Grupa Kapitałowa Węglokoks Energia zamierza do 2030 roku całkowicie wyeliminować węgiel ze swego miksu paliwowego. Teraz redukuje emisję CO₂ o  tysiące ton rocznie

Na zdjęciu: Elektrociepłownia Nowy Wirek. Fot. Węglokoks Energia.

W Brzeszczach Węglokoks Energia buduje farmę fotowoltaiczną o mocy 1,2 MW

– Grupa Kapitałowa Węglokoks Energia stawia na innowacje i ekologię, dzięki czemu zmniejsza emisję CO₂ o tysiące ton rocznie. W ramach przyjętej strategii dekarbonizacji, do 2030 roku planowane jest całkowite wyeliminowanie węgla z mixu paliwowego Grupy Kapitałowej. Modernizacje i zmiany stały się koniecznością, ale z drugiej strony szansą na rozwój całej Grupy Kapitałowej Węglokoks Energia – komentuje Tomasz Lis – wiceprezes ds. rozwoju Węglokoks Energia, prof. AG.

Fot. Węglokoks Energia.

Przedstawiona analiza stanowi podsumowanie sezonu w Grupie i rozpoczyna sezon inwestycyjny, by móc nowocześnie otworzyć nowy okres po zakończeniu zaplanowanych zmian – wynika z informacji, które przekazała nam Marzena Pieczyńska – starszy specjalista, Dział Promocji i Komunikacji Grupy Kapitałowej Węglokoks Energia. Oto ciąg dalszy:

Modernizacja zakładów produkcyjnych

Pierwszym krokiem w tym kierunku była przebudowa wszystkich kotłów węglowych na gaz ziemny w EC Mikołaj, należącej do WE ZCP sp. z o.o. w Rudzie Śląskiej. W ramach innego, strategicznego projektu pn. „Nowe Źródło Nowy Wirek”, również realizowanego w Rudzie Śląskiej, wybudowano nowoczesny obiekt energetyczny oparty na wysokosprawnej kogeneracji, dzięki czemu w jednym procesie wytwarzana jest zarówno energia elektryczna, jak i ciepło.

Z kolei w należącej do GK Węglokoks Energia Spółce – WE NSE sp. z o.o. w Brzeszczach rozpoczęto w 2024 r. inwestycję, polegająca na budowie układu wysokosprawnej kogeneracji opartej o silnik gazowy oraz budowie kotła gazowego. Po zrealizowaniu tej inwestycji pod koniec 2025 r. oraz finalnej przebudowie całego źródła, w tym budowie dużych pomp ciepła oraz kotła elektrycznego, wskaźnik emisji CO2 zostanie obniżony o ponad 50%.

Rozwój odnawialnych źródeł energii

Grupa Kapitałowa Węglokoks Energia angażuje się również w projekty związane z odnawialnymi źródłami energii (OZE). Jak informuje wiceprezes ds. rozwoju Tomasz Lis, 31 marca 2025 r. przekazano wykonawcy teren budowy, na miejscu zrekultywowanego składowiska odpadów komunalnych w Brzeszczach powstanie farma fotowoltaiczna o mocy 1,2 MW. Farma będzie generować rocznie ok. 1200 MWh i ograniczy emisję CO2 o około 1000 ton.

Na rysunku: projekt zagospodarowania terenu dla budowy farmy fotowoltaicznej w Brzeszczach. Źródło: Węglokoks Energia.

Dzięki tym i innym mniejszym projektom w chwili obecnej tylko około 50% wyprodukowanej w Grupie energii (elektrycznej i cieplnej) pochodzi z węgla.

Inwestycje w sieci dystrybucyjne i walka z niską emisją

Jednak emisja CO2 to nie tylko zanieczyszczenia z przemysłu, ale również zanieczyszczenia, pochodzące z gospodarstw domowych i lokalnych kotłowni węglowych. Aby obniżyć tzw. niską emisję (z kominów n niewysokich budynkach), Grupa inwestuje w rozwój sieci dystrybucyjnej.

W ostatnich latach nie tylko modernizowano istniejące sieci przesyłowe, ale również rozbudowywano je, aby udostępnić ciepło gospodarstwom domowym. Do sieci przyłączano również firmy z sektora handlu i usług, a także przedsiębiorstwa użyteczności publicznej i szkoły.

Największą planowaną inwestycją w rozwój sieci dystrybucyjnej będzie, obecnie w fazie projektowej, budowa magistrali ciepłowniczej, która ma połączyć zdekarbonizowany ZC Mikołaj z dzielnicą Bielszowice w Rudzie Śląskiej. Spółka WE ZCP stara się o dofinansowanie na ten cel z Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko (FEnIKS).

Plany na przyszłość

Przed nami kolejne inwestycje w kotły i silniki gazowe, OZE, modernizację i rozwój sieci. Na bieżący rok założono realizację ok. 50 projektów inwestycyjnych, głównie związanych z dalszym rozwojem sieci. W międzyczasie przygotowywane są inwestycje, które pozwolą do 2030 roku zastąpić kotły węglowe nowymi, przyjaznymi dla środowiska instalacjami.

Należy zaznaczyć, że rok 2023 oraz początek 2024 roku nie były okresem intensywnych inwestycji i remontów, co nie pozwoliło na nadrobienie wcześniejszych zaległości. Poza realizowanymi obecnie projektami – w tym tymi w ramach dekarbonizacji, których łączna wartość nakładów inwestycyjnych (CAPEX) dla spółek NSE i ZCP wynosi około 95 mln zł – spółki z Grupy Węglokoks Energia stale poszerzają swój rynek o nowych odbiorców i rozbudowują sieć przyłączy.

Poszukując najkorzystniejszych dla spółek rozwiązań, aktywność Węglokoksu zmierza w stronę przygotowania, analizy i realizacji projektów w zakresie usług wspólnych, takich jak: inwestycje, zarządzanie majątkiem, logistyka, BHP, compliance, audyt oraz akwizycja – napisała Marzena Pieczyńska – starszy specjalista, Dział Promocji i Komunikacji Grupy Kapitałowej Węglokoks Energia.

(K.N.)

Proszę, czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *