Fot. Kazimierz Netka.
Zapowiada się owocna kooperacja naukowa i biznesowa między przemysłami oraz marynarkami wojennymi Izraela i Polski
Fot. Kazimierz Netka.
Z Izraelem – państwem posiadającym jedną z najnowocześniejszych gospodarek świata i jeden z najskuteczniejszych systemów obronnych – Polska utrzymuje kontakty i współdziała w różnych dziedzinach nauki oraz biznesu. Dotychczas chyba za mało współpracowaliśmy na rzecz gospodarki morskiej i bezpieczeństwa morskiego. To się najprawdopodobniej zmieniło na lepsze, już dzisiaj, 13 marca 2024 roku, gdy w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni zorganizowano polsko – izraelską konferencję pt. „Innowacje dla morza – budowanie ekosystemu przyszłości”. Oto jedne z najważniejszych zagadnień poruszanych podczas tego spotkania: Ochrona platform morskich i infrastruktury krytycznej; Rola instytucji akademickich i współpracy międzynarodowej w cyberbezpieczeństwie morskim; Tworzenie innowacyjnego i bezpiecznego ekosystemu morskiego; Innowacyjne rozwiązania CYBER/HLS dla morza; Transfer technologii ze środków naukowych do przemysłu.
Fot. Kazimierz Netka.
W konferencji brali udział m.in. reprezentanci następujących podmiotów z Izraela i z Polski: Ambasada Izraela w Polsce; Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni; Magellanic; Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A.; Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A.; Remontowa Shipbuilding S.A.; Izraelski Instytut Eksportu; OBR CTM; Centrum Cyberbezpieczeństwa Morskiego; Systemy Elbit; Uniwersytet Morski w Gdyni; Politechnika Gdańska; Politechnika Warszawska; Interdyscyplinarne Centrum Badań nad Cybernetyką Blavatnik; ISTAR &EW Division; Kontrop; Cyber 2.0; RBtec ; Magal; Teldor ; Corsight ; Magna BSP; Polskie Towarzystwo Nautologiczne. Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny; Polski Rejestr Statków.
Dyskusja odnośnie nowych partnerstw biznesowych
Fot. Kazimierz Netka.
– Dziękuję bardzo, że zdecydowaliście się państwo przyjąć nasze zaproszenie – powiedział prowadzący konferencję, Jan Siemiński – Business Development Director, Trade with Israel in Poland. – Moja radość jest szczególna. Pochodzę z Gdańska, wywodzę się z rodziny o bogatych tradycjach w żegludze morskiej. Tematy te są bliskie mojemu sercu. Mam nadzieję, że dzisiejsza konferencja będzie nie tylko szansą na dyskusję odnośnie nowych partnerstw biznesowych, ale także jest formą promocji naszego regionu i licznych inwestycji w branży morskiej, które są tutaj realizowane.
Chciałbym bardzo serdecznie podziękować przedstawicielom Akademii Marynarki Wojennej za pomoc w organizacji tego wydarzenia i jednocześnie zaprosić pana rektora do oficjalnego rozpoczęcia konferencji.
Bez dobrych komendantów, doświadczonych dowódców nawet najlepsi żołnierze nie będą stanowić armii
– Mam wielką przyjemność i bardzo się cieszę z tego, że mogę być gospodarzem tak ważnego wydarzenia, które gościmy w Akademii Marynarki Wojennej – powiedział rektor tej uczelni, Jego Magnificencja kontradmirał profesor Tomasz Szubrycht.
Fot. Kazimierz Netka.
– Akademia Marynarki Wojennej jest otwarta na współpracę międzynarodową – przecież wszyscy z marynarki wojennej są otwarci na współpracę i maję otwarte umysły, tak jest na całym świecie, a to się liczy. W świecie współczesnym musimy współpracować na różnych poziomach: w obszarze bezpieczeństwa, nauki, badawczym oraz na poziomie przemysłu. Ale chyba najlepszym polem do współpracy to są właśnie akademie marynarki wojennej czy też w ogóle wojskowe. W Polsce byłaby to Akademia Marynarki Wojennej.
Pan rektor nawiązał do treści książki pod tytułem „Przyszły świat”, przytaczając cytat: w czasie wojny ludzie mają taką wartość, kiedy są uzbrojeni, ubrani i maja odpowiednie wyposażenie, a jednocześnie, są przeszkoleni dobrze. Bez dobrych komendantów, doświadczonych dowódców nawet najlepsi żołnierze nie będą stanowić armii, a jedynie tłum.
Natomiast kiedy rozmawiamy o marynarce wojennej – a myślę, że musimy przyjąć szerszą perspektywę, ponieważ jest to kwestia bezpieczeństwa, a właśnie ta część wojskowa bezpieczeństwa jest bardzo ważna, a może nawet najważniejsza – powiedział pan rektor. Chociaż oczywiście nie jest to jedyny element. Jest bezpieczeństwo ekonomiczne, środowiskowe, cybernetyczne, a my na dzisiejszej konferencji odnosimy się do poszczególnych aspektów, które wiążą się z bezpieczeństwem.
Wojna, która dzieje się na Ukrainie, pokazała, że bez branży, bez przemysłu, bez nowoczesnych form broni, bez nowego myślenia o sztuce wojennej nie możemy wygrać wojny. Jeżeli jesteśmy mądrzy, inteligentni to możemy wygrać nawet z największym wrogiem i to chyba widać z przebiegu wojny na Ukrainie. A więc dla mnie to jest ogromna przyjemność. Bardzo się cieszę. Jest to pierwsze wydarzenie i mamy wielu przedstawicieli Izraela ale jednocześnie polskich branż. Są tez z nami studenci. Jesteśmy otwarci na współpracę również w obszarze badawczo – akademickim poprzez wymianę akademicką.
Ekscelencjo, mam nadzieję, że jest to pierwsze ale nie ostatnie wydarzenie, które będziemy gościć w Akademii Marynarki Wojennej. Życzę wszystkiego najlepszego! – powiedział kontradmirał profesor Tomasz Szubrycht – rektor Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.
Taką wojnę musimy wygrać
– Drodzy przyjaciele, witam państwa. Tak się cieszę, że tutaj jestem – powiedział Jego Ekscelencja dr Yacov Livne – ambasador Izraela w Polsce.
Fot. Kazimierz Netka.
– To świetnie, że widzę tylu Polaków i Izraelczyków, którzy chcą ze sobą współpracować w tych ważnych tematach.
Kiedy pierwszy raz przyjechałem do tego regionu – było to mniej więcej 20 lat temu. W tamtym okresie Polska była w całkiem innej sytuacji – dopiero co szykowała się do wejścia do Unii Europejskiej i stopniowo wycofywała się, wychodziła z tego co zostało po okresie komunistycznym. Myślę, że wtedy, w tamtych czasach większość z nas patrzyła bardzo optymistycznie nie tylko na kwestie Polski ale również na kwestie wydarzeń na świecie, a szczególnie jeśli chodzi o zachodnią część świata. Po prostu potraktowaliśmy to jako pewnik. Dla nas to było jasne, że nasze życie będzie się poprawiało i to nawet znacząco i na to liczyliśmy myśląc o kolejnych latach i dziesięcioleciach. I faktycznie tak się stało; to się ziściło, dlatego że Polska rozwijała się w sposób niesamowity w ciągu 20 lat. To samo widzieliśmy w Izraelu, ale też w wielu innych krajach.
Natomiast jeżeli spojrzymy na świat dzisiaj, to trzeba sobie zadać pytanie: czy cały czas, czy nadal możemy to traktować jako pewnik? Czy to jest nadal oczywiste, że to co się rozwijało w sposób pozytywny będzie nadal się rozwijać w tym samym tempie, a może trzeba być bardziej czujnym i pracować ciężej, mocniej, żeby stawić czoła nowym wyzwaniom i nowym niebezpieczeństwom.
W ciągu ostatnich 2 lat widzimy, jak dzieje się straszna wojna tutaj w Europie. Obserwujemy to. W ciągu ostatnich kilku miesięcy widzimy, że jest też druga wojna, która w tej chwili toczy się w Izraelu, wojna przeciwko terrorystom dżihadystom. Trudno jest powiedzieć, co nas czeka w przyszłości. Natomiast jest jedna rzecz, o której należy mówić jasno: musimy stać razem i razem stawiać czoła nowym wyzwaniom i zagrożeniom. Musimy stać razem, jeżeli chcemy pozostać na tej ścieżce wolności, rozwoju. Należy też się od siebie uczyć nawzajem.
Nasze spotkanie jest bardzo ważne, a już na pewno jeśli chodzi io kwestie morza czy też bezpieczeństwa na morzu. Izrael twierdzi na ogół, że naród, który kontroluje swoje morze, to jest niezwyciężony taki naród.
To prawda i w dodatku to wskazuje na znacznie morza i mórz dla Izraela. Jestem przekonany, że tak samo jest w przypadku Polski.
Wczoraj spotkałem się z prezydentem Gdyni, od którego usłyszałem, że jeszcze w latach 1920 – 30 czyli jakieś sto lat temu, w tamtym czasie istniała bezpośrednia linia żeglugowa pomiędzy Gdynią – wtedy to był dopiero co poczatkujący port, młody port – a Palestyną. Żydzi mieszkali w Palestynie i wtedy nazywali się Palestyńczykami. Jeszcze przed rokiem 1948 tak wszyscy byliśmy nazywani: Palestyńczycy.
Te kontakty, które już wtedy były żywotne i silne, to jest tylko jeden z przykładów rzeczy, które nas łączą.
Zapoznałem się z bardzo ciekawym programem, który został przygotowany na dzisiejsze spotkanie i myślę, że jest to pewnego rodzaju wstęp do tych tematów, problemów, przed którymi stoimy dzisiaj. Mam tutaj na myśli zarówno wyzwania i rozwiązania, bo ostatecznie przecież chcemy dążyć do rozwiązań – nie możemy mówić tylko o niebezpieczeństwach, ale myślę, że razem stworzymy takie rozwiązania, które zwrócą uwagę na to, jak należy podchodzić do problemów; jak to robimy w Izraelu i w Polsce, co takiego robimy, żeby nasze społeczeństwa były odporne nawet w czasach wojny, bo niestety, czasami tak się dzieje, że taka wojna musi się rozpocząć, jest wypowiedziana, a kiedy to już się dzieje taką wojnę musimy wygrać.
W związku z tym pytanie brzmi: co zrobić, żeby zapewnić odporność naszych społeczeństw? To samo odnosi się do naszych okrętów, statków, kontaktów, ludzi. Na pewno są to tematy, które dzisiaj będą się rozwijać niejednokrotnie w czasie dyskusji.
Bardzo dziękuję panu rektorowi, bo pan i pana instytucja wzięła na siebie rolę gospodarza. Za to dziękujemy i łączę się z panem w wyrażaniu tej nadziei, że jest to pierwsza możliwość ale na pewno nie ostania, tak że bardzo też dziękuję za zorganizowanie, wszystkim dziękuję za przybycie – powiedział dr Yacov Livne – ambasador Izraela w Polsce.
To pierwszy krok, który pozwoli wzmocnić naszą współpracę
– Szanowni goście, panie doktorze Yacov Livne, ambasadorze Izraela w Polsce, panie profesorze Szubrycht, bardzo dziękuję za ugoszczenie nas dzisiaj – mówił Bar Sandarovich – szef Misji Handlowo-Gospodarczej, Ambasada Izraela w Polsce.
Fot. Kazimierz Netka.
– Witam państwa wszystkich serdecznie i tak się cieszę, że widzę tutaj ekspertów morskich, cybernetycznych, naukowych. Bo idziemy w takim kierunku, aby tworzyć coraz bardziej zrównoważoną gospodarkę morską dla Polski i dla świata.
80 procent handlu przebiega na morzu. Dlatego branża morska stanowi ważny element w handlu międzynarodowym, światowym, a mimo wszystko, mimo tego, że jest to ważna część, nie obywa się bez wyzwań. Są przecież napięcia geopolityczne na Bałtyku, do tego trwająca wojna w Izraelu i do tego blokada pewnych tras handlowych – to niektóre z wyzwań, przed którymi stoi branża morska oraz handlowy ekosystem całego świata.
Tutaj nie dajmy się wciągnąć w myślenie, że to są odizolowane wyzwania. One są częścią światowego trendu. To wymaga od nas, od krajów demokratycznych, żebyśmy połączyli się i razem bronili swoich wartości. Mamy tutaj przecież ekosystem morski i naukowy. Na przykład ta Akademia jest specjalizującą się Akademią w takiej branży. Jej działania są też poświęcone promowaniu sektora morskiego i dzięki temu, że mamy takie instytucje, Izrael posiada najbardziej rozwinięte i dynamiczne branże morskie na świecie.
Z polskiej strony z kolei macie państwo bardzo rozbudowany przemysł stoczniowy, świetnie rozwinięte porty, dodatkowo macie świetnych naukowców. Myślę, że Polska może udostępnić Izraelowi odpowiednie miejsce, aby tutaj zastosowano nasze rozwiązania, aby sie one rozwijały i w tym sensie myślę, że jest to idealna współpraca między Izraelem a Polską.
Łączymy siły i dzięki temu Polska i Izrael mają szanse by stworzyć lepszy, bardziej bezpieczny sektor morski – co jest dobre dla nas i dla świata. Wspólne badania naukowe mogą połączyć wiedzę ekspercką z Izraela z doświadczeniem morskim, wojennym Polski. Myślę, że nasza wiedza może wzmocnić polskie porty i firmy stoczniowe. Możemy wspierać istniejące procesy i tworzyć nowe. Nie mam żadnej wątpliwości, że przyszłość morskiej gospodarki zależna jest od współpracy. Możemy połączyć innowacyjność izraelską z doświadczeniem Polski. Myślę, że możemy stworzyć bardziej efektywne, zrównoważone, a przede wszystkim bardziej bezpieczne ekosystemy i branże morskie.
Jest potencjał do współpracy. Co prawda, są to pierwsze korki w tym obszarze i według mnie tak konferencja jest jedną z wielu następnych, panie rektorze. Dla mnie jest to pierwszy krok, który pozwoli wzmocnić naszą współpracę. Dlatego zachęcam nas wszystkich do dyskusji, do dzielenia się pomysłami i przemyśleniami, a nawet obawami, bo chodzi o to, żebyśmy razem byli kiedy będziemy realizować te pierwsze kroki a ostatecznie działali bardziej produktywnie i współpracowali. Tak że życzę nam wszystkim dobrej i owocnej konferencji – powiedział Bar Sandarovich – szef Misji Handlowo-Gospodarczej, Ambasada Izraela w Polsce.
Wspólnie kreujemy nową jakość
Uczestniczymy w ważnej konferencji bo nasze kontakty z technologią i przemysłem Izraela trochę są spaczone ostatnimi informacjami dotyczącymi narzędzi informatycznych do rozpoznawania – powiedział prof. Marek Grzybowski – przewodniczący Polskiego Towarzystwa Nautologicznego, prezes Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego:
Fot. Kazimierz Netka.
– Te narzędzia i inne, tworzone w Izraelu, są wysokiej jakości i wysokiej klasie technologicznej – na najwyższym poziomie. Kontakt naszego przemysłu, w tym naszego przemysłu obronnego, kontakt naukowców z przedstawicielami izraelskiego biznesu, którzy przyjechali tutaj do Gdyni na konferencję, jest niezwykle ważny, ponieważ tworzymy nową jakość, wspólnie. Uczestniczymy w budowaniu wiedzy i technologii na najwyższym poziomie i warto z tego korzystać.
W części roboczej program konferencji przewidywał następujące wydarzenia:
Fot. Kazimierz Netka.
PANEL DYSKUSYJNY: Kształtowanie innowacyjnego i bezpiecznego ekosystemu morskiego. Uczestnicy: Bar Sandarovich, Szef Misji Handlowo-Gospodarczej (Ambasada Izraela w Polsce); dr Beata Szymanowska, Kierownik Działu Badań i Rozwoju Technologii (Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A.); Dariusz Jaguszewski – Prezes Zarządu (Remontowa Shipbuilding S.A.)
WYKŁAD KLUCZOWY: Ochrona platform morskich i infrastruktury krytycznej, Witalij Glants, starszy dyrektor, dział ISTAR i EW (Elbit Systems).
PANEL DYSKUSYJNY: Innowacyjne rozwiązania Cyber/HLS dla sektora morskiego. Uczestnicy: Meir Avidan, przewodniczący izraelskiej rady doradczej HLS Industries (Israel Export Institute); Marcin Wiśniewski, Prezes Zarządu (OBR CTM); dr inż. Jakub Syta – zastępca dyrektora MCC – Morskiego Centrum Cyberbezpieczeństwa, Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni; Witalij Glants, starszy dyrektor, oddział ISTAR i EW (Elbit Systems)
Fot. Kazimierz Netka.
WYKŁAD KLUCZOWY: Wyprzedź zagrożenie dronami, Meir Avidan, przewodniczący izraelskiej rady doradczej HLS Industries (Israel Export Institute)
Fot. Kazimierz Netka.
SESJE PITCHINGOWE (promocyjne): Izraelskie technologie zabezpieczenia morskiej infrastruktury krytycznej. Prezentacje następujących firm: Controp; Cyber 2.0; RBtec ; Magal; Teldor ; Corsight ; Magna BSP
Fot. Kazimierz Netka.
WYKŁAD KLUCZOWY: Rola instytucji akademickich i współpraca międzynarodowa w cyberbezpieczeństwie morskim, Omree Wechsler, starszy pracownik naukowy (Interdyscyplinarne Centrum Badań nad Cybernetyką Blavatnik)
PANEL DYSKUSYJNY: Transfer technologii ze środowiska akademickiego do przemysłu. Uczestnicy (wg programu): prof. Mariusz Zdrojek, Prodziekan ds. Nauki i Rozwoju (Politechnika Warszawska); Mariusz Machajewski, Prezes Zarządu (Excento); Omree Wechsler, starszy badacz (Interdyscyplinarne Centrum Badań nad Cybernetyką Blavatnik).
Podczas dyskusji omawiano m.in. wnioski jakie wynikają z wojny na Ukrainie i z napaści na Izrael, która rozpoczęła się 7 października 2023 roku. Atak nastąpił m.in. od strony Morza Śródziemnego. Przedstawiciele Izraela przedstawili swe sposoby kontroli morza, możliwości obserwacji i fotografowania odległych obiektów(nawet o kilkadziesiąt kilometrów), rozpoznawania osób, systemów ostrzegania.
Reprezentanci polskich firm, m.in. Remontowa Shipbuilding, zaprezentowali innowacyjne dokonania tej stoczni oraz możliwości współpracy z firmami izraelskimi. Przedstawiona został też innowacyjność Portu Morskiego Gdynia, który jak wiadomo, jest podwójnego przeznaczenia: cywilnego i wojskowego. Izraelczycy wysłuchali też możliwości jakie ma OBR CTM – Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej.
Kazimierz Netka
Proszę, czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl