Komisja Europejska pragnie umożliwić szersze i szybsze wykorzystywanie unijnych funduszy społecznych i zatrudnienia. Złożyła też wniosek o szczególne wsparcie finansowe dla regionów graniczących z Rosją, Białorusią i Ukrainą

Na zdjęciu: Plac przed wejściem do gmachu Komisji Europejskiej w Brukseli. Fot. Kazimierz Netka.

Łatwiejsze uzyskiwanie wsparcia z UE dla pracowników

Komisja Europejska proponuje zmianę Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+) i Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji dla Zwalnianych Pracowników (EFG; European Globalisation Adjustment Fund for Displaced Workers – EGF), aby rozszerzyć ich zakres i ułatwić uruchamianie wsparcia dla pracowników.

W ramach proponowanych zmian państwa członkowskie zyskałyby większą elastyczność w przekierowywaniu finansowania z EFS+ na rozwój umiejętności w sektorach strategicznych, takich jak przemysł obronny i czysty przemysł. EFG mógłby również interweniować wcześniej – zanim dojdzie do utraty miejsc pracy – i szybciej uruchamiać wsparcie w drodze uproszczonej procedury.– wynika z komunikatu, który przekazała nam Ewa Modzelewska z Wydziału ds. Mediów Komisji Europejskiej – Przedstawicielstwo w Polsce.

(informacja w oryginalnej, angielskiej wersji, jest pod tym linkiem: Please refer to the original language ).

–  Wyjątkowe czasy wymagają inteligentniejszego i szybszego wsparcia dla pracowników – powiedziała Roxana Mînzatu – wiceprzewodnicząca wykonawcza do spraw praw socjalnych, umiejętności, pracy wysokiej jakości oraz do spraw gotowości. – Dzięki tym wnioskom dajemy państwom członkowskim większą elastyczność w inwestowaniu w umiejętności tam, gdzie są one najbardziej potrzebne, a pracownikom zagrożonym utratą pracy pomagamy uzyskać wsparcie wcześniej. Obywatele i regiony Europy, niezależnie od tego, czy stoją w obliczu skutków przemian w przemyśle, czy dekarbonizacji, muszą być przygotowani do przystosowania się i rozwoju. Ma to kluczowe znaczenie dla uczynienia europejskiej gospodarki bardziej konkurencyjną, odporną i sprzyjającą włączeniu społecznemu.

Dostosowanie Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w celu zwiększenia umiejętności i odporności w obliczu zmian geopolitycznych

EFS+ jest głównym instrumentem UE służącym inwestowaniu w ludzi, a jego budżet na lata 2021 – 2027 wynosi 95,8 mld euro. Wraz z innymi funduszami UE wspiera Unię Umiejętności – unijną strategię na rzecz poprawy wysokiej jakości kształcenia, szkolenia i uczenia się przez całe życie.

Dzięki nowym zmianom zaproponowanym przez Komisję państwa członkowskie będą mogły łatwiej inwestować w umiejętności pracy w strategicznych sektorach Europy, w tym w przemyśle obronnym, transformacji ekologicznej i przemyśle motoryzacyjnym, a także w regionach dotkniętych nieuzasadnioną agresją Rosji na Ukrainę.

Nowe przepisy ułatwią państwom członkowskim dostosowanie swoich programów i przesunięcie planowanych środków z EFS+ na te nowe priorytety. Dzięki proponowanym zmianom państwa członkowskie, które zdecydują się wykorzystać środki z EFS+ w tych obszarach, mogą skorzystać z natychmiastowego zastrzyku finansowego i dalszej elastyczności. Ponadto wniosek wprowadza również szczególne wsparcie finansowe dla regionów graniczących z Rosją, Białorusią i Ukrainą, w tym zwiększone płatności zaliczkowe i możliwość pełnego finansowania przez UE projektów EFS+ w tych obszarach, z uwzględnieniem trwałych społecznych i gospodarczych skutków rosyjskiej wojny napastniczej.

Wzmocnienie Funduszu Dostosowania do Globalizacji w celu objęcia nim większej liczby pracowników i zapewnienia szybszego dostępu do pomocy

EFG wspiera zwolnionych pracowników i osoby samozatrudnione, które straciły pracę z powodu nieoczekiwanych poważnych restrukturyzacji. Obecnie EFG może wspierać jedynie pracowników, którzy zostali już zwolnieni z powodu poważnej restrukturyzacji.

Reforma rozszerzyłaby wsparcie na pracowników zagrożonych rychłą utratą pracy, umożliwiając wcześniejszą interwencję. Szybkie uruchomienie wsparcia przed zwolnieniami grupowymi i utratą miejsc pracy zapobiegnie większym zakłóceniom i zapewni płynniejszą zmianę pracy. Zmiany przyniosą korzyści sektorom przechodzącym transformację lub istotne zmiany strukturalne, zwłaszcza w przemyśle.

Proponowana zmiana umożliwi pracownikom zagrożonym rychłą utratą pracy skorzystanie ze zindywidualizowanego wsparcia na wczesnym etapie. Pomoże im to zdobyć umiejętności potrzebne do przejścia do nowych ról i wznowienia kariery. Aby umożliwić wsparcie z EFG, przedsiębiorstwa w trakcie restrukturyzacji będą musiały zwrócić się o nie do odpowiedniego państwa członkowskiego. Przedsiębiorstwa będą musiały zapłacić część pomocy oferowanej pracownikom.

Komisja proponuje również usprawnienie i przyśpieszenie procedur uruchamiania wsparcia z EFG, zapewniając jego szybką dostępność tam, gdzie jest najbardziej potrzebne.

Ponadto, chociaż Parlament i Rada muszą obecnie indywidualnie rozpatrywać i zatwierdzać każdy wniosek o wsparcie w ramach EFG, zamiast tego zatwierdzałyby budżet EFG raz w roku, a Komisja przydzielałaby to finansowanie państwom członkowskim na podstawie ich wniosków.

Od 2007 r. EFG interweniował w 182 przypadkach, przeznaczając 700 mln EUR na pomoc dla ponad 170 000 osób w 20 państwach członkowskich. Z najnowszych  danych  Eurofoundu wynika, że restrukturyzacje na dużą skalę trwają zazwyczaj ponad rok, a najobszerniejsze przypadki trwają prawie trzy lata.

Proponowana zmiana jest inicjatywą przewodnią planu działania na rzecz europejskiego sektora motoryzacyjnego planu działania na rzecz europejskiego przemysłu stalowego i metalurgicznego oraz jest zgodna z celami Unii umiejętności europejskiego kompasu na rzecz konkurencyjności.

Po dodatkowe wiadomości warto zajrzeć na następujące strony:

Zmiana EFS+

Proponowana zmiana Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji

zachęca Ewa Modzelewska z Wydziału ds. Mediów Komisji Europejskiej – Przedstawicielstwo w Polsce.

(K.N.)

Proszę, czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *