RDLP w Gdańsku w przyszłym roku będzie obchodzić 80-lecie istnienia. Tworzy kilkanaście nowych rezerwatów – w ramach ogólnopolskiego działania pod hasłem 100 rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych, w bieżącym roku. Zaproszenie na choinkobranie. Starania o certyfikat dobrej gospodarki leśnej. Konferencja w Gdańsku

Fot. Kazimierz Netka.

Lasy pomorskie, tucholskie, gdańskie, elbląskie, pomezańskie– najcenniejsze w Polsce?

Fot. Kazimierz Netka.

W przyszłym roku Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych (RDLP) w Gdańsku będzie obchodziła 80-lecie istnienia. Natomiast w całym kraju, w związku ze 100-leciem Lasów Państwowych, zostanie utworzonych 100 rezerwatów. Prym w tym przedsięwzięciu wiedzie 80-letnia RDLP W Gdańsku, która utworzyła najwięcej, bo aż 15 nowych rezerwatów na terenie swego działania. O szczegółach mówiono podczas konferencji, 4 grudnia 2024 roku w siedzibie RDLP w Gdańsku, przy ul. Rogaczewskiego. O najważniejszych wydarzeniach mówili m.in.: Marek Kowalewski – regionalny dyrektor lasów państwowych w Gdańsku; Łukasz Plonus – rzecznik prasowy RDLP w Gdańsku; Mariusz Lewczuk – naczelnik Wydziału Ochrony Lasu RDLP w Gdańsku.

100-lecie Lasów Państwowych

– W tym roku mieliśmy program 100 rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych. Jesteśmy jakby liderem. Zgłosiliśmy do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska 19 propozycji nowych rezerwatów przyrody na powierzchni łącznej 642 hektary – mówił Marek Kowalewski – regionalny dyrektor lasów państwowych w Gdańsku:

Fot. Kazimierz Netka.

– Powstały zespoły robocze złożone z członków Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku. Komisja pojechała w teren. Obejrzała wszystkie nasze propozycje i zakwalifikowała do uznania 15 rezerwatów na powierzchni 625 hektarów, więc tyle nam przybędzie na terenie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych nowych rezerwatów. Do każdego z tych rezerwatów będą dołączone tak zwane otuliny rezerwatów. Będzie prowadzona zmodyfikowana gospodarka leśna. Te otuliny będą na powierzchni 1409 hektarów.

Źródło ilustracji: RDLP w Gdańsku.

Jak widzicie państwo na załączonej mapie, w naszej dyrekcji jest tego dużo. Bardzo się z tego cieszymy, że występuje u nas bardzo dużo cennych obszarów przyrodniczych. Są to piękne jeziora śródleśne, doliny rzeczne, cenne obszary leśne. Najbardziej wysuniętym na północ nowym rezerwatem jest Wydma Lubiatowska nad morzem, która też jest bardzo cennym obszarem przyrodniczym. Ja uważam, że to co zaplanowaliśmy, udało nam się zrobić w kwestii uznania za rezerwaty przyrody.

Fot. Kazimierz Netka.

Do tej pory było u nas 80 rezerwatów na powierzchni ponad 5000 hektarów, a teraz dochodzi jeszcze 15 na powierzchni 625 hektarów. W całej Polsce miało powstać 100 rezerwatów na 100-lecie, w tym 15 powstało u nas. Nadal będziemy poszukiwać najcenniejsze tereny. Te najważniejsze to wszyscy chcieli; i przyrodnicy, i naukowcy, i Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Pomorskiego. Daliśmy nasze propozycje i one zostały przyjęte.

W polskim prawodawstwie rezerwat przyrody ustala Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Zostanie wydane zarządzenie dotyczące powołania i każdy rezerwat będzie posiadał plan zadań ochronnych w tym rezerwacie i ściśle będzie to zapisane: które prace będą mogły być tam prowadzone, a które nie, bo jak wiemy, nawet w rezerwacie ścisłym najważniejszy jest przedmiot ochrony i trzeba wykonać czasami pewne prace, które wzmocnią ten cel. Będą specjalnie wyznaczone ścieżki i tylko po nich się będzie można poruszać. To będzie zawarte w zarządzeniach regionalnego dyrektora ochrony środowiska. Mamy zapewnienie, że do końca roku wszystkie zarządzenia się ukażą – powiedział Marek Kowalewski – regionalny dyrektor lasów państwowych w Gdańsku.

Certyfikacja

– Rozpoczęliśmy starania o ponowne uzyskanie certyfikatu dobrej gospodarki leśnej – certyfikatu w systemie FSC. Przeprowadziliśmy działania, postępowanie, wybraliśmy wykonawcę. Wczoraj Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych podpisała w Gdańsku umowę z firmą, która będzie naszym wykonawcą na pełną akredytację FSC. Przypomnę, że w Polsce są tylko 3 takie firmy, które akredytują gospodarkę leśną w tym systemie. Wczoraj wybraliśmy wykonawcę i umówiliśmy się, że w drugiej połowie stycznia nastąpi audyt wznawiający. Wczoraj też otrzymaliśmy najnowszy standard gospodarki leśnej w tym systemie. Bardzo się teraz intensywnie przygotowujemy do audytu. Jestem przekonany, że przejdziemy ten audyt wznawiający pozytywnie i myślę, że w styczniu otrzymamy Certyfikat dobrej gospodarki leśnej, ważny przez 12 miesięcy. Potem będziemy cyklicznie przechodzić audyty okresowe.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych była pionierem. Mieliśmy pierwsi ten certyfikat w Polsce, od 1996 roku. Potem z różnych przyczyn w poprzednich latach nastąpiło jakby nieprzedłużenie ważności tego certyfikatu. Teraz staramy się o ten certyfikat głównie ze względu na obszary przyrodnicze ale też naszych odbiorców drewna, którzy w całym łańcuchu dostaw potrzebują tego certyfikatu. W sklepach, na wyrobach z drewna jest logo FSC – że drewno pochodzi z certyfikowanych lasów, które są oparte na dobrej gospodarce leśnej – poinformował Marek Kowalewski – regionalny dyrektor lasów państwowych w Gdańsku.

Partycypacja mieszkańców w działaniach związanych z lasami

– Cały czas trwają spotkania w ramach Zespołu lokalnej współpracy. To jest już trzecia seria spotkań. Łącznie będzie ich 33 w całym Nadleśnictwie Gdańsk. Dotyczą one Planu urządzenia lasu dla Nadleśnictwa Gdańsk ale również pewnej partycypacji mieszkańców w działaniach lasów czyli w działaniach związanych z lasami – poinformował Łukasz Plonus – rzecznik prasowy RDLP w Gdańsku. – Z tego co wiem, frekwencja dopisuje. Jesteśmy na trzecim etapie – podsumowujemy działania warsztatowe, tworzymy wnioski i częściowo zbieramy uwagi do Planu urządzenia lasu. Te uwagi zostaną przekazane do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych przez Nadleśnictwo i będzie odniesienie się do wszystkich uwag. Uwagi są związane z konsultacjami społecznymi nowego Planu urządzenia lasu, właściwie dwóch planów, ponieważ jeden dla Nadleśnictwa Gdańsk, a drugi dla Nadleśnictwa Wejherowo. Cały czas, do 11 grudnia, można dawać swoje opinie, uwagi, dotyczące projektu Planu urządzenia lasu dla tych dwóch nadleśnictw – do czego zachęcamy i na wszystkie opinie, uwagi odpowiemy i one są też elementem Planu urządzenia lasu, który zostanie przesłany do Ministerstwa Klimatu i Środowiska, najpewniej na początku przyszłego roku.

Fot. Kazimierz Netka.

W tym roku również jesteśmy po konsultacjach w sprawie Moratorium, o czym już rozmawialiśmy. To był duży proces. Udało nam się go dopiąć, skonsultować i było to dla nas o tyle istotne, że to była jedna z pierwszych akcji związanych z otwieraniem się ponownym na społeczeństwo, z transparentnością; to były nasze pierwsze kroki w tym roku w kierunku właśnie bycia dla mieszkańców po prostu otwartą instytucją – poinformował Łukasz Plonus – rzecznik prasowy RDLP w Gdańsku.

Choinkobranie

– W tym roku w 7 nadleśnictwach będą organizowane wydarzenia związane z samodzielnym wycinaniem choinek na plantacjach – zachęcał Łukasz Plonus – rzecznik prasowy RDLP w Gdańsku.

Fot. Kazimierz Netka.

One przyjmują różną formę i w różnych dniach się odbywają, dlatego najlepiej jeżeli zainteresowani od razu zobaczą czy w ich nadleśnictwie jest organizowana taka akcja. W drugiej połowie grudnia, w 7 nadleśnictwach będzie można przyjść i za drobną opłatą znaleźć i wyciąć swoją choinkę.

Choinkobranie to jedna z naszych ulubionych akcji, bo jest bezwzględnie szczera. Leśnicy przychodzą i oddają się temu, by pomóc człowiekowi, pomóc ludziom znaleźć choinkę, pomóc w wycięciu, a mieszkańcy przy tej okazji, korzystają z ognisk, czas spędzają rodzinnie i bywa, że ktoś, kto przyjdzie o godzinie 8, dopiero gdy robi się ciemno jedzie do domu. W ten sposób tysiące choinek znajduje swoich właścicieli.

Źródło ilustracji: RDLP w Gdańsku.

W 2025 mamy do procedowania dwa plany urządzenia lasu – dla Nadleśnictwa Kolbudy i dla Nadleśnictwa Kwidzyn. Będę one również procedowane w bardo podobny sposób jak te obecne, czyli będą również zespoły lokalnej współpracy być może nie w ten sposób sformułowane jak w dużej aglomeracji w Gdańsku, natomiast będą one istniały. Z tego co wiem, w Kolbudach już są. Na pewno pod koniec roku będziemy organizowali konsultacje społeczne dla Kolbud i dla Kwidzyna i będziemy informować opinię publiczną co się dzieje w planach, jak one wyglądają i jakie są plany na następne dziesięciolecia – podsumował Łukasz Plonus – rzecznik prasowy RDLP w Gdańsku.

Nowe obszary cenne przyrodniczo

– Obszary cenne przyrodniczo to projekt mający za zadanie pogrupować, uporządkować obszary, zgodnie z ustawą o lasach państwowych. Leśnicy chronią, dbają o bioróżnorodność i w jakiś sposób szczególny podchodzą do takich miejsc – mówił Mariusz Lewczuk – naczelnik Wydziału Ochrony Lasu RDLP w Gdańsku:

Fot. Kazimierz Netka.

Jak się okazuje mamy ich bardzo dużo w naszej Regionalnej Dyrekcji. Pan dyrektor już mówił o projekcie 100 rezerwatów na 110-lecie Lasów Państwowych. Chodzi o unikatowe miejsca, o wybitnych walorach przyrodniczych.

W Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych powstał zespół, który na początku roku określił kryteria obszarów cennych przyrodniczo. Powstało ich bardzo dużo. Dwie kategorie wyróżniono. Pierwsza – będą to obszary, które będą wyłączone z gospodarki leśnej, natomiast kategoria druga będzie się wiązała ze szczególnym podejściem, z modyfikacją tej gospodarki. Jeszcze jest kategoria trzecia, która dotyczy obszarów nieleśnych.

W kategorii pierwszej, w której ma być zaprzestana gospodarka leśna, zidentyfikowano 16 tego typu obszarów, w tym siedliska bagienne dobrze uwodnione, rezerwaty przyrody, siedliska zalewowe – jest tego dość sporo.

W obszarach o modyfikacji są to na przykład otuliny rezerwatów, otuliny parków narodowych, odwodnione siedliska bagienne – tego typu powierzchnie.

Powierzchnia będzie cały czas się zmieniać, ponieważ ewoluujemy i dochodzą nowe formy ochronności tak jak na przykład rezerwaty. Na dzień dzisiejszy, jeżeli chodzi o grupę pierwszą mamy 21 000 hektarów w RDLP, a w grupie drugiej, czyli w tej z modyfikacjami: 47 000. Jeśli chodzi o grupę pierwszą, czyli wyłączoną z gospodarki leśnej, dominują w niej rezerwaty przyrody, powierzchnie będące w trakcie procesów ustalania lub poszerzania rezerwatów przyrody lub parków narodowych, natomiast w kategorii drugiej dominuje parametr kod 2110 – jest to siedlisko przyrodnicze. Należy wspomnieć, że siedliska przyrodnicze, też priorytetowe, znalazły się w kategorii pierwszej, czyli wyłączonych z użytkowania, natomiast pozostałe siedliska w kategorii drugiej czyli modyfikacji gospodarki – aby nie pogarszać stanu tych siedlisk i poprawiać wręcz ich stan zgodnie z metodyką GIOŚ – powiedział Mariusz Lewczuk – naczelnik Wydziału Ochrony Lasu RDLP w Gdańsku.

Dodatkowe wiadomości zawiera informacja, którą w imieniu RDLP w Gdańsku przekazały nam Julia Gościńska i Katarzyna Gaudyn z Personal PR:

Rezerwaty przyrody, Choinkobranie i nowe obszary cenne przyrodniczo. RDLP w Gdańsku podsumowuje bieżące działania i prezentuje plany na 2025 rok.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku podsumowała kluczowe wydarzenia mijającego roku i zaprezentowała plany na przyszły rok związane m.in.: z obchodami 80-lecia regionalnej dyrekcji. Ponadto wśród omawianych tematów znalazły się: Choinkobranie, harmonogram prac nad powrotem do certyfikatu FSC oraz realizacja projektu 100 rezerwatów przyrody na 100 lecie Lasów Państwowych.

W mijającym roku RDLP w Gdańsku z powodzeniem realizowała działania w ramach ogólnopolskiej inicjatywy „100 rezerwatów przyrody na 100-lecie Lasów Państwowych”. Wśród propozycji znalazło się aż 15 nowych rezerwatów obejmujących obszar 10 Nadleśnictw w obrębie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku. Zaproponowane obszary zajmują łącznie powierzchnię 625 hektarów.

Nowe rezerwaty jeszcze w tym roku

Jednymi z wyróżniających się obszarów zgłoszonych przez gdańską dyrekcję do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska są Wydmy Lubiatowskie w Nadleśnictwie Choczewo oraz Dolina Mirachowskiej Strugi w Nadleśnictwie Kartuzy, znana z doskonale zachowanych torfowisk, które odgrywają kluczową rolę w retencji wody i ochronie bioróżnorodności. Jak zapowiadają przedstawiciele RDOŚ w Gdańsku 15 nowych rezerwatów zostanie formalnie ustanowiona jeszcze przed końcem roku.

– Realizacja projektu 100 rezerwatów przyrody na 100-lecie Lasów Państwowych to dla nas nie tylko zobowiązanie, ale również ogromna szansa na ochronę unikalnych ekosystemów w naszym regionie. Zgłoszone obszary, takie jak Wydmy w Nadleśnictwie Choczewo czy Dolina Mirachowskiej Strugi, to przykłady miejsc o wyjątkowych walorach przyrodniczych, które zasługują na szczególną opiekę. Dzięki współpracy z RDOŚ już wkrótce możemy spodziewać się formalnego powołania nowych rezerwatów – mówi Marek Kowalewski, dyrektor RDLP w Gdańsku.

O krok od uzyskania certyfikatu FSC

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, RDLP w Gdańsku podjęła decyzję o ponownym ubieganiu się o certyfikat FSC (Forest Stewardship Council), będącym potwierdzeniem odpowiedzialnego i zrównoważonego gospodarowania zasobami leśnymi. W ostatnich miesiącach dyrekcja zintensyfikowała działania związane z ponownym uzyskaniem certyfikacji, zadecydowała o wyborze zewnętrznej firmy audytorskiej i podpisała umowę z wykonawcą. Jak wynika z harmonogramu prace przygotowawcze i audyt wznawiający rozpoczną się w styczniu 2025 roku, a jego wyniki będą kluczowe dla dalszego rozwoju zrównoważonej gospodarki leśnej w regionie.

– Powrót do certyfikatu FSC to dla RDLP w Gdańsku istotny krok, który nie tylko potwierdzi wysokie standardy gospodarki leśnej, ale również umocni jej wiarygodność wobec społeczeństwa i lokalnych przedsiębiorców – mówi Marek Kowalewski, dyrektor RDLP w Gdańsku.

Nowe obszary cenne przyrodniczo

Obecnie jednym z priorytetów działań gdańskiej dyrekcji znajduje się ochrona najcenniejszych przyrodniczo obszarów. W związku z tym RDLP w Gdańsku zdecydowała o wyznaczeniu dodatkowych obszarów cennych przyrodniczo, w ramach których wyłączono z użytkowania około 21 tys. hektarów lasów i wprowadzono ograniczenia na kolejnych 47 tys. hektarów. Inicjatywa stanowi część strategii przedstawionej przed DGLP podczas II Ogólnopolskiej Narady o Lasach.

Fot. Kazimierz Netka.

Zapowiedziane działania mają na celu ochronę najbardziej wartościowych przyrodniczo terenów. W skali kraju projekt obejmuje 1,2 mln hektarów lasów, co stanowi 17% całkowitej powierzchni zarządzanej przez Lasy Państwowe i jest istotnym krokiem do realizacji planu Ministerstwa Klimatu i Środowiska, które dąży do objęcia szczególną ochroną 20% lasów w Polsce.

– W obrębie RDLP w Gdańsku wprowadzone ograniczenia i wyłączenia dotyczą terenów o wyjątkowych walorach przyrodniczych, do których należą m.in. projektowane rezerwaty i cenne siedliska przyrodnicze – podkreśla Mariusz Lewczuk, Naczelnik Wydziału Ochrony Lasu RDLP w Gdańsku.

Świąteczna tradycja – Choinkobranie

Wśród działań zapowiedzianych przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Gdańsku nie mogło zabraknąć dobrze znanej mieszkańcom grudniowej akcji Choinkobranie. To wydarzenie łączące świąteczną tradycję z aktywnością na świeżym powietrzu w otoczeniu lasów Pomorza, podczas którego za drobną opłatą można samodzielnie wybrać i wyciąć drzewko.

Z uwagi na rosnącą z roku na rok popularność akcji tegoroczna edycja Choinkobrania obejmie aż 7 Nadleśnictw podległych RDLP w Gdańsku (Gdańsk, Kartuzy, Kolbudy, Kwidzyn, Lębork, Starogard i Wejherowo). Wydarzenie trwać będzie 10 dni, rozpocznie się w sobotę 14 grudnia 2024 roku, a zakończy dzień przed Wigilią, 23 grudnia 2024 roku.

Fot. Kazimierz Netka.

– Z radością obserwujemy, że z roku na rok do akcji dołącza coraz więcej nadleśnictw, co pozwala jeszcze większej liczbie osób uczestniczyć w wydarzeniu, które łączy świąteczną, rodzinną atmosferę z wyjątkową możliwością samodzielnego wyboru idealnego drzewka – mówi Łukasz Plonus, rzecznik RDLP w Gdańsku.

Ze szczegółowymi informacjami i harmonogramem będzie można zapoznać się na stronach www i mediach społecznościowych zaangażowanych w akcje Nadleśnictw.

Plany na 2025 rok

RDLP w Gdańsku przedstawiła również inicjatywy zaplanowane na przyszły rok. Wśród nich znajdują się obchody 80-lecia dyrekcji, które będą okazją do świętowania dotychczasowych osiągnięć. Ponadto zaplanowane jest procedowanie nowych Planów Urządzenia Lasu dla Nadleśnictw Kolbudy i Kwidzyn – napisano w komunikacie, który przysłały nam Julia Gościńska i Katarzyna Gaudyn z Personal PR.

Trochę więcej o planach na 2025 rok. Jubileusz RDLP w Gdańsku

– Chciałem zakomunikować, że rok 2025 jest dla nas jubileuszowym bo będziemy obchodzili 80 lat Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku. Wykonaliśmy na ten jubileusz nasze logo, które wpisuje się też w logo Lasów Państwowych – powiedział Marek Kowalewski – regionalny dyrektor lasów państwowych w Gdańsku:

Fot. Kazimierz Netka.

Jesteśmy też w 100-leciu Lasów Państwowych, które powstały w 1924 roku, a nasza Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku powstała zaraz po zakończeniu II wojny światowej, w 1945 roku, więc będziemy mieli w przyszłym roku 80 lat.

Czemu jest taka różnica: 100 lat Lasów Państwowych a 80 lat Dyrekcji Gdańskiej? Część naszych terenów w okresie międzywojennym była na terenie Wolnego Miasta Gdańska, które powstało w wyniku Traktatu Wersalskiego w 1920 roku do 1939. Stąd nie było tutaj takiej państwowej służby polskiej – państwowej służby leśnej. Wolne Miasto Gdańsk zlikwidowano z wybuchem wojny 1 września 1939, a po odzyskaniu niepodległości polska służba leśna wróciła na te tereny.

Podjęliśmy decyzję, że w kwietniu zorganizujemy wydarzenie dotyczące naszego jubileuszu. Najprawdopodobniej w Muzeum II Wojny Światowej odbędzie się minikonferencja dotycząca historii lasów państwowych, o historii leśnictwa na terenie naszej Dyrekcji, a potem uroczysty koncert w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Lasów Państwowych. Serdecznie zapraszam – zachęcał Marek Kowalewski – regionalny dyrektor lasów państwowych w Gdańsku.

Fot. Kazimierz Netka.

Wydane zostały jubileuszowe kalendarze z logo RDLP w Gdańsku.

Kazimierz Netka

Proszę, czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *