Fot. Kazimierz Netka.
Za kilka lat powstanie w Gdańsku najnowocześniejszy w Polsce ośrodek leczenia dzieci. To wspaniała decyzja, by w województwie, w którym rodzi się najwięcej dzieci, taki obiekt zaistniał
W Gdańskim Uniwersytecie Medycznym podpisano umowę dotyczącą budowy Centrum Medycyny Pediatrycznej w tej uczelni. Czek na prawie 300 mln zł został przekazany przedstawicielom władz Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w październiku ubiegłego roku, natomiast 22 września 2023 roku została podpisana umowa na realizację tego przedsięwzięcia.
Fot. Kazimierz Netka.
Podczas konferencji, zorganizowanej w związku z tym wydarzeniem, Ministerstwo Zdrowia przekazało przedstawicielom Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego GUMed, kolejne dwa czeki na łączną kwotę ponad 18 milionów złotych. W spotkaniu tym uczestniczyli m.in.: Marcin Martyniak – podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia; prof. Marcin Gruchała – rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego; Jakub Kraszewski – dyrektor naczelny Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego GUMed; prof. Piotr Czauderna – ordynator Kliniki Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, przewodniczący Rady Zdrowia przy Prezydencie RP.; Arkadiusz Lendzion – zastępca dyrektora ds. administracyjno-technicznych Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego; Jarosław Sellin – poseł na Sejm RP; Kacper Płażyński – poseł na Sejm RP.
Fot. Kazimierz Netka.
Konferencję prowadziła Wioleta Wójcik z Zespołu ds. Promocji i PR Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego.
– Kilka miesięcy temu mieliśmy niewątpliwą okazję razem z panem posłem Kacprem Płażyńskim, z panem posłem Kazimierzem Smolińskim, wręczać tutaj na terenie Szpitala Klinicznego w Gdańsku symboliczny czek na kwotę około 300 mln złotych na budowę, na stworzenie Centrum Pediatrycznego – przypomniał Marcin Martyniak – podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia. – Środki te są z Funduszu Medycznego z konkursu z Funduszu Infrastruktury Strategicznej. Wówczas była to jedna z 14 wybranych do dofinansowania pozycji z alokacji ponad 3-miliardowej.
Fot. Kazimierz Netka.
Z nieukrywaną radością chciałbym poinformować, że dzisiaj wchodzimy w kolejny etap tego procesu, gdyż przed momentem została podpisana umowa na realizację tego zadania. Od dnia dzisiejszego, można powiedzieć, że ten projekt ma charakter namacalny.
Nie byłoby takich możliwości finansowych, gdyby nie zrównoważona polityka rozwoju prowadzona przez rząd pana premiera Mateusza Morawieckiego. Ten dzień jest pewnego rodzaju symbolem wiarygodności i dotrzymywania słowa przez Ministerstwo Zdrowia, przez rząd, przez Kancelarię pana prezydenta Andrzeja Dudy, gdyż chciałbym również przypomnieć, że Fundusz Medyczny jest inicjatywą pana prezydenta.
Te środki będą przeznaczone na stworzenie nowego budynku, w ramach którego zostaną przeniesione nie tylko aktualnie funkcjonujące, porozbijane po różnych budynkach tutejszego kompleksu kliniki pediatryczne, ale także zostaną utworzone trzy nowe komórki.
Pacjenci i szpital uzyskają wówczas efekt synergii. Chciałbym jasno powiedzieć, że ten dzisiejszy dzień jest namacalnym dowodem, że Fundusz Medyczny funkcjonuje i działa w wielu wymiarach, działa również w aspekcie innych subfunduszy, nie tylko subfunduszu infrastruktury strategicznej, gdyż również w imieniu pani minister Katarzyny Sójki będę miał przyjemność przekazać na ręce pana rektora i na ręce pana dyrektora dwa symboliczne czeki, z czego jeden jest również związany z Funduszem Medycznym i wsparciem szpitalnych oddziałów ratunkowych z konkursu, który został rozstrzygnięty 3 dni temu z rekordowa alokacją 1,5 miliarda złotych.
Fot. Kazimierz Netka.
Do klinicznego szpitala na rozbudowę, modernizację, wyposażenie klinicznego Oddziału Ratunkowego popłynie ponad 11 milionów złotych z czego w większości jest to na sprzęt diagnostyczny, który będzie służył polepszeniu właśnie kompleksowości diagnostyki i pakietu badań wykonywanych w ramach trybu szpitalnego oddziału ratunkowego.
Fundusz Medyczny to tylko jedna z wielu gałęzi, z wielu instrumentów, z wielu mechanizmów, które Ministerstwo Zdrowia i rząd posiadają w ramach dofinansowywania podmiotów leczniczych.
Fot. Kazimierz Netka.
Również w dniu dzisiejszym będziemy przekazywać także symboliczny czek, na kwotę 7 milionów złotych na doposażenie, rozbudowę i zakup sprzętu ze środków z budżetu państwa, ze środków Ministerstwa Zdrowia, także na sprzęt diagnostyczny dla kliniki ginekologiczno – położniczej, dla bloku operacyjnego. To jest sprzęt endoskopowy, to są ultrasonografy, to są również niezbędne tory wizyjne które będą wykorzystywane w ramach zabiegów na bloku operacyjnym w ramach 23 sal operacyjnych.
Chciałbym jednocześnie podkreślić, że takie działania i tak sprawne funkcjonowanie i działanie proaktywne, bo my nie działamy w sposób reaktywny, my działamy proaktywnie, widzimy potrzeby i staramy się je zagospodarowywać w ramach rekordowych środków, jakie pojawiły się w ostatnich 8 latach, które wynikają również ze zwiększenia nakładów na zdrowie w ujęciu procentowym PKB. Takie środki są również możliwe do racjonalnego zagospodarowania zaalokowania dzięki bardzo dobrej współpracy rządu z parlamentarzystami. Chciałbym tu bardzo serdecznie podziękować za wszelkie sugestie i informacje, które spływają w zakresie potrzeb pojawiających się na terenie województwa pomorskiego, także w przypadku Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. Chcę również podziękować członkom Rady Medycznej na ręce pana profesora Piotra Czauderny, który jest przewodniczącym Rady Funduszu Medycznego, który również bardzo mocno nas wspiera w tym zakresie, a jest nieocenioną pomocą w kwestiach merytorycznych, ale również logistycznych i praktycznych. Jednocześnie i puentując już, ten projekt, jeden z 14 projektów, i kolejna umowa podpisana w ostatnim czasie z Funduszu Medycznego w zakresie wsparcia pediatrycznego czyli wsparcia najmłodszych pacjentów, to jest budowanie bezpiecznej przyszłości Polaków w zrozumieniu potrzeb pacjenckich, w dialogu ze środowiskiem i w ramach naprawdę racjonalnego gospodarowania środkami. Serdecznie gratuluję i również dziękuję! – powiedział Marcin Martyniak – podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia.
– Dzisiaj mamy wielki dzień, mamy dzień spełniania marzeń – mówił prof. Piotr Czauderna – ordynator Kliniki Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, przewodniczący Rady Zdrowia przy Prezydencie RP.
Fot. Kazimierz Netka.
– Czekaliśmy na to dziesięciolecia. Żeby wreszcie w Gdańsku, na Pomorzu, na północy Polski mogło powstać prawdziwe, wielospecjalistyczne, kompleksowe centrum leczenia dzieci. Takiej inwestycji bardzo potrzeba, bo takiego ośrodka nie ma na całej północnej Polsce, a współczesna medycyna leczenie pacjentów onkologicznych, leczenie pacjentów z chorobami rzadkimi, z wadami wrodzonymi wymaga tej wielospecjalistycznej opieki. Wymaga zgromadzenia różnych specjalistów pod jednym dachem i zabiegowych dziedzin medycyny i dziedzin zachowawczych. Wymaga najlepszej diagnostyki. Ja bardzo się z tego cieszę, bo to jest również dzień, gdy moje marzenia, które pojawiły się na początku mojego życia zawodowego się spełniają istotnie – tak, jak powiedział pan minister dzięki Funduszowi Medycznemu, który powstał z inicjatywy pana prezydenta i dzięki dobrej współpracy z Ministerstwem Zdrowia. Tutaj chcę wszystkim podziękować i panu ministrowi i paniom dyrektor z różnych departamentów Ministerstwa udało się to zrealizować. Mamy do czynienia z ogromną inwestycją na naszą skalę lokalną, ale mamy też do czynienia z ogromnymi środkami, które się pojawiają w polskim systemie ochrony zdrowia. Pediatrycznie pierwszy konkurs z Funduszu Medycznego, z subfunduszu infrastrukturalnego, ale za chwilę już ogłoszony konkurs na SOR-y, następny na kolejne 1,5 miliarda, tam 3 miliardy. Za chwilę konkurs na instytucje publiczne. Naprawdę takich środków nie mieliśmy i to środków rozdzielanych w ramach konkursów, czyli tam, gdzie każdy może stanąć, gdzie są określone kryteria, gdzie jest procedura oceny wniosków – to niestety, zabiera czas, ale na koniec mamy takie fundusze inwestycyjne, jakich w polskiej ochronie zdrowia nigdy nie było, ani w czasach, kiedy ministerstwo samo przydzielało środki, ani w czasach poprzedniej perspektywy unijnej.
Ten szpital piękny, w którym się znajdujemy w tej chwili, który – jak państwo słyszą – jest czynnym, działającym szpitalem, jeżdżą łóżka, są hałasy, może niedokładnie słychać co mówimy – ten szpital stworzył niesamowity impuls rozwojowy dla całej naszej uczelni. Ten budynek stworzył też niesamowity impuls rozwojowy dla Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. Gdy przyjeżdżają do mnie koleżanki, koledzy z zagranicy, ja się naprawdę nie wstydzę. Ja mogę pokazać coś, co wiem, że w niczym nie odstaje od najlepszych, najnowocześniejszych szpitali w Europie czy nawet w Stanach i teraz mam nadzieję, że będę mógł pokazać podobny budynek dedykowany dzieciom: Centrum Medycyny Pediatrycznej. To jest naprawdę wielki dzień dla nas wszystkich, dla pacjentów naszych, dla dzieci, dla całej społeczności Pomorza i dla mnie osobiście. Dziękuję bardzo! – powiedział prof. Piotr Czauderna – ordynator Kliniki Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, przewodniczący Rady Zdrowia przy Prezydencie RP.
– Słyszeć z ust pana profesora Cauderny, że spełniają się jego marzenia – akurat jest to osoba niebywale wymagająca – to rzeczywiście jest dzień nietypowy, niecodzienny dla polskiej służby zdrowia – ocenił Kacper Płażyński – poseł na Sejm RP. – Przecież tu nie chodzi tylko o Gdańsk, o Pomorze, ale jest to dowód na to jak polska służba zdrowia rozwija się w skali całego kraju.
Fot. Kazimierz Netka.
Na pewno niezręcznie będzie panu rektorowi, panu dyrektorowi chwalić się tą inwestycją, ale rzeczywiście, tak jak mówił pan profesor Czauderna, tak jak mówil pan minister, w Gdańsku za kilka lat – czekamy na wbicie łopaty, umowa jest już podpisana – za kilka lat powstanie tu najnowocześniejszy w Polsce ośrodek leczenia dzieci.
Teraz mówimy o konkretnym, nowym, kolejnym etapie, gdzie tak świetni ludzie będą mogli pracować na tak świetnym sprzęcie. Jako rodzic – myślę, że wszyscy rodzice z województwa pomorskiego niezwykle z tego powodu się cieszą, że będziemy mieć takie dobre warunki, A nuż gdyby się coś niedobrego wydarzyło, nasze dzieci polskie będą miały najlepsza pomoc. To jest wspaniałe. Wszystkim gratuluję.
Jestem politykiem i niestety, muszę mieć dłuższą pamięć niż niektórzy. To jest niebywały sukces. Pamiętam, wielu było niedowiarków. Jeszcze na tej poprzedniej konferencji prasowej, kiedy mówiliśmy o tym, że UCK wygrało ten konkurs na ten projekt. Dzisiaj jest już podpisana umowa, ale wtedy w mediach też pojawiały się różne zarzuty: To wszystko nieprawda, to pewnie nie wyjdzie. Dzisiaj wychodzi, że wszystko było tak, jak miało być i możemy być z tego bardzo, bardzo dumni. Wszystkim państwu bardzo serdecznie gratuluję, a jako mieszkaniec Gdańska i rodzic, wiem że będzę spał jeszcze spokojnie, jestem po prostu szczęśliwy. Wszystkiego dobrego! – mówił Kacper Płażyński – poseł na Sejm RP.
– Ja chciałem przede wszystkim podziękować panu ministrowi Marciniakowi, mojemu koledze z rządu, że zaprosił mnie na tę piękną uroczystość, na tę radość która dzisiaj dzielimy z tego powodu, że ten konkurs przez Gdański Uniwersytet Medyczny został wygrany i te poważne środki finansowe naszej wspaniałej uczelni przekazane w ramach Funduszu Medycznego – powiedział Jarosław Sellin – poseł na Sejm RP.
Fot. Kazimierz Netka.
– Chcę skorzystać też z okazji, bo nie ukrywam, mamy kampanię wyborczą, za 3 tygodnie wybory, jest też czas pewnych podsumowań i warto je robić przy każdej okazji. Tutaj pan profesor Czauderna mówil o poważnych środkach finansowych zainwestowanych w polską służbę zdrowia w ostatnich latach, ale warto to tez skonkretyzować i przypomnieć.
W roku 2015, kiedy przejmowaliśmy odpowiedzialność za Polskę, wydatki na ochronę zdrowia wynosiły 77 miliardów złotych. W tym roku te wydatki wyniosą do końca roku 170,5 miliarda złotych, to jest więcej grubo o ponad 110 procent, a w przyszłym roku – bo już mamy projekt ustawy budżetowej – planujemy, żeby te wydatki wyniosły 191 miliardów złotych. To jest oczywiście możliwe dlatego, że dysponujemy już ambitnym poważnym budżetem i potrafimy kolekcjonować pieniądze w tym budżecie publicznym, budżecie nas wszystkich, budżecie państwa polskiego, ponieważ on już wynosi ponad 700 miliardów złotych, a w czasach naszych poprzedników, kiedy przejmowaliśmy odpowiedzialność za Polskę nawet nie dochodziło do 300 miliardów złotych – taka jest różnica. Oczywiście, bo nie chcę się tutaj pastwić nad naszymi poprzednikami, dlaczego ten budżet był tak słabo zasilany – bo były różnego rodzaju patologie, wielokrotnie o tym mówiliśmy i budżet był jak durszlak, wypływały te pieniądze w niewłaściwe miejsca, Dlatego, że udało się to wszystko ukrócić i że się udało utrzymać bardzo ambitny rozwój gospodarczy Polski i ten budżet tak ambitnie kolekcjonować, są możliwe takie inwestycje jak w służbę zdrowia w ogóle, a w szczególności na tę inwestycję o której dzisiaj mówimy w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Chcę powiedzieć, że jesteśmy jako Pomorzanie i Gdańszczanie wszyscy dumni z tej uczelni.
Pamiętacie państwo rok 2019 kiedy Ministerstwo Edukacji i Nauki ogłosiło taki konkurs na uczelnie badawcze, na najbardziej prestiżowe uczelnie badawcze w Polsce i różne obiektywne kryteria badano, które z uczelni zasługują na ten tytuł i wśród 20 uczelni, które w ogóle wybrano, prestiżowych, znalazła się tylko jedna, jedyna uczelnia medyczna i to jest nasza uczelnia, gdańska. To jest powodem do dumy, bo jest absolutnie na pierwszym miejscu w porównaniu z innymi uczelniami medycznymi rozsianymi po całym kraju. To są też osiągnięcia kadry naukowej, to są osiągnięcia lekarzy tutaj pracujących, to są osiągnięcia naukowców tutaj pracujących, którzy przyczyniają się do tego, że mamy najlepszą uczelnię medyczną i szpital przy uczelni funkcjonujący, w Polsce. Z tego jesteśmy dumni, stąd też sukcesy uczelni w pozyskiwaniu kolejnych grantów, kolejnych funduszy na rozbudowę swojej infrastruktury i tej skuteczności chcę przede wszystkim pogratulować panu rektorowi i wszystkim jego współpracownikom. Dziękuję bardzo! – powiedział Jarosław Sellin – poseł na Sejm RP.
– To jest niezwykle ważny dzień dla naszej uczelni, dla Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, dla naszego szpitala klinicznego Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego – powiedział prof. Marcin Gruchała – rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Fot. Kazimierz Netka.
– Bardzo cieszymy się, że tak jak pan minister Martyniak powiedział, parę miesięcy temu spotykaliśmy się tutaj z okazji rozstrzygnięcia konkursu, a dzisiaj wchodzimy już w etap realizacji czyli konkretnej budowy, która będzie się toczyć kilkadziesiąt metrów stąd.
To niezwykle ważna dla Uniwersytetu, dla Szpitala, dla Pomorza, inwestycja. Chciałem bardzo podziękować panu ministrowi, panu profesorowi Czaudernie, Funduszowi Medycznemu i posłom naszym, którzy wspierali wysiłki Uniwersytetu i Szpitala, wspierając nas w pozyskiwaniu środków na rozwój Uniwersytetu i Szpitala. Bardzo potrzebujemy tego rozwoju; potrzebujemy go dla naszych pacjentów, którzy już dzisiaj mogą w tym kampusie szpitalnym pod jednym dachem otrzymać naprawdę kompleksową opiekę od niemalże poczęcia do zakończenia czasami życia, a najczęściej do odzyskania zdrowia. To jest ten efekt, który chcemy osiągnąć.
Inwestycja w Pediatryczne Centrum pozwoli skonsolidować wszystkie nasze kliniki wysokospecjalistyczne, pediatryczne, w jednym miejscu pod jednym dachem, w bardzo dobrych warunkach lokalowych, pozwoli skomasować najlepszy, najnowocześniejszy sprzęt, który będzie służył nie tylko pacjentom, którzy bardzo go potrzebują ale będzie służył również w celach dydaktycznych, bo ten szpital to jest również szpital kliniczny, a jako szpital kliniczny służy również szkoleniu studentów, studentów, którzy przygotowują się do wszystkich zawodów medycznych. To jest niezwykle ważne, żeby kształcić przyszłe kadry medyczne w palcówkach bardzo nowoczesnych, z dostępem do najnowocześniejszego sprzętu i do kompetentnej kadry nauczycielskiej. To jest też miejsce, gdzie są prowadzone badania, gdzie rozwijamy wiedzę medyczną, która później jest wdrażana wprost do praktyki.
Także ta inwestycja, za którą bardzo dziękuję, będzie niezwykle ważna dla pacjentów, dla studentów i dla rozwoju polskiej medycyny, polskiej nauki. Bardzo się cieszę, że bardzo chciałbym podziękować wszystkim osobom, które się przyczyniły do tego, że dzisiaj w ten piękny słoneczny dzień możemy tutaj w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym mieć takie święto. Dziękuje bardzo! – powiedział prof. Marcin Gruchała – rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
– To jest rzeczywiście dla nas wielka chwila. Budujemy ostatni z takich klinicznych elementów dużej układanki jaką jest Szpital – powiedział Jakub Kraszewski – dyrektor naczelny Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego GUMed.
Fot. Kazimierz Netka.
– To jest sytuacja niesamowita. Szpital 12 lat temu rozpoczął swoją restrukturyzację. Gdy rozpoczęła się ta inwestycja, nadała duży impuls. Wtedy szpital zadłużał się co roku na kilkadziesiąt milionów złotych i był szpitalem prowincjonalnym. Dzisiaj, po kilkunastu latach, korzystając z inwestycji rządowych, które pozyskiwaliśmy i dobrze wykorzystywaliśmy i dobrze one były prowadzone, terminowo, jesteśmy w tej chwili największym szpitalem w Polsce jeśli chodzi o przychód. Leczymy prawie 17 000 pacjentów rocznie. Przyjmiemy w tym roku w naszych poradniach bez mała 600 000 pacjentów. Nasz Oddział Ratunkowy, który został wsparty tym czekiem – to jest oddział, w którym przez te 12 lat przyjęliśmy bez mała pół miliona pacjentów i 500 000 razy była komuś udzielana pomoc, więc ten sprzęt się zużywa, Jest niezmiernie istotnym, żeby był uwspółcześniany i rzeczywiście odnowiony, żeby znowu mógł służyć naszym obywatelkom, naszym mieszkańcom.
Jest też istotne, że kojarzenie tych usług w jednym miejscu i kumulowanie tych wszystkich funkcji powoduje możliwość leczenia multidyscyplinarnego, powoduje możliwość konsyliarnego podejmowania pewnych działań, nie zmusza pacjentów do wędrówki po wielu podmiotach systemu ochrony zdrowia.
System i tak jest trudny, jak każdy system ochrony zdrowia w Europie, natomiast to, że to w jednym miejscu, pod jednym dachem niemalże, możemy wykonać tyle działań, działa na korzyść nas, pacjentów.
To drugie wsparcie, ten mniejszy czek jest wyrazem pewnego wsparcia takich nowoczesnych idei, czyli przechodzenia w lecznictwo oparte na hospitalizacjach krótkich, tak zwanych hospitalizacjach jednodniowych, co powoduje, że możemy pomóc wielu pacjentom. Nie kładąc ich do szpitala na kilka dni, nie wyłączając ich normalnego funkcjonowania w świecie, co jest wydaje się w naszej sytuacji rozwoju, który obserwujemy, niezmiernie istotne również dla pacjentów.
Za te wsparcia bardzo państwu dziękuję, za życzliwość. Myślę, że Szpital nie przynosi strat, Szpital finansuje też swoje przedsięwzięcia ze środków, które uzyskuje z Ministerstwa i z NFZ. Myślę, że i tym razem tak będzie. Bardzo się cieszę też, że mogę oglądać to wspaniałe dzieło, które tutaj się dzisiaj w naszym Szpitalu, zaczyna. Bardzo dziękuję! – podsumował Jakub Kraszewski – dyrektor naczelny Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego GUMed.
Fot. Kazimierz Netka.
Na zakończenie konferencji minister Marcin Martyniak przekazał czeki władzom szpitala i uczelni.
Jeśli chodzi o Centrum Medycyny Pediatrycznej (CMP), to znajda się w nim m.in. Oddział Obserwacyjny, Oddział Dzienny Pediatryczny, Oddział Dzienny Rehabilitacji Pediatrycznej, Pracownia Endoskopii czy też Klinika Reumatologii i Immunologii Dziecięcej. Centrum Pediatryczne – nowy obiekt będzie składał się z sześciu kondygnacji, w tym dwóch podziemnych. Powstanie w miejscu starych budynków, które wchodzą w skład głównego kompleksu UCK i zostanie połączony z resztą infrastruktury szpitalnej poprzez łączniki. To zagwarantuje wygodę pacjentom i ich opiekunom, szybki transport oraz zapewni wysoką efektywność logistyki zaopatrzenia.
Fot. Kazimierz Netka.
Centrum będzie dysponowało najnowocześniejszą aparaturą medyczną, wśród której znajdą się m.in.: TK, MRI, RTG, angiograf, tory wizyjne na blokach operacyjnych, stoły operacyjne z funkcją wymiennych blatów, mobilne aparaty RTG, respiratory, defibrylatory, aparaty do znieczulenia, kardiomonitory i endoskopy. Budynek zostanie wyposażony w nowoczesne rozwiązania teletechniczne ułatwiające opiekę nad pacjentem i gwarantujące pełne bezpieczeństwo osób w nim przebywających.
Powierzchnia Centrum Medycyny Pediatrycznej wyniesie ponad 29 tysięcy metrów kwadratowych, co pozwoli na stworzenie bazy liczącej 110 łóżek. W przyszłości potencjał ten może znacznie się zwiększyć. Wartość inwestycji szacowana jest na prawie 300 mln zł – 298,5 mln zł pochodzi z budżetu państwa (Fundusz Medyczny), 1,4 mln zł to środki własne.
W CMP zlokalizowane będą:
– na poz. -2 oraz -1: pomieszczenia techniczne, szatnie, magazyny, archiwum, pomieszczenia na odpady oraz garaż na 122 stanowiska;
– na poz. 0: hall, izba przyjęć z rejestracją, zespół poradni i pracowni, 4-łóżkowy oddział obserwacyjny;
– na poz. +1: oddział dzienny na 15 łóżek, oddział dzienny rehabilitacji dziecięcej, Zakład Radiologii Pediatrycznej z 6 łóżkami wybudzeniowymi, pracownie endoskopii, zespół poradni i pracowni;
– na poz. +2: blok operacyjny z 4 salami, sala intensywnego nadzoru z 6 łóżkami wybudzeniowymi, Klinika Intensywnej Terapii na 12 łóżek;
– na poz. +3: Klinika Chirurgii licząca 37 łóżek, sala pooperacyjna – 5 łóżek, Klinika Reumatologii i Immunologii na 25 łóżek – poinformowało Uniwersyteckie Centrum Kliniczne GUMed.
Kazimierz Netka
Proszę, czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl