Fot. Kazimierz Netka.
W Polsce posiadamy gigantyczny potencjał. Jesteśmy jednymi z najlepszych w IT, w sztucznej inteligencji, na świecie
Fot. Kazimierz Netka.
Minęła pierwsza rocznica oficjalnej inauguracji pracy w Politechnice Gdańskiej „potwornego” Krakena – jednego z najmocniejszych w Europie komputerów. Co nam dała ta maszyna? Do czego może być wykorzystana? O tym mówiono podczas konferencji „Rozwój sztucznej inteligencji w budowie metropolii wiedzy”, zorganizowanej w Politechnice Gdańskiej.
Ową rocznicę przypomniał prowadzący konferencję, red Maciej Dzwonnik – rzecznik prasowy Politechniki Gdańskiej:
Fot. Kazimierz Netka.
– Spotykamy się równo w pierwsza rocznicę uruchomienia na Politechnice Gdańskiej superkomputera Kraken. Kraken ma siedzibę właśnie w tym budynku. O oficjalne otwarcie wydarzenia poproszę Jego Magnificencję rektora Politechniki Gdańskiej, pana profesora Krzysztofa Wildego.
– Szanowni państwo, z wielką radością witam was na konferencji poświęconej zacieśnieniu współpracy pomiędzy nauką, biznesem, samorządem, rządem w obszarze sztucznej inteligencji – mówił prof. Krzysztof Wilde – rektor Politechniki Gdańskiej:
Fot. Kazimierz Netka.
– Jest to temat niezwykle istotny w kontekście tempa, w jakim sztuczna inteligencja jest wdrażana na świecie, a także tego, jaki będzie miała wpływ na konkurencyjność naszego regionu oraz na różne aspekty naszego życia.
Niech mi wolno będzie powitać panią wojewodę pomorską Beatę Rutkiewicz. Serdecznie witam współorganizatorów tej konferencji a jest ich trójka: pan marszałek województwa pomorskiego, Mieczysław Struk; bardzo serdecznie witam dyrektora Ośrodka Przetwarzania Informacji – współorganizatora naszej dzisiejszej uroczystości pana dr. hab. inż. Jarosława Protasiewicza; witam pana Michała Glasera – prezesa zarządu Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot, również naszego współorganizatora. Mam wielka przyjemność powitać gościa specjalnego dzisiejszego spotkania, a jest nim profesor Włodzisław Duch – wybitny polski badacz sztucznej inteligencji. Serdecznie witam pana Jakuba Kaszubę – prezesa Think Tanku Metropolia. Bardzo się cieszę, że pan Tomasz Limon jest z nami – prezes Pracodawców Pomorza. Witam przedstawicieli samorządów, biznesu. Są z nami przedstawiciele środowiska naukowego, prorektorzy, dziekani z kanclerzem Politechniki Gdańskiej. Jedną osobę pozwolę sobie wyróżnić: to jest pomysłodawca tego miejsca, w którym się znajdujemy CK STOS, osobę, która pozyskała pieniądze, przeprowadziła te inwestycję, ja miałem przyjemność współpracować – jest to pan profesor Henryk Krawczyk. Serdecznie witam wszystkich pracowników Centrum Kompetencyjnego TASK, witam wszystkich przyjaciół, widzę sporo osób z Uniwersytetu Gdańskiego, widzę również Stanisława Szultkę – dyrektora Departamentu Rozwoju Gospodarczego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.
Drodzy goście, współpraca między nauką, biznesem i sektorem publicznym w obszarze sztucznej inteligencji ma kluczowe znaczenie dla wdrażania tempa innowacji, budowy konkurencyjności – w tym także naszego regionu, tworzenia rozwiązań, które przyniosą realne korzyści dla ogółu społeczeństwa. Obecnie sztuczna inteligencja oferuje niezwykłe perspektywy zarówno dla biznesu jak sektora publicznego w Polsce, w Europie, na całym świecie.
Firmy wykorzystują sztuczną inteligencję do optymalizacji procesów, analizy danych, planowania działań, projektowania produktów i usług, do tworzenia nowych modeli biznesowych, które przynoszą zyski i tworzą nowe miejsca pracy. Jednocześnie sektor publiczny korzysta ze sztucznej inteligencji w celu usprawnienia administracji, zapewnienia bezpieczeństwa publicznego oraz poprawy jakości życia mieszkańców. Jednakże z tymi możliwościami wiążą się także pewne wyzwania. Konieczne jest zapewnienie odpowiednich ram prawnych i etycznych dla wykorzystania sztucznej inteligencji aby chronić prywatność danych, zapobiegać dyskryminacji, zapewniać transparentność algorytmów, a do tego zadbać o rozwój kompetencji cyfrowych społeczeństwa. Dlatego zwracam uwagę wszystkim obecnym tutaj politykom, naukowcom, przedstawicielom biznesu i samorządów na konieczność głębokiej współpracy w zakresie poznawania i używania sztucznej inteligencji. Musimy działać wspólnie, aby wykorzystać potencjał sztucznej inteligencji odpowiedzialnie, w sposób zrównoważony, tworząc tym samym lepszą przyszłość dla nas wszystkich.
Fot. Kazimierz Netka.
Współpraca między sektorem naukowym, biznesem i samorządami przyniesie wiele korzyści. Naukowcy mogą bowiem opracowywać nowe rozwiązania i nowe technologie, oraz wspomagać swoją wiedzą firmy i sektor publiczny. Firmy natomiast mogą przygotowywać rozwiązania, dzięki którym możliwe będzie wdrożenie i opracowanie innowacyjnych i zastosowanych w praktyce, choćby poprzez wykorzystanie mocy obliczeniowych naszego superkomputera Kraken, możliwości obliczeniowych. Samorządy z kolei mogą identyfikować obszary wymagające usprawnień i tworzyć warunki dla rozwiązywania i opracowywania wspólnie przez firmy i naukowców, tak aby mogły być one wdrożone do wykorzystania dla rozwoju metropolii.
Szanowni państwo, ja może tych wszystkich ładnych słw nie przeczytam; mam nadzieję, że rzecznik prasowy mi to wybaczy. Chciałbym dodać od siebie taki drobny element: wiadomo, że sztuczna inteligencja może byż tym elementem zmieniającym warunki funkcjonowania całego świata – nie tylko Pomorza, nie tylko Polski. To dzisiejsze spotkanie pokazuje taką współpracę między dwiema jednostkami, to jest Ośrodek Przetwarzania Informacji – witam pana dyrektora tutaj – a także Politechniki Gdańskiej. Ten produkt, który nazwany został Qra – dla mnie to słowo nie jest najlepsze. Kojarzy się nie do końca z tym błyskotliwym elementem czy produktem, który żeśmy wspólnie wyprodukowali. Jestem inżynierem budowlanym więc patrzę na świat w sposób taki dosyć pragmatyczny. Gdybym miał się zastanowić – dla mnie jak można to osobom, które nie siedzą w tej sztucznej inteligencji przedstawić, to bym powiedział, ze to jest 10-latek. Ten 10-latek został nauczony języka polskiego, on rozumie, w języku polskim się wychował, ale jest neuroróżnorodny. I on nie wie, co chce w życiu robić. Tak naprawdę tego dziesięciolatka możemy wykształcić i wprowadzić go do pracy w to, co naprawdę chcemy. Możemy z niego zrobić urzędnika, prawnika, który w prostych procesach będzie mógł zastąpić całe grono ludzi, kanały sprzedaży. To wszystko może gdzieś wspomóc tych ludzi, nie zastąpić, ale wspomóc.
Teraz jest pytanie, czy ten piękny, złoty trójkąt – jak się o nim ładnie mówi – czyli samorząd, rząd – biznes – nauka funkcjonują w Polsce? Odpowiedź jest: nie funkcjonują. Z nieznanych przyczyn albo znanych przyczyn – to jest długa debata, nie chcę w to wchodzić – w Polsce to nie działa. I tak sobie myślę, że trzeba znaleźć tych parę drobnych elementów, które można zrobić. Jednym z takich wydaje się, że ta Qra, ten 10-latek, jest idealny.
Pani wojewodo, dyskutowaliśmy, jak wesprzeć naszych zagranicznych partnerów przyjeżdżających do nas i studentów w uzyskaniu kart pobytu. To jest niezmiernie trudna rzecz, bo to są potwornie duże ilości przetwarzanych informacji, ale cyfrowo i ten 10-latek dokształcony do 21. roku życia, który może oferować i wspierać, to wydaje się być idealny
Zwracam się ponownie do przedstawicieli rządu, samorządu, do przedstawicieli firm: my tutaj, naukowcy, jesteśmy chętni, żeby takie programy porobić, między wierszami posłuchajcie: to wymaga trochę środków. To samo nie powstanie. Natomiast generalnie mamy ten produkt – tutaj mam pana dyrektora OPI, który z nami siedzi. Pracujemy bardzo długo razem. Będziemy w przyszłości dalej, mam nadzieję, współpracować i jest coś, co możemy zrobić szybciej niż niektórzy inni.
Szanowni państwo, bardzo dziękuję za przybycie, mam tu końcówkę, jeżeli jest rzecznik przeczytam:
Wspólnie będziemy rozwijać sztuczną inteligencję, tworząc lepszą przyszłość dla nas wszystkich. Dziękuję bardzo – powiedział prof. Krzysztof Wilde – rektor Politechniki Gdańskiej.
– Jest z nami pan dyrektor Ośrodka Przetwarzania Informacji Państwowego Instytutu Badawczego, pan doktor habilitowany inżynier Jarosław Protasiewicz – powiedział prowadzący, red. Maciej Dzwonnik. – I to pana chciałbym poprosić teraz o zabranie głosu.
– Przede wszystkim serdecznie dziękuję za zaproszenie Politechnice Gdańskiej – powiedział pan dyrektor dr hab. inż. Jarosław Protasiewicz.
Fot. Kazimierz Netka.
– Bardzo mi miło, dzień dobry państwu. Dziękuję za serdeczne przyjęcie, przyjechaliśmy wczoraj z bardzo mokrej i zimnej Warszawy. Pomorze, Gdańsk i Zatoka przywitały nas słońcem, za co też serdecznie dziękuję. To zapewne pan rektor specjalnie zrobił i pani wojewoda, przede wszystkim pan marszałek, dziękuję serdecznie.
Oczywiście, zachwycamy się Pomorzem, zachwycamy się Gdańskiem, Zatoką Gdańską. Zajmujemy się rozwojem technologicznym, rozwojem gospodarki, rozwojem intelektualnym i to jest ten temat, któremu chcieliśmy tutaj poświęcić czas. My z Politechniką Gdańska mamy długoletnią współpracę. Z Centrum Informatycznym TASK współpracujemy też od dawna. Komputer Tryton był finansowany z funduszy unijnych, które przeszły przez Ośrodek Przetwarzania Informacji, tak że współpracowaliśmy długo, używaliśmy też mocy obliczeniowych Centrum Informatycznego TASK. Tutaj był liczony system plagiatowy, jednolity system antyplagiatowy, więc państwa serwerownie przyczyniły się do poprawy jakości dydaktyki, a teraz system JSA jest w innym miejscu, ale my mamy nowe otwarcie, to znaczy mamy Qrę – duże modele językowe. O szczegółach modeli językowych będzie mówił pan doktor Marek Kozłowski, który kieruje rozwojem sztucznej inteligencji w OPI. Natomiast to, co ja chciałbym powiedzieć, to że naszym zadaniem jest budowanie gospodarki opartej na wiedzy, gospodarki, która będzie poprawiać kondycję społeczeństwa, będzie dbać o dobrobyt naszych rodzin, będzie zapewniać nm dobre, dobrze płatne miejsca pracy. To jest nasze zadanie, nasze zadanie naukowców i też przedsiębiorców. OPI jest jednocześnie instytutem badawczym i jednocześnie software house, więc mu łączymy te dwie rzeczy i twardo stąpamy po ziemi. Wiemy, że to, co powinniśmy robić, to produkty. Produkty, które poprawiają kondycję społeczeństwa, które dają miejsca pracy, które są oparte o innowacyjną gospodarkę.
W Polsce mamy gigantyczny potencjał. Jesteśmy jednymi z najlepszych w IT, w sztucznej inteligencji na świecie. Robimy też badania, widzimy jaki mamy potężny potencjał w tym zakresie. Teraz co my musimy zrobić to wspólnie z przedsiębiorcami pomorskimi, na bazie tego, co osiągnęliśmy, budować produkty, budować gospodarkę opartą o wiedzę, budować innowacyjne rozwiązania, które pozwolą nam sprzedawać te produkty za godziwe pieniądze i dzięki temu nasze rodziny będą mogły dobrze żyć. To jest nasz cel – prosty i jasny cel, który musimy zrealizować. Po to tu jestem i serdecznie dziękuję, że mogę być tutaj z wami. Dla nas to też jest zaszczyt i też duża szansa na współpracę. Połączyliśmy siły, umiejętności i sprzęt. Uzyskaliśmy świetny model. Teraz czas na następny krok. Dziękuję serdecznie, dziękuję, że mogę tutaj być – powiedział dr hab. inż. Jarosław Protasiewicz – dyrektor Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego.
Podczas konferencji wypowiadali się także m.in. wojewoda pomorska – Beata Rutkiewicz. Pani wojewoda sprawiła zebranym niespodziankę. Wygłosiła odczyt, który wywołał uznanie u zgromadzonych. Na zakończenie pani wojewoda poinformowała, że odczytała to, co… napisała sztuczna inteligencja. Było to więc chyba pierwsze w Polsce przemówienie wojewody, napisane przez program komputerowy, przez sztuczną inteligencję.
Fot. Kazimierz Netka.
– Jak przystało na temat tej konferencji, ten wstęp przygotował ChatGPT. Oczywiście w oparciu o zadany mu temat. A tematem było: napisz przemówienie na konferencję pod tytułem: „Rola sztucznej inteligencji w tworzeniu metropolii”. Tym niemniej proszę państwa, tu już dzisiaj pan rektor o tym powiedział, gdyby nie mózg, mózg człowieka, to to by się nie wydarzyło. Ten ChatGPT nie napisałby tego przemówienia – on uczy się w oparciu o to, co mu dostarczono – powiedziała Beata Rutkiewicz – wojewoda pomorska.
Jak więc widać, Artificial Intelligence (AI), czy po polsku: Sztuczna Inteligencja (SI) wiele umie, czego przykładem może być właśnie program Qra, zaprezentowany podczas konferencji w Politechnice Gdańskiej.
Fot. Kazimierz Netka.
Marszałek województwa pomorskiego – Mieczysław Struk, zwrócił uwagę na bardzo ważną rzecz: od około 100 lat, czyli od czasów Marii Skłodowskiej-Curie, Polska nie ma Nagrody Nobla w naukach technicznych.
Przemawiał też prezes zarządu Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot – Michał Glaser:
Fot. Kazimierz Netka.
Wykład na temat Qry wygłosił ekspert, dr Michał Kozłowski. Tytuł tego wystąpienia brzmiał: „Rewolucja LLMów, czas na polskie duże modele językowe i ich wszechstronne aplikacje”.
Fot. Kazimierz Netka.
Główną częścią konferencji był wykład, który przedstawił prof. Włodzisław Duch – jeden z najsłynniejszych polskich badaczy sztucznej inteligencji. Pan profesor Duch pokazał, że sztuczna inteligencja potrafi nie tylko pisać przemówienia – co udowodniła w swym wystąpieniu wojewoda pomorska pani Beata Rutkiewicz. Sztuczna inteligencja przewyższa ludzi w wielu dyscyplinach:
Pytanie, w czym jeszcze jesteśmy lepsi od tej sztucznej inteligencji? To jest zasadnicze pytanie, bo jak wiemy, rozumowanie, związane z szachami, padło w 1997 roku, gdy wygrywa Deep Blue (GOFAI). Potem w 2016 roku AlphaGo wygrywa w Go. Z mistrzem świata w 2017roku wygrywa AlphaGo Zero.
Fot. Kazimierz Netka.
Zaraz państwu powiem, dlaczego to jest takie niezmiernie ważne. Strategia, czyli granie w takie gry otwarte jest niesłychanie złożone, bo trzeba bardzo wiele narzędzi użyć, robić strategie, koalicje, percepcje, rozpoznanie obrazów, twarzy, cech osobowości, preferencji seksualnych, politycznych, religijnych – wszystko to maszyna robi znacznie lepiej niż ludzie w testach takich porównujących z ludźmi.
Strategia: w 2017 OpenAI wygrywa w pokera; Dota 2; Starcraft II. Percepcja: w 2021 roku AI rozpoznaje obrazy, twarze, cechy osobowości, preferencje seksualne, polityczne, religijne – ze zdjęć, lepiej niż ludzie.
Kreatywność i wyobraźnia: Dall-E, SORA obrazy/wideom, projektowanie przemysłowe, SUNO twory dowolną muzykę. Wydawało nam się, że to niemożliwe, a tymczasem mamy systemy tworzące obrazy, generatywną sztuczną inteligencję, projektujące wszystko co się tylko da, a ostatnio supersystemy tworzące muzykę i za chwilę okaże się, że listy przebojów są zapełnione piosenkami, które są stworzone rpzez sztuczną inteligencję.
Język oczywiście, do 2011 roku, IBM Watson, w 2018 – Watson Debater, 2022 – ChatGPT; 2020: BERT odpowiada na 100 000 pytań SquAD.
Wygrana w turnieju Va Bank, a potem się pojawił Dater, który wygrał debaty oxfordzkie, potem się pojawił ChatGPT, który w tej chwili jest w bardzo szerokim użyciu.
W robotyce – nowe roboty, 2020 parcour Boston Dynamics, Tesla; cała kolaboracja RT-X.
Nauka: 2020 – AlphaFold 2 pokazała nam 220 milionów struktur białek – czyli coś co jest podstawa do projektowania wszystkich leków, zrozumienia naszych organizmów; Coscientist lab (CMU), 2023 – GnoME (Deep Mind) 2,2 mln materiałów, kryształów (są w stanie zaprojektować, a następnie stworzyć automatyczne laboratorium, które próbuje je zsyntezować).
Fot. Kazimierz Netka.
– Mamy też optymalizację mózgów w cyfryzacji – powiedział prof. Włodzisław Duch.
Na zakończenie odbyła się debata ekspercka, w której uczestniczyli m.in.: dr hab. Julian Szymański z Politechniki Gdańskiej; prof. Włodzisław Duch; Stanisław Szultka – dyrektor Departamentu Rozwoju Gospodarczego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego; dr Marek Kozłowski, – kierownik AI LAB OPI-PIB; Jakub Kaszuba – prezes Think Tanku Metropolia. Debatę prowadził red. Marcin Dybuk.
Fot. Kazimierz Netka.
Oto informacja dotycząca konferencji, przekazana nam przez Biuro Prasowe Politechniki Gdańskiej:
Szerokie spojrzenie na AI. Za nami konferencja na PG
W jaki sposób AI może wspierać działania samorządów? Jak kształtująca się na Pomorzu metropolia może wykorzystywać możliwości sztucznej inteligencji? To część zagadnień, jakie poruszane były podczas konferencji „Rozwój sztucznej inteligencji w budowie metropolii wiedzy”.
Fot. Kazimierz Netka.
Wydarzenie odbyło się 25 kwietnia w Centrum Kompetencji STOS PG, w rocznicę otwarcia obiektu i uruchomienia superkomputera Kraken. Udział w wydarzeniu wzięli m.in.: prof. Krzysztof Wilde, rektor PG, Beata Rutkiewicz, wojewoda pomorska, Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, dr hab. inż. Jarosław Protasiewicz, dyrektor OPI-PIB, Michał Glaser, prezes zarządu OMGGS, a także przedstawiciele kolegium rektorskiego, dziekani wydziałów, naukowcy i przedstawiciele biznesu.
– Współpraca pomiędzy nauką, biznesem i sektorem publicznym w obszarze sztucznej inteligencji ma kluczowe znaczenie dla tempa wdrażania innowacji, budowy konkurencyjności i tworzenia rozwiązań, które przyniosą realne korzyści dla społeczeństwa – mówił prof. Krzysztof Wilde, rektor PG. – Musimy działać wspólnie, aby wykorzystać potencjał AI w sposób odpowiedzialny i zrównoważony, tworząc tym samym lepszą przyszłość dla nas wszystkich. Dlatego apeluję do wszystkich obecnych tutaj – polityków, naukowców, przedstawicieli biznesu i samorządów o jeszcze głębszą współpracę w zakresie poznawania i używania sztucznej inteligencji.
AI wsparciem biznesu i lokalnych samorządów
Celem wydarzenia było zacieśnienie współpracy pomiędzy nauką, biznesem i samorządami w zakresie coraz prężniej rozwijających się narzędzi opartych o sztuczną inteligencję.
– Dzięki odpowiedniemu wykorzystaniu sztucznej inteligencji, możemy stworzyć dynamiczne, zrównoważone i inteligentne miasta, które nie tylko sprostają wyzwaniom współczesności, ale także będą stanowiły miejsce rozwoju i dobrobytu dla wszystkich swoich mieszkańców – mówiła wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz. – Poprzez optymalizację infrastruktury, poprawę bezpieczeństwa publicznego oraz ułatwienie komunikacji między ludźmi a miastem, sztuczna inteligencja stanowi klucz do metropolii przyszłości.
– Na Pomorzu wspieramy inwestycje w branżę ICT. Dzięki temu jesteśmy jednym z wiodących regionów w Polsce pod względem innowacyjności i rozwoju technologicznego – mówił marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. – Cyfrowa transformacja stała się faktem. Analityka danych, digitalizacja procesów wewnętrznych, automatyzacja oraz technologie mobilne to obszary, które stają się niezbędne, aby firmy na Pomorzu funkcjonowały efektywniej.
– AI postrzegam jako szansę dla całego regionu – mówi Michał Glaser, prezes Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot. – Jednak, aby to się udało niezbędna jest współpraca w kilku obszarach: naukowym, biznesowym i samorządowym. Obszar Metropolitalny widzę jako łącznika pomiędzy tymi środowiskami, które z racji wielu obowiązków i trochę różnych interesów często mają trudność w znalezieniu wspólnej platformy. Od pewnego czasu zarówno z Politechniką Gdańską, jak i z biznesem i samorządem pracujemy nad rozwiązaniami, które pozwolą zrobić nam bardzo ważny krok do przodu.
Polskie modele językowe AI i ich wykorzystanie
Podczas wydarzenia dr Marek Kozłowski, dyrektor AI Lab funkcjonującego przy OPI-PIB, opowiedział o polskich LLMach, czyli modelach językowych, które powstały w całości na bazie tekstów w języku polskim. Za przykład posłużyły modele Qra, za których opracowanie odpowiadają naukowcy z Politechniki Gdańskiej oraz AI Lab przy OPI-PIB.
– OPI już od wielu lat pracuje nad rozwijaniem narzędzi do przetwarzania języka naturalnego. W interesie nas wszystkich leży bowiem dynamiczny rozwój branży IT i środowiska naukowego w Polsce. Dzisiaj możemy wszystkim zaprezentować polskojęzyczne, generatywne modele językowe, które zostały utworzone na podstawie korpusu danych zawierającego teksty wyłącznie w języku polskim. Modele takie są niezbędne, jeżeli nie chcemy zostać w tyle za innymi państwami. Polska gospodarka i nauka potrzebują modeli polskojęzycznych, gdyż ich odpowiedniki anglojęzyczne są dużo mniej efektywne dla naszego języka – mówi dr hab. inż. Jarosław Protasiewicz, dyrektor Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego.
Gościem specjalnym konferencji był prof. Włodzisław Duch, polski naukowiec, specjalista w dziedzinie sztucznej inteligencji, który wygłosił wykład zatytułowany „Jak w inteligentny sposób wykorzystać sztuczną inteligencję?”. Nagranie z wystąpienia będzie wkrótce dostępne na kanale YouTube Politechniki Gdańskiej.
Fot. Kazimierz Netka.
Prof. Włodzisław Duch wziął udział również w debacie eksperckiej, która odbyła się w kolejnej części wydarzenia. Poza naukowcem do rozmowy zaproszeni zostali: dr Marek Kozłowski, kierownik AI LAB OPI-PIB, dr hab. inż. Julian Szymański z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG, Stanisław Szultka, dyrektor Departamentu Rozwoju Gospodarczego Urzędu Marszałkowskiego Woj. Pomorskiego, Jakub Kaszuba, prezes Think Tank Metropolia.
Rocznica uruchomienia „Krakena”
Wydarzenie odbyło się w rocznicę oficjalnego otwarcia budynku CK STOS PG oraz uruchomienia znajdującego się w nim superkomputera „Kraken”. To właśnie duże moce obliczeniowe tej jednostki umożliwiły wytrenowanie modeli językowych Qra w ekspresowym tempie. W przypadku najbardziej złożonego z modeli został skrócony bowiem z lat do około miesiąca.
Konferencja została zorganizowana przez Politechnikę Gdańską, Ośrodek Przetwarzania Informacji Państwowego Instytutu Badawczego, a także Samorząd Województwa Pomorskiego oraz Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot – poinformowało Biuro Prasowe Politechniki Gdańskiej.
Podsumowania konferencji dokonał też prof. Marek Grzybowski – przewodniczący Polskiego Towarzystwa Nautologicznego, prezes Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego:
Fot. Kazimierz Netka.
Nie umiemy wykorzystać wiedzy, kompetencji i umiejętności naukowców?
– Ta konferencja jest ważna, bo informuje o tym, ze jesteśmy na bieżąco jeśli chodzi o wiedzę, rozwiązania, umiejętności i kompetencje. Natomiast trzeba podkreślić tutaj bardzo istotną rzecz: Tę wiedzę, umiejętności i kompetencje naukowców musi wykorzystać polski przemysł, administracja i ci, którzy zarządzają miastami i administrują państwem – powiedział prof. Marek Grzybowski – przewodniczący Polskiego Towarzystwa Nautologicznego, prezes Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego. – Sztuczna inteligencja wkracza w nasze życie i jeśli nie chcemy być sterowani przez ośrodki zewnętrzne, to musimy sami połączyć siły nauki, biznesu i administracji. Jest to proces, który odbywa się w tempie takim, jak zmiana smartfonów w naszym codziennym życiu. Programy komputerowe idą w takim dużym tempie, a sztuczna inteligencja jeszcze bardziej to przyśpiesza. Jeśli pragniemy być na bieżąco, musimy tę sztuczną inteligencję sami rozwijać, adaptować i wykorzystywać w życiu codziennym i w zarządzaniu. Jeśli tego nie wykorzystamy, to po prostu wypadniemy z państw, które rozwijają i wdrażają innowacje w życiu codziennym, w przemyśle i w administracji.
Kazimierz Netka
Proszę, czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl