Żuławsko – pomorsko – powiślańskie udogodnienia  nie tylko dla obcokrajowców. W Gdańsku powstało nowe Biuro legalizacji pobytu cudzoziemców, nowe miejsca dla Kuratorium, przygotowywane są pomieszczenia dla Centrum Integracji Cudzoziemców

Fot. Kazimierz Netka.

Rocznie rozpatrzyć trzeba około 40 000 wniosków, czyli 40 000 mieszkańców przychodzi do tego biura

Fot. Kazimierz Netka.

Województwo pomorskie składa się z trzech zasadniczych części: Żuław, Pomorza i Powiśla. To obszar dość rozległy. Obywatele, także cudzoziemcy mieszkający w województwie pomorskim przybywający z odległych zakątków np. z Ustki na Pobrzeżu Słowińskim, z Debrzna na zachód od Borów Tucholskich czy z Kwidzyna na Powiślu, pragną być dobrze i wygodnie obsłużeni w publicznych instytucjach.

Fot. Kazimierz Netka.

To pragnienie jest w coraz większym stopniu zaspokajane. Przykładem może być otwarcie Oddziału ds. Legalizacji Pobytu Cudzoziemców Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku przy ul. Chmielnej 74/76 (na Wyspie Spichrzów).

Fot. Kazimierz Netka.

O szczegółach poinformowano podczas konferencji, którą prowadził Krystian Kłos – rzecznik prasowy Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, pełnomocnik wojewody ds. współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego.

Istotne jest to, że choć wygodniejsze biura urządzane są w Gdańsku, to skorzystają na tym mieszkańcy nawet najodleglejszych krańców województwa, np. Powiśla, Pobrzeża Słowińskiego, Borów Tucholskich, czy pobliskich Żuław.

– Dzień dobry państwu! Po paru latach, bo w 2019 rozpoczęliśmy przebudowę, nadbudowę i remont budynku, który tutaj stał, przygotowując go na siedzibę dla pracowników Urzędu Wojewódzkiego, przenosimy tu Wydział Spraw Obywatelskich – powiedziała Beata Rutkiewicz – wojewoda pomorska, podczas konferencji przed nowym gmachem przy ul. Chmielnej 74/76:

Fot. Kazimierz Netka.

– Nie tylko z ulicy Okopowej w Gdańsku ale również z Gdyni, gdzie też mamy nienajlepsze warunki. Oprócz tego w tym budynku będzie mieściło się również Kuratorium. O tym powie za chwilę pan kurator.

Rocznie rozpatrujemy mniej więcej 40 000 wniosków, czyli 40 000 mieszkańców przychodzi do tego Urzędu, albo tych, którzy zamierzają być mieszkańcami naszego regionu. Na pewno jest to poprawa taka, że ludzie będą mogli usiąść, poczekać w należytych warunkach. Także nasi pracownicy będą mieli nową jakość pracy, co przyczyni się do zwiększenia efektywności wykonywanych obowiązków.

– Chciałem też zaznaczyć, że oddziały paszportowe pozostają na miejscach dotychczasowych – powiedział Emil Rojek – wicewojewoda pomorski:

Fot. Kazimierz Netka.

– To znaczy, że w dalszym ciągu, jeżeli mieszkańcy Pomorza będą chcieli uzyskać paszport, powinni się udać w Gdańsku na Okopową albo w Gdyni na Legionów 130, albo też w Słupsku, gdzie jest nasz Wydział Zamiejscowy i Oddział Paszportowy.

– Cieszę się, że to akurat mi przypada ta przyjemność przenosin dwóch wydziałów Kuratorium Oświaty – powiedział Grzegorz Kryger – pomorski kurator oświaty:

Fot. Kazimierz Netka.

– Po pierwsze tego wydziału, który zajmuje się sprawami organizacyjnymi, pragmatyką zawodową czyli nasza główna siedziba w Gdańsku z Wałów Jagiellońskich, ale też Wydział Nadzoru Pedagogicznego i Strategii, który w tej chwili funkcjonuje w Gdyni również przenosi się do tego nowego miejsca. Na ręce pani wojewody duże podziękowania, też dla wszystkich pracowników, zaangażowanych w ten proces inwestycyjny. Warunki, rzeczywiście, wreszcie będą godne, nie tylko dla pracowników Kuratorium Oświaty, ale też dla tych wszystkich, z którymi pracujemy, a rzeczywiście klientów, osób, z którymi współpracujemy jest bardzo, bardzo dużo.

Fot. Kazimierz Netka.

Nowy obiekt będzie miał również znaczenie dla zachęcania do podejmowania zatrudnienia w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim. Z pracownikami w administracji nie tylko w Oddziale Cudzoziemców czy w ogóle w Wydziale Spraw Obywatelskich jest trochę problemów, również w innych wydziałach mamy wakaty – poinformowała pani wojewoda Beata Rutkiewicz. – Ta praca nie jest zbyt atrakcyjna finansowo, a do tego jest bardzo wymagająca. Na co dzień nasi pracownicy spotykają się z mnóstwem problemów. Każda sprawa właściwie jest trochę inna bo za każdą sprawa stoi inny człowiek. więc nie mamy zbyt wielu chętnych do tej pracy, ale poprawiamy warunki, chociażby lokalowe, czy też poprzez inne takie miękkie działania by tę kadrę do nas przyciągnąć.

Fot. Kazimierz Netka.

Na tę chwilę w całym Wydziale Spraw Obywatelskich mamy niespełna około 180 pracowników z tego 110 przechodzi do tego nowego budynku. To nie jest wystarczające, ale mam nadzieję, że razem ze zmianami w organizacji pracy plus zakładanymi zmianami w legislacji na przykład poprzez wprowadzenie składania wniosku tylko w formie elektronicznej, troszkę nasza praca przyśpieszy.

W budynku przy ul. Chmielnej 74/76 będzie miało siedzibę również Centrum Integracji Cudzoziemców. Jest to projekt wspólny z panem marszałkiem. Chodzi o to, byśmy usprawnili pracę z cudzoziemcami, żeby jak najszybciej odbywał się obieg wszystkich spraw, które muszą na początek załatwić. żeby się nie błąkali po różnych urzędach, tylko żeby tutaj dostali pełną informację – powiedziała Beata Rutkiewicz – wojewoda pomorska. To jest projekt finansowany ze środków zewnętrznych; najprawdopodobniej ruszy od przyszłego roku.

Kazimierz Netka

Proszę, czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *