CIRCULAR MINE-TECH. Musimy zacząć tworzyć własne rozwiązania technologiczne, które będziemy potem być może eksportować. Gaz i ropa z łupków to nie jest przyszłość – takie wnioski można wysnuć z Konferencji Naukowej pt. CIRCULAR MINE-TECH, która odbyła się w Gdańsku

Fot. Kazimierz Netka.

Mamy skarby i powinniśmy z nich korzystać

Złota nie trzeba szukać pod ziemią. Znajduje się ono na powierzchni. O tym wiedzą naukowcy, a wśród biznesu wiedza o możliwościach pozyskiwania cennego metalu bez konieczności budowania kopalni, też istnieje, ale niewielu przedsiębiorców odważa się pozyskiwać ten kruszec. Po prostu, za mało jest kontaktów nauki z biznesem. Od wtorku, 4 czerwca 2024 roku być może zacznie się to zmieniać Tego dnia bowiem, zorganizowano w Gdańsku niezwykłą Konferencję Naukową pt. „CIRCULAR MINE-TECH. Energia, woda, środowisko w przeróbce surowców” Konferencja jest jednym z punktów programu XXVII Zjazdu POLSKIEGO TOWARZYSTWA PRZERÓBKI KOPALIN.

Fot. Kazimierz Netka.

3 czerwca 2024 roku rozpoczął się w województwie pomorskim kilkudniowy, XXVII Zjazd POLSKIEGO TOWARZYSTWA PRZERÓBKI KOPALIN. Bardzo ważnym punktem programu tego wydarzenia jest właśnie wspomniana konferencja naukowa. Zorganizowały ją Polskie Towarzystwo Przeróbki Kopalin oraz Gdańskie Towarzystwo Naukowe.

Zjazd zaczął się w poniedziałek, w Ekologicznym Ośrodku Wypoczynkowym Sudomie w Rybakach. We wtorek, 4 czerwca, w Gdańsku, w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego odbyła się Konferencja Naukowa pt. CIRCULAR MINE-TECH – Energia, Woda, Środowisko w Przeróbce Surowców.

– Konferencja ma na celu integrację środowisk naukowych i przemysłowych związanych z szeroko pojętą przeróbką surowców mineralnych a zarazem intensyfikację współpracy z otoczeniem społeczno–gospodarczym – poinformował prof. Jan Hupka z Politechniki Gdańskiej, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Konferencji Naukowej  CIRCULAR MINE-TECH.

Fot. Kazimierz Netka.

Wyniki obrad i badań opublikowane zostaną w czasopismach wydawanych przez Polskie Towarzystwo Przeróbki Kopalin i Gdańskie Towarzystwo Naukowe: Inżynieria Mineralna i Rocznik Gdański. Tematyka wydarzenia koncentruje się na zagadnieniach związanych z energetycznym bilansowaniem procesów technologicznych i wykorzystaniem energii ze źródeł odnawialnych, zarządzaniem zasobami wodnymi, obiegami wodnymi i oczyszczaniem wód procesowych w korelacji z pozyskiwaniem surowców pierwotnych lub wtórnych oraz gospodarką surowcami, z uwzględnieniem gospodarki obiegu zamkniętego.

Więcej o konferencji i potrzebie zacieśnienia współpracy nauki z biznesem powiedział nam prof. Jerzy Błażejowski z Uniwersytetu Gdańskiego, prezes Gdańskiego Towarzystwa Naukowego, przewodniczący Komitetu Naukowego Konferencji Naukowej CIRCULAR MINE-TECH Energia, Woda, Środowisko w Przeróbce Surowców:

Fot. Kazimierz Netka.

– Ja myślę, że po pierwsze jest to spotkanie, na którym są obecni przedstawiciele biznesu przemysłu biznesu i uczelni czyli tych instytucji, które powinny współpracować ściśle, żeby nasze osiągnięcia w zakresie technologii przemysłowych stały się widoczne na świecie. Powiedzmy sobie szczerze nie jest z tym najlepiej – podkreślił prof. Jerzy Błażejowski – prezes Gdańskiego Towarzystwa Naukowego, przewodniczący Komitetu Naukowego Konferencji Naukowej CIRCULAR MINE-TECH. – Potencjał mamy i zawsze mieliśmy ale tak się złożyło, ze po okresie przemian 90 roku jakoś zaniedbaliśmy to, żeby naszą myśl techniczną, żeby nasze dobra, które tutaj mamy, są w ziemi, które możemy wydobywać, żebyśmy to wykorzystali, żeby to służyło rozwojowi gospodarki. Troszkę to wszystko poszło na inne tory, a dzisiaj musimy robić i mieć własne osiągnięcia.

Fot. Kazimierz Netka.

Nie możemy ciągle – jak tutaj wspomniał pan profesor Hupka – kupować licencji, korzystać z innych. Nasza myśl twórcza powinna być włączona w to, wkomponowana – wtedy będziemy z tego autentyczne zyski czerpać bo tak te zyski czerpią ci, którzy dostarczają licencje, bo przecież muszą na tym zarobić – po to to robią. Myśmy powinni własne rozwiązania technologiczne mieć i po to ta Konferencja jest, żeby zbliżyć ludzi środowisk naukowych a przede wszystkim zacznę od przemysłowych, biznesowych, naukowych, żeby pomyśleć jak wspólnie lepiej teraz pracować żebyśmy mogli odzyskać w tym obszarze swoją pozycję na świecie.

Te minerały, które tutaj zostały odkryte, to jest sól, sól jest w wielu miejscach w Polsce, no i są pokłady polihalitu, one są zidentyfikowane w tej chwili – największe w Polsce. Są jeszcze niezidentyfikowane pokłady polihalitu, które mogą być większe. Są to pokłady, które wielkością swoją w pełni uzasadniają wydobycie tego minerału i wykorzystanie rolnicze. Tak jak wspomniałem w swoim wykładzie, jest to najlepszy minerał, który zawiera potas i zawiera anion siarczanowy, który jest bardzo przyjazny dla roślin wielu, jest wieloskładnikowy, spełniających wszystkie kryteria, które dzisiaj stawia się nawozom potasowym czy nawozom mineralnym. Natomiast są jeszcze pokłady soli, które mogą być kiedyś wydobywane ale mamy inne miejsca w Polsce i trudno powiedzieć czy dzisiaj to miejsce jest akurat najbardziej korzystne.

Fot. Kazimierz Netka.

Kiedyś było takie tłumaczenie że to się ekonomicznie nie opłaca, ale również było przekonanie, że nawóz za wolno działa, zbyt długo te pierwiastki są uwalniane, co dzisiaj uważa się, że jest korzystne, ale kiedyś uważano, że lepsze są nawozy chlorkowe, które się rozpuszczają szybciej i są lepsze dla roślin. Dzisiaj się uważa że im dłużej jest uwalniany dany składnik dla roślin tym jest korzystniej. I po drugie była kwestia transportu. Otóż jak wspomniałem zawartość polihalitu, czyli K2O było tam 13%. Czysty polihalit nie zawsze występuje występuje.

Gaz łupkowy – tego z pewnością nie ma dużo i kwestia jest taka, że pokłady tego gazu łupkowego w Polsce nie są duże w porównaniu z tymi są w Stanach Zjednoczonych. Wydaje mi się, że w obecnej sytuacji odchodzenia od węgla jako czy to paliwa czy też surowca nawet, eliminuje się węgiel, a ropa jest pierwiastkiem węglowym czy gaz łupkowy jest pierwiastkiem węglowym, więc wydaje mi się, że to chyba nie jest kierunek, w którym powinniśmy w tej chwili iść.

Konferencje takie jak „CIRCULAR MINE-TECH Energia, Woda, Środowisko w Przeróbce Surowców” były wcześniej organizowane, natomiast moim zdaniem było dużo mniejsze zainteresowanie środowiska przemysłowo – biznesowego. Konferencje były akademickie, akademicy się spotykali i między sobą rozmawiali, bardzo często nie zdając sobie sprawy z realiów, które są już w biznesie, ponieważ uczelnie jakby przekazują wiedzę, ale nie jest to bezpośrednia wiedza taka jaka dzisiaj jest potrzebna w biznesie, w przemyśle. Myślę że kiedyś tego było więcej, a mianowicie kiedyś były ściślejsze związki z biznesem.

Fot. Kazimierz Netka.

Gdybyśmy wzięli za przykład taką Koreę Południową to tam uczelnie współpracują ściśle z biznesem. W niektórych dziedzinach to jest tak, że dosłownie ci ludzie z biznesu siedzą na przykład w elektronice, mikroelektronice, siedzą i bezpośrednio rozwiązują z uczelniami problemy. Moim zdaniem to powinniśmy w jakiś sposób kopiować. Kraj, który w 48 roku o ile pamiętam jeszcze miał wojnę, dzisiaj jest liderem na świecie.

U nas skończyła się wojna i była sytuacja polityczna taka jaka była. Zdajemy sobie sprawę, że był też rok 1990 i chyba trochę przespaliśmy ten moment, bo należało wtedy naukę wciągnąć do rozwiązywania problemów, które służą społeczeństwu, problemów technologicznych. Teraz jest ten moment, w którym powinniśmy bezwzględnie to zrobić. Już nie ma na co czekać. Nie możemy ciągle kupować licencji, być tylko krajem odtwórczym. Jeśli chcemy być znaczącym krajem w Europie, w Unii Europejskiej i na świecie, to musimy zacząć tworzyć własne rozwiązania technologiczne, które będziemy potem być może eksportować, bo nie to nie jest tak, że my nie mamy już nic do zaoferowania – powiedział prof. Jerzy Błażejowski z Uniwersytetu Gdańskiego, prezes Gdańskiego Towarzystwa Naukowego, przewodniczący Komitetu Naukowego Konferencji Naukowej CIRCULAR MINE-TECH Energia, Woda, Środowisko w Przeróbce Surowców.

Na konferencję w Gdańsku zaplanowano następujące wykłady:

– Gospodarka w obiegu zamkniętym w Zakładach Górniczo–Hutniczych Bolesław – Bogusław Ochab, ZGH Bolesław w Bukownie

– Zagospodarowanie ubocznych produktów spalania z energetyki, Lech Sekyra, PGE Ekoserwis

– Zasoby żużla z frakcji energetycznej odpadów komunalnych, Sławomir Kiszkurno, Port Czystej Energii w Gdańsku

Fot. Kazimierz Netka.

– Urban mining, Grzegorz Orzeszko, Zakład Utylizacyjny Sp. z o.o. w Gdańsku

– Niskoemisyjna i bezodpadowa produkcja surowców mineralnych, Dariusz Prostański, KOMAG

Fot. Kazimierz Netka.

– Pomorski polihalit jako substrat nawozów potasowych, Jerzy Błażejowski, Gdańskie Towarzystwo Naukowe

– Realizacja zasad CE, Polska Grupa Górnicza S.A., Leokadia Róg, Piotr Rak, Główny Instytut Górnictwa

– Recykling w odnawialnych źródłach energii – analiza cyklu życia OZE, Barbara Tora, Akademia Górniczo-Hutnicza

– Magazyny gazu ziemnego i wodoru w utworach solnych Kosakowo, Wacław Andrusikiewicz, Akademia Górniczo–Hutnicza

– Magazyny energii cieplnej, Marcin Lutyński, Politechnika Śląska

– Możliwości zagospodarowania urobku czerpalnego, Jerzy Bolałek, Uniwersytet Gdański

– Charakterystyka materiałowa i biotechnologia w pozyskiwaniu surowców, Filip Ciesielczyk, Politechnika Poznańska

– Fotokatalizatory pochodzenia mineralnego, Anna Zielińska–Jurek, Politechnika Gdańska

Badania bursztynu, Ewa Wagner–Wysiecka, Politechnika Gdańska

Konferencja CIRCULAR MINE–TECH została objęta honorowymi patronatami:

JM Rektora Akademii Górniczo–Hutniczej im. St. Staszica prof. dr. hab. inż. Jerzego Lisa,

JM Rektora Politechniki Gdańskiej prof. dr. hab. inż. Krzysztofa Wilde,

JM Rektora Politechniki Poznańskiej, prof. dr. hab. inż. Teofila Jesionowskiego,

JM Rektora Politechniki Śląskiej prof. dr. hab. inż. Arkadiusza Mężyka,

JM Rektora Uniwersytetu Gdańskiego prof. dr. hab. Piotra Stepnowskiego

oraz Dyrektora Instytutu Techniki Górniczej KOMAG dr. hab. inż. Dariusza Prostańskiego, prof. ITG KOMAG.

Fot. Kazimierz Netka.

W środę – ciąg dalszy XXVII Zjazdu POLSKIEGO TOWARZYSTWA PRZERÓBKI KOPALIN, w Rybakach. Program tego wydarzenia przewiduje wizytę uczestników zjazdu w kopalni odkrywkowej firmy Kruszywa Polskie.

Kazimierz Netka

Proszę, czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *