Źródło ilustracji: MIIWŚ.
Kolejny etap inwestycji MIIWŚ na Westerplatte
Taki obiekt dawno powinien tam funkcjonować. Wszak właśnie na Westerplatte, u ujścia Wisły, na styku Mierzei Wiślanej i Żuław, rozpoczęła się w Gdańsku II wojna światowa. To miejsce należało już wiele lat temu uczynić jednym z najważniejszych w celu upamiętnienia poległych Polaków, ważnym więc nie tylko dla turystyki, ale przede wszystkim dla edukacji. Niestety, takie były okresy, ze niełatwo było dojechać na Westerplatte. Przez pewien czas autobusy miejskie, zamiast z centrum Gdańska, ruszały z Dolnego Miasta.
Na szczęście, ranga Westerplatte jest coraz bardziej prestiżowa. Dba o to Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, które podjęło kolejną inicjatywę w tym celu: zbudowania centrum obsługi ruchu turystycznego. Z nowego obiektu, który będzie gotowy najprawdopodobniej już w przyszłym roku, będą mogli korzystać nie tylko urlopowicze, ale też np. szkoły.
O szczegółach poinformowała nas dr Zuzanna Szwedek-Kwiecińska – rzecznik prasowy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku:
7 czerwca 2023 r. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ogłosiło postępowanie przetargowe na realizację prac budowlanych na terenie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939, oddziału MIIWŚ. W jego ramach powstanie parking z miejscami postojowymi dla samochodów osobowych oraz autokarów, a także budynek obsługi ruchu turystycznego – obiekt pełniący funkcję informacyjno – obsługową dla turystów zwiedzających teren półwyspu i tworzoną placówkę.
Zarówno parking jak i budynek będą ulokowane poza historycznym terenem Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte, w miejscu obecnego parkingu przy falochronie.
Fot. Kazimierz Netka.
Wjazd na parking będzie możliwy od ulicy Sucharskiego. Obiekt będzie liczył trzy kondygnacje o łącznej powierzchni użytkowej 1858,1 m2. Do budynku będą prowadzić wejścia od trzech stron: wjazdu na parking, miejsc postojowych dla samochodów osobowych oraz plaży. Na parterze znajdą się kasy biletowe, sklep z pamiątkami oraz przestrzeń wystawiennicza. W obiekcie powstaną m.in. sale edukacyjne, restauracja oraz przestrzeń biurowa. Na ostatnim piętrze budynku znajdować się będzie punkt widokowy. Obiekt będzie wyróżniać się współczesną, dynamiczną bryłą, korespondując tym samym z estetyką siedziby Muzeum II Wojny Światowej.
– Jest to kolejny etap inwestycji MIIWŚ na Westerplatte, który przybliża nas do powstania Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 – Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku na Westerplatte, gdzie na historycznym polu bitwy pragniemy opowiadać zarówno o historii wrześniowych walk na Westerplatte, jak i przywoływać szerszy kontekst wojny obronnej 1939 r. Przypomnijmy, że centrum i serce powstającego kompleksu stanowi nowo wybudowany cmentarz Żołnierzy Wojska Polskiego, na którym w listopadzie 2022 roku uroczyście pochowano obrońców Westerplatte. Równolegle trwają prace budowlane przy modernizacji budynku byłej elektrowni, gdzie docelowo na wystawie będą prezentowane zabytki odkryte przez naszych archeologów w toku prowadzonych przez nich badań na Westerplatte – powiedział dr hab. Grzegorz Berendt, dyrektor MIIWŚ.
Fot. Kazimierz Netka.
Wykonawcy prac budowlanych swoje oferty mogą składać do 14 lipca 2023 r. poprzez platformę zakupową. Czas realizacji inwestycji wynosi 14 miesięcy od zawarcia umowy z wykonawcą, w tym 12 miesięcy na realizację prac budowlanych oraz 2 miesiące na przeprowadzenie odbiorów technicznych budynku i uzyskanie pozwolenia na użytkowanie.
Informacja na ten temat znajduje się także na www MIIWŚ – Muzeum II Wojny Światowej. Oto link do platformy zakupowej: Ogłoszenie MIIWŚ – przetarg na budowę Punktu Obsługi Ruchu Turystycznego na Westerplatte | Muzeum II Wojny Światowej (muzeum1939.pl) – poinformowała dr Zuzanna Szwedek-Kwiecińska – rzecznik prasowy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Warto pamiętać, że Żuławy są niezwykle ważne w naszej historii. Gdańsk, jako ich stolica, ma tutaj olbrzymią rolę do odegrania. Jeśli chodzi o początek hitlerowskiego kataklizmu i wybuch II wojny Światowej, to pierwsze strzały padły właśnie na Westerplatte, a także w Szymankowie i w Tczewie. Dlatego w Tczewie również ma powstać placówka Muzeum II Wojny Światowej, przy zabytkowym moście przez Wisłę.
Kazimierz Netka
Proszę, czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl