Aktywny Maluch oraz Aktywny Rodzic, czyli polityka rodzinna – konferencja w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim i w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego. Będziemy wyznaczać standard najwyższy w Europie – zapowiada rząd, obiecując zmianę jakościową na lepsze dla wszystkich rodziców. Do końca 2029 roku przeznaczy na to 6,5 miliarda złotych

Fot. Kazimierz Netka.

W Polsce 42 procent gmin nie zapewnia żadnej formy opieki instytucjonalnej dla najmłodszych

Fot. Kazimierz Netka.

Przedstawiciele samorządów z całego województwa przybyli 3 września 2024 roku na konferencję poświęconą polityce rodzinnej rządu. Chodziło zaś o uzyskanie nowych informacji dotyczących wsparcia w realizacji opieki nad dziećmi do lat 3. Przed spotkaniem w Urzędzie Marszałkowskim, odbyła się konferencja prasowa w Pomorskim Urzędzie wojewódzkim, w której uczestniczyły m.in. Aleksandra Gajewska – sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Beata Rutkiewicz – wojewoda pomorska.

– Spotykamy się właściwie w ostatnim czasie po raz drugi z państwem w tym właśnie temacie Aktywny Rodzic – mówiła Beata Rutkiewicz – wojewoda pomorska.

Fot. Kazimierz Netka.

– Bardzo się cieszę, że tym razem jest z nami pani wiceminister Aleksandra Gajewska. Bo to też pokazuje jak dla rządu polskiego i dla wszystkich, którzy pracujemy nad poprawą naszych warunków, ten temat jest ważny. Ten temat po pierwsze, dotyczy powrotu – szczególnie kobiet – na rynek pracy, a drugi powód, dla którego cały czas tak mocno pracujemy, to wczesnodziecięca opieka nad naszymi najmłodszymi.

W województwie pomorskim mamy do tej pory 52 gminy, które skorzystały z wszystkich edycji Aktywnego Malucha i w ramach tych programów powstanie prawie 2 500 nowych miejsc żłobkowych. 52 gminy to oczywiście nie wyczerpuje tego całego wachlarza, mamy 123 gminy, więc jeszcze mamy nad czym pracować.

Fot. Kazimierz Netka.

Chciałabym również podkreślić w tym miejscu, że Pomorski Urząd Wojewódzki będzie wspierał wszystkie samorządy po to, abyśmy jak najszybciej, najbardziej efektywnie wzmocnili tę właśnie działkę naszego życia społecznego i bardzo ważne jest to, że mamy w końcu wsparcie w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej i prowadzimy aktywną debatę, konsultacje, mamy zawsze odpowiedzi na nurtujące nas pytania, to jest niewątpliwie zmiana, która pozwala nam te zmiany realizować tutaj nieco niżej.

– Bardzo dziękuję i bardzo się cieszę, że mogę tu dzisiaj z państwem być i z panią wojewodą ogłaszać kolejne założenia tych bardzo ważnych programów – powiedziała Aleksandra Gajewska, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny.

Fot. Kazimierz Netka.

W Polsce 42 procent gmin nie zapewnia żadnej formy opieki instytucjonalnej dla najmłodszych, czyli tam nie ma ani prywatnego ani publicznego żłobka, klubu malucha, czy dziennego opiekuna. Tam, rodzice nie mogą podejmować decyzji jak połączyć życie rodzinne z życiem zawodowym przy wsparciu właśnie samorządu czy rządu. Dlatego rząd Donalda Tuska zdecydował przeznaczyć rekordowe środki na inwestycje w rozbudowę tego systemu. Działamy kompleksowo, podchodzimy do tego wszystkiego systemowo, tak by właśnie ułatwić rodzicom powrót na rynek pracy, ale by rodzice mogli skoncentrować się na najważniejszych potrzebach ich dzieci, w wieku rok – do trzech lat.

Fot. Kazimierz Netka.

Bardzo mocno koncentrujemy się nad tym, by nasze programy były dobrze skonsultowane, dobrze wdrażane i byśmy w tym dialogu proponowali rozwiązania, które potem są wdrażane przez jednostki samorządu terytorialnego z korzyścią dla osób, które mieszkają w danej gminie, znając te uwarunkowania lokalne, wykorzystując wiedzę i doświadczenie samorządowców, a tu przez Urząd Wojewódzki jakby obsługa tego wszystkiego odbywa się w bardzo usprawniający sposób.

Fot. Kazimierz Netka.

W województwie pomorskim mamy taką sytuację, że wciąż 44 gminy nie świadczą tych usług wczesnodziecięcych ani publicznie, ani prywatnie. Poziom użłobkowienia to 34 procent, krajowy to 36 procent. Tutaj w województwie też mamy taką sytuację demograficzną, że wciąż jest dużo urodzeń jak na sytuację w Polsce, która to sytuacja jest trudna; mamy zapaść demograficzną. Więc widzimy tu bardzo duży potencjał, który moglibyśmy wykorzystać, by poprawić sytuację rodziców małych dzieci i byśmy mogli wprowadzać programy, które będą właśnie kierowane do tych rodziców, ale też zachęcające do tego, żeby zakładać rodziny, bo bardzo inwestujemy w politykę prorodzinną.

Przechodząc do konkretów, czyli do programów, które kierujemy, mamy przede wszystkim Aktywnego Malucha – program, dzięki któremu samorządy i podmioty prywatne mogą tworzyć nowe miejsca żłobkowe z dofinansowaniem. Dofinansowanie dla gmin podwyższyliśmy z 36 000 do 57 000 złotych by stworzyć jedno miejsce żłobkowe. Do końca 2029 roku dzięki rekordowym środkom – 6,5 miliarda złotych na ten cel, stworzymy ponad 102 000 nowych miejsc, to będzie tak naprawdę zmiana jakościowa dla wszystkich rodziców w Polsce.

Drugi element naszego programu to jest właśnie wsparcie dla rodziców w zapewnieniu opieki nad dziećmi, czyli Aktywny Rodzic. Tak jak powiedziałam: 1046 gmin wciąż nie gwarantuje tej opieki wczesnodziecięcej instytucjonalnej, dlatego pierwszym komponentem naszego programu jest świadczenie Aktywni Rodzice w Pracy czyli zapowiadane przez nas Babciowe, w kampanii. Babciowe to świadczenie, które jest skierowane do rodziców, którzy wracają do pracy i chcąc zorganizować opiekę do swego dziecka przez jakąś osobę trzecią – może to być bliska rodzina, może to być niania. Na ten cel przeznaczamy 1500 złotych.

Fot. Kazimierz Netka.

Druga część świadczeń to jest właśnie Aktywnie w Żłobku – tutaj będziemy dofinansowywać opłaty w żłobku do wysokości 1500 złotych i dzisiaj to jest właśnie bardzo ważna kwestia. To co państwo obserwują, to to, że odciążamy samorządy, by samorządy mogły realizować najważniejsze zadania dla rodziców małych dzieci – zmienia się ta struktura finansowa – to rząd bierze na siebie to zadanie i odpowiedzialność, by powstawały nowe miejsca żłobkowe i by dofinansowywać pobyt dzieci w żłobku.

Trzecim komponentem tego programu jest Aktywnie w Domu. Jest on skierowany do wszystkich rodziców, którzy decydują się pozostać ze swymi dziećmi w domu i samodzielnie się nimi opiekować, wtedy rodzice otrzymują dofinansowanie w wysokości 500 złotych.

Kompleksowo do tego wszystkiego podchodzimy, tak żeby zarówno tworzyć nowe miejsca opieki, pomagać utrzymać te miejsca opieki, też tam, gdzie ta opieka – to zadanie nie jest jeszcze realizowane, by rodzice mieli możliwości, by nie musieli wybierać. Te bariery zarówno terytorialne jak i finansowe po prostu znikają. Dzisiaj rodziców małych dzieci często nie stać na to, by opłacić opiekę w żłobkach publicznych czy prywatnych. Chcemy doprowadzić naszymi programami do sytuacji, gdzie rodzice z tych opłat będą zwalniani, bądź te koszty będą na bardzo niskim poziomie.

Fot. Kazimierz Netka.

Ostatnio najważniejszą kwestią jest inwestycja w jakość opieki; będziemy gwarantować każdemu rodzicowi, że niezależnie od tego, czy dziecko jest w placówce prywatnej czy publicznej, czy ich dziecko chodzi do placówki w małej gminie, czy w dużym mieście – standardy jakości opieki będą przez nas wyznaczone, wdrożone, monitorowane i wesprzemy wszystkich organizujących tę opiekę i sprawujących tę opiekę w tym, żeby wyszkolić na odpowiednim poziomie, byśmy mogli powiedzieć każdemu rodzicowi, że gwarantujemy bezpieczeństwo, najlepszy rozwój dziecka w najlepszych możliwych warunkach i wyznaczać taki standard, który będzie właściwie najwyższy w Europie.

To są nasze bardzo ambitne cele. Myślę, że tutaj z panią wojewodą możemy powiedzieć, że to są nasze wspólne cele i będziemy dążyły do tego, żeby właśnie w dialogu z samorządowcami, z rodzicami doprowadzać do sytuacji, że jakość opieki jest wyższa, ale w ogóle warunki funkcjonowania rodziców małych dzieci się znacząco poprawiły – powiedziała Aleksandra Gajewska – sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Fot. Kazimierz Netka.

– Druga część spotkania – za chwilę spotykamy się z panią minister z samorządowcami, z całego województwa pomorskiego – poinformowała Beata Rutkiewicz – wojewoda pomorska. Gości powitał Mieczysław Struk – marszałek województwa pomorskiego. O problematyce opieki nad dziećmi w gminach mówili także m.in.: Aleksandra Gajewska – sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej; Beata Rutkiewicz – wojewoda pomorska; Tomasz Pactwa – dyrektor Departamentu Polityki Rodzinnej w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Kazimierz Netka

Proszę, czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *