Bitwy o Tczew; historyczna i bieżące. 10 kandydatów na stanowisko dyrektora Biblioteki. Wojsko zainteresowane byłą szkołą i poligonem. Upamiętnienie Żołnierzy Wyklętych. Rada Seniorów pomoże zarządzać miastem

Fot. Kazimierz Netka.

Nowe szanse otwierają się przed Tczewem – stolicą rzeki Wisły

Fot. Kazimierz Netka.

Tczew dokonuje kolejnego skoku rozwojowego. Postępy dokonywane są w sferze społecznej, w kulturze, w obronności, zdrowiu i gospodarce. O planach na najbliższą przyszłość poinformowano w czwartek, 20 lutego, 2025 roku, podczas konferencji w Urzędzie Miejskim w Tczewie, a o dokonaniach i planach mówili m.in.: Joanna Grabowska – zastępca prezydenta miasta ds. Społecznych; Andrzej Gockowski – zastępca prezydenta miasta ds. Gospodarczych; Małgorzata Mykowska – kierownik Biura Prezydenta Urzędu Miejskiego w Tczewie.

Fot. Kazimierz Netka.

23 lutego 1807 roku żołnierze gen. Jana Henryka Dąbrowskiego odbili z rąk Prusaków ważny strategicznie Tczew. Cesarz Napoleon uznał, że była to „pierwsza polska bitwa” i przyznał Polakom rekordowo dużo, bo aż czternaście krzyży Legii Honorowej. W Tczewie żołnierze otrzymali też tzw. złotą godzinę, która była marzeniem wszystkich ówczesnych armii (źródło: Piotr Korczyński, https://polska-zbrojna.pl/Mobile/ArticleShow/24808). W najbliższą sobotę, 22 lutego 2025 roku, ta bitwa zostanie przypomniana – na ulicach Tczewa. Przygotowywana jest inscenizacja historyczna.

Tczew, ze względu na swe położenie nad Wisłą, ma duże znaczenie i dla gospodarki, kultury i obronności. Można powiedzieć, że Tczew jest stolicą Wisły, gdyż w tym mieście znajduje się Muzeum Wisły – Oddział Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. W Tczewie powstała też pierwsza polska Szkoła Morska, w 1920 roku, czyli 105 lat temu. Jej tradycje kontynuuje Uniwersytet Morski w Gdyni.

Fot. Kazimierz Netka.

A co jeszcze w najbliższym czasie czeka mieszkańców Tczewa? O tym mówiono podczas wspomnianej konferencji, a szczegółowe wiadomości przesłała nam Małgorzata Mykowska – kierownik Biura Prezydenta Urzędu Miejskiego w Tczewie:

● Budżet Obywatelski 2026 – wpłynęły 33 propozycje

Do Budżetu Obywatelskiego na 2026 rok wpłynęły 22 projekty duże (do 250 tys. zł) oraz 11 projektów małych (do 25 tys. zł).

Wraz z zakończeniem etapu składania wniosków (do 17 lutego), rozpoczęły się prace nad weryfikacją formalną.

Wśród propozycji na 2026 rok dominują te o charakterze sportowo-rekreacyjnym. Są to m.in. arena sportowa na kanonce, boisko wielofunkcyjne i lodowisko na kanonce lub bulwarze, nowe nasadzenia, zagospodarowanie terenów zielonych, nowe ławki, automatyczna toaleta, kolorowe schody – graffiti, remonty chodników, modernizacja ścieżki przyrodniczej, budowa bieżni lekkoatletycznej, pole do minigolfa, zakup defibrylatorów. Jest propozycja pomnika – ławeczki z postacią kmdra Antoniego Garnuszewskiego, utworzenie alei kwitnącej wiśni.

Złożono aż 8 projektów , które dotyczą szkół (remont boiska przyszkolnego, stacje wody pitnej, modernizacja placów zabaw, wymiana ogrodzenia, strefa relaksu).

Do 4 kwietnia potrwa weryfikacja formalna złożonych projektów, a potem weryfikacja merytoryczna. W czerwcu poznamy listę projektów , które wezmą udział w głosowaniu.

● 10 ofert na stanowisko dyrektora MBP

Fot. Kazimierz Netka.

14 lutego zakończył się nabór na stanowisko dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie. Na konkurs wpłynęło 10 ofert, które są teraz analizowane pod względem formalnym. Następnie ocenione zostaną przygotowane przez kandydatów koncepcje funkcjonowania i rozwoju Miejskiej Biblioteki Publicznej na lata 2025-2028 i odbędą się rozmowy kwalifikacyjne.

Nowy dyrektor zostanie powołany na czas określony – od 1 kwietnia br. do 31 marca 2028 r.

● XII sesji Rady Miejskiej w Tczewie – 27 lutego 2025 r. o godz. 10.00

Porządek obrad:

Część pierwsza:

– Otwarcie sesji i powitanie gości.

– Sprawdzenie obecności radnych.

– Przedstawienie proponowanego porządku obrad sesji.

– Przyjęcie protokołu z sesji Rady Miejskiej w Tczewie z dnia 30 stycznia 2025 r.

– Informacja z działalności Prezydenta Miasta Tczewa za m-c luty 2025 r.

– Informacja ze zgłoszonych interpelacji przez radnych w okresie od 30 stycznia 2025 r. do 26 lutego 2025 r.

Część druga:

7. Przyjęcie sprawozdań z działalności komisji stałych Rady Miejskiej za 2024 r.

8. Podjęcie uchwał w sprawie:

– przyjęcia programu osłonowego „Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2025,

– przyjęcia Miejskiego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2025 – 2029 dla Gminy Miejskiej Tczew,

– wyrażenia zgody na zawarcie w trybie bezprzetargowym umów dzierżaw nieruchomości gruntowych, stanowiących własność Gminy Miejskiej Tczew na cele zagospodarowania zielenią, utrzymania wiat śmietnikowych, udostępnienia gruntu pod garaże oraz pod pawilonem handlowym,

– wyrażenia zgody na zawarcie ugody z Parafią Ewangelicko – Augsburską w Gdańsku,

– udzielenia pomocy finansowej dla Powiatu Tczewskiego,

– zmian w budżecie miasta Tczewa na 2025 rok,

– zmian Wieloletniej Prognozy Finansowej miasta Tczewa na lata 2025 – 2035.

9. Zgłaszanie interpelacji, zapytań i wniosków.

10. Wolne wnioski, informacje oraz oświadczenia (podziękowania, życzenia itp.).

● Tworzymy Radę Seniorów

Seniorów, przedstawicieli organizacji pozarządowych i wszyscy, którym bliska jest polityka senioralna – zapraszamy na spotkanie dotyczące powołania Rady Seniorów Gminy Miejskiej Tczew.

Fot. Kazimierz Netka.

To wyjątkowa okazja, by wspólnie stworzyć przestrzeń do dialogu i działań na rzecz starszych mieszkańców naszego miasta. Gościem specjalnym będzie Barbara Bałka – Pełnomocnik Marszałka Województwa Pomorskiego ds. Polityki Senioralnej.

Spotkanie odbędzie się 14 marca (piątek) o godz. 12.00 w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie, ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 10

● 1 marca – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Prezydent Tczewa Łukasz Brządkowski zaprasza na uroczystość związaną z upamiętnieniem Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Fot. Kazimierz Netka.

Uroczystość odbędzie się w sobotę, 1 marca, o godz. 11.00 przy tablicy pamiątkowej Miejskiej Biblioteki Publicznej (od strony ul. Kościuszki).

Tablica informuje, że w latach 1945-1956 w murach obecnej MBP mieścił się areszt Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego, w którym w okresie stalinizmu przetrzymywano i torturowano członków konspiracyjnych organizacji niepodległościowych oraz inne osoby aresztowane z przyczyn politycznych”.

Uczestnicy odśpiewają hymn państwowy oraz złożą kwiaty i zapalą znicze pod tablicą – napisała Małgorzata Mykowska – kierownik Biura Prezydenta Urzędu Miejskiego w Tczewie.

Kazimierz Netka

Proszę, czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *