Fot. Fundacja Warszawski Instytut Bankowości.
Nowe nadzieje na poprawę poziomu kompetencji finansowych Polaków
Krajowe Centrum Edukacji Ekonomicznej (KCEE) pozwoli na długoterminową kontynuację idei i działań REE w zakresie rozwoju i popularyzacji edukacji finansowej, ekonomicznej i przedsiębiorczości. KCEE będzie również dbać o dziedzictwo Władysława Grabskiego i Janusza Korczaka w zakresie edukacji ekonomicznej oraz zainicjuje utworzenie Koalicji na Rzecz Edukacji Ekonomicznej, która skupi szerokie grono instytucji wspierających edukację ekonomiczną w Polsce. Siedzibą KCEE będzie Klub Bankowca w Warszawie, który został w tym celu udostępniony przez Związek Banków Polskich.
W planach KCEE oprócz prowadzenia bezpośrednich działań edukacyjnych jest również wsparcie w realizacji i rozwoju celów Krajowej Strategii Edukacji Finansowej przyjętej przez Radę Ministrów w 2024 r., wspieraniu wdrażania nowego przedmiotu „biznes i zarządzanie” w szkołach ponadpodstawowych oraz rozwoju edukacji ekonomicznej w szkołach podstawowych. Dzięki współpracy ze środowiskiem akademickim będą prowadzone badania i analizy diagnozujące potrzeby w zakresie edukacji ekonomicznej, a ich wnioski i rekomendacje szeroko promowane i udostępniane. KCEE będzie platformą współpracy i inspiracji dla osób i instytucji do rozwoju edukacji finansowej, ekonomicznej i przedsiębiorczości w Polsce.
Jak wskazuje Fundacja Warszawski Instytut Bankowości – jeden z głównych inicjatorów porozumienia, w 2024 roku w ramach obchodów REE w całym kraju zrealizowano ponad 500 różnych inicjatyw i wydarzeń. Uczestniczyło w nich ponad 750 tys. osób, w tym ponad 100 tys. uczniów wzięło udział w lekcjach i warsztatach poświęconych edukacji ekonomicznej. Odbyło się ponad 150 wydarzeń: kongresów, konferencji i seminariów z prezentacją idei REE 2024 (m.in. Kongres Edukacji Finansowej i Przedsiębiorczości czy Krajowe Forum Edukacji Ekonomicznej), a o roli edukacji ekonomicznej rozmawiano m.in. podczas najważniejszych konferencji gospodarczych w Katowicach, Sopocie, Karpaczu i Krynicy oraz w trakcie Dnia Edukacji Finansowej na GPW. Wydarzenia i inicjatywy odbywały się w całym kraju, o czym świadczy ponad 500 lokalnych i regionalnych projektów edukacyjnych, jak np. 16 regionalnych konferencji „Impulsy Edukacyjne” zorganizowane przy wsparciu Funduszu Edukacji Finansowej, 56 lokalnych i regionalnych wystaw czy liczne projekty organizowane przez samorząd, szkoły i biblioteki.
Ponadto, powstało ponad 20 analiz i badań dotyczących m.in. poziomu wiedzy edukacji ekonomicznej Polaków. Wyniki tych badań oraz wielu raportów i artykułów dotyczących edukacji ekonomicznej w Polsce, znajdą się już wkrótce w specjalnie przygotowywanym repozytorium na stronie www.kcee.edu.pl.
Wśród sukcesów REE organizatorzy wymieniają także przywrócenie na listę lektur szkolnych powieści Janusza Korczaka pt. „Bankructwo Małego Dżeka” – jednej z najważniejszych książek w zakresie praktycznej i powszechnej edukacji ekonomicznej w Polsce oraz rozpoczęcie prac legislacyjnych nad ułatwieniami w tworzeniu i funkcjonowaniu spółdzielczości uczniowskiej w polskich szkołach.
Wśród sygnatariuszy porozumienia o powołaniu Krajowego Centrum Edukacji Ekonomicznej znalazły się: Fundacja Warszawski Instytut Bankowości, Czepczyński Family Foundation, Fundacja GPW, Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości, Fundacja im. Lesława A. Pagi, Fundacja Edukacji Finansowej Dzieci i Młodzieży – Trampki na giełdzie, Fundacja Rozwoju Spółdzielczości Uczniowskiej, Polskie Towarzystwo Ekonomiczne, Polskie Forum Akademicko-Gospodarcze oraz Związek Harcerstwa Polskiego.
Źródło informacji: Fundacja Warszawski Instytut Bankowości.
Źródło: https://pap-mediaroom.pl/
Proszę, czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl