Niezwykłe odkrycia archeologiczne na Westerplatte. Przedmioty codziennego użytku, elementy instalacji elektrycznej, tablica informacyjna – w dole po bombie zrzuconej przez Luftwaffe

Na zdjęciu: Prace dokumentacyjne. Fot. MIIWŚ.

Przedmioty z wyposażenia Wojskowej Składnicy Tranzytowej

W ramach trwającego XI Etapu prac archeologicznych na Westerplatte eksplorowany jest wykop numer 38, który założono w miejscu dużego leja po bombie, zrzuconej podczas nalotu Luftwaffe 2 września 1939 roku – poinformowała Aleksandra Trawińska – rzecznik prasowy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (MIIWŚ).

Niemieckie lotnictwo w sile 58 samolotów Junkers Ju-87B Stuka oraz 3 maszyn Heinkel He-111E zbombardowało wtedy obszar półwyspu, zrzucając w sumie 258 bomb kruszących i zapalających o łącznej wadze 26,5 tony. Eksplorowany lej, którego średnica wynosiła niemal 11 metrów, a całkowita głębokość dochodzić może nawet do 3 metrów, jest efektem wybuchu bomby o wagomiarze 250 kg.

Na ilustracji: Archiwalne zdjęcia opisywanego leja wykonane po zakończeniu walk. Źródło: MIIWŚ w Gdańsku.

Po zakończonych walkach opisywany lej – podobnie jak wiele innych, wykorzystany został jako gotowy dół śmietniskowy. W wyniku porządkowania terenu Westerplatte po bitwie, do leja trafiły wszelkie rzeczy uznane przez Niemców za niepotrzebne, jak również gruz i inne materiały ze zniszczonych podczas walk budynków. W ten sposób stał on się swoistą „kapsułą czasu”, w której zachowały się przedmioty będące na wyposażeniu Wojskowej Składnicy Tranzytowej.

Podczas eksploracji archeologicznej leja, muzealni archeolodzy odnaleźli duże ilości ołowianych plomb, mundurowych guzików i haków, różnego rodzaju narzędzi, szklanych butelek i kałamarzy, elementów wyposażenia budynków (klamek, zamków, włączników i gniazdek elektrycznych, itp.), oraz wiele innych zabytków.

Na zdjęciu: Emaliowana tabliczka znaleziona podczas eksploracji leja. Fot. MIIWŚ.

Wyjątkowym znaleziskiem jest odkryta kilka dni temu, świetnie zachowana emaliowana tabliczka, pochodząca zapewne z drzwi jednego z administracyjnych pomieszczeń któregoś z budynków Składnicy.

Po niezbędnych pracach konserwacyjnych, ten wyjątkowy zabytek trafi na przygotowywaną obecnie wystawę archeologiczną Muzeum Westerplatte, której otwarcie zaplanowano na przyszły rok – poinformowała Aleksandra Trawińska – rzecznik prasowy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

(K.N.)

Proszę, czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *