Szukają kandydatów do wspólnego myślenia i do zbiorowej wynalazczości
W byłych kwaterach pruskich oficerów będzie rozwijana ekonomia dzielenia się intelektem
Najodważniejsi, pionierzy, czasami ryzykanci są zwykle pierwszymi – na nowych terenach. Tam zdobywano Dziki Zachód, a teraz są tam USA – jedno z najpotężniejszych państw Świata. W Gdańsku zrewitalizowano tereny powojskowe położone we Wrzeszczu, między ulicami Słowackiego, Chrzanowskiego, Szymanowskiego, Grunwaldzka. Realizatorem tego zadania jest Grupa Inwestycyjna Hossa. Zabudowano już wcześniej wschodnią i centralną część tego obszaru. Teraz trwa zasiedlanie zachodniej, gdzie powstał Garnizon Kultury.
Na zdjęciu: Klub Garnizonowy – u styku ulicy Słowackiego i al. Grunwaldzkiej. Fot. Kazimierz Netka.
Jednym z pierwszych wydarzeń w Garnizonie Kultury w Gdańsku Wrzeszczu było zainaugurowanie działalności ośrodka o nazwie Clipster, mającego przyczyniać się do rozwoju kultury biznesowej; do innowacyjności. Oficjalnie, o przeznaczeniu Clipstera, zakresie jego działalności, poinformowano 07 października, 2015 roku, a opowiadali i pokazywali jego pomieszczenia m.in. Joanna Grandzicka – wiceprezes Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości „Starter” oraz Jan Wyrwiński – współtwórca firmy Alfabeat – generatora programów akceleracyjnych (wzmacniających rozwój kreatywności). W sobotę, zaczęły się wydarzenia kulturalne w Starym Maneżu – byłej ujeżdżalni koni – ul. Słowaciego 23.
Na zdjęciu: Siedziba Clipstera – zabytkowy budynek, w którym znajdowały się kwatery oficerów. Fot. Kazimierz Netka.
Clipster, mieszczący się w zabytkowym budynku przy ul. Słowackiego 19 (tam były kwatery oficerów), to przede wszystkim miejsce coworkinku, colivingu, czyli wspólnej pracy, mieszkania w jednym domu i dzięki temu przyspieszanie rozwoju projektów. To kreatywna przestrzeń coworkingowa, miejsce do pracy nad projektem, miejsce na rozwój i preakceleracji dla osób myślących o realizacji pomysłu (studentów, startupowców – początkujących przedsiębiorców, osób z doświadczeniem biznesowym). To jedyne w Polsce miejsce zapewniające aktywnej i pełnej pasji społeczności synergię elementów coworkingu (wspólnej pracy) z colivingiem (wspólnym mieszkaniem) oraz z możliwością szybszego rozwoju biznesu – informowali organizatorzy tego przedsięwzięcia.
Na zdjęciu: Jedno z dzieł artystów na terenie Garnizonu, w pobliżu domu Clipstera. Fot. Kazimierz Netka.
Teraz będą organizowane kolejne spotkania, mające na celu przybliżenie idei Clipstera. Najbliższe odbędzie się w poniedziałek, 12 października, w godzinach 17.00 – 19.00. To spotkanie informacyjne, przeznaczone dla potencjalnych zainteresowanych – informuje Alicja Woźniak z Personal PR. Szczegóły są tutaj: https://www.facebook.com/events/1651129361801062 .
Na zdjęciu: Jeden z miniapartamentów. Do sypialni wchodzi się po drabinie. Fot. Kazimierz Netka.
Zajrzeliśmy pod wspomniany adres internetowy. Zamieszkaj w wyjątkowej przestrzeni gdańskiego Garnizonu – zachęcają tam organizatorzy. W poniedziałek otwieramy drzwi Clipstera i zapraszamy serdecznie na spotkanie, na którym opowiemy m.in. o naszej idei, wizji i postaramy się odpowiedzieć na wszystkie pytania. Plan spotkania: Prezentacja idei Clipstera – 17.00-17.15; Sesja Q&A – 17.15-17:30; wycieczka po Clipsterze, prezentacja apartamentów i coworkingu – 17.30-18.30; Rozmowy indywidualne (wstępna rekrutacja) – 18.30-19.00.
Na zdjęciu: Jeden z miniapartamentów. Widok na kuchenkę i wejście do łazienki. Powyżej – miejsce do spania. Fot. Kazimierz Netka.
Clipster znajduje się przy ul. Słowackiego 19 w Gdańsku Wrzeszczu – na terenie Garnizonu Kultury, powstałego w obiektach byłej jednostki wojskowej „Niebieskie Berety” oraz garnizonu Czarnych Huzarów wojsk pruskich z XIX wieku. Od dworca kolejowego można tam dotrzeć na piechotę, w ciągu około 10 minut. Garnizon Kultury znajduje się w rejonie styku ul. Słowackiego z ul. Chrzanowskiego.
Więcej wiadomości podano na stronie internetowej www.clipster.pl .
Na zdjęciu: Teren Garnizonu Kultury – staw między Starym Maneżem a siedzibą Clipstera. Fot. Kazimierz Netka.
Projekt „Garnizon Kultury. Nowe Centrum promocji kultury i sztuki w Gdańsku Wrzeszczu. Projekt rewitalizacji zabytkowego kompleksu budynków na terenie dawnych koszar”, został wsparty pieniędzmi z Unii Europejskiej. Na ten cel przeznaczono prawie 20 mln złotych w formie pożyczki dla Grupy Inwestycyjnej Hossa. Koszt całości – ponad 3o milionów złotych. To jedno z wielu przedsięwzięć w województwie pomorskim, którego realizacja została wsparta pożyczką z inicjatywy JESSICA. Umowę na realizację tej inwestycji podpisano w czerwcu 2012 roku. Pomorskie jest jednym z pięciu regionów wdrażających unijną inicjatywę Jessica. Z unijnego wsparcia zamierzają też korzystać twórcy Clipstera.
Kazimierz Netka