Konferencja pt. Green Energy Tricity, zorganizowana przez ASE Holding. Kto będzie miał pierwszeństwo pracy przy budowie jądrówki? Troska o przyszłość rafinerii w Gdańsku. „Pakt dla Rozwoju Pomorza” od Gdańska po Szczecin

Fot. Kazimierz Netka.

Budowa i eksploatacja siłowni wiatrowych na morzu to łącznie co najmniej 30 000 miejsc pracy

Fot. Kazimierz Netka.

Gdy organizowali pierwszą konferencję ponad 30 lat temu, przybyło na nią niespełna 20 osób. Teraz, zjawiło się około dwustu reprezentantów różnych podmiotów, w tym parlamentarzyści z Polski i UE, biznesmeni, naukowcy Nie zabrakło przedstawiciela rządu. Tak zainaugurowano 14 października 2024 roku w AmberExpo w Gdańsku, międzynarodową konferencję pt. „Green Energy Tricity“, której organizatorem jest ASE – grupa kapitałowa z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem i olbrzymim, globalnym dorobkiem. Najważniejszym punktem programu konferencji Green Energy Tricity było poparcie „Paktu dla Rozwoju Pomorza”.

Istotę konferencji odzwierciedlają następujące hasła napisane na kartach uczestnictwa: „GET offshore, GET hydrogen, GET energy storage. Be GREEN“.

Fot. Kazimierz Netka.

Otwarcia konferencji dokonał Dariusz Jachowicz – Prezes ASE Holding, wspominając początki organizowania takich spotkań. Pierwsze – w Rumi, w połowie lat 90, ubiegłego wieku, a przybyło na nie około 20 osób. Od tamtego czasu Grupa ASE zorganizowała ponad 100 konferencji. Około 20 lat temu ASE zaczęła wydawać magazyn Windsurfing, a potem Bezpieczeństwo Przemysłowe. To udział w tworzeniu misji bezpieczeństwa w życiu prywatnym. Konferencja Green Energy Tricity by się nie odbyła, gdyby nie sponsorzy. Pan prezes Dariusz Jachowicz wskazał wszystkich wspierających owo wydarzenie.

Powitania gości dokonał również Maciej Dobrzyniecki – wiceprezes Business Centre Club (BCC), kanclerz Loży Gdańskiej BCC. Pan kanclerz powiedział m.in. że w latach 2035 – 2040, udział Pomorza w krajowej produkcji energii wyniesie około 40 procent. Powinniśmy zadbać o to, by móc tę energię przesyłać w inne regiony Polski.

Dalszą część konferencji moderował Maciej Stryjecki – prezes ASE Offshore, przekazując głos Bogusławowi Liberadzkiemu – europarlamentarzyście:

Fot. Kazimierz Netka.

Energia zwłaszcza ta zielona, staje się coraz bardziej ważna dla naszego życia – podkreślił europoseł Bogusław Liberadzki. Energię trzeba mieć. Szczególnie jest to ważne dla Unii Europejskiej, liczącej 4 mln kilometrów kwadratowych, zamieszkanych przez około pół miliarda ludzi. Jesteśmy regionem ability to pay – powiedział pan europoseł. – A mamy za mało własnych źródeł energii. Mysim znaleźć odpowiednie sposoby wykorzystywania odnawialnych zasobów energetycznych. Ktoś te technologie musi wprowadzić. Ważne jest zachowanie odporności, zwiększając efektywność wykorzystania energii. Mówimy o bezpieczeństwie, dotychczas o bezpieczeństwie społecznym, gospodarczym. To, że Unia jest bogata to, za mało. Można być wysokiego wzrostu, ale jednocześnie nisko rozwiniętym. Mówimy o jednolitej przestrzeni energetycznej Unii Europejskiej – przypomniał europoseł Bogusław Liberadzki. Polska musi się wpisać w ten system. Jesteśmy ciągle uzależnieni od Chin. Gdy nastała pandemia, Chińczycy z początku sprzedawali nam szczepionki. Potem sprzedaż została wstrzymana. Musimy zbudować własny, europejski przemysł. Trzeba budować fabryki w Polsce – powiedział europarlamentarzysta Bogusław Liberadzki.

Fot. Kazimierz Netka.

Do potrzeby wzmacniania i rozwijana własnego przemysłu nawiązał też Mieczysław Struk – marszałek województwa pomorskiego. Trzeba zbudować 30 – 40 statków do obsługi farm morskich elektrowni wiatrowych. Liczymy na to, że zbudują je stocznie na Pomorzu – powiedział marszałek Mieczysław Struk.

Ważne informacje przekazał Grzegorz Stanisławski, w swym wykładzie pt. „Zielony Pakt dla Pomorza“.

Fot. Kazimierz Netka.

Poniżej zamieszczamy kila slajdów pokazanych podczas tego wykładu:

Fot. Kazimierz Netka.

Prezentacja Grzegorza Stanisławskiego była wprowadzeniem do debaty. Moderował ją Maciej Stryjecki – prezes ASE Offshore.

Fot. Kazimierz Netka.

Uczestniczyli w tej dyskusji również: Mieczysław Struk – marszałek województwa pomorskiego; Jacek Karnowski – sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej; prof. Marta Postuła – I wiceprezes Banku Gospodarstwa Krajowego; senator Kazimierz Kleina – przewodniczący Senackiej Komisji Budżetu i Finansów Państwa; Ireneusz Fąfara – prezes Orlenu; Grzegorz Stanisławski; Dariusz Jachowicz – prezes ASE Holding; Paweł Olechnowicz – gość specjalny.

Podczas panelu mówiono m.in. o tym, kto będzie budował elektrownię jądrową. Wskazano na Kaszuby. Nazw innych podregionów województwa pomorskiego nie podano. Czy więc niekaszubskie społeczności będą wykluczane, rugowane z udziału w realizacji tej inwestycji?

Mówiono też o przyszłości Rafinerii Gdańskiej. Jeśli nic się nie zmieni, to od 2035 roku nie będą rejestrowane w UR samochody spalinowe. Paliwo: benzyna, ropa będą coraz mniej potrzebne. Rafinerie muszą zacząć wytwarzać inne produkty, albo za 20 – 30 lat znikną.

Po debacie – pierwszym panelu spotkania „Green Energy Tricity“, zorganizowano konferencję prasową, na której przedstawiono działania na rzecz rozwoju zielonej energii, uwzględnione m.in. w „Pakcie rozwoju Pomorza w regionie Morza Bałtyckiego“.

Pakt-Rozwoju-Pomorza-Konferencja-GET

Źródło Paktu: organizatorzy konferencji.

Z treścią tego dokumentu mógł każdy się zapoznać i złożyć na nim swój podpis jako dowód poparcia. Autorzy Paktu: Kazimierz Kleina, Dariusz Jachowicz, Paweł Olechnowicz, Czesław Okińczyc, Grzegorz Stanisławski, Maciej Stryjecki.

W konferencji prasowej uczestniczyli m.in. prof. Marta Postuła – wiceprezes Banku Gospodarstwa Krajowego; Dariusz Jachowicz – prezes ASE Holding; Mieczysław Struk – marszałek Województwa Pomorskiego; Ireneusz Fąfara – prezes Orlen S.A.; Jacek Karnowski – sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej; Kazimierz Kleina – przewodniczący Senackiej Komisji Budżetu i Finansów Państwa. Konferencję prowadził dyrektor Michał Piotrowski – rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Fot. Kazimierz Netka.

– Dzień doby państwu, mamy dzisiaj wielki zaszczyt gościć na naszej konferencji wielu wybitnych przedstawicieli świata polityki oraz gospodarki – powiedział Dariusz Jachowicz – prezes ASE Holding. – Mamy tutaj zacnych ministrów i państwa prezesów instytucji finansowych i największej polskiej firmy. Witam jako gospodarz i twórca pewnej idei, która mi przyświeca od 30 lat. To jest idea techniczna i w pewnym momencie te wektory dużej gospodarki, techniki się zbiegły w moim przypadku. Firmę zakładałem 33 lat temu jako jednoosobową firma potem dwuosobową, potem trzyosobową.. Pierwszą konferencję zrobiłem 30 lat temu poświęconą technice. Może taka ciekawostka: byłem dumny, że przyszło chyba 17 osób, a nas było wtedy pięciu. Zawsze byliśmy pasjonatami techniki i fizyki. Dzisiaj te wektory się zbiegają. Cywilizacja w ogóle wokół nas przyśpiesza, a zmiany techniczne – co akurat mnie cieszy – powodują duże zmiany, one wymuszają zmiany cywilizacyjne. Świat się bardzo szybko zmienia. Ja jako człowiek z techniki, po prostu tworząc tę technikę od wielu lat i zbudowaliśmy polską firmę która zatrudnia około 500 osób. Działamy lokalnie ale też mamy istotne całkiem przedsiębiorstwa na innym kontynencie, w Indiach. Wczoraj miałem rozmowę z moim dyrektorem. Prowadzimy tam 34 projekty tak że to z takich ciekawostek odnośnie mojego przedstawienia się i genezy tych wszystkich spotkań. Też wiele problemów, które mnie nurtowały, tutaj się spotkało w pewnym wspólnym nurcie – powiedział prezes Dariusz Jachowicz.

Fot. Kazimierz Netka.

– W najbliższym czasie – o czym wszyscy paneliści dzisiaj mówili – to jest też jakby cecha i w jakimś stopniu też cel tej konferencji, powinniśmy uświadomić wszystkim decydentom na bardzo różnych poziomach, także na poziomie biznesowym, eksperckim, naukowym, samorządowym, a także i rządowym – jak ważna transformacja energetyczna ma miejsce w obecnych czasach i będzie mieć miejsce w ciągu najbliższych kilku, kilkunasty, kilkudziesięciu lat na Pomorzu – mówił Mieczysław Struk – marszałek województwa pomorskiego. – Jednym tchem wymieniamy elektrownię nuklearną w Choczewie ale także morską energetykę wiatrową, ale także local concent, z którego chcemy jak najbardziej skorzystać; chcemy aby pomorskie firmy, także z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, mogły skorzystać na tym froncie inwestycyjnym. Dlatego też z radością witamy na tej konferencji dzisiejszej decydentów i ze strony rządowej, decydentów zajmujących się sprawami finansowania tego typu projektów bo jest sporo przedstawicieli banków, także Banku Gospodarstwa Krajowego w osobie pani prezes, ale też pan prezes Fąfara, który zwłaszcza w kwestii decyzji podejmowanych w odniesieniu do siłowni wiatrowych będzie mieć w tej mierze ogromne kompetencje. Wiemy doskonale, że te inwestycje będą generować ogromną liczbę pracy. Szacujemy na podstawie opinii eksperckich, że w przypadku siłowni wiatrowych na morzu to jest łącznie co najmniej 30 000 miejsc pracy, a niektórzy eksperci mówią, że może zdecydowanie więcej. Do tego, żeby zdyskontować sukces tej transformacji, jest potrzeba współpracy wielu różnych środowisk biznesowych, naukowych, eksperckich, także samorządów i polskiego rządu. My czujemy, że zostało zapalone zielone światło ze strony rządu, że będą realizowane inwestycje i siłownie wiatrowe i także elektrownia nuklearna. Te inwestycje zmienią oblicze Pomorza. Chcemy, żeby w ślad za tą energią, za tą zieloną energią był też produkowany i wykorzystywany także wodór. Pomorze, nasz region. wspięło się na zupełnie inny szczebel rozwoju całego regionu, na zupełnie inny szczebel technologiczny. Temu służą tego typu spotkania. Wierzę, że ta współpraca przedstawicieli tych wszystkich instytucji, które wymieniłem, będzie miała miejsce – powiedział Mieczysław Struk – marszałek województwa pomorskiego.

Fot. Kazimierz Netka.

– Szanowni państwo, dzisiaj jest 14 października. Warto powiedzieć, że mamy 4,7 miliarda euro na offshory z KPO i mamy też 800 milionów euro dotacji na wodór – powiedział Jacek Karnowski – sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. – Mogliśmy tych pieniędzy nie mieć, a mamy je także na Pomorzu. Jako politycy z Pomorza, posłowie z Pomorza patrzymy z wielką nadzieją na tę deklarację, którą dzisiaj złożył pan prezes Orlenu, pan Fąfara, że Energa będzie odgrywała kluczową rolę w transformacji energetycznej w offshorach i także w innych dziedzinach. Także bardzo dziękuje pani prezes BGK za to, że już jest uruchomiona linia finansowania i czeka tylko na wnioski. To jest rzecz bardzo ważna. No i oczywiście dziękuję bardzo panu Grzegorzowi Stanisławskiemu, panu senatorowi Kleinie, panu Pawłowi Olechnowiczowi za taki upór, determinację w projekcie eksperckim, który nam dzisiaj przedłożył – zaakcentował Jacek Karnowski – sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

– Szanowni państwo, dzisiaj podczas tego panelu pokazaliśmy jaka wielka zmiana gospodarcza przed naszym regionem, przed naszym województwem, także województwem zachodniopomorskim – poinformował senator Kazimierz Kleina – przewodniczący Senackiej Komisji Budżetu i Finansów Państwa. – Same inwestycje w offshore to są projekty największe jakie są realizowane i będą realizowane i były realizowane do tej pory w Polsce. Niewiele osób sobie z tego zdaje sprawę. Projekt offshore jest kilkakrotnie większy niż projekt budowy elektrowni jądrowej w Choczewie, a więc skala tych wielkich rzeczy, które się tutaj dzieją jest niezwykła, niesamowita. To początek wielkiej transformacji gospodarczej i energetycznej naszego regionu, to jest naprawdę wielka zmiana, która się dzieje na naszych oczach że w tej chwili.

Fot. Kazimierz Netka.

Dzisiaj już rusza projekt offshore. Jest budowana jedna baza serwisowa w Łebie, druga jest budowana w Ustce. To są te rzeczy, które się dzieją na naszych oczach. Jeżeli do tego dołączymy elementy, o których była mowa na posiedzeniu, na panelu, a więc zamiar utworzenia specjalnego Funduszu Bałtyckiego, który będzie uczestniczył w programie przebudowy gospodarczej regionu Morza Bałtyckiego, także inne wielkie projekty infrastrukturalne i finansowe to możemy z całą mocą powiedzieć, że te zmiany, jakie następują w naszym regionie będą kluczowe dla przyszłości Polski – stwierdził senator Kazimierz Kleina – przewodniczący Senackiej Komisji Budżetu i Finansów Państwa.

– Bardzo dziękuję, po pierwsze chciałam powiedzieć że Bank Gospodarstwa Krajowego, który obchodzi stulecie w tym roku, wspiera politykę gospodarczą rządu i tak naprawdę bardzo mocno od kilku miesięcy wspiera działania związane z transformacją energetyczną, również działaniami związanymi z offshorem – potwierdziła prof. Marta Postuła – I wiceprezes Banku Gospodarstwa Krajowego. – Tak jak powiedział pan minister, który wskazał na tą kwotę blisko 5 miliardów euro na inwestycje obszarowe – my już przyjmujemy wnioski, już jesteśmy w dialogu, czyli tak naprawdę to co było dyskutowane. I takie zaklęte słowa: Krajowy Plan Odbudowy które były wymieniane przez wiele przypadków, w tej chwili jest instrumentem, który dzięki działaniom rządu jest możliwy do wykorzystania i pozyskania finansowania z tychże środków jak również przez to, że my w swojej podstawowej działalności mamy działalność bankową również, wspieramy finansowanie offshoru także z bilansu własnego Banku Gospodarstwa Krajowego – tak aby te projekty mogły być jak najbardziej efektywnie i skutecznie i najszybciej zrealizowane. Dodatkowo, co istotne, oprócz działań związanych z polityką offshorową, mamy duży zakres i też to już ruszyło – to jest kolejna zasługa kolejna tak naprawdę działalności dotychczasowej – przygotowania – to jest w ramach Krajowego Planu Odbudowy mamy i przyjmujemy wnioski na finansowanie sieci energetycznych. To jest taki słaby punkt tej transformacji, który wielokrotnie był przez wiele lat dyskutowany, że to dużo pieniędzy, że to trudne Tak więc dzisiaj wraz z działaniami zarówno Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej jak też Ministerstwa Klimatu i Środowiska. A nam powierzono to zadanie, więc to też ruszyło i myślę że to przyspieszy także działania i transformację energetyczną i rozwój całego regionu.

Fot. Kazimierz Netka.

Oprócz tego – co też istotne – działamy na zlecenie rządu nie tylko względem przedsiębiorców ale również jednostek samorządu terytorialnego. Już w województwie pomorskim złożono 15 wniosków w ramach tak zwanego projektu z Krajowego Planu Odbudowy na wsparcie zielonej transformacji miast. To ważny element. Mam nadzieję, że wkrótce będą podpisane umowy i to jest kolejny segment tak zwanego finansowania transformacji energetycznej w rozumieniu łańcuchowym – nie w oderwaniu jednego elementu od drugiego – tak aby zwiększyć konkurencyjność całego regionu.

Pan minister powiedział o finansowaniu wodoru – mamy nadzieję, że rozpoczniemy przyjmowanie wniosków na ten instrument od 1 stycznia 2025 roku. My jako Bank Gospodarstwa Krajowego bardzo dziękujemy za zaufanie po pierwsze regionowi pomorskiemu, który w wielu miejscach i w wielu aspektach współpracuje jak również rządowi za to, że możemy uczestniczyć w tak ważnym etapie jak po pierwsze implementacja Krajowego Planu Odbudowy, po drugie wspierania tak ważnych inicjatyw jest jak Pakt dla rozwoju Pomorza – powiedziała prof. Marta Postuła – I wiceprezes Banku Gospodarstwa Krajowego.

– Dzień dobry państwu, moja obecność tutaj dosyć oczywista, bo angażowanie Orlenu w Pomorze od Szczecina do Gdańska jest bardzo duże – podkreślił Ireneusz Fąfara – prezes Orlen S.A. – Mówiłem o tym na panelu, nie chcę się powtarzać ale ta obecność jest związana myślę głównie z przyszłością, z tym co planujemy zrobić, jak planujemy Energę w przyszłości, Rafinerię Gdańską, farmy wiatrowe, nasze kompetencje do tego żeby budować przyszłość Orlenu ale przyszłość także gospodarki regionu tutaj. Ja się bardzo cieszę, że tu jestem bo to naprawdę rzadko się spotyka, że przedstawiciele samorządu czy przedstawiciele regionu są tak zdeterminowani do tego żeby osiągnąć sukces. Z Grzegorzem i z Pawłem o tym rozmawiamy już od kilku miesięcy. Muszę powiedzieć, że jeśli pozostali ludzie, którzy są zaangażowani w ten projekt mają taką determinację, siłę, kompetencje, umiejętności żeby ten projekt odniósł sukces jak oni dwaj no to to myślę że pozytywnie można myśleć o przyszłości projektu – ocenił Ireneusz Fąfara – prezes Orlen S.A.

Kazimierz Netka

Proszę, czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *