Na zdjęciu, (od prawej): prezydent Gdyni Aleksandra Kosiorek, Leszek Kopeć, dyrektor FPFF, Joanna Łapińska, dyrektorka artystyczna FPFF, Agata Kozierańska-Burda, kierowniczka biura festiwalu. Fot. Jerzy Uklejewski.
19 września w galerii Gdyńskiego Centrum Filmowym odbyła się konferencja prasowa 49. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych
Na zdjęciu, od prawej: Leszek Kopeć, dyrektor FPFF, Joanna Łapińska, dyrektorka artystyczna FPFF. Fot. Jerzy Uklejewski.
Festiwal rozpocznie się w poniedziałek, 23 września. Przez sześć dni Gdynia będzie miastem polskiego kina. O programie, tegorocznych festiwalowych nowościach na konferencji prasowej opowiadali m.in. Aleksandra Kosiorek – prezydent Gdyni, Leszek Kopeć – dyrektor Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, Joanna Łapińska – dyrektorka artystyczna, Agata Kozierańska-Burda - kierowniczka biura festiwalu.
Konferencja prasowa 49 FPFF odbyła się w galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego. Fot. Jerzy Uklejewski.
23 września o godzinie 19.00 w Teatrze Muzycznym w Gdyni odbędzie się uroczyste otwarcie festiwalu. Towarzyszyć mu będzie pokaz konkursowego filmu Damiana Kocura „Pod wulkanem”. Po seansach filmowych na widzów czekać będą spotkania z twórcami. W tegorocznym Konkursie Głównym znalazło się 16 filmów. W jury zasiądą: Małgorzata Zajączkowska (przewodnicząca), Marcin Ciastoń, Marta Habior, Anna Jadowska, David Ondříček, Ewa Skoczkowska i Piotr Śliskowski. Do Konkursu Filmów Krótkometrażowych zakwalifikowało się 29 filmów wyprodukowanych przez szkoły filmowe oraz niezależnych producentów, a także w ramach programu „30 minut” Studia Munka – Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Jury Konkursu Filmów Krótkometrażowych to: Magdalena Łazarkiewicz (przewodnicząca), Karolina Bielawska i Piotr Kmiecik. Nowość 49 FPFF to Konkurs Perspektyw, wprowadzony w miejsce wycofanego Konkursu Filmów Mikrobudżetowych. W nowym Konkursie Perspektywy znalazło się 8 filmów. Wśród nich są m.in. 4 pełnometrażowe debiuty reżyserskie. W skład jury Konkursu Perspektywy weszli: Janusz Zaorski (przewodniczący), Maria Blicharska-Lacroix i Maciej Bochniak. Filmy będą ubiegały się o statuetkę Szafirowych Lwów i nagrodę finansową. Jury wybierze także laureata lub laureatkę nagrody za wyjątkowy wkład artystyczny w powstanie filmu.
Fot. Jerzy Uklejewski.
Na festiwalu nie zabraknie również dobrze znanych sekcji filmowych. Wśród nich pojawią się m.in.: „Filmy z Gdyni”, „Gdynia Industry”, „Pokazy specjalne” i „Polonica”. Po raz drugi na festiwalu pojawi się również „Mistrzowska Piątka”, w której pięcioro filmowców opowie o polskich filmach szczególnie dla nich ważnych, o filmach, które ich ukształtowały i do dziś fascynują. Zaproszenie do tegorocznej „Mistrzowskiej Piątki” przyjęli: Olga Chajdas, Wojciech Marczewski, Andrzej Seweryn, Mariusz Włodarski i Małgorzata Zajączkowska. Statuetkę Platynowe Lwy – nagrodę za całokształt twórczości trafi do Wojciecha Marczewskiego – reżysera takich filmów jak m.in. „Ucieczka z kina Wolność” czy „Dreszcze”.
Jerzy Uklejewski
Proszę, czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl