Biznesmeni przekazują rządowi uwagi dotyczące niedoskonałości prawa. Konsultacje z cyklu „Polska Przedsiębiorców“ w PSSE w Gdańsku. Rząd chce uprościć życie właścicielom firm. Czy umie? Miernikiem może być jak troszczy się o powodzian. Minister Krzysztof Paszyk udowadnia, że potrafi

Fot. Kazimierz Netka.

Stwórzmy taki model traktowania przedsiębiorców byśmy mogli się nim chwalić w Europie

W Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (PSSE) – w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym zorganizowano 4 października 2024 roku konsultacje pt. „Polska Przedsiębiorców“ Jest to cykl spotkań (zainaugurowanych w Wielkopolsce), podczas których poruszane są takie zagadnienia jak kontrola działalności gospodarczej; usprawnienia procesów gospodarczych; przestrzeganie praw przedsiębiorców; koszty pracy.

Fot. Kazimierz Netka.

Pierwszy krok w ułatwieniu prowadzenia działalności gospodarczej został już zrobiony. MRiT opracował pierwszy pakiet deregulacyjny. To blisko 50 zmian upraszczających przepisy oraz minimalizujących obciążenia kontrolno-administracyjne nakładane na przedsiębiorców. Wielkopolskich przedsiębiorców, którym zaprezentowano założenia pierwszego pakietu deregulacyjnego, najbardziej zainteresowały rozwiązania dotyczące skrócenia czasu kontroli w przedsiębiorstwach. Konsultacje będą odbywały się cyklicznie na terenie całego kraju, a propozycje i sugestie przedsiębiorców będą brane pod uwagę przy opracowaniu kolejnych systemowych rozwiązań (źródło: https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/ruszyla-polska-przedsiebiorcow )

Fot. Kazimierz Netka.

– Dzień Dobry państwu, rozpoczniemy nasze dzisiejsze spotkanie. Jest mi niezmiernie miło, że gościcie państwo w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej i dyskutujecie na temat ważnych spraw, jak Polska Przedsiębiorców, deregulacje – mówił, inaugurując konsultacje, Błażej Konkol – wiceprezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. – Mam nadzieję, że dyskusja będzie bardzo żywa. Bardzo serdecznie chciałbym przywitać dzisiejszego gospodarza no i właściciela tego terenu, pana ministra rozwoju i technologii pana Krzysztofa Paszyka.

Powitani zostali także m.in.: Magdalena Sroka – poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej; minister Agnieszkę Majewską – rzeczniczka małych i średnich przedsiębiorców; Beata Rutkiewicz – wojewoda pomorska; Leszek Bonna i Adam Gawrylik – wicemarszałkowie województwa pomorskiego; przedsiębiorcy; szefowie organizacji skupiających przedsiębiorców.

Fot. Kazimierz Netka.

Wprowadzeniem do dyskusji był film. Z ekranu rozległy się m.in następujące słowa:

Po pierwsze nie szkodzić – to jedna z naczelnych zasad etycznych już nie tylko w medycynie, to także zasada, która przyświeca pakietom deregulacyjnym przygotowanym przez ministra rozwoju i technologii. Projekt zawiera kilkadziesiąt proprzedsiębiorczych zmian, dzięki którym prowadzenie działalności gospodarczej powinno być prostsze i efektywniejsze. Wśród propozycji są między innymi te skracające czas kontroli mikroprzedsiębiorców i przeciwdziałające tak zwanym cichym kontrolom. Deregulacja to także cyfryzacja procesów zawierania umów leasingowych online, elektronizacja postepowań. To także zmiany w definiowaniu na przykład rzemiosła i rzemieślnika – tak, by dopasować je do potrzeb dzisiejszego rynku. Wśród rozwiązań znajdzie się też wiele z zakresu lepszego stanowienia prawa gospodarczego. Pierwszy pakiet deregulacyjny ma wejść w życie już z początkiem przyszłego roku.

A dziś rozpoczynamy konsultacje w sprawie kolejnych rozwiązań dla przedsiębiorców. Dialog to najważniejsze narzędzie w stanowieniu dobrego prawa, dlatego zapraszamy przedstawicieli biznesu, samorządów pracowniczych i stowarzyszeń do wspólnego opracowywania kolejnych dobrych rozwiązań. Bo Polska powinna być przedsiębiorcza.

Oto ciąg dalszy – prezentujemy niektóre wątki spotkania:

Podejście innowacyjne, z dialogiem

– Szanowni państwo bardzo serdecznie witamy na konsultacjach Ja nazywam się Jakub Stefaniak, reprezentuję Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Chciałbym państwu pokrótce zaprezentować agendę naszego dzisiejszego spotkania bo jak sama nazwa wskazuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii jest innowacyjne, toteż podchodzimy do tematu innowacyjnie i zaczniemy od dialogu z państwem.

Fot. Kazimierz Netka.

Dzisiaj zaczynamy od dyskusji. Będziemy mieli do dyspozycji ekspertów. Przekazujemy państwu że tak powiem nasz know-how i staramy się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom. Dlatego są z nami dzisiaj dyrektorzy departamentów merytorycznych Ministerstwa Rozwoju i Technologii, którzy będą odpowiadali na państwa pytania bądź dyskutowali na wybrane tematy ale tak jak powiedziałem, chcemy rozpocząć od tego żeby oddać głos państwu. Całość tej dyskusji będzie moderował pełnomocnik ministra do spraw deregulacji jednocześnie zastępca rzecznika MŚP pan mecenas Mariusz Filipek. Zapraszam tutaj na miejsce. Zapraszam również panów dyrektorów.

Szanowni państwo, po tej części będzie oczywiście też czas na wystąpienia naszych gospodarzy jak już słusznie pan prezes powiedział, po czym będziemy też prezentowali państwu taki ekspercki panel, bo też chcemy się pochwalić tym co do tej pory my jako resort zrobiliśmy w zakresie regulacji i o tym pewnie już więcej pan mecenas powie. Na sam koniec żeby nie było tak że nie będzie można zadać pytania bo wiadomo, że czas nas ogranicza więc nie wszystkie pytania pewnie uda się zadać w trakcie dyskusji – będziemy też do państwa dyspozycji na takim koktajlu networkingowym tutaj w sali naprzeciwko Także ja już oddaję głos.

Fot. Kazimierz Netka.

O deregulacjach mówili m.in.: Mariusz Filipek – zastępca rzeczniczki małych i średnich przedsiębiorców; Zbigniew Wojciechowski – zastępca dyrektora Departamentu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Ministerstwie Rozwoju i Technologii; Andrzej Guzowski – zastępca dyrektora Departamentu Doskonalenia Regulacji Gospodarczych w Ministerstwie Rozwoju i Technologii.

Potem wypowiadali się przedsiębiorcy, Bardzo interesujące było wystąpienie Grzegorza Pellowskiego:

– Jestem piekarzem, jestem członkiem zarządu Pomorskiej Izby Rzemieślniczej Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Zajmuję się od 102 lat (zażartował) pieczeniem chleba, tak że troszeczkę o przedsiębiorczości pojęcie mam.

Fot. Kazimierz Netka.

Pan Grzegorz Pellowski opowiedział m.in. o tym jak jego zakład został potraktowany przez funkcjonariuszy Straży Granicznej, kontrolujących cudzoziemców. Grzegorz Pellowski przypomniał też, jakie ułatwienia i dokonania wygodne dla przedsiębiorców wprowadził nieżyjący już Paweł Adamowicz – prezydent Gdańska. Podczas innego swojego wystąpienia Grzegorz Pellowski zaapelował o to, byśmy stworzyli taki model obsługi i traktowania przedsiębiorców, którym będziemy się w Europie chwalić.

W trakcie debaty głos zabrał Krzysztof Paszyk – minister rozwoju i technologii:

Czeka nas trudna bitwa

Fot. Kazimierz Netka.

– Na pewno o tym słyszeliście, ministerstwo, którym mam przyjemność kierować, przygotowało dosyć hojny pakiet szybkiej pomocy waszym koleżankom, kolegom, przedsiębiorcom, a dotyczący skutków powodzi i wdrażamy dzisiaj tę pomoc. To nie jest łatwe, tam jest ruina, tam jest masa trosk, wyzwań i tym samym dystrybucja tej informacji nie jest taka łatwa. I to była przyczyna tego mojego wyjścia, Ale już wracamy. Jesteśmy w Strefie, w Gdańsku. Ja bardzo dziękuję każdemu z państwa za przyjęcie zaproszenia na to spotkanie. To jest kolejny etap inicjatywy, którą podjąłem kilka tygodni temu – regionalnych konsultacji, spotkań z przedsiębiorcami. Konkretne sprawy, konkretne spostrzeżenia, konkretne realia, działania, prowadzenia swej działalności, Mimo tego bieżącego kontaktu z organizacjami, które państwa reprezentują, które jest ciągłe, nieustające, wydaje mi się, że tą wartością jest spotkać się twarzą w twarz w poszczególnych regionach – mówił Krzysztof Paszyk – minister rozwoju i technologii, kontynuując:

Kilka refleksji natury ogólnej: myślę, że przede wszystkim ideą dzisiaj spotkania jest oddanie głosu państwu. I ja swój czas skrócę do minimum. Taka jest idea, która przyświeca tym działaniom deregulacyjnym wyjściu naprzeciw państwa sprawom, państwa spostrzeżeniom.

Fot. Kazimierz Netka.

Przede wszystkim punktem wyjścia jest świadomość tego, że jest fatalnie jeśli chodzi o swobodę prowadzenia działalności gospodarczej. Państwo w Polsce, zwłaszcza w ostatnich latach wytworzyło taką atmosferę podejrzliwości wobec każdego, który pracuje na swój rachunek który żyje z pracy własnych rąk – robiono to różnymi sposobami, dowodami, decyzjami, regulacjami wytworzono taką atmosferę. Ja podjąłem, wspólnie z współpracownikami, z panią rzecznik, od kilku miesięcy, z tym walkę. Czeka nas trudna bitwa, niełatwa, ale chciałbym poprosić państwa, byśmy tę drogę przeszli wspólnie, To pewnie będzie wymagało wiele wysiłków, ale myślę, że razem te agendy władz publicznych, które z państwem współpracują, które dobrze znają waszą specyfikę, chcą to zrobić razem, Ja reprezentuję taką instytucję i jesteśmy tym betonem biurokracji, takiego nastawienia właśnie krytycznego, podejrzliwego. Tylko wspólnie możemy to skruszyć i o to chciałem zaapelować, licząc na wasze wsparcie i też będzie łatwiej,

Mamy niestety takie przyzwyczajenie, ugruntowane, w Państwowej Inspekcji Pracy, w innych instytucjach, tam jest niestety, takie od pokoleń wytworzone podejście niezwykle podejrzliwe, absolutnie bez grama zaufania do tego, co robi przedsiębiorca. Z tym myślę, że można wygrać. Trzeba wytężonych prac i jesteśmy na początku tej drogi.

Fot. Kazimierz Netka.

Kilka propozycji, które przedstawili panowie dyrektorzy i pan rzecznik to jest taka pierwsza propozycja, ona dotyka dwóch kluczowych rzeczy: kontroli, które są zmorą każdego prowadzącego działalność gospodarczą i jakość stanowienia prawa gospodarczego na czele z przyjmowaniem tak zwanego polskiego ładu. Widzieliśmy – dla mnie to jest ciągle lekcja – jak być nie powinno. To jest właśnie to 6-miesięczne vacatio legis, to są konsultacje, Gdybyśmy nie wierzyli w odkręcenie tego bardzo sztywnego dociskającego na każdym kroku państwa w prowadzeniu działalności gospodarczej to by nie było tych spotkań i nie byłoby tej inicjatywy, ale to jest też pierwszy krok. O kolejnych chcemy z wami rozmawiać. Idea, która przyświeca mnie i całemu zespołowi, który nad tymi deregulacyjnymi rozwiązaniami pracuje, jest to abyśmy te przepisy z państwem zaczęli współtworzyć. Myśmy dzisiaj poprzez właśnie te głosy, które były, jeszcze będzie przestrzeń do kolejnych głosów, abyśmy wspólnie tworzyli zręby tych rozwiązań, które będą ułatwiać, upraszczać, usprawniać, aby powstały wspólnie. Marzy mi się na koniec, abyśmy dołączyli jako kraj do grona tych krajów, gdzie przedsiębiorca może pozwolić sobie na komfort robienia tego, na czym się zna, co najlepiej umie, a nie poświęcać sporo swego czasu na mierzenie się z interpretacją przepisów, z udowadnianiem kontrolującemu, że nie jest jakimś kosmitą tylko po prostu robi swoją robotę, to na czym się zna. Zachęcam do tego, abyście państwo odważnie dzisiaj, nawet najbardziej radykalne spostrzeżenia czy pomysły nie krępowali się przedstawiać, abyśmy wykorzystali to jak najlepiej.

Zgłaszajcie się do Biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw

– Szanowny panie ministrze, szanowna pani poseł, wielce szanowana pani wojewodo, panie marszałku, panie prezesie, szanowni państwo. Bardzo serdecznie wam dziękuję, że przyjęliście zaproszenie na dzisiejsze konsultacje – powiedziała minister Agnieszka Majewska – rzecznik małych i średnich przedsiębiorstw:

Fot. Kazimierz Netka.

– To, co zostało tutaj powiedziane, co pan minister powiedział, ale również nasi eksperci, to są bardzo ważne rzeczy. Pakiet deregulacyjny zawiera szereg rozwiązań, bardzo korzystnych dla wszystkich przedsiębiorców, nie tylko dla rzemiosła, ale dla wszystkich.

Kolejny pakiet jest w drodze. Tak jak pan minister powiedział: zachęcam wszystkich, abyście składali swoje propozycje, to co wam leży na sercu, do ministerstwa, ale również do Biura rzecznika: biuro@rzecznikmsp.gov.pl . Tam możecie również składać wasze propozycje i tutaj kieruję również do pana prezesa: jeżeli będziecie mieli jakiekolwiek problemy z organami: z ZUSem, z organami podatkowymi, to zgłaszajcie się do nas. My jesteśmy otwarci na was i zawsze wszystkim pomożemy. Nikogo nie zostawimy bez wsparcia. A na koniec chciałam podziękować panu ministrowi za współpracę, bo od jakiegoś czasu współpracujemy i mam nadzieję, że nie tylko z ministerstwem, ale również z państwem będziemy współpracować przy kolejnych zmianach kolejnych ustaw. Zachęcam was wszystkich do współpracy. Dziękuję bardzo!

W kolejnym panelu eksperckim zasiedli: Mariusz Filipek – moderator, zastępca rzeczniczki małych i średnich przedsiębiorstw; Małgorzata Wokacz-Zaborowska – dyrektor Pomorskiej Izby Rzemieślniczej Małych i Średnich Przedsiębiorstw; Tomasz Limon – prezes Pracodawców Pomorza; Krzysztof Podniesiński – przedstawiciel Forum Pracodawców Północy:

Fot. Kazimierz Netka.

Oto jedno z pytań, które zadano temu gremium: Czego państwo byście oczekiwali od rządzących?

Potrzebna jest nową ustawą o rzemiośle

– Szanowni państwo, z pewnością, takie podejście jakie zaproponowało w tej chwili Ministerstwo Rozwoju i Technologii czyli te pakiety deregulacyjne wspierające mniejsze tematy które procedujemy, to na pewno jest bardzo dobra ścieżka – powiedziała Małgorzata Wokacz-Zaborowska – dyrektor Pomorskiej Izby Rzemieślniczej Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Równolegle trzeba pracować nad dużymi projektami. Wspomniana przez Tomasza Limona kwestia składki zdrowotnej, zwana przez przedsiębiorców podatkiem zdrowotnym, to wymaga bardzo pilnego rozwiązania. Mamy w szeregach takich przedsiębiorców, którzy tej składki płacą 400 000 rocznie. Chyba jest jeden, który 500 000 płaci. To są straszne, zawrotne ceny, zawrotne stawki.

To co dla nas ważne, to praca nad nową ustawą o rzemiośle. Zdaje się, że pan dyrektor wspomniał, że jakimś rozwiązaniem byłyby takie punktowe zmiany w ustawie. Nam się wydaje, że jednak trwałoby to dość długo, żeby dopracować się takiego narodowego, funkcjonalnego aktu prawnego, Lepsze jest podejście do tego w ten sposób, że siadamy, pracujemy nad nowym tekstem ustawy o rzemiośle, która ureguluje to adekwatnie do współczesnych wyzwań prowadzenia działalności gospodarczej zarówno sama działalność firm rzemieślniczych, ale co jest szczególnie ważne – to kwestie oświaty zawodowej czy wreszcie kwestie samego funkcjonowania struktury organizacji, związku rzemiosła, zrzeszonych izb, bo mamy ten kłopot, że są izby niezrzeszone, struktura jest bardzo mocna, ale ona wymaga też wsparcia, dużego prawnego, merytorycznego, więc my ze swej strony zgłaszamy taką gotowość, bo już jakieś rozwiązania i projekty tej ustawy istnieją i chętnie pochylimy się nad tym wspólnie z panią minister Majewską, która doskonale zna problemy rzemiosła i byłaby dla nas ogromnym wsparciem i taka ustawa z pewnością byłaby bardzo potrzebna.

Polskie firmy są rugowane z wielu międzynarodowych projektów

– Jeśli chodzi o oczekiwania pod względem legislacji – to trzymać tak dalej i mam nadzieję, że będzie to kontynuowane – powiedział Tomasz Limon – prezes zarządu Pracodawców Pomorza. – Będą nowe ustawy wdrożone systematycznie w dialogu i to się dzieje, to cieszy. Mam nadzieje – już to wspomniałem, ale powtórzę: oczekiwałbym ze strony rządu i ze strony ministerstwa stymulacji polskich przedsiębiorstw w kontekście udziału w dużych, dochodowych projektach infrastrukturalnych nie tylko w naszym województwie ale w całym kraju. Mam nadzieję, że i namacalnie mogę to od kilku lat dostrzec,: polskie firmy są rugowane z wielu międzynarodowych projektów. Są z premedytacją wypychane, żeby nie mogły brać w tym udziału. Proszę o stymulację tych projektów, o wpływ na polskie spółki – mówię o spółkach energetycznych, które te projekty realizują – żeby brały pod uwagę polskie firmy. Ja wiem, że jesteśmy w Unii Europejskiej i wiele jest obostrzeń i tak dalej ale wiem, bo słyszałem, rozmowy, zapytania ofertowe były tak przygotowane, że polskie firmy nie brały w tym udziału. Apeluję, żeby to się zmieniło.

Wcześniej prezes Tomasz Limon zwrócił uwagę na fakt, że polskie firmy zaopatrują się w statki w stoczniach azjatyckich, zamiast zamawiać je w polskich stoczniach.

Cała sfera dowolności

– Proszę państwa, może rozpocznę od tej regulacji dotyczącej kontroli u podatnika – mówił Krzysztof Podniesiński – przedstawiciel Forum Pracodawców Północy. Tak naprawdę ustawa przewiduje szereg wyjątków zarówno jeżeli chodzi o okres kontroli jak i kontrole równoległe – mówię o prawie przedsiębiorców. Tutaj doszczegółowienie tego czy ograniczenie liczby tych wyjątków – one tam się pojawiają: jedenaście, trzynaście każdorazowo. Tutaj padły na sali takie informacje, że tak naprawdę wobec przedsiębiorców, wobec wszystkich obywateli tego kraju powinna obowiązywać konstytucyjna zasada domniemania niewinności. Tymczasem uzasadnienie tylko jakiegoś popełnienia przestępstwa powoduje, że organ kontroli pojawia się u przedsiębiorcy zupełnie niezapowiedziany – to co opowiadał pan Pellowski.

Fot. Kazimierz Netka.

W sposób zupełnie irracjonalny jakby nadużywając tego podejrzenia popełnienia przestępstwa przez określonych przedsiębiorców, którzy często działają na tym terenie, wobec których nie ma prowadzonych innych postepowań. Ja tutaj absolutnie nie jestem zwolennikiem jakiegoś popierania jakichś patologii, bo związki pracodawców czy pracodawcy to z reguły uczciwi ludzie, to czego dotyczą te przepisy to jest zupełny margines. Chodzi o to, żeby też zmniejszyć sferę dowolności urzędów, dowolności stosowania tego prawa nadużywania – co bardzo utrudnia życie.

Kolejna rzecz: Polska, jeżeli chodzi o konkurencyjność – tutaj padały takie słowa – jest na szarym końcu Unii Europejskiej. Jeżeli chodzi o innowacyjności wyprzedzamy Litwę, Bułgarię i Rumunię. Jeżeli chodzi o listy światowe, to zajmujemy w zależności od kryteriów od 40 do 71 miejsca i tutaj pole do popisu to jest ewentualne rozszerzenie ulgi na działalność badawczo – rozwojową. W tej chwili ta ulga na działalność badawczo – rozwojową jest ograniczona, to znaczy nie są zaliczane wydatki często związane z realizacją zadań innowacyjnych. No i cała sfera dowolności Zakładu Ubezpieczeń Społecznych czy też Państwowej Inspekcji Pracy. To co się dzieje podczas tych kontroli czy interpretacja, nadużywanie różnego rodzaju możliwości przepisów prawa przez te dwa organy to patologia. Nie wspominam już o KASie, ale tutaj o ZUSie. To jest niedopuszczalne, żeby Zakład Ubezpieczeń Społecznych interpretował co to jest jednoosobowa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością czy po prostu jeżeli jeden większościowy udziałowiec jest prezesem zarządu ma 99 procent udziałów – co jest dopuszczalne, 1 procent może mieć ktoś inny albo jakaś grupa osób to Zakład Ubezpieczeń Społecznych traktuje go jednak jako jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Podobnie dzieje się jeżeli jest to na przykład 7, 10, czy 15 procent, bo tak sobie zinterpretowano. Te sfery wydaje się są w różny sposób ograniczone już orzeczeniami sądów ale cały czas się pojawiają takie kwiatki jak ten mały ZUS Plus czy inne zjawiska, inne interpretacje Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, z którymi przedsiębiorcy walczą i tracą dużo energii.

Ministerstwo troszczy się o usprawnienie funkcjonowania gospodarki, ale natychmiast musiało zająć się udzielaniem pomocy poszkodowanym przez powódź. Najnowsze wiadomości w tej sprawie podał Krzysztof Paszyk – minister rozwoju i technologii:

Pomoc dla przedsiębiorców poszkodowanych powodziami

– Szanowni państwo, w dniu dzisiejszym rozpoczęła swoje obowiązywanie specustawa powodziowa. Myślę, że jeszcze dzisiaj z tych informacji, które mam, również zostanie wydane rozporządzenie do tej ustawy – powiedział Krzysztof Paszyk – minister rozwoju i technologii.

Fot. Kazimierz Netka.

– Chciałem podzielić się, korzystając z tej okazji, dobrą wiadomością dla tych wszystkich przedsiębiorców którzy na terenach dotkniętych powodzią zostali poszkodowani, że niezwłocznie będzie uruchomione świadczenie pomocowe, które zostało przygotowane przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, na które przeznaczył kwotę miliarda złotych. To świadczenie będzie niezwykle szybkie, dostępne i możliwe do uzyskania i do wydania na dowolny cel, który uzna przedsiębiorca za ten dzisiaj najbardziej potrzebny do tego aby uruchomić na nowo, przywrócić swoją działalność.

Dlatego za państwa pośrednictwem dzisiaj po raz kolejny zwracam się do wszystkich poszkodowanych przedsiębiorców, którzy chcą i czekają na tę pomoc. Zgłaszajcie się państwo do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych tam osobiście albo drogą elektroniczną można złożyć stosowne oświadczenie i wniosek o udzielenie pomocy. Również tym ZUSie od razu będzie można szybko wyliczyć kwotę pomocy, którą Państwo możecie uzyskać dwoma sposobami. Pierwszy sposób to jest liczba osób ubezpieczonych w państwa firmie razy kwotę 16 000 i to da sumę do wypłaty. Druga kwota, którą można wskazać to jest 75% średnio miesięcznego przychodu za ubiegły rok, który państwo uzyskaliście. Wybór należy do was w jaki sposób ustalić tę kwotę i jak wczoraj wynikało z mojej rozmowy którą odbyłem z prezesem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych 7 do 14 dni wystarczy by ta pomoc znalazła się u państwa i możecie uruchamiać proces odbudowy, przywracania swojej działalności gospodarczej.

Mówię dzisiaj dlatego bo jest jest wielki problem z dotarciem do poszkodowanych z tą informacją; oni, wiadomo, dzisiaj mają na głowie wiele spraw związanych z porządkowaniem, z przywracaniem swojej działalności, więc skorzystam dzisiaj z tej okazji i za państwa pośrednictwem tę informację przekazuję. Każdy przedsiębiorca będzie miał 5 miesięcy na to, żeby rozliczyć się z tej pomocy, którą uzyskał. Zakład Ubezpieczeń Społecznych gwarantuje infrastrukturę, informacje, dostęp do niezbędnej pomocy. Specjalnie też z myślą o poszkodowanych przedsiębiorcach pani rzecznik małych i średnich przedsiębiorstw powołała pełnomocnika do spraw powodzi, który będzie zajmował i już zajmuje się na Dolnym Śląsku i w tych regionach poszkodowanych pomocą przedsiębiorcom. Bardzo dziękuję pani rzecznik przy tej okazji za tę inicjatywę. To się myślę dobrze przysłuży do tego aby ta pomoc jak najszybciej trafiła do zainteresowanych. Oni na to dzisiaj liczą, ona dlatego jest właśnie tak szybko przygotowana i bez zbędnych procedur, biurokracji dostępna bo przedsiębiorcy do nas właśnie zgłaszają przede wszystkim potrzebę szybkiego wsparcia i z tym wychodzimy naprzeciw.

Dzisiaj bardzo się cieszę, jestem w Gdańsku na regionalnym spotkaniu, na regionalnych konsultacjach deregulacyjnych. Spotkałem się, rozmawiamy z przedsiębiorcami, prezentuję pierwszy pakiet rozwiązań deregulacyjnych, który przygotowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Rozprawiamy się w nim z tak niepopularnymi, tak negatywnie ocenianymi kontrolami, które utrudniają prowadzenie działalności gospodarczej. Wprowadzamy też zasady dobrego stanowienia prawa gospodarczego ale to jest tylko asumpt do dyskusji. Ja bardzo się cieszę z tej ożywionej dyskusji, z aktywności pomorskich przedsiębiorców, którzy zgłaszają kolejne zastrzeżenia do rozwiązań dzisiaj obowiązujących w prawie gospodarczym, które utrudniają im tę codzienną działalność gospodarczą. Mamy determinację i kierownictwo Ministerstwa Rozwoju Technologii ma determinację abyśmy stopniowo dołączyli do krajów, w których przedsiębiorca ma ten komfort może skupić się na tym co potrafi robić najlepiej – prowadzić się swoją działalność gospodarczą – a nie zderzać się ze ścianą biurokratycznych przepisów, z niezliczoną liczbą kontroli i utrudnień. To jest mi się bardzo ważny etap żebyśmy te przepisy i prawo gospodarcze tak jak dzisiaj w Gdańsku stanowi i wspólnie z przedsiębiorcami, wspólnie z nimi to konsultowali. Bardzo się cieszę że towarzyszy mi w tym spotaniu pani poseł Magdalena Sroka, przedstawiciele samorządów województwa pomorskiego, liczne organizacje, pani wojewoda. Wspólnie właśnie w dialogu jesteśmy otwarci na to żeby z przedsiębiorcami i bez właśnie pomijania przedsiębiorców, to prawo gospodarcze stanowić. Dziękuję bardzo! – zakończył Krzysztof Paszyk – minister rozwoju i technologii.

Kazimierz Netka

Proszę, czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *