Aktywni Błękitni – kampania RZGW Gdańsk. SP nr 7 w Tczewie, SP nr 51 w Gdyni, SP 2 w Nowym Mieście Lubawskim – na czele rankingu szkół najbardziej przyjaznych wodzie. W Sopocie podsumowano akcję Aktywni Błękitni, Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku współrealizowaną m.in. przez Policję, Straż Pożarną, WOPR, Kuratorium

Fot. Kazimierz Netka.

Około 7 tysięcy uczniów brało udział w czwartej edycji programu edukacyjnego Wód Polskich Aktywni Błękitni – szkoła przyjazna wodzie realizowanego przez RZGW w Gdańsku

Woda jest niezbędna do życia, ale woda może też życie odebrać. Trzeba ją chronić oszczędzać i warto czuć przed nią respekt. Nauczanie m.in. tych zasad jest jednym z celów programu edukacyjnego „Aktywni Błękitni – szkoła przyjazna wodzie”, zainaugurowanego kilka lat temu przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku – Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Teraz, akcja ta obejmuje cały kraj i jest realizowana przez PGW Wody Polskie i partnerów, np. z Policją, Państwową Strażą Pożarną, Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym, Kuratorium Oświaty.

Fot. Kazimierz Netka.

We wtorek, 13 czerwca 2023 roku, na terenie Sopockiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego przy ul. Bitwy pod Płowcami, zorganizowano podsumowanie tegorocznych działań w ramach akcji Aktywni Błękitni. Na plaży odbyły się zabawy edukacyjne, a w morzu i na brzegu – pokazy ratownictwa.

Mobilizacja na rzecz bezpieczeństwa nad wodą tuż przed wakacjami. Certyfikaty i nagrody dla najlepszych za wiedzę jak nie utonąć i jak troszczyć się o wodę.

To nie jest łatwizna. Nie każdemu udało się zdobyć certyfikat. Nawet najlepsze przepisy nie są w stanie zastąpić zdrowego rozsądku. To, żeby było bezpieczniej nie zależy tylko i wyłącznie od ratowników wodnych – oto wnioski, jakie wypływają z wypowiedzi uczestników niezwykłego wydarzenia: podsumowania akcji „Aktywni Błękitni – szkoła przyjazna wodzie”, której podsumowanie zorganizowano w Sopockim WOPR przy plaży, a potem również na plaży i w morzu.

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie – Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku jest koordynatorem regionalnym tego programu – poinformowała, witając przybyłych, Ewa Wiśniewska z Zespołu Komunikacji i Edukacji Wodnej Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie – Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Fot. Kazimierz Netka.

W gronie witanych partnerów tego przedsięwzięcia byli przedstawiciele m.in.: Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej z nadbrygadierem Piotrem Sochą na czele, pomorskiej Komendy Wojewódzkiej Policji – z komendantem Komisariatu Wodnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku podinspektorem Tomaszem Dzierżanowskim, Sopockiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego z prezesem tej organizacji Maciejem Dziubichem. Gości witał też Andrzej Winiarski – dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Licznie przybyli reprezentanci szkół z opiekunami.

– Kilka słów podsumowujących: witam was oczywiście bardzo serdecznie, którzy uczestniczyliście w programie. Jesteście uczniami szkół, które wzięły udział w tegorocznej edycji, do której zgłosiło się 7000 uczniów z 70 szkół – mówiła Ewa Wiśniewska z Zespołu Komunikacji i Edukacji Wodnej Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie – Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Niestety, nie wszystkie szkoły spełniły wymogi regulaminowe, a za chwile o konkretach też powiemy. Chciałabym wam bardzo serdecznie podziękować za to zaangażowanie, wkład pracy, za inicjatywy, kreatywność, elastyczność w działaniu, za superzaangażowanie i superodpowiedzi. Wiemy już, że też wiecie jak bezpiecznie zachowywać się nad wodą, a to własnie dzięki naszym partnerom w programie.

Fot. Kazimierz Netka.

Szkolni koordynatorzy przeprowadzili w tym roku 326 lekcji promujących gospodarkę wodną, 308 akcji propagujących poprawne nawyki korzystania z wody, 74 akcje sprzątania terenów nadwodnych , 64 spotkania promujące bezpieczne korzystanie z zasobów wodnych i pokazy ratownictwa.

– Witam szanowną młodzież, przede wszystkim gorące powitania i podziękowania za współpracę dla partnerów: dla Policji, Straży Pożarnej, dla WOPR-u, którzy są naszymi partnerami od samego początku – powiedział Andrzej Winiarski – dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie:

Fot. Kazimierz Netka.

– Jest też prośba o gromkie oklaski dla pani Ewy, która Pani Ewa jest pomysłodawczynią całego cyklu Aktywni Błękitni. To w Gdańsku właśnie dzięki pani Ewie zapoczątkowaliśmy ten cykl edukacyjny. Rozpowszechnił się on na całą Polskę. W tym roku cały kraj bierze udział w tej akcji, i po prostu działamy.

Fot. Kazimierz Netka.

Muszę sięgnąć do przykrych wiadomości: Wczoraj spłynęły informacje o bezpieczeństwie nad wodą. Nie jest z tym dobrze. Mamy sporą liczbę utonięć już w tym roku, a wakacje przed nami. Wierzę, że tego typu programy przyczynią się do ograniczenia tej liczby utonięć, ofiar śmiertelnych. Dlatego cieszę się, że tak liczne jest zainteresowanie ze strony szkół.

Tak, jak pani Ewa wspomniała, 70 szkół wzięło udział w programie i mimo że tylko 42 z nich ukończyły program i dostanie certyfikaty, to myślę, ze każda z lekcji przeprowadzonych także w tych szkołach, które ostatecznie nie zakwalifikowały się do uzyskania ostatecznego certyfikatu to jest ważna lekcja bo daje wam wiedzę o tym, jak bezpiecznie zachowywać się nad wodą, racjonalnie gospodarować wodą, dlaczego trzeba ją chronić, jak dbać o czystość środowiska w tym naszych rzek – stwierdził Andrzej Winiarski – dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.

– Teraz poproszę o zabranie głosu przez pana generała Piotra Sochę.

– Witam serdecznie panie dyrektorze, panie komendancie, szanowny panie prezesie ratowniku. Bardzo dziękuję za zaproszenie – mówił nadbrygadier Piotr Socha – pomorski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku:

Fot. Kazimierz Netka.

– Cieszę się, że możemy uczestniczyć w tym programie po raz czwarty. Obyśmy spotykali się tylko i wyłącznie na szkoleniach, ćwiczeniach, bo niestety, spotykamy się przy działaniach ratowniczych, Dwa dni temu weekend był dosyć tragiczny w Pomorskiem; jednego dnia sześć razy interweniowały służby, żeby uratować życie ludzkie i powiem szczerze, nie zawsze się udało.

Dlatego, ta nauka, którą zdobyliście jest bardzo cenna. Gratuluję, że ukończyliście tym 42 szkołom, 30 niech żałuje że nie dotrwała do końca, ale to co się nauczyliście, zachowajcie dla siebie, zachowajcie dla swoich znajomych, rodzin, I pamiętajcie: z wodą nie ma żartów. Zbliżają się wakacje. Życzę bezpiecznych wakacji. Wiem, że już wiecie jak je spędzać, żeby było bezpiecznie – powiedział nadbrygadier Piotr Socha – pomorski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku.

– Witam państwa bardzo serdecznie. Przede wszystkim witam młodzież, bo ten program jest przede wszystkim dla was, abyście bezpiecznie spędzili te wakacje i wrócili bezpiecznie do ławek szkolnych powiedział podinspektor Tomasz Dzierżanowski – komendant Komisariatu Wodnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku:

Fot. Kazimierz Netka.

– Dziękuj również organizatorom za zaproszenie. Bo pomorska Policja włącza się od samego początku do tej akcji i nasza obecność jest tutaj zauważona i dziękuję bardzo w imieniu komendanta wojewódzkiego pana Andrzeja Łapińskiego za zaproszenie. Tak że można powiedzieć, że taki kontakt z młodzieżą, bo szczególnie mówię w imieniu przedstawiciela Komisariatu Wodnego w Gdańsku daje nam możliwość jakby zaszczepienia od początku tego bezpiecznego korzystania z wody. Wody nie należy się bać, tylko korzystać z niej w sposób rozsądny. Nawet najlepsze przepisy nie są w stanie zastąpić zdrowego rozsądku i to jest chyba najważniejsze. Dlatego życzę wam bezpiecznych, spokojnych wakacji no i słoneczka – mówił podinspektor Tomasz Dzierżanowski – komendant Komisariatu Wodnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.

– Szanowni państwo, drogie dzieci, drodzy goście. Tutaj trudno mi coś powiedzieć, bo wszystko zostało praktycznie powiedziane – stwierdził Maciej Dziubich – prezes Sopockiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego:

Fot. Kazimierz Netka.

– Ja powiem tylko jedną rzecz, że to, żeby było bezpieczniej nie zależy tylko i wyłącznie od ratowników wodnych. To zależy również od was, od waszych rodziców, od waszych nauczycieli, od służb mundurowych, od organizacji różnego rodzaju czy od instytucji. Wszyscy musimy pracować na to aby było bezpiecznie. Tego wam życzę, aby wasze wakacje najbliższe i kolejne były zawsze bezpieczne. Dziękujemy za odwiedziny, zapraszamy do bardzo ciekawych aktywności – zakończył Maciej Dziubich – prezes Sopockiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Zanim doszło do zabaw, konkursów, wręczono symbolicznie certyfikaty. Odebrali je przedstawiciele Szkoły Podstawowej nr 51 w Gdyni:

Fot. Kazimierz Netka.

oraz

Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego w Gdańsku:

Fot. Kazimierz Netka.

Szczegółowe wiadomości dotyczące rezultatów tegorocznej akcji Aktywni Błękitni przekazała nam Ewa Wiśniewska z Zespołu Komunikacji i Edukacji Wodnej Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie – Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku:

W ramach projektu edukacyjnego „Aktywni Błękitni – szkoła przyjazna wodzie”  w roku szkolnym 2022/2023, 70 szkół podstawowych z regionu działania RZGW w Gdańsku zgłosiło swój akces do uczestniczenia w programie.

Fot. Kazimierz Netka.

42 szkoły  spośród zgłoszonych do programu spełniły wymogi regulaminowe i zrealizowały zadania zaproponowane przez Wody Polskie zgodnie z Regulaminem Programu – otrzymują certyfikaty szkoły przyjaznej wodzie.

Koordynatorzy programu, wytypowani przez szkoły, przeprowadzili

– 328 lekcji promujących gospodarkę wodną,

– 108 akcji propagujących poprawne nawyki korzystania z wody.

– 74 akcje sprzątania terenów nadwodnych

– 64 spotkania promujące bezpieczne korzystanie z zasobów wodnych oraz pokazy ratownictwa wodnego – we współpracy z naszymi partnerami: Policją, PSP i WOPR.

– Nauczyciele wraz z uczniami promowali tematykę wodną wśród całych społeczności szkolnych i lokalnych: zorganizowali  konkursy, przedstawienia spotkania z rodzicami oraz happeningi i pikniki w szkołach.

– 12 zajęć terenowych zapoznających  ze specyfiką funkcjonowania obiektów hydrotechnicznych.

– 22 warsztaty i zajęcia edukacyjne w wybranych placówkach przeprowadzone przez pracowników Wód Polskich.

– 2 konkursy dla wszystkich szkół uczestniczących w programie: na film „Trzy minuty z deszczem” (15 prac) oraz konkurs z okazji Światowego Dnia Wody – Wodne Afisze (404 prace).

– szkoły we własnym zakresie zorganizowały szkolne konkursy plastyczne, recytatorskie, gazetki szkolne, pokazy mody ekologicznej, przedstawienia, apele, szkolne turnieje wiedzy ekologicznej. W tym międzyszkolną olimpiadę wiedzy i konkursy: plastyczny i literacki (SP nr 51 w Gdyni).

Fot. Kazimierz Netka.

Placówki szkolne miały możliwość przeprowadzenia działań własnych,  wg autorskich pomysłów zgodnie z zakresem programu edukacyjnego. Całość wykonanych zadań opisano w kartach działań i sprawozdaniach (zgodnie z wytycznymi określonymi w regulaminie), które zostały oceniona przez komisję i punktowane zgodnie z ustaloną tabelą – Ankieta ewaluacyjna (max. liczba punktów: 42).

Rok szkolny 2022/2023 był bardzo dynamiczny, obfitował w wiele różnych wydarzeń i akcji. Nauczyciele uczniowie z dużym zaangażowaniem realizowali założenia programu w zakresie gospodarki wodnej.  Kolejny raz komisja była pod wrażeniem kreatywności i pracowitości koordynatorów programu. Zrealizowane konkursy, pokazy, akcje sprzątania, happeningi, zbiórki i warsztaty były imponujące.

42 przyznane certyfikaty potwierdza spełnianie przez szkoły wymogów Wód Polskich programu edukacyjnego Aktywni Błękitni – szkoła przyjazna wodzie w roku szkolnym 2022/2023. Szkoła otrzymująca certyfikat promuje proekologiczne postawy w zakresie gospodarki wodnej oraz wyrabia, wśród  uczniów, nawyki bezpiecznego i  aktywnego korzystania z zasobów wodnych.

Fot. Kazimierz Netka.

Placówki biorące udział w programie, które spełniły wymogi regulaminowe otrzymują certyfikat szkoły przyjaznej wodzie przyznawany przez Dyrektora PGW WP RZGW w Gdańsku, a szkoły, które uzyskały największą liczbę punktów otrzymują prestiżowy tytuł „Mistrza Aktywnych Błękitnych” i otrzymują nagrody specjalne: mikroskop lub zestaw do eksperymentów z wodą.

Ocena realizacji programu edukacyjnego „Aktywni Błękitni – szkoła przyjazna wodzie”:

Członkowie komisji oceniającej biorąc pod uwagę regulaminowe kryteria oceny zdecydowali  o przyznaniu certyfikatów i nagród. Komisja w składzie Andrzej Winiarski – Dyrektor RZGW w Gdańsku, Bogusław Pinkiewicz – Kierownik Zespołu Komunikacji i Edukacji Wodnej, Ewa Wiśniewska- koordynator programu oceniła 70 szkół z czego 42 spełniły wymogi regulaminu i otrzymują certyfikaty.

Fot. Kazimierz Netka.

Szkoły, które uzyskały największą liczbę punktów otrzymują tytuł „Mistrza Aktywnych Błękitnych” i nagrody specjalne mikroskopy lub zestawy do doświadczeń wodnych:

– Szkoła Podstawowa nr 7 w Tczewie – 39 punktów

– Szkoła Podstawowa nr 51 w Gdyni – 39 punktów

– Szkoła Podstawowa nr 2 w Nowym Mieście Lubawskim – 38 punktów

– Szkoła podstawowa w Kurzętniku – 36 punktów

– Szkoła Podstawowa nr 3 w Ostródzie – 35 punktów

– Szkoła Podstawowa nr 4 w Pruszczu Gdańskim – 35 punktów

Fot. Kazimierz Netka.

Konkurencja była bardzo duża, a wybór bardzo trudny wiele szkół wykazało się wspaniałymi inicjatywami. Komisja zdecydowała się wyróżnić 11 szkół, które otrzymują nagrody specjalne – model studni artezyjskiej oraz tablicę magnetyczną obieg wody w przyrodzie.

– Zespół Szkół Mistrzostwa Sportowego w Gdańsku

– Szkoła Podstawowa  w Durągu

– Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Pucku

– Szkoła Podstawowa w Pszczółkach

– Szkoła Podstawowa w Koźlinach

– Szkoła Podstawowa w Brzoziu Lubawskim

– Szkoła Podstawowa w Czaplach

– Szkoła Podstawowa w Płowężu

– Szkoła Podstawowa w Brzydowie

– Szkoła Podstawowa nr 6 w Elblągu

– Szkoła Podstawowa w Pieniężnie

Wszystkim uczestnikom programu bardzo dziękujemy za zainteresowanie tematem wody oraz zaangażowanie. Wszystkim koordynatorom dziękujemy za podejmowane działania. Pozostałe szkoły, które uzyskały certyfikaty otrzymują tablice magnetyczne obieg wody w przyrodzie.

Komisja  przyznała wyróżnienia indywidualne dla koordynatorów, którzy wykazali się największą kreatywnością i aktywnością w realizacji projektu na terenie swojej placówki oraz wśród lokalnej społeczności.

Fot. Kazimierz Netka.

Wyróżnienia dla koordynatorów:

– Alina Gmyrek – SP nr 7 w Tczewie

– Barbara Milewska – SP nr 2 w Nowym Mieście Lubawskim

– Ewa Miezianko- Pieper – SP nr 51 w Gdyni

– Jacek Rydel – SP w Kurzętniku

– Justyna Gejdel – Zespół Szkół Mistrzostwa Sportowego

– Katarzyna Poraj – SP w Wiągu, Czaplach

– Karolina Karbowska – SP w Brzoziu Lubawskim

– Katarzyna Galińska – SP w Pszczółkach

– Arkadiusz Chodera – SP w Koźlinach

– Monika Staszewska – SP nr 18 w Toruniu

– Anna Mikołajczak-Wiśniewska – Szkoła w Grupie, Dragaczu i Michalu

– Marta Ochocińska – SP nr 84 w Gdańsku

– poinformowała Ewa Wiśniewska z Zespołu Komunikacji i Edukacji Wodnej Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie – Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Fot. Kazimierz Netka.

Po oficjalnej uroczystości w Sopockim WOPR, ciąg dalszy dobywał się na plaży nad Zatoką Gdańską. Tam WOPR zorganizowało pokaz akcji ratunkowej, użycie drona w ratownictwie. Wody Polskie zaprosiły na warsztaty wodne i zabawy na piasku. Komenda Policji oraz Państwowa Straż Pożarna instruowały, jak postępować, by nie tylko w wakacje, ale nigdy nie zdarzyło się jakieś nieszczęście.

Kazimierz Netka

Proszę, czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *