Powstał Pomorski Fundusz Energii Społecznej – efekt współpracy Up Foundation z Wojewodą Pomorską i Energą z Grupy ORLEN. Ten fundusz grantowy przeznaczony jest m.in. dla szkół i organizacji pozarządowych. Utworzony zostanie Klaster Szkół Średnich, działających m.in. na rzecz ochrony klimatu

Fot. Kazimierz Netka.

Pomorskie ma nowy pomysł na kształcenie specjalistów dla nowoczesnej energetyki

Jak zmobilizować różne środowiska do bardziej wydajnych działań na rzecz ochrony klimatu? Jak uczynić społeczeństwo odporniejsze na niekorzystne zmiany nie tylko związane z ociepleniem na Ziemi ale również spowodowane innymi niekorzystnymi zmianami, np. demograficznymi? Trzeba mobilizować i wspierać różne środowiska, a zwłaszcza edukacyjne. Temu ma służyć, powołany 23 kwietnia 2025 roku, Pomorski Fundusz Energii Społecznej.

Oto nagranie (do pobrania) wypowiedzi podczas konferencji w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim:

Pomorski Fundusz Energii Społecznej

Źródło nagrania: Kazimierz Netka.

O szczegółach poinformowano w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim, podczas konferencji, w której uczestniczyli m.in.: Beata Rutkiewicz – Wojewoda Pomorska; Piotr Szymanek – Wiceprezes Zarządu spółki Energa S.A.; Natalia Siuda-Piotrowska – Prezeska Fundacji Inicjowania Rozwoju Up Foundation; Grzegorz Kryger – Pomorski Kurator Oświaty.

Fot. Kazimierz Netka.

Spotkanie prowadził Krystian Kłos – Rzecznik Prasowy Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.

– Szanowni państwo, działanie które dzisiaj inicjujemy swoje początki miało prawie rok temu – powiedziała Beata Rutkiewicz – Wojewoda Pomorska:

Fot. Kazimierz Netka.

Podczas rozmowy z pełnomocnikiem do spraw gospodarczych i społeczeństwa obywatelskiego przy wojewodzie pomorskiej, z Grzegorzem Szczuką, udało się wymyślić działanie, które będzie łączyć. Chodzi o inicjowanie współpracy w regionie, wzmacnianie relacji, budowanie młodych ludzi, ich kreatywnego myślenia, wrażliwości społecznej, umiejętności współpracy. Ale ważnym elementem w naszym myśleniu – jak sama nazwa: pełnomocnik do spraw społeczeństwa obywatelskiego mówi – to również organizacje pozarządowe i chcieliśmy te wszystkie sznurki połączyć. I myślę, że to działanie, o którym dzisiaj będziemy państwu mówić jest właśnie takim obszarem, w którym możemy zbudować młodych ludzi, wykorzystać potencjał, który drzemie w naszych organizacjach pozarządowych i spowodować, że za parę lat będziemy mieli tutaj jeszcze lepszą sieć współpracy pomiędzy różnymi organizacjami, ale co ważne: również pomiędzy sektorem publicznym i sektorem niepublicznym – czego dowodem jest tutaj dzisiaj stojąca u mojego boku ENERGA SA, która odpowiedziała pozytywnie na ten nasz pomysł. Widzi w tym potencjał i jako pierwszy Partner chce zaangażować się w budowę nowego, lepszego bardziej kreatywnego społeczeństwa w naszym województwie. A co nas łączy: bo trzeba wyszukać obszar, który nas łączy. Takim obszarem niewątpliwie są zmiany klimatyczne. Myślę, że to jest temat, który co do zasady nie wywołuje jakichś emocji negatywnych bo wiemy, że o wodę trzeba dbać, odpady trzeba segregować, oszczędzać energię elektryczną więc i myśleć o tych innych możliwościach budowania naszych zasobów niż tylko te polegające na węglu. Myślę, że to wszystko się tutaj pięknie nam złożyło i dzisiaj jestem bardzo szczęśliwa, że po jednej stronie mamy przedstawicielkę fundacji, która będzie organizatorem tego całego przedsięwzięcia, a po drugiej stronie środki publiczne, które będą powodować, że ten program będzie skuteczny – powiedziała Beata Rutkiewicz – Wojewoda Pomorska.

Takie same nadzieje wyrażał Piotr Szymanek – Wiceprezes Zarządu spółki Energa S.A.:

Fot. Kazimierz Netka.

– To dla mnie naprawdę wielki zaszczyt, że mogę reprezentować Energię na inauguracji bardzo ważnego programu Pomorski Fundusz Energii Społecznej , programu, na który Energa przeznaczyła określone środki finansowe, które zostaną, mam nadzieję, bardzo dobrze wykorzystane na granty dla organizacji pozarządowych, organizacji, które dbają o ochronę środowiska, wdrażają zasady zrównoważonego rozwoju czy dbają o rozwój odnawialnych źródeł energii. Ale nie tylko na granty dla organizacji pozarządowych ale także dla najmłodszych bo chcemy z tymi najmłodszymi w liceach już zacząć rozmawiać o ochronie środowiska, o transformacji energetycznej.

Dzisiaj transformacja energetyczna wiemy, że jest takim bardzo modnym słowem ale tu jako Energa i jako całe Pomorze rzeczywiście możemy być dumni. Podam państwu dwie liczby: dzisiaj jesteśmy rzeczywistym liderem tej transformacji bowiem w tej chwili blisko już 60% energii elektrycznej wytwarzanej w źródłach, które posiada Energa, pochodzi ze źródeł odnawialnych: z wody, wiatru, fotowoltaiki. Dla kontrastu podam, że mix energetyczny Polski czyli produkcja przez całe grupy energetyczne to jest ponad 70% energii w Polsce z węgla kamiennego i brunatnego, więc widać tu, że Energa i Pomorze zostawiła cały peleton daleko z tyłu i jest rzeczywistym liderem.

Natomiast jak mówimy o transformacji energetycznej to ona też rodzi wyzwania kompetencyjne bo dzisiaj Enerdze są potrzebni zupełnie inni pracownicy. 10 -15 lat temu szukaliśmy operatorów maszyn górniczych, szukaliśmy operatorów turbin węglowych, a dzisiaj mamy zupełnie inną technologię bo fotowoltaika, turbiny na morzu, w niedalekiej przyszłości magazyny – wymagają zupełnie innych kompetencji ludzkich. Dlatego chcemy zacząć o tym rozmawiać z młodzieżą już w liceach żeby już te klasy trzecie, czwarte przedmaturalne myślały o ścieżkach kariery także w energetyce bo tu będą miejsca pracy, tu będą też dobre wynagrodzenia. Niestety dzisiaj szereg tych kompetencji musimy zlecać za granicę i musimy to szybko zatrzymać. Stąd też jest ten program bo chcemy docierać do tych najmłodszych, żebyśmy wychowywali sobie przyszłych energetyków. Dlatego nie mam wątpliwości, że te środki zostaną bardzo dobrze spożytkowane i ta energia społeczna doda dużo dobrej energii Enerdze i całemu Pomorzu – powiedział Piotr Szymanek – Wiceprezes Zarządu spółki Energa SA.

O poparciu Pomorskiego Funduszu Energii Społecznej zapewniał też Grzegorz Kryger – Pomorski Kurator Oświaty:

Fot. Kazimierz Netka.

– Ja bardzo się cieszę, że rozmawiamy o rozwoju naszego regionu i widzimy znaczącą rolę, kluczową rolę edukacji. Nie ma rozwoju Pomorza bez dobrze wyposażonych, dobrze przygotowanych do swojej przyszłej roli młodych ludzi, którzy dzisiaj są w naszych szkołach ponadpodstawowych. Pan prezes mówił o liceach ogólnokształcących. A to nie tylko licea, ale też fantastyczne szkoły zawodowe, szkoły branżowe, które dzisiaj są kluczowe do tego żebyśmy rozmawiali o przyszłości naszego regionu.

I nie ma dobrej edukacji – ja w tym gronie rzeczywiście reprezentuję część oświatową – nie ma dobrej edukacji bez współpracy pomiędzy szkołą, pracodawcą i organizacjami pozarządowymi. Dzisiaj rzeczywiście taki komplet tutaj państwo widzicie – stwierdził Grzegorz Kryger – Pomorski Kurator Oświaty.

Główna inicjatorka powołania Funduszu, Natalia Siuda-Piotrowska – Prezeska Fundacji Inicjowania Rozwoju Up Foundation, przedstawiła całe spektrum działań w tym zakresie:

Fot. Kazimierz Netka.

– Przede wszystkim serdecznie dziękuję za zaufanie i za to, że możemy zacząć ten program. Po drugie chciałabym – już tutaj pani wojewoda, pan prezes i pan kurator wspominali – ale cofnę się jeszcze o jeden krok: żyjemy w świecie, w którym zmiana jest czymś stałym, zmiana jest nieustanna zarówno świetle nowych technologii, komunikacji, zmian demograficznych, zmian klimatu – te wszystkie zagrożenia, potrzeba ciągłego bezpieczeństwa, potrzeba też takiego spokoju i budowania odporności psychicznej wymaga ciągłej adaptacji do tego wszystkiego, wymaga elastyczności, budowania zupełnie nowych kompetencji, budowania zupełnie nowych młodych pokoleń. Tym wszystkim w przyszłości ma się zająć Pomorski Fundusz Energii Społecznej – to jest taka nasza regionalna odpowiedź właśnie na potrzebę zmian, właśnie na potrzeby adaptacji do tego klimatu, też w kontekście nawet coraz większej i coraz bardziej znaczącej roli organizacji pozarządowych.

Dlatego też ten program jako efekt synergii, jako efekt współpracy międzysektorowej, a my jako fundacja od 13 lat budujemy współpracę międzysektorową na Pomorzu, więc już trochę doświadczenia w tym temacie mamy. Tutaj do współpracy też już bardzo się cieszę, że oprócz naszego głównego partnera czyli Energi z Grupy ORLEN, pani wojewody, która jest też taką „sprawczynią“ tego zamieszania wspólnie z nami dołączył pan kurator jak i Urząd Marszałkowski. Tutaj też jest na tej sali pani Agata Chrul, reprezentująca Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej, więc serdecznie dziękuję, że już jesteśmy w takim gronie.

Fot. Kazimierz Netka.

Serdecznie zapraszam zarówno osoby, które chciały wziąć udział w tym programie ale też i firmy i inne instytucje, które byłyby zainteresowana partnerstwem i robieniem tego z nami.

A jeśli chodzi o Pomorski Fundusz Energii Społecznej, to składa się on z trzech głównych komponentów i te trzy główne komponenty realizuje jako główny cel, którym jest po pierwsze pobudzenie społeczności lokalnej, po drugie edukacja w obszarze właśnie zmian klimatycznych, właśnie w obszarze tych nowych kompetencji przyszłości, a z trzeciej strony są to działania zarówno ze społecznością jak i poprzez społeczność; a te działania najczęściej realizują liderzy i liderki społeczni, których planujemy wzmacniać.

Trzy komponenty, które ten program zakłada, to przede wszystkim: pionierzy i pionierki energii społecznej czyli konkurs grantowy dla organizacji pozarządowej, który startuje już 28 kwietnia w zasadzie za moment, tak naprawdę już i będzie trwał do 10 czerwca – to jest pierwsza ważna rzecz i tu serdecznie zapraszam wszystkie pomorskie organizacje do składania projektów i do startu w tym konkursie. Wszelkie informacje w ogóle o tym projekcie jak i o konkursie, regulamin, formularze będą dostępne na naszej stronie, która tutaj w tle też się wyświetla więc zapraszam do zapisania sobie.

Z drugiej strony jest komponent dla szkół średnich i tutaj już w maju startujemy z naborem szkół do programu i wszystkie szkoły średnie pomorskie szkoły, szczególnie branżowe szkoły średnie serdecznie zapraszamy do udziału w programie. Pierwszym krokiem będzie nabór szkół. Drugim krokiem w tym komponencie jest taki element warsztatowy projektowania innowacji z młodzieżą, gdzie w szkołach będziemy ćwiczyć tak naprawdę na na sali lekcyjnej jak projektować cudowne, wspaniałe działania, które będą realizowane w społecznościach lokalnych.

Z trzeciej strony najlepsze pomysły młodzieży, najlepsze pomysły właśnie uczniowskie będą miały szanse na granty bo trzecim elementem tego programu też jest konkurs grantowy.

Ostatnim krokiem takim też spinającym te dwa komponenty jest też klaster szkół średnich, czyli takie ciało, które tutaj tworzymy też we współpracy – właśnie patrzę na pana kuratora bo szczególnie właśnie z Kuratorium Oświaty – w którym chcemy tworzyć programy merytoryczne całości tego działania, w którym chcemy wyznaczać kierunki w jakich powinniśmy zmierzać jeśli chodzi o takie działania w edukacji. No więc tutaj też jeszcze jak przestrzeń otwarta bo dopiero startujemy więc zapraszamy dyrektorów, dyrektorki szkół, ekspertów, ekspertki w obszarze edukacji, oświaty do tego żeby wziąć udział w tym programie.

Serdecznie zapraszamy też na naszą stronę gdzie można się zapoznać ze wszystkimi informacjami. Myślę, że będzie cudownie i wszystkie te działania rozpoczną się jeszcze w tym roku więc będzie dużo pozytywnego zamieszania – zapewniła Natalia Siuda-Piotrowska – Prezeska Fundacji Inicjowania Rozwoju Up Foundation.

Oto szczegółowe wiadomości, które przesłała nam Aneta Bożyczko z Fundacji Inicjowania Rozwoju Up Foundation:

Rusza nowy program grantowy Pomorski Fundusz Energii Społecznej

23 kwietnia 2025 odbyła się konferencja prasowa, podczas której ogłoszono start nowego programu grantowego dla szkół średnich i organizacji pozarządowych „Pomorski Fundusz Energii Społecznej”. Fundusz jest efektem synergii Up Foundation z Wojewodą Pomorską i Energą z Grupy ORLEN.

Celem Pomorskiego Funduszu Energii Społecznej (PFES) jest rozwój lokalnych społeczności poprzez zrozumienie wyzwań środowiskowych, kompetencji przyszłości młodych pokoleń i wspólne działania na rzecz zrównoważonego rozwoju.

W wydarzeniu wzięli udział Wojewoda Pomorska Beata Rutkiewicz, Wiceprezes Zarządu Energi SA Piotr Szymanek, Prezeska Fundacji Inicjowania Rozwoju Up Foundation Natalia Siuda – Piotrowska i Pomorski Kurator Oświaty Grzegorz Kryger.

– Tym działaniem będziemy budować kompetencje młodych ludzi, szczególnie w zakresie kreatywnego myślenia, wrażliwości społecznej i umiejętności współpracy – o programie opowiadała Beata Rutkiewicz, Wojewoda Pomorska – Chcemy uwolnić potencjał, który drzemie w naszych organizacjach pozarządowych i spowodować, że za parę lat będziemy tu mieli jeszcze lepszą sieć współpracy pomiędzy organizacjami, ale co ważne, również pomiędzy sektorem publicznym i niepublicznym. A co nas łączy? Tym obszarem są zmiany klimatyczne.

Program składa się z trzech ścieżek:

1.Pionierki i pionierzy społecznej energii: wsparcie lokalnych organizacji pozarządowych w działaniach na rzecz środowiska poprzez konkurs grantowy i program wzmacniający liderki i liderów społecznych. Najlepsze pomysły zostaną nagrodzone grantami w wysokości do 10.000 zł. Konkurs dla NGO startuje już 28 kwietnia, a nabór potrwa do 10 czerwca 2025 roku.

2. Pokolenia przyszłości, czyli konkurs grantowy dla szkół średnich: wyposażenie młodzieży w kompetencje przyszłości związane z pracą zespołową i projektową, poprzez bezpłatne warsztaty projektowania innowacji społecznych i konkurs grantowy na realizację inicjatyw uczniowskich.

3. Zielony klaster szkół średnich: stworzenie sieci współpracy między szkołami średnimi, w szczególności branżowymi, w celu wymiany wiedzy i promowania zrównoważonego rozwoju.

– Nie ma rozwoju Pomorza bez dobrze wyposażonych, dobrze przygotowanych ludzi, którzy dzisiaj są w naszych szkołach ponadpodstawowych, również w szkołach branżowych. – podkreśla Grzegorz Kryger, Pomorski Kurator Oświaty – Nie ma dobrej edukacji bez współpracy pomiędzy szkołą, pracodawcą i organizacjami pozarządowymi.

Projekt ma strategiczne znaczenie dla województwa pomorskiego.

– Sektor energetyczny przechodzi obecnie znaczącą transformację, tworząc nowe potrzeby kompetencyjne, a zarazem otwierając nowe możliwości dla osób rozpoczynających lub planujących przyszłość zawodową w tej branży – mówi Piotr Szymanek, wiceprezes Zarządu Energi SA. – Energa, dostrzegając potrzebę kształcenia nowych kadr, chętnie angażuje się w programy takie jak „Pomorski Fundusz Energii Społecznej” czy niedawno rozpoczętą współpracę z Politechniką Gdańską. Ważne, aby przyszli energetycy znali praktyczną stronę nowoczesnej energetyki. Dla nas cenna jest z kolei ich perspektywa czy pomysły, z których również chcemy czerpać.

Realizatorem projektu jest Fundacja Inicjowania Rozwoju Up Foundation, która od ponad 13 lat aktywnie działa na rzecz rozwoju lokalnego w województwie pomorskim, inicjując i wspierając współpracę międzysektorową. Misją fundacji jest budowanie silnej, zintegrowanej społeczności, w której biznes, organizacje pozarządowe i instytucje publiczne wspólnie realizują cele społeczne.

– Program PFES jest możliwy, dzięki międzysektorowemu partnerstwu. Zapraszam do dołączenia kolejne podmioty, które chcą nawiązać współpracę na rzecz zrównoważonego rozwoju i realizowania celów ESG. – zaprasza Natalia Siuda-Piotrowska, prezeska Fundacji Inicjowania Rozwoju Up Foundation.

Zainteresowane współdziałaniem firmy, organizacje pozarządowe, czy instytucje mogą zgłosić się mailowo: kontakt@upfoundation.pl .

Realizator: Fundacja Inicjowania Rozwoju Up Foundation

Partner główny: Energa z Grupy ORLEN

Współorganizator: Wojewoda Pomorski Beata Rutkiewicz

Patronat honorowy: Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, Pomorski Kurator Oświaty – napisała Aneta Bożyczko z Fundacji Inicjowania Rozwoju Up Foundation.

Kazimierz Netka

Proszę, czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *