Film “Pan Nikt kontra Putin” w reżyserii Davida Borensteina otworzy 9 maja br. 22. Millennium Docs Against Gravity (MDAG) w Gdyńskim Centrum Filmowym. Pokaz tego filmu, o rosyjskim nauczycielu obserwującym z przerażeniem zmieniający się kraj, połączony będzie z uroczystością otwarcia festiwalu, w Gdyńskim Centrum Filmowym

Fot. Kazimierz Netka.

10 lat gdyńskiej edycji Millennium Docs Against Gravity w dziesięciolecie Gdyńskiego Centrum Filmowego. „Między nami cały świat” – czas na 22. Millennium Docs Against Gravity

9 maja 2025 roku, o godz. o 19.00 – uroczyste otwarcie 22. Festiwalu Millennium Docs Against Gravity. Na początek, w Gdyńskim Centrum Filmowym, w sali Warszawa wyświetlony zostanie film „Pan Nikt kontra Putin”, którego reżyserem jest David Borenstein – poinformowała Krystyna Weiher-Sitkiewicz z Gdyńskiego Centrum Filmowego, przekazując też wiadomości dotyczące treści tego filmu:

Pasza jest nauczycielem w małym miasteczku na Uralu. Pracuje w tej samej szkole, do której sam uczęszczał. Ceni sobie ciekawość i entuzjazm swoich uczniów, których często filmuje jako szkolny kronikarz. Jego gabinet jest bezpieczną przystanią dla punków i innych buntowników. Jednak wszystko zmienia się, gdy po agresji na Ukrainę Putin rozpoczyna militaryzację szkół w Rosji. Pasza kontynuuje kronikarską pracę, filmując narzucony uczniom dryl wojskowy, deklaracje lojalności nauczycieli, strach i niepewność całego miasteczka.

Ale to nie koniec atrakcji – informuje Krystyna Weiher-Sitkiewicz. Po seansie odbędzie się otwarcie wystawy fotografki Anny Rezulak, „10 lat na MDAG Gdynia!” w Galerii GCF-u.

Jeszcze w tym tygodniu poznamy pełen program gdyńskiej edycji MDAG-u. W przyszłym zaś – gdyński skład jurorski, przyznający Nagrodę Prezydenta Miasta Gdyni w wysokości 15 000 złotych dla najlepszego filmu w Konkursie Głównym. 

– Od dziesięciu lat maj nieodzownie kojarzy się w Gdyni z bogactwem dokumentalnych premier z całego świata. To dzięki filmom pokazywanym podczas tego Festiwalu widz może jednego dnia być w Bejrucie, Chile, małej wiosce na krańcach Polski czy w owładniętej wojną Ukrainie. Poznaje losy zwykłych/niezwykłych bohaterów, eksploruje nieznane kierunki, współodczuwa świat w całym jego bogactwie – zarówno dobra, jak i zła. Jestem bardzo ciekawy Państwa wyborów filmowych – jakie tematy są ważne dla współczesnego widza, obok czego nie przechodzi obojętny, co go wzrusza, rozśmiesza, przeraża. Wszak kino to emocje. Życzę Państwu, byście wychodzili z kina poruszeni, gotowi do dyskusji, a także byście nie pozostawali obojętni – na siebie, na otaczający Was świat i przyrodę – komentuje Jerzy Rados, Dyrektor Gdyńskiego Centrum Filmowego.

22. edycja Millennium Docs Against Gravity odbędzie się od 9 do 18 maja w kinach w Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Poznaniu, Katowicach, Łodzi i Bydgoszczy oraz od 20 maja do 2 czerwca online na mdag.pl! Niezapomnianym filmowym podróżom będą tradycyjnie towarzyszyły spotkania z twórcami_czyniami i bohaterami_kami oraz debaty wokół ważnych tematów zaprezentowanych na ekranie. Po raz 10. zapraszamy do Gdyni tradycyjnie do Gdyńskiego Centrum Filmowego na 10-dniowe święto kina dokumentalnego!

– Jak ten czas leci. To już 10 lat dzięki wsparciu Miasta Gdynia festiwal filmowy Millennium Docs Against Gravity gromadzi ciekawych świata i dobrego kina w Gdyńskim Centrum Filmowym. Najlepsze filmy dokumentalne świata potrafią zgromadzić tysiące Gdynian i Gdynianek chcących lepiej zrozumieć świat i poznać wybitnych twórców zagranicznych i polskich. Film dokumentalny znalazł swój dom na Wybrzeżu! – podkreśla Artur Liebhart, Dyrektor Festiwalu Millennium Docs Against Gravity.

Jak każdego roku lokalną Nagrodę Prezydenta Miasta Gdyni w wysokości 15 000 złotych dla najlepszego filmu w Konkursie Głównym przyznają gdyńscy jurorzy i jurorki. Tegoroczny skład jurorski poznamy w kolejnych dniach. Swoje nagrody wręczą także Partnerzy gdyńskiej edycji, tj. Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku oraz Europejskie Centrum Solidarności.

– Z radością świętujemy 10. edycję Millenium Docs Against Gravity w Gdyni oraz 10. rocznicę istnienia Gdyńskiego Centrum Filmowego. To dla nas wyjątkowy moment, który potwierdza, jak ważnym miejscem staliśmy się również dla miłośników kina dokumentalnego. Z roku na rok przybywa widzów, którzy chętnie angażują się w dyskusje na tematy poruszane przez dokumentalistów. To nie tylko okazja, by obejrzeć wybitne filmy, ale także niezwykłą sposobność do rozmowy o sprawach, które są istotne zarówno w skali globalnej, jak i lokalnej. Jesteśmy dumni, że nasze Centrum stało się przestrzenią, w której tak ważne tematy mogą być dyskutowane w gronie pasjonatów i twórców – mówi Kinga Plichta, Kierownik kina GCF.

O wydarzeniach gdyńskiej edycji 22. MDAG, w drugiej połowie kwietnia, opowie koordynator programu Przemek Rydzewski. Dziś możemy zdradzić kilka tytułów – informuje Krystyna Weiher-Sitkiewicz. – Jak co roku na Millennium Docs Against Gravity pojawią się filmy, które zdobyły uznanie krytyków i publiczności na największych festiwalach filmowych na świecie – Berlinale oraz Sundance. Z Berlina programerzy MDAG przywieźli „Listy z Wilczej” (Letters From Wolf Street), intymny obraz Polski oczami reżysera z Indii Arjuna Talwara, który od lat mieszka w naszym kraju; oraz „Pod powierzchnią” (Bedrock) w reżyserii Kingi Michalskiej, poruszająca psychologiczna podróż po terenach zagłady. Z festiwalu Sundance zaś film „Pan Nikt kontra Putin” (Mr. Nobody Against Putin) Davida Borensteina, który opowiada o rosyjskim nauczycielu obserwującym z przerażeniem zmieniający się kraj.

W Gdyni zobaczymy także „Miyazaki. Duch natury” Léo Faviera, „Patrice. Nieustraszona” Teda Passona i Patrice Jette, „Pociągi” Macieja Drygasa oraz „Yintah” Jennifer Wickham, Brendy Michell, Michaela Toledano. Więcej informacji o gdyńskiej edycji festiwalu:

https://mdag.pl/22/pl/Gdynia

https://www.facebook.com/MDAGTrojmiasto

https://www.instagram.com/millenniumdocsagainstgravity/ – zachęca Krystyna Weiher-Sitkiewicz z Gdyńskiego Centrum Filmowego.

(K.N.)

Proszę, czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *