Źródło ilustracji: PEJ.
Przejrzą zawartość i wytrzymałość podłoża elektrowni w około 220 miejscach, do głębokości 20 – 210 metrów, na Pobrzeżu Słowińskim
Uzyskany przez Polskie Elektrownie Jądrowe dokument umożliwia rozpoczęcie pogłębionych badań geologicznych w lokalizacji pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Decyzja wydana przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska potwierdza, że przedłożony przez spółkę PEJ Projekt Robót Geologicznych spełnia wymogi stawiane tego typu inwestycjom i jest zgodny z obowiązującymi przepisami prawa. To kolejne ważne zadanie zrealizowane w procesie pozwoleniowym całego projektu – poinformowali Alicja Sagan – ekspert ds. komunikacji i PR, Dział Komunikacji Zewnętrznej Polskie Elektrownie Jądrowe sp. z o.o. i Marcin Skolimowski – kierownik Działu Komunikacji Zewnętrznej, Polskie Elektrownie Jądrowe sp. z o.o.:
Za badania geologiczne w projekcie Polskich Elektrowni Jądrowych odpowiada spółka Bechtel – członek amerykańskiego konsorcjum odpowiedzialnego za realizację projektu. Prace geologiczne rozpoczną się w maju i będą prowadzone w lokalizacji inwestycji w gminnie Choczewo na powierzchni ok. 30 hektarów. W ramach podjętych działań wykonane zostanie ok. 220 punktów badawczych o głębokości od ok. 20 do ok. 210 metrów.
Dane uzyskane dzięki badaniom uszczegółowią przeprowadzone dotychczas rozpoznanie warunków geologiczno – inżynierskich i hydrogeologicznych terenu. Wyniki badań zostaną wykorzystane w pracach nad Raportem lokalizacyjnym, koniecznym do uzyskania zezwolenia na budowę wydawanego przez Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki.
Pierwszy etap badań zakończy się w tym roku, a wyniki zostaną także wykorzystane w trwającym procesie projektowania elektrowni, który odbywa się w ramach umowy na prace inżynieryjne, zawartej przez PEJ z konsorcjum Westinghouse-Bechtel. W szczególności chodzi o zaprojektowanie głównych obiektów budowlanych, tj. trzech jądrowych bloków energetycznych, basenu napływowego i kanałów wody chłodzącej oraz kanału zrzutowego wód pochłodniczych.
***********
Polskie Elektrownie Jądrowe sp. z o.o. to spółka odpowiadająca m.in. za przygotowanie procesu inwestycyjnego i pełnienie roli inwestora w projekcie budowy elektrowni jądrowych o łącznej mocy zainstalowanej od ok. 6 do ok. 9 GWe w oparciu o bezpieczne, sprawdzone, wielkoskalowe, wodne ciśnieniowe reaktory jądrowe generacji III(+) oraz ich ewentualną przyszłą eksploatację. Spółka wspiera też administrację rządową w działaniach na rzecz realizacji Programu polskiej energetyki jądrowej oraz wykonaniu umowy między rządem RP, a rządem USA ws. współpracy w celu rozwoju programu energetyki jądrowej wykorzystywanej do celów cywilnych oraz cywilnego przemysłu jądrowego w RP. Więcej informacji: https://ppej.pl/ – zachęca Marcin Skolimowski – kierownik Działu Komunikacji Zewnętrznej, Polskie Elektrownie Jądrowe sp. z o.o.
Bursztyn
Niewykluczone, że w miejscu (w gminie Choczewo), gdzie będą wykonywane wykopy pod fundamenty elektrowni jądrowej, wykonawcy natrafia na złoża bursztynu. Z wstępnego rozpoznania złóż bałtyckiego złota w tym rejonie wybrzeża wynika, że pokłady ziemi, piasku, „niebieskiej” gliny z bursztynami znajdują się w rejonie Rozewia – Jastrzębiej Góry, a także w Możdżanowie (niedaleko Ustki). Miejscowości Sasino, Lubiatowo i Kopalino, gdzie ma powstać elektrownia jądrowa, są mniej więcej pośrodku między Rozewiem a Ustką.
Pomorze już dwa razy przeżywało bursztynową obfitość. Duża podaż tego skarbu zaistniała np. podczas robót ziemnych związanych z budową Portu Północnego w Gdańsku i z budową elektrowni jądrowej nad Jeziorem Żarnowieckim.
Kazimierz Netka
Proszę, czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl