
Fot. Kazimierz Netka.
Zobacz pamiątki po żołnierzach, którzy bronili Europy i świata przez hitlerowcami od pierwszych minut II wojny Światowej na Westerplatte, czyli w Gdańsku – stolicy Żuław i Mierzei Wiślanej
II wojna światowa zaczęła się niemal równocześnie, w kilku miejscach na obszarze II Rzeczypospolitej. Za symboliczny początek tego kataklizmu przyjmuje się to, co zdarzyło się o godzinie 4.45 na Westerplatte, czyli w Gdańsku – stolicy Żuław, ale najprawdopodobniej jeszcze parę minut wcześniej pierwsze strzały padły gdzie indziej na Żuławach, czyli w Szymankowie i w Tczewie na Kociewiu przy mostach przez Wisłę oraz w Wieluniu.
Od lat trwają prace archeologiczne, mające na celu dokładne poznanie tego, co działo się na tych polach walki. Najbardziej zaawansowane są wykopaliska na Westerplatte, ale w Tczewie, też ma powstać podobne muzeum. Warto wiedzieć, że 29 lipca 2022 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego powołał Oddział Muzeum II Wojny Światowej – Muzeum Mostów Tczewskich. Ekspozycje w tym Oddziale obejmą następujące zagadnienia: Dzieje – Technologia – Ludzie – Pamięć.
Najnowsze odkrycie na Westerplatte, zostaną pokazane po raz pierwszy publicznie już w najbliższy weekend, 26 i 27 kwietnia 2025 roku – poinformowała Aleksandra Trawińska – rzecznik prasowy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Oto szczegóły:
W dniach 26 – 27 kwietnia 2025 r. zapraszamy na weekend otwarcia na Westerplatte!
W dawnej Elektrowni Wojskowej Składnicy Tranzytowej udostępnimy nową wystawę pt. „Pamięć w ziemi zapisana. Archeologia Westerplatte”, prezentującą artefakty odnalezione przez naszych archeologów w czasie wykopalisk na półwyspie. Pokażemy też wnętrza niedawno wybudowanego Centrum Obsługi Zwiedzających (COZ) – Pole Bitwy Westerplatte.
Wydarzeniom towarzyszyć będą atrakcje – przygotowane przez nasz zespół dla zwiedzających – nie tylko dla pasjonatów historii i archeologii, lecz także dla rodzin z dziećmi i miłośników lokalnej przyrody. Zaplanowaliśmy m.in. spacery z przewodnikami, oprowadzania kuratorskie, warsztaty edukacyjne, rozmowy z konserwatorami zabytków czy stanowiska rekonstruktorskie.
26 kwietnia, od godz. 10:00 – program dla zwiedzających:
Budynek Centrum Obsługi Zwiedzających
Fot. Kazimierz Netka.
– Warsztaty edukacyjne:
„Mali kuratorzy – tworzymy wystawę” – warsztaty skierowane do rodzin wraz z dziećmi.
„Westerplatte – przeszłość, teraźniejszość, przyszłość” – wykorzystując dioramy poszczególnych obiektów Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte, pracownik Działu Edukacyjnego zaprezentuje nieistniejącą już architekturę półwyspu oraz wskaże obiekty, które w przyszłości będą rekonstruowane.
– Stanowiska archeologiczne – spotkanie z naszymi archeologami, autorami wystawy w elektrowni. Pokażą oni od kuchni swoją pracę oraz eksponaty pozyskane w trakcie wykopalisk, opowiedzą o prowadzonych na półwyspie badaniach.
– Stanowiska konserwatorskie – opowiemy o pracy z odnalezionymi na półwyspie obiektami i pokażemy niektóre zabiegi konserwatorskie.
– Stanowiska przedstawiające budowę COZ-u – zaprezentujemy, jak wyglądała budowa COZ-u i jakie funkcje pełnić będzie budynek, opowiemy też o trudnościach i wyzwaniach, które nas spotkały w trakcie realizacji inwestycji, zdradzimy plany na przyszłość.
– Gry planszowe
– Sklep muzealny
Na terenie Westerplatte będą znajdować się nasi wolontariusze, którzy chętnie poinformują o odbywających się aktualnie wydarzeniach.
Budynek Elektrowni – wystawa archeologiczna
– Oprowadzania kuratorskie z archeologami po wystawie w elektrowni w godzinach 10.00-18.00 – autorzy wystawy opowiedzą o eksponatach i drodze do realizacji ekspozycji.
– Nasi archeolodzy przez cały czas w będą obecni w elektrowni i chętnie udzielą dodatkowych informacji, a także podzielą się ciekawostkami. Z przyjemnością odpowiedzą na indywidualne pytania i wyjaśnią nurtujące zwiedzających kwestie.
27 kwietnia (niedziela)
Budynek COZ-u i wystawa w elektrowni będą dostępne dla zwiedzających w godz. 10.00-18.00.
Wydarzenia plenerowe na Westerplatte
– Cykliczne oprowadzania po Westerplatte ścieżką edukacyjną przez naszych przewodników; miejsce zbiórki: budynek Centrum Obsługi Zwiedzających, godziny spacerów: 10.30, 12.00, 13.30, 15.00, 16.30. Uwaga! Ilość miejsc ograniczona. Bezpłatne zapisy!
– Spotkania z rekonstruktorami – stanowiska będą znajdować się w różnych miejscach na terenie półwyspu, rekonstruktorzy zaprezentują m.in. mundury i broń.
Budynek Elektrowni – wystawa archeologiczna
Fot. Kazimierz Netka.
– Oprowadzanie po wystawie w godz.: 10.30, 12.00, 13.30, 15.00, 16.30. Bilet za 1 zł
Szczegółowy program, zapisy oraz bilety dostępne na stronie:
👉 https://muzeum1939.pl/nowa-wystawa-i-coz-na-westerplatte/aktualnosci/7504.html
– napisała Aleksandra Trawińska – rzecznik prasowy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
(K.N.)
Proszę, czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl