Politechnika Gdańska, jako jedyna uczelnia w Polsce, współtworzy program CAISE. Buduje go wspólnie z czterema polskimi firmami oraz z ponad 80. podmiotami zagranicznymi. W 2027 roku ten program zostanie wzmocniony komputerem kwantowym

Fot. Kazimierz Netka.

Politechnika Gdańska to miejsce, w którym Pomorze, Gdańsk, województwo, północna Polska mogą wzmacniać, podwyższać swoją konkurencyjność

Politechnika Gdańska stworzyła platformę CAISE – chmurę dla usług AI w sektorze publicznym. CAISE to narzędzie do wytwarzania inteligentnych usług, które wykorzystać można m.in. w oświacie, służbie zdrowia, a także w sądownictwie. Dofinansowanie w kwocie prawie 55 mln zł na utworzenie CAISE – Cloud Artificial Intelligence Service Engineering, czyli Inżynieria usług sztucznej inteligencji w chmurze – Politechnika Gdańska, jako jedyna uczelnia w Polsce, pozyskała w ramach programu europejskiego, w ramach działania inwestycyjnego „Important Project of Common European Interest – Cloud Infrastructure and Services (IPCEI-CIS) – „Ważny projekt stanowiący przedmiot wspólnego europejskiego zainteresowania – Infrastruktura i usługi w chmurze”, uczestnicząc w konkursie ogłoszonym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). Pieniądze pochodzą z Krajowego Planu Odbudowy.

Fot. Kazimierz Netka.

11 kwietnia 2025 roku przedstawiono pierwsze efekty działania tej platformy. Tej prezentacji dokonano podczas Konferencji pt. „Platforma CAISE – chmura dla usług AI w sektorze publicznym” w budynku CK STOS PG – Centrum Kompetencji STOS (Smart and Transdisciplinary knOwledge Services – Usługi inteligentnej i transdyscyplinarnej wiedzy) w Politechnice Gdańskiej przy ul. Traugutta 75 w Gdańsku.

Utworzenie platformy CAISE możliwe stało się dzięki odpowiedniej infrastrukturze, jaką dysponuje Politechnika Gdańska. Mowa o powstałym w 2022 r. na uczelni Centrum Kompetencji STOS oraz superkomputerze Kraken (umożliwiono jego zwiedzanie), znajdującym się w europejskiej czołówce maszyn o dużej mocy obliczeniowej.

Naukowcy z Politechniki Gdańskiej zaprezentują podczas konferencji konkretne przykłady zastosowania platformy CAISE w sądownictwie, ochronie zdrowia i w oświacie. Chodzi np. o inteligentną interpretację tekstowych dokumentów prawnych wspomagającą procesy decyzyjne; zaawansowane technologie analizy obrazów medycznych w formacie DICOM, między innymi w celu zapewnienia bezpieczeństwa ich przetwarzania,; automatyczną analizę struktury stron książek czy innych  dokumentów hybrydowych (złożonych z tekstów i obrazów) – zapowiadało, zapraszając na to wydarzenie, Biuro Prasowe Politechniki Gdańskiej.

Konferencję prowadził prof. dr hab. inż. Jacek Rumiński – kierownik Katedry Inżynierii Biomedycznej, Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej:

Fot. Kazimierz Netka.

– Szanowni państwo czeka nas dzisiaj fascynujące spotkanie i przygotowując się do niego zadano pytanie chatowi AI gdzie w Europie rozwija się usługi chmurowe związane ze sztuczną inteligencją? Podał 9 krajów w tym Polskę i zacytuję:

Polska, Trójmiasto Gdańsk, Gdynia, Sopot, Warszawa, Kraków, Wrocław oraz silniejsze ośrodki badawcze i firmy IT.

Politechnika Gdańska i kilka innych uczelni angażuje się w projekty chmurowe także we współpracy z globalnymi korporacjami i w ramach inicjatyw europejskich. A zatem proszę państwa już AI wie, że Politechnika Gdańska i firmy rozwijają usługi chmurowe związane ze sztuczną inteligencją. Ale przecież modele sztucznej inteligencji się nieustannie rozwijają. Kilka dni temu zaprezentowano model Llama wersji 4, między nimi wersji, która się nazywa Behemoth z liczbą parametrów 2 biliony czyli 2000 miliardów. Mózg ludzki ma się szacuje 86 miliardów neuronów i 1000 razy więcej połączeń czyli prawie modele mają już porównywalny rząd wielkości parametrów co liczba połączeń w mózgu.

Fot. Kazimierz Netka.

Oczywiście, proszę państwa tak duże modele potrzebują ogromnych ilości informacji. Dzisiaj będziemy dostarczać kolejną porcję danych oczywiście tą porcją nakarmią się pewnie kolejne wersje modeli AI. Jestem przekonany, że przekazane dzisiaj informacje sprawią, że Politechnika Gdańska oraz współpracujące firmy będą jeszcze bardziej rozpoznawane jako współtwórcy usług chmurowych w Europie. I związku z tym jest mi niezwykle miło zaprosić profesora doktora inżyniera Henryka Krawczyka – kierownika projektu CAISE o wprowadzenie nas w tematykę projektu. Proszę bardzo! – powiedział prof. dr hab. inż. Jacek Rumiński – kierownik Katedry Inżynierii Biomedycznej, Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej.

– Dziękuję bardzo; proszę państwa chciałem słów kilka powiedzieć o projekcie CAISE: Cloud Artificial Intelligence Service Engineering – powiedział prof. Henryk Krawczyk, były rektor Politechniki Gdańskiej, podczas swego wykładu zatytułowanego: „Nowa era technologii chmurowych – jak zmieniamy sektor wymiaru sprawiedliwości, ochrony zdrowia i wydawniczo – oświatowy“:

Fot. Kazimierz Netka.

– Taki jest skrót, takie mamy logo tego projektu. Może o szczegółach powiedzą koledzy. Ja chciałem powiedzieć dlaczego ten projekt jest ważny, dlaczego ma taki wpływ na rozwój rozwiązań chmurowych. A co więcej edukujemy i mamy nadzieję, że zrealizują się pewne etapy cyfryzacji w sektorach publicznych, w wymiarze sprawiedliwości, w ochronie zdrowia i wydawnictwach.

Proszę państwa, jest to pewne wyzwanie, jest to duże ryzyko i chciałem tutaj podkreślić, że – nawiążę do lotów kosmicznych – kiedyś jak byłem taki mały, nie wierzyłem że można wylądować na Księżycu. A okazuje się, że dlaczego: była doskonała wizja, była determinacja, ludzie chcieli to osiągnąć wykorzystując, integrując swoje umiejętności i udało się proszę państwa. I to przyświeca naszym zespołom przy realizacji projektu CAISE.

Fot. Kazimierz Netka.

I dlaczego to jest wyzwanie? Po pierwsze mamy monopolistów na świecie – wielkich graczy, z którymi konkurować jest trudno ale trzeba umieć zagospodarować pewne nisze albo też odkryć nowe zalety, które pozwolą zbudować taką platformę. Jesteśmy jakby w labiryncie, w którym poszukujemy tych rozwiązań. Nie jest to proste, jak powiedziałem: jest to ryzykowne ale jednocześnie fascynujące i dlatego proszę państwa nie jesteśmy sami. Dlatego współpracujemy z Europą i bierzemy udział w projekcie IPCEI-CIS – projekt europejski, chmura typu Multicloud – to jest projekt ważnych, wspólnych interesów europejskich budowy Europejskiej Chmury. Ta chmura ma się różnić od chmury Google czy Amazon et caetera, ona ma być składana z małych chmurek – tak że zostaną zintegrowane. Już Unia Europejska opracowuje w tym projekcie pewną infrastrukturę taką odniesienia dla budowy takiego Multicloud. Chciałem to zauważyć proszę zobaczyć nasze tutaj logo. Podkreśla to, że właśnie uczestniczymy w budowie takiej multi chmury. I oczywiście oprócz tego Unia Europejska zajmuje się również regulacjami prawnymi i pozwala ustawić zarówno pewne przepisy prawa wykorzystania chmury obliczeniowej, sztucznej inteligencji w ogromnych zbiorów danych – to test jest dla nas ważny bo dzięki temu wiemy jakie są kierunki badań i dokąd zmierzamy.

Pojawia się projekt CAISE na tle projektu STOS, dlatego że ta infrastruktura, którą mieliśmy pozwoliła nam na realizację tego projektu i proszę państwa tutaj podaję jakby jeden z przykładów mapki współpracy, w którym zarządza Open Nebula – firma w Hiszpanii; proszę to jest mapka prezentowana ostatnio w Gdańsku na spotkaniu IPCEI-CIS i tutaj jesteśmy wyróżnieni, istniejemy jako University of Technology. Być może ChatGPT znalazł nas, że jesteśmy tutaj, współpracujemy.

Fot. Kazimierz Netka.

Główny cel projektu, proszę państwa: budowa platformy chmurowej na której będzie można aktywnie wytwarzać inteligentne usługi, zorientowane na jednostkę sektora publicznego i chodzi tu o inteligentne przetwarzanie treści dokumentów cyfrowych, które że tak powiem są wykorzystywane w tych sektorach. My mamy podzielone jakby prace niezależnie, na każdy sektor, z tą myślą, że potem znajdziemy wspólny mianownik dla wszystkich sektorów, a być może i dla innych sektorów.

Doprowadzenie do zmiany funkcjonowania jest możliwe wtedy, kiedy zbudowana platforma będzie miała swoje cele, zrealizowane swoje cele jak i korzyści. Może być platformą taką, która nic nie zrobi. My jednak biorąc pod uwagę te wyzwania księżycowe chcemy jakby tutaj zintegrować zarówno potencjał infrastruktury, oprogramowanie i chmurę TASK Cloud, która funkcjonuje w TASK od ponad 10 lat.

Chcemy to zintegrować i na tej bazie budujemy tę platformę. Dzięki temu możemy współpracować zarówno na poziomie europejskim jak i krajowym jeśli chodzi o naukę i biznes. Usługi, które wytwarzamy, wykorzystują sztuczną inteligencję. Poziom tej platformy – na uczelni jesteśmy – a będzie poziom najwyższy gotowości technologicznej. Tak budujemy i tutaj analizujemy pewne wyzwania żeby połączyć energooszczędność z wydajnością. Jak jedziemy samochodem to jak szybciej jedziemy to więcej spalamy. Okazuje się, że tutaj też może być tak, że możemy tak bardzo szybko coś liczyć – to dużo energii zużywamy ale możemy dobrać strategie w zależności od potrzeb klienta. W związku z tym wydaje nam się, że to nowe, ciekawe wyzwanie.

Fot. Kazimierz Netka.

Zalety jakie są platformy? No wymieniłem tu kilka, można powiedzieć, że łatwiej będzie tworzyć usługi na tej platformie, co więcej będzie można taniej je stworzyć bo mniejsze koszty wytwarzania, mniejszy personel. No i współdzielenie zasobów dzięki chmurze, a także mamy potencjał superkomputerów, który możemy do tego podłączyć i wysoką efektywność osiągnąć.

Fot. Kazimierz Netka.

No i minął pierwszy rok realizacji projektu. Został on przyjęty; te zadania które mieliśmy wykonać, przez NCBR, również przez Komitet Sterujący Politechniki Gdańskiej. Ja chciałem wszystkim pracownikom, wszystkim zespołom serdecznie za to podziękować. Nie boimy się dalszych wyzwań bo teraz przychodzą wyzwania współpracy właśnie z firmami. Bądźmy otwarci, bądźmy szlachetni i budujmy coś nowego, co przyda się gospodarce i światu. Dziękuję za uwagę – zakończył prof. Henryk Krawczyk – kierownik projektu CAISE.

Fot. Kazimierz Netka.

– Bardzo serdecznie dziękuję za niezwykle ciekawą prezentację. Muszę powiedzieć że jest to fascynujące – powiedział prof. Jacek Rumiński. – Chciałbym prosić o zabranie głosu rektora Politechniki Gdańskiej pana profesora Krzysztofa Wilde, proszę bardzo.

– Przede wszystkim chcę bardzo gorąco powitać wszystkich reprezentantów otoczenia społeczno-gospodarczego – to firmy, to samorząd, to wszystkie te agendy – jakiekolwiek mają swoje zadania cele, jakkolwiek są zorganizowane, mają być beneficjentami tego projektu – powiedział prof. Krzysztof Wilde – rektor Politechniki Gdańskiej:

Fot. Kazimierz Netka.

Ja lekką dygresję zrobię: opowiadają nam tutaj o samoświadomości sztucznej inteligencji, prawda, że ona będzie osiągać swoją dojrzałość, że będzie partnerem. Ja tak nie uważam; uważam że droga do tego jest jeszcze bardzo bardzo długa, a takim prostym argumentem jaki zawsze daję w tych dyskusjach – że te wszystkie piękne superkomputery o bilionowych parametrach, które możemy jakoś nauczyć, nie czują w ogóle fizyczności, nie mają żony, nie mają długów, nie mają problemu z dziećmi. Tak naprawdę większość tych rzeczy jest im obca. To są tylko dane, które są włożone – głównie jednak na razie ciągle bazujące na tekście i ten tekst jest w różny sposób bardzo sprytnie poukładany w nowej kombinacji, ale to nie jest byt na dzień dzisiejszy, to jest narzędzie – powiedział pan rektor.

I w tym duchu chcę powiedzieć, że się niezmiernie cieszę, że tutaj pan rektor Krawczyk taki projekt pozyskał. To jest jego praca, oczywiście też zespołu, wszystkich ludzi, którzy go wspierają ale generalnie pozyskał ten projekt, którego myśl jest nieco inna. No nie chcemy stworzyć – mam nadzieję, na razie – tak bytu, który będzie tutaj pouczał rektora, Jacka Rumińskiego i innych, tylko chcemy stworzyć zestaw narzędzi, które ułatwią ludziom życie. Tym hasłem które Unia teraz wymienia w tym nowym otwarciu – tak można powiedzieć – to jest konkurencyjność.

Fot. Kazimierz Netka.

No i to narzędzie będące elementem wykorzystującym sztuczną inteligencję czy maszynowe uczenie – bardziej bym powiedział algorytmy – ma po prostu usprawnić nasze życie, ułatwić je i ta platforma – będąc przewodniczącym Komitetu Sterującego się poduczyłem na ostatniej prezentacji na ostatnim spotkaniu Komitetu – tak naprawdę pozwala wielu przedsiębiorstwom mniejszym, większym, średnim, urzędom, zbudować swojego bota, swojego asystenta, wybranej aktywności i tej wybranej aktywności po prostu usprawnić, potanieć usługi i pracę jaką realizujecie.

Mam taki fragmencik – oprócz tego wstępu który zrobiłem – który pozwolę sobie generalnie odczytać:

Politechnika Gdańska jako jedyna uczelnia w Polsce biorąc udział w europejskim programie IPCEI-CIS współtworzy program CAISE wspólnie z czterema polskimi firmami oraz w ramach szerszej sieci ponad 80 firm i kilkunastu ośrodków badawczych z całej Europy. Jest to ogromne wyróżnienie i dowód zaufania do naszych kompetencji technologicznych i badawczych.

Fot. Kazimierz Netka.

Mam taką podkładkę. Zabrzmiało poważnie i mądrze. Teraz co jeszcze chcę powiedzieć, że to tylko elementy, o których już pan były rektor Heniu Krawczyk powiedział. Chcę założyć nowy element: bardzo walczymy i zabiegamy o to, żeby wzmocnić nasz potencjał obliczeniowy. Jesteśmy w procesie, w którym powiedziano nam, że to już jest załatwione, obiecane i tak dalej ale wiecie no nikt tak dobrze nie tylko nie da i tak dalej i tak dalej te wszystkie rzeczy więc należy mieć do tego pokorę, ale zakładamy, że w 2027, na początku tego roku, będziemy mieli kompetencje kwantowe: 54 kubity z wymienialną możliwością. Tak że prawdopodobnie będziemy dążyć do 105 w przeciągu kolejnych dwóch lat. No i tak marzy mi się, żeby te państwa firmy, które tu reprezentujecie będą mogły swobodnie swoje boty, swoje elemy, inne modele jakiekolwiek będą tam zaoferowane, wykorzystać.

Fot. Kazimierz Netka.

Zawsze w takich dyskusjach może jestem zbyt szczery, zadane jest za ile, więc odpowiem, że te podstawowe usługi prawdopodobnie będą oferowane w wersji dostępu wolnego czyli będą za darmo. Zaawansowane dodatkowe asysty już nie, ale jest to miejsce w którym Pomorze, Gdańsk, województwo, północna Polska mam nadzieję będzie mogła swoją konkurencyjność budować.

Fot. Kazimierz Netka.

Tak że bardzo gratuluję tym, którzy się przyłożyli do tego projektu, a państwa zachęcam żeby się dołożyć do tej pracy, bo jestem przekonany, że można skorzystać z tego, co środowisko otoczenia społeczno-gospodarczego potrzebuję i co może z nami współtworzyć w ramach Politechniki Gdańskiej i wspólnego organizmu jakim jest nasz region – powiedział prof. Krzysztof Wilde – rektor Politechniki Gdańskiej.

Do projektu CAISE trzeba włączyć sprawy bezpieczeństwa na Bałtyku

– Projekt CAISE, który realizuje Politechnika Gdańska, jest bardzo dobrym projektem, bardzo ciekawym. Ma szereg interesujących obszarów badawczych, zastosowań związanych między innymi z monitoringiem medycyny i prawa ale ma jedną, moim zdaniem, lukę, istotną: nie ma tutaj włączonych przemysłów morskich – powiedział prof. Marek Grzybowski – przewodniczący Polskiego Towarzystwa Nautologicznego, prezes Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego:

Fot. Kazimierz Netka.

– Obszar gospodarki morskiej to jest nie tylko produkcja statków ale też obrót towarowy. Około 85 do 90 procent towarów przepływa drogą morską i logistyka morska jest dzisiaj bardzo ważna, ale także ważne jest bezpieczeństwo morskie, bezpieczeństwo portów. Do tego chmury mogą być wykorzystane, żeby obserwować rodzaje zagrożeń, identyfikować je i przeciwdziałać im. Do tego potrzebna jest szybka obróbka danych.

Dzięki temu projektowi CAISE możemy wzmocnić bezpieczeństwo morskie państwa i infrastruktury morskiej, czyli – podkreślam – dużych i małych portów, które odgrywają rolę strategiczną, instalacji energetycznych, rurociągów. Niedługo będzie budowany terminal FSRU, który potrzebuje też systemów obserwacji i zabezpieczenia.

Uważam, że w ten projekt należy włączyć wszystkie obszary związane z działalnością morską czyli handel morski, transport morski, rybołówstwo, turystykę morską i obserwacje morza pod względem bezpieczeństwa, pod względem meteorologicznym i energetyki morskiej.

Mamy na Bałtyku platformy offshorowe wydobycia ropy i gazu. To też musi być dobrze monitorowane, obserwowane. Do tego programu powinien być włączony cały obszar związany z energetyką, z surowcami energetycznymi i z bezpieczeństwem energetycznym kraju – stwierdził prof. Marek Grzybowski – przewodniczący Polskiego Towarzystwa Nautologicznego, prezes Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego.

Fot. Kazimierz Netka.

Oto, co przewidywał program Konferencji p.t.

Platforma CAISE – chmura dla usług AI w sektorze publicznym

11.04.2025, Politechnika Gdańska budynek CK STOS, ul. Traugutta75, Gdańsk

– Zwiedzanie Superkomputera Kraken I tura

– Powitanie i wprowadzenie – prof. dr hab. inż. Jacek Rumiński – kierownik Katedry Inżynierii Biomedycznej, Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej.

– Prezentacja projektu CAISE, „Nowa era technologii chmurowych: jak zmieniamy sektor wymiaru sprawiedliwości, ochrony zdrowia i wydawniczo oświatowy” – prof. dr hab. inż. Henryk Krawczyk

– Wystąpienia, Rektor Politechniki Gdańskiej – prof. dr hab. inż. Krzysztof Wilde; Dziekan Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki – prof. dr hab. inż. Jacek Stefański

Usługi w chmurze, projekt CAISE – dr Piotr Orzechowski, prof. dr hab. inż. Bogdan Wiszniewski, – Prezentacje Podwykonawców projektu CAISE: Sebastian Szczepański – Prezes Zarządu, Currenda Sp. z o.o.; Bogusław Tukalski – Dyrektor Finansowy, Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe Sp. z o.o. sp. k.; Kamil Sijko – Head of Clinical Data Science, Transition Technologies Science Sp. z o.o.

– Power speech, Artur Kurasiński: „AI i suwerenność cyfrowa: przyszłość technologii w Polsce i Europie”

Nagranie wypowiedzi Artura Kurasińskiego, do pobrania:

Pan Artur Kurasiński – wykład

Źródło nagrania: Kazimierz Netka.

– Dyskusja

– Zwiedzanie Superkomputera Kraken, II tura.

Kazimierz Netka

Proszę, czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *