyć standardy i która jest gotowa na podjęcie tych silnych wyzwań, ogromnych wyzwań które stoją przed nami, dlatego też chciałbym państwa już dzisiaj zaprosić na kolejny krok, bo wierzę, że dzisiaj inicjujemy tylko naszą działalność; my dzisiaj chcemy porozmawiać o tym w jaki sposób możemy współpracować. Już planujemy kolejne wydarzenia, kolejne kroki po to żeby zmierzać do realizacji projektów.
Zapraszam państwa do Politechniki Gdańskiej w dniu 11 stycznia na kolejną konferencję, podczas której będziemy już rozmawiać o konkretnych warunkach realizacji projektów, będziemy mówić o standaryzacji, o bezpieczeństwie, o normach, o warunkach, w których mogą być realizowane takie projekty. Będziemy rozmawiać z ekspertami, będziemy też podsumowywać, a być może zdiagnozować nasz potencjał, będziemy mówić w jakim jesteśmy miejscu i Ile jeszcze jest do zrobienia przed nami.
Myślę, że taki potencjał, który drzemie w naszych przedsiębiorstwach nie został jeszcze do końca zidentyfikowany. Tu dziś na tej sali to rzeczywiście bardzo cieszy i zgadzam się z panem marszałkiem, że to świadczy również o tym jak duże zainteresowanie jest wśród przedsiębiorców w naszym naszym regionie właśnie rozwojem energetyki zielonej, która może przynieść nam wiele różnych korzyści.
Szkolnictwo zawodowe to jest to o czym rzeczywiście powinniśmy bardzo pamiętać bo potrzebujemy kadr nie tylko do rozwinięcia tych technologii, nie tylko do wdrożenia tych technologii ale także do ich utrzymania.
Chciałbym na zakończenie podziękować pani Żanecie Kłosowskiej która będzie to dzisiaj występować która wykonała katorżniczą praca w ostatnich miesiącach. Pani Żaneta jest menedżerem Klastra Technologii Wodorowych, rzeczywiście poruszyła niezwykłe wiele różnych obszarów, osób i organizacji po to, żeby klaster wodorowy mógł mieć w naszej organizacji odpowiednią siłę i znaczenie. Myślę, że dla nas wszystkich jest to bardzo istotne aby nasze organizacje mały potencjał do rozwoju.
Na zakończenie, przyłączając się do życzeń pana marszałka z okazji Świąt Bożego Narodzenia, chciałbym również państwo takie życzenia złożyć poraz życzyć udanych, owocnych obrad – powiedział Sławomir Halbryt – prezydent Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza.
– Pomorskie jest regionem predestynowanym – nie tylko ze względu na położenie – do rozwijania projektów związanych z zieloną energetyką ale myślę że przede wszystkim dzięki temu, że mamy tak naprawdę ekosystem współpracy i zaufania – powiedziała Karolina Lipińska – zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Gospodarczego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, moderująca spotkanie:
Fot. Kazimierz Netka.
– To jest bardzo ważne żeby rozwijać różne rzeczy, żeby realizować projekty. Po prostu trzeba to lubić. Myślę, że to jest też bardzo istotny wątek, który chciałam podkreślić, ale nie tylko te działania oddolne takie jak między innymi właśnie aktywności Klastra Technologii Wodorowych czy naszej Pomorskiej Platformy Offshorowej są dla nas ważne. Regionalnie, lokalnie rozwijamy te dziedziny żeby podnieść jakość życia, żeby obniżać koszty. Myślę, że też Komisja Europejska, która dzisiaj jest reprezentowana przez pana Marka Przeora. – Marek Przeor reprezentuje Dyrekcję Generalną do spraw Rozwoju, a konkretnie jest team liderem, zajmuje się polityką klastrową; my też postrzegamy się jako Pomorska Platforma Offshore, że jesteśmy takim klastrem, takim okrągłym stołem, który zrzesza wszystkie zainteresowane podmioty, chcące rozwijać tematy związane z energetyką odnawialną.
Chciałabym dzisiaj poprosić – bo jesteśmy na łączach właśnie z Komisją Europejską – zaprosić pana Marka Przeora o powiedzenie kilku słów dotyczących transformacji przemysłowej, niezależności energetycznej i roli jaką takie inicjatywy jak nasza odgrywają w realizacji tej polityki – mówiła Karolina Lipińska – zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Gospodarczego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.
– Dziękuję bardzo za zaproszenie na to spotkanie i chciałbym zwrócić uwagę na kilka zagadnień, które są w tej chwili bardzo intensywnie promowane w Unii Europejskiej, a to co za tym idzie również na terenie innych obszarów i regionów Unii Europejskiej te rzeczy się dzieją – powiedział dyrektor Marek Przeor:
Fot. Kazimierz Netka.
– Zajmuję się polityką klastrową w Dyrekcji Generalnej Przemysłu i Rynku Wewnętrznego Komisji Europejskiej. Chciałbym się odnieść do tego, co państwo mówią i zwrócić uwagę na kilka zagadnień, które Komisja Europejska przedstawia. Przede wszystkim stare przysłowie mówi, żebyśmy żyli w ciekawych czasach i w nich żyjemy: kowid, ataki terrorystyczne, nielegalna migracja, wojny, zmiany klimatyczne i geopolityka – to wszystko ma wpływ na działania UE również w zakresie bezpieczeństwa energetycznego. W 2022 roku chociaż dodano rekordową moc 16 gigawatów do instalacji wiatrowych, to wciąż stanowi to 41% w porównaniu z 2021 rokiem. Dynamika duża, jest jednak wciąż znacznie poniżej 37 GW rocznie wymaganego do osiągnięcia celu Unii Europejskiej w zakresie energii ze źródeł odnawialnych wyznaczonego na 2030 rok.
Energia wiatrowa jest integralnym elementem tego bezpieczeństwa i trzeba tutaj zaznaczyć, że jest to jakby strategiczny wybór także na poziomie Unii Europejskiej. Osiągnięcie tego niedawno uzgodnionego unijnego celu zakładającego 42 procent udziału energii ze źródeł odnawialnych do 2030 roku będzie wymagało znacznego zwiększenia mocy zainstalowanej również energii wiatrowej. To według naszych szacunków oznacza przewidywany wzrost z 204 GW 2022 do ponad 500 gigawatów w 2030 roku, a jest to bardzo znaczny choć oczywiście nie jedyny czynnik zwiększenia niezależności energetycznej unii.
To oznacza również ogromny wzrost nakładów całym łańcuchu wartości, ogromną również możliwości biznesowe w tym zakresie. Państwo tu obecni wiecie lepiej ode mnie o jakim skomplikowanym i długim łańcuchu wartości mówimy, szczególnie w morskiej energetyce wiatrowej gdzie cały proces od projektu aż do recyklingu może trwać 30, 40 lat, ale mówię tutaj o całym łańcuchu wartości, nie tylko o łańcuchu dostaw, ale również o łańcuchu wartości gdzie ta wartość jest tworzona i myślę że platforma może mieć duże znaczenie żeby jak najwięcej tej wartości było tworzonej w całym łańcuchu w regionie pomorskim.
Jeżeli mówimy o o tym łańcuchu wartości to jedna z firm konsultingowych prominentnych szacuje, że turbiny odpowiadają średnio za 40% nakładów inwestycyjnych na budowę nowej farmy wiatrowej ale przecież żeby konsola i wirnik stały na morzu, dostarczały energię elektryczną do naszych domów, przedsiębiorstw, to trzeba mieć wieżę, fundament, kable, a także projektantów, badania techniczne i środowiskowe, doradztwo prawne potem infrastrukturę przyłączeniową – to całe zaplecze eksploatacji i utrzymania, nieustające prace badawczo-rozwojowe są potrzebne żeby zapewnić usprawnianie procesu budowy, eksploatacji jak i recyklingu.
Dlatego bardzo ważna jest współpraca wszystkich regionów w stymulowaniu współpracy wszystkich w ekosystemie, którzy mogą przyczynić się do powstania morskich farm wiatrowych i Pomorskie z tą inicjatywą jest doskonałym przykładem. Dlatego doceniamy Pomorskie za aktywność i inicjowanie partycypacyjnego modelu współpracy, tego modelu tak istotnego z punktu widzenia innowacyjnej strategii rozwoju regionalnego, opartej na inteligentnych specjalizacjach. Od tego słynnego procesu przedsiębiorczego odkrywania, od tego, w jaki sposób regiony są w stanie implementować ten proces, zależy również szybkość wdrażania budowy partnerstwa.
Przyszłość energetyki wiatrowej stoi przed wyjątkowymi wyzwaniami. Tutaj można wskazać powolne i złożone procedury wydawania pozwoleń, brak dostępu do surowców oraz ich wysokie ceny, niesprzyjające warunki przetargów, zwiększona presja ze strony międzynarodowych konkurentów, brak wykwalifikowanego kapitału ludzkiego. Część ludzi mówi o niewystarczającym, niepewnym popycie, natomiast w tej chwili wydaje mi się że regulacje unijne bardzo wyraźnie wskazują już nie czy mamy to robić, ale jak i kiedy. Tak prawdę mówiąc kiedy – jak najszybciej mamy wdrażać budowę farm wiatrowych. Szczególnie wydaje się być zapóźniony proces budowy morskich farm wiatrowych.
Dlatego też Komisja Europejska 24 października 2023 roku przedstawiła Europejski plan działania na rzecz energii wiatrowej aby zagwarantować, że przejście na czystą energię będzie szło w parze z konkurencyjnością przemysłu.
Energia wiatrowa wciąż jest dużym sukcesem Unii Europejskiej, wciąż mamy przewagę konkurencyjną – co już nie jest jak państwo doskonale wiecie solarze, natomiast w dalszym ciągu uważamy że energia wiatrowa ma dużą przyszłość. Mamy przewagę konkurencyjną nie tylko w patentach ale również w przemyśle – i taką chcemy utrzymać. Ten plan działania ma za zadanie pomóc utrzymać i stworzyć – gdzie to tylko możliwe – zdrowy i konkurencyjny łańcuch dostaw dla energii wiatrowej, dzięki przejrzystej i bezpiecznej puli projektów.
Europejski Plan Działania na rzecz energii wiatrowej zawiera 6 bloków:
– Pierwszy – żeby przyśpieszyć wdrażanie – dzięki większej przewidywalności i szybszemu wydawaniu pozwoleń, kładąc nacisk na cyfryzację procedur wydawania pozwoleń oraz pomoc techniczną branży państw członkowskich z naszej strony,
– Ulepszony model aukcji, również przejrzysty harmonogram aukcji i długoterminowe planowanie aukcji z dobrze opracowanymi kryteriami, o wyższej wartości dodanej i zapewniają pełną terminową realizację projektów,
– Dostęp do dofinansowania. Aby przyśpieszyć finansowanie produkcji energii wiatrowej w Europie, Komisja ułatwi dostęp do środków Unii Europejskiej zwłaszcza za pośrednictwem funduszu innowacyjnego. Natomiast Europejski Bank Inwestycyjny udostępni gwarancje ograniczające ryzyko.
– Sprawiedliwe i konkurencyjne środowisko międzynarodowe jest istotnie ważne. Komisja Europejska ściśle monitoruje ewentualne nieuczciwe praktyki handlowe, które przynoszą korzyści zagranicznym producentom energii wiatrowej. Monitoruje szczególnie kraje, które wykorzystują tanią siłę roboczą lub niedozwolone praktyki dofinansowywania.
– Budowa umiejętności wykwalifikowanej siły roboczej czy kapitału ludzkiego dla całej energii wiatrowej dla całego ekosystemu. Dzięki aktowi w sprawie przemysłu neutralnego, Komisja Europejska pracuje na uruchomieniem Europejskiej Akademii Umiejętności w przemyśle neutralnym emisyjnie, w tym poświęconym sektorowi wiatrowemu.
– Przyszłe zaangażowanie Komisji Europejskiej z państwami członkowskimi w celu realizacji zobowiązań, implementacji naszych regulacji, które zmierzają do zwiększenia ilości energii wiatrowej.
Kończąc: takie inicjatywy jak Pomorska Platforma Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej na Bałtyku jest bardzo istotnym elementem nie tylko realizacji tych planów ale przede wszystkim wzmocnienia pozycji pomorskich i polskich firm w międzynarodowych łańcuchach wartości. Chciałem wspomnieć o ogromnej potrzebie szkolenia kadr dla energetyki wiatrowej, dlatego ta inicjatywa EduOffshoreWind również odbija się echem u nas w Brukseli i będzie służyła jako dobra praktyka, jaką możemy proponować.
Chciałem pogratulować państwu i Urzędowi Marszałkowskiemu inicjatywy. Liczymy na to, że region włączy się również aktywnie na poziomie europejskim w szereg inicjatyw. Mamy inicjatywę Euroklastry, której liderem jest Kraj Basków, dokładnie w morskiej energetyce wiatrowej. Dobrze by było gdyby również powstał Wodorowy Euroklaster. Widzimy w tej chwili na poziomie europejskim miejsca, gdzie energia wodorowa wykorzystująca energię wiatrową jest bardzo rozwijana szczególnie w północnej Holandii, na Balearach czy teraz w tworzonej dolinie wodorowej.
– Chciałem państwu serdecznie podziękować za uwagę i życzę przede wszystkim dużo wartościowych kontaktów i jak najszybszego wdrożenia energetyki wiatrowej – powiedział na zakończenie swego wystąpienia dyrektor Marek Przeor z Dyrekcji Generalnej Przemysłu i Rynku Wewnętrznego Komisji Europejskiej.
Oto tematy oraz ich autorzy ze szczegółowej części spotkania „Offshore i wodór w synergii dla rozwoju zielonej energetyki”:
On the road to Net Zero Industry – kluczowe technologie dla sektora offshore – Maciej Mierzwiński – CEE Energy:
Fot. Kazimierz Netka.
Rola małych i średnich portów morskich województwa pomorskiego w realizacji funkcji serwisowych względem farm wiatrowych – aktualizacja raportu – Paweł Weiner – MAG OFFSHORE:
Fot. Kazimierz Netka.
Fabryka Wież Wiatrowych – plany i założenia inwestycji – Jakub Wnuczyński – CEO Baltic Towers:
Fot. Kazimierz Netka.
EDU OFFSHORE WIND 2024 – Agnieszka Rodak – Prezes Rumia Invest Park Sp. z o.o.; dr Karolina Lipińska – architektka innowacji, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego:
Fot. Kazimierz Netka.
Innowacje w morskiej energetyce odnawialnej – Baltic Blue Community – Magdalena Wójtowicz – Inkubator STARTER:
Fot. Kazimierz Netka.
Nowe Horyzonty Energetyki: Synergia sektora offshore i technologii wodorowych – Żaneta Kłostowska – Manager, Klaster Technologii Wodorowych, Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza, ekspertka w międzynarodowych projektach Green Skills for Hydrogen, HyPOP, H2Global, H2Excellence:
Fot. Kazimierz Netka.
Pomorskie na lekkim gazie – scenariusze rozwoju w kontekście sektora morskich farm wiatrowych – Artur Gosk – Referatu Planowania Energetycznego, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego:
Fot. Kazimierz Netka.
Potencjał zielonego wodoru i potencjału offshore wind – rozwiązania i projekty – Paweł Piotrowicz – ekspert rynku energii oraz wodoru TÜV SÜD Polska sp. z o.o.:
Fot. Kazimierz Netka.
Padło pytanie o to ile to wszystko kosztuje i kto za to płaci. Zadał je prof. Marek Grzybowski – prezes zarządu Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego.
Jeśli chodzi o farmy fotowoltaiczne i projekt mikrosystemu produkcji wodoru, to dwie trzecie kosztów pochłania produkcja zielonej energii z farmy fotowoltaicznej – odpowiedział Paweł Piotrowicz – ekspert rynku energii oraz wodoru w spółce TÜV SÜD Polska sp. z o o. – Jedna trzecia to jest koszt całego systemu produkcji i magazynowania wodoru.
Teraz jest chyba najlepszy moment, by wziąć na to pieniądze, z Unii Europejskiej. Programów finansowania jest kilkanaście. Najlepszym jest chyba Interreg. Aż 80 procent można z niego wyciągnąć, jeśli chodzi o dofinansowanie projektów. Teraz jest najlepszy moment, by skorzystać z dofinansowania. Później już nie będzie takich możliwości jeśli chodzi o wodór i energię zieloną. W przypadku programów badawczych i Horyzontu nie ma górnej granicy dzisiaj. Każdy projekt, który przejdzie przez sito, dostaje finansowanie – poinformował Paweł Piotrowicz.
Ekonomiczne i technologiczne aspekty realizacji projektów wodorowych – Marcin Margraf – menedżer technologii wodorowych, Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach:
Fot. Kazimierz Netka.
Doliny wodorowe hubami rozwoju wodoru i offshore wind – Grzegorz Jóźwiak – Dyrektor Biura Technologii Wodorowych i Paliw Syntetycznych ORLEN S.A.:
Fot. Kazimierz Netka.
Magazynowanie energii w aspekcie przyrostu mocy z MFW i rozwoju gospodarki wodorowej – Barbara Adamska – Prezeska Polskiego Stowarzyszenia Magazynowania Energii, Mieczysław Wrocławski – wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Magazynowania Energii:
Fot. Kazimierz Netka.
Program spotkania przewidywał też następujące tematy i wystąpienia ekspertów:
Woda i wiatr – wspólna droga do zrównoważonej energetyki – Arkadiusz Sekściński – Prezes Zarządu PGE Baltica Sp. z o.o.
Nowe horyzonty: inicjatywy uczelni wyższych integrujące potencjał wodoru z sektorem offshore – Prof. Piotr Jasiński – Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej.
Musimy rozwijać gospodarkę na bazie energii odnawialnej
– Urząd Marszałkowski Województwa {Pomorskiego zorganizował bardzo dobre spotkanie, związane z wdrażaniem nowych technologii w energetyce. Mamy pełny przegląd tego, że jaką mamy wiedzę, jakie urządzenia mogą wspierać naszą energetykę i bezpieczeństwo energetyczne – od elektrowni wiatrowych, morskich poprzez lądowe, przez elektrownie solarne i energetykę jądrową – ocenił prof. Marek Grzybowski – prezes zarządu Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego:
Fot. Kazimierz Netka.
– Istotne jest to, żeby ten system się razem spinał i był energetycznie korzystny dla konsumenta i producenta. Przede wszystkim ten system musi być korzystny dla producenta, dla przedsiębiorstw – one planują swoje strategie biznesowe, na lat 10, 20 i 30 i muszą wiedzieć jak system energetyczny będzie zabezpieczał ich funkcjonowanie, bo w oparciu o system energetyczny buduje się biznesplany.
Energia elektryczna jest jednym z podstawowych składników, które zapewniają nam bezpieczeństwo funkcjonowania przemysłu, usług, szpitali, a nawet biur. Jeśli nie będziemy mieli energii, stabilnego miksu energetycznego o dobrym profilu biznesowym, to będziemy przepłacali za energię i nasza gospodarka przestanie być konkurencyjna. Nie możemy produkować drogiej energii, tak drogiej jak w innych krajach; mamy produkować energię tańsza i ją eksportować. Wzorcem tutaj jest na przykład Portugalia, która jest eksporterem zielonej energii do Hiszpanii, natomiast Hiszpania jest jednym z wiodących importerów gazu i ten gaz LNG, kopalny, wysyła do innych krajów. Nie chodzi o to byśmy rozwijali gospodarkę na bazie surowców kopalnych, ale właśnie na bazie energii odnawialnej i jest to możliwe i opłacalne, tylko trzeba zrobić rzetelne biznesplany – podkreślił prof. Marek Grzybowski – prezes zarządu Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego.
Kazimierz Netka
Proszę, czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl