Czystka etniczna w województwie pomorskim. Są ludzie lepsi rasowo i są obywatele, których można lekceważyć? Państwowa, publiczna Telewizja Polska S.A. wplątana w dyskryminowanie niekaszubskich społeczności. Prognozy pogody zatapiające najsłabszych. Ktoś wykorzystuje TVP przeciwko… Polsce – tak nam się wydaje

Fot. Kazimierz Netka.

Droga do „ein volk”

Jeśli ktoś liczy na to, że publiczne instytucje skutecznie zatroszczą się o jego dobro, o to że będzie szanowany nie gorzej niż inni obywatele, może bardzo się rozczarować. Instytucje publiczne bywają za słabe, by zapewnić sprawiedliwe, równe traktowanie wszystkich członków polskiego społeczeństwa. Okazuje się, że według niektórych podmiotów nie wszyscy są równi. Liczy się bowiem np. miejsce urodzenia, pochodzenie, miejsce zamieszkania. Kiedyś Telewizja wyświetlała film pt. Pogoda dla bogaczy. Teraz, zdarza się, że TVP wyświetla prognozy pogody korzystne dla uprzywilejowanych. Takie nierówne traktowanie zauważyliśmy w odniesieniu do społeczności żyjących m.in. w województwie pomorskim: uwzględniane są Kaszuby, a inne części województwa – jakby nie istniały.

Telewizja Polska S.A. tak formułuje treść prognoz pogody, że wskazuje w nich głównie na Kaszuby, a o pozostałych podregionach Pomorskiego wspomina w tych prognozach bardzo nieczęsto, albo wcale. Pokrzywdzone są obszary, na których żyją niekaszubskie społeczności; dyskryminowani bywają Borowiacy, Kociewiacy, Krajniacy, Kresowianie – ekspatrianci, Powiślanie, a także Pobrzeże Słowińskie i Żuławy. Oprócz społeczności żyjących na tych obszarach, niesprawiedliwie potraktowanych jest też wielu innych obywateli, reprezentujących różne narody, grupy etniczne, kulturowe. Spychani na prognozowy margines TVP są też mieszkający w Pomorskiem m.in. Żydzi, Arabowie, Tatarzy, Ukraińcy i wielu innych. Prognozy pogody nadawane przez TVP S.A. sugerują bowiem, że w Pomorskiem mieszkają prawie wyłącznie Kaszubi.

Naszym zdaniem, państwowa, publiczna Telewizja Polska S.A. została uwikłana w bardzo brzydki proceder wyniszczania bogactwa etnicznego i kulturowego Pomorza, dyskryminowania sporej liczby obywateli. Ktoś pomyśli: przecież to niedorzeczne, by publiczna instytucja działała na szkodę publiczną, ale nam się wydaje, że naprawdę tak jest. TVP jest zmuszana do tego, by szkodzić mniejszym społecznościom i zauważamy, że nie tylko na Pomorzu, ale również w innych województwach (by usprawiedliwić sposoby prezentowania prognoz pogody dla Pomorskiego) – takie można podnieś wrażenie.

Codziennie zadajemy sobie takie pytanie: czy naprawdę TVP szkodzi? Zastanawiamy się: czy nie mamy obsesji, urojeń? Wychodzi na to, że, niestety, nasze spostrzeżenia, przynajmniej częściowo, są trafne; dochodzimy do wniosku, że się nie mylimy.

Zaniepokojeni, postanowiliśmy o naszych spostrzeżeniach zawiadomić władze Telewizji Polskiej S.A. W dniu 21 lipca 2022 roku, wysłaliśmy do TVP, listem poleconym, następujące pismo, zawierające też prośbę o informacje dla dziennikarzy – do wykorzystania w publikacjach:

                                                                           „Gdańsk, 21 lipca 2022 roku

                                                 Zarząd i Rada Programowa

                                                    Telewizji Polskiej S.A.

                                                          w Warszawie

                                              ul. Jana Pawła Woronicza 17

Serdeczna prośba o wiadomości dla prasy – do wykorzystania w publikacjach dziennikarskich. Wiadomość o tym, że Telewizja Polska S.A. została wciągnięta w proceder krzywdzenia mniejszych społeczności etnicznych i kulturowych.

Szanowni Państwo,

TVP przekazuje podczas zapowiadania pogody fałszywy obraz kulturowy i etniczny Polski, w tym zwłaszcza województwa pomorskiego. W prognozach pogody wskazuje na Pomorzu najczęściej jeden podregion – Kaszuby. O innych pomorskich podregionach w swych prognozach pogody TVP S.A nie wspomina wcale, albo bardzo nieczęsto. To może u telewidzów wywoływać wrażenie, że w Pomorskiem żyją głównie Kaszubi, że innych społeczności etnicznych i kulturowych w Pomorskiem nie ma.

Na ilustracji, na białym tle: nazwy najbardziej zagrożonych wyniszczeniem przez nacjonalistów grup społeczno-kulturowych i etnicznych w województwie pomorskim, w Polsce. (opr. K.N.). Źródło mapy podstawowej: PPWK.

Postanowiliśmy zasygnalizować to niedopatrzenie Szanownemu Państwu: Zarządowi oraz Radzie Programowej Telewizji Polskiej S.A., między innymi z tego względu, że owe fałszujące rzeczywistość sugestie wypływają, nadawane są w tzw. prime time, czyli właśnie z wykorzystaniem prognoz pogody, emitowanych na cały świat – nie tylko w prognozach adresowanych do widzów w kraju, ale również w programach przeznaczonych dla odbiorców za granicą.

Promowanie jednego podregionu – w przypadku Pomorza: Kaszub – jest zabójcze dla innych, mniejszych społeczności, mieszkających w Pomorskiem, np. dla: Borowiaków, Kociewiaków, Krajniaków, Kresowian – ekspatriantów, Powiślan, Słowińców, Żuławian. Warto też pamiętać że krzywdzeni są przez TVP podczas prognoz pogody również np. Arabowie, Tatarzy, Żydzi oraz wiele innych społeczności etnicznych, narodowych, kulturowych, polskich oraz zagranicznych. Wszyscy telewidzowie wprowadzani są w błąd, sugestiami, że w Pomorskiem istnieją tylko Kaszuby.

Z naszych spostrzeżeń wynika, że Telewizja Polska S.A stała się jednym z narzędzi w rekach osób, zamierzających do zniszczenia bogactwa kulturowego i etnicznego Pomorskiego, do przeprowadzenia w tym województwie czystki etnicznej; doprowadzenia do stanu, zwanego w przeszłości: „ein volk”. Brzmi to bardzo niedorzecznie, ale z naszych spostrzeżeń wynika, że dążenia niektórych osób zmierzają do tego, by właśnie taki stan: „ein volk” na Pomorzu zaistniał – takie można odnieść wrażenie. Zagrożenie to zamierzamy nadal nagłaśniać w artykułach dziennikarskich; ostrzegać naszych rodaków przed dążeniami niektórych osób do wyniszczenia kulturowego Polski, w tym Pomorza.

W związku z powyższym prosimy o odpowiedzi na następujące pytania:

– Jak doszło do tego, że w prognozach pogody lansowany jest odnośnie województwa pomorskiego tylko jeden podregion: Kaszuby, a o innych podregionach wspomina się bardzo nieczęsto?

– Dlaczego w ten proceder zostali wplątani dziennikarze i czy dziennikarze mają wpływ na kształtowanie treści prognoz pogody, czy robi to ktoś inny?

– Kto zadecydował, by w tychże prognozach zwracać uwagę telewidzów przede wszystkim na Kaszuby?

– Czy odnośnie treści prognoz pogody i podobnych zdarzeń, audycji, programów TVP S.A., w których dyskryminowane są niekaszubskie społeczności, były jakieś ingerencje, interwencje, sugestie, propozycje z zewnątrz, spoza TVP S.A.?

Odpowiedzi na powyższe pytania zamierzamy wykorzystać w publikacjach dziennikarskich.

Oto przykłady (daty i godziny) krzywdzenia przez TVP S.A. (podczas nadawania prognoz pogody), żyjących w Pomorskiem niekaszubskich społeczności, przy jednoczesnym nagłaśnianiu istnienia Kaszub:

TVP Info, 25 maja 20121 r., ok. godz. 06.53, prognoza pogody: „również na wybrzeżu, na Pomorzu, na Kaszubach”. TVP, używając prognozy pogody, uparcie usiłuje przekonać telewidzów, że na Pomorzu mieszkają głównie Kaszubi, a innych grup społecznych tam nie ma, albo się nie liczą. Kolejne przykłady:

TVP Info, 31 maja 2021 roku, prognoza pogodny; ok. godz. 10. zapowiadający mówi: „Na Kujawach, na Kaszubach, na Pomorzu”. Wskazuje Kaszuby, pomija inne podregiony w Pomorskiem, np. Żuławy, Kociewie, Krajnę, Bory Tucholskie, Pobrzeże Słowińskie, Wysoczyznę Sztumską, Trójmiasto, Zatokę Gdańska – każde o swym specyficznym charakterze, także meteorologicznym.

TVP Info, Agropogoda, 14 lipca 2021 r. „W nocy na Kaszubach przelotne deszcze i lokalne burze”. Pozostałych nazw części województwa pomorskiego prognoza nie zawiera.

TVP Info, 14 lipca 2021 r. godz. 14.51, prognoza pogody: „Na Kaszubach… po Mazury”.

TVP Info, 29 lipca 2021 r. prognoza pogody ok. godz. 11.52: „być może tylko na Kaszubach pojawią się przelotne opady deszczu”.

TVP Info, 5 sierpnia 2021 r., prognoza pogody ok. godz. 12.10 podczas pokazywania planszy „Jutro” – „także na wybrzeżu i na Kaszubach”

TVP Info, 11 sierpnia 2021 r., Agropogoda, ok. godz. 07.55: „Na Kaszubach może zagrzmieć”.

TVP 1, 18 sierpnia 2021 r., ok. godz. 20.08: „z przelotnym deszczem… głównie nad morzem i na Kaszubach”.

TVP Info, 25 września 2021 r., ok godz. 8.23: „silniejszy wiatr od Kaszub, wschodniego wybrzeża”; godz. 8.25: „głównie na Kaszubach, gdzieniegdzie na Podlasiu”.

TVP 3 Gdańsk, ok. godz. 19, 12 października 2021 roku, prognoza pogody: „a na Kaszubach deszcz ze śniegiem”; po chwili: „jutro na wschodzie”. Przypominamy, że na wschodzie też jest jakaś kraina: Żuławy, delta Wisły, zamieszkiwana przez Żuławian, a także Gdańsk, w którym żyją Kresowianie.

TVP 3 Gdańsk, Dzień Dobry tu Gdańsk, 22 listopada 2021 roku, około godz. 8.15: informacja o pogodzie na Kaszubach. Brak wiadomości, co może kierowców czekać np. na Żuławach, Kociewiu, w Borach Tucholskich, na Pobrzeżu Słowińskim, czy na Powiślu – Pomezanii.

TVP 3 Gdańsk, 22 listopada 2021 roku, prognoza pogody po Panoramie, około godz. 8.39; oto fragment: „taki rozkład … barycznych niestety” (…) „ściąga do nas bardzo zimne powietrze zza koła polarnego. Kolejne dni to zaledwie kilka stopni powyżej zera w dzień i przymrozki w nocy. Tymczasem dziś chmury, deszcz, a na Kaszubach nawet deszcz ze śniegiem, ale możemy też liczyć na rozpogodzenia. Wiatr nadal będzie słaby i umiarkowany. Na termometrach od 3 do maksymalnie 4 – 5 stopni w okolicach Kwidzyna. Ciśnienie nadal rośnie. Na Bałtyku wiatr północny do północno – zachodniego, wieje do 4 stopni w skali Beauforta”. Warto było powiedzieć, że okolice Kwidzyna, to Powiśle, Pomezania. Ale wtedy Telewidzowie by się dowiedzieli, że oprócz Kaszub istnieją w Pomorskiem jeszcze inne regiony, właśnie np.: Powiśle, Pomezania. Może TVP brakuje odwagi, by nie dyskryminować niekaszubskich społeczności? W poniedziałek, 22 listopada 2021 roku, TVP, w ciągu niespełna pół godziny dwa razy poniżyła niekaszubskich mieszkańców Pomorza i delty Wisły.

Oto prognoza pogody w TVP 3 Gdańsk, około godziny 21.47, dnia 12 października 2021 roku: „… z północnego zachodu napływa chłodne i wilgotne polarnomorskie powietrze. Jutro po południu da o sobie znać klin wysokiego ciśnienia, który przyniesie nam chwilowe rozpogodzenie. Noc pochmurna z przelotnymi opadami deszczu, a na Kaszubach deszczu ze śniegiem. Termometry pokażą od 4 do 8 stopni. Wiatr slaby i umiarkowany, na Wybrzeżu dość silny, Ciśnienie wynosi 1010 hektopaskali i zacznie rosnąć. Jutro do południa zachmurzenie duże na wschodzie oraz w centrum z opadami deszczu. Rano miejscami także deszczu ze śniegiem. Po południu już bez opadów i z rozpogodzeniami. Temperatura wyrównana od 10 do 11 stopni. Wiatr słaby i umiarkowany. Ciśnienie wyniesie 1016 hektopaskali i nadal będzie rosło…”

Oto fragment prognozy pogody z Panoramy TVP 3 Gdańsk, 26 listopada 2021 roku, wieczorem: „Polska pozostaje w zasięgu rozległego niżu znad Skandynawii (…) ale na Pomorzu będą to opady mieszane. podobnie będzie w niedzielę. Przed nami pochmurna noc, początkowo z niewielkimi przejaśnieniami w drugiej części i nad ranem pojawią się opady deszczu, deszczu ze śniegiem, miejscami nawet śnieg ale to głównie w południowej części naszego regionu. Temperatura od 1 do 3 stopni, wiatr słaby. Ciśnienie niskie i niestabilne. Jego wartość to 997 hektopaskali. Sobota będzie pochmurna, z opadami deszczu, deszczu ze śniegiem, na Kaszubach śniegu.

Po południu te opady będą zanikać, a lokalnie na zachodzie pojawią się przejaśnienia. Temperatura od 2 do maksymalnie 4 stopni, wiatr słaby, ciśnienie będzie wynosić 997 hektopaskali i będzie się wahać”.

27 listopada, 2021 roku, TVP Info, ok godz. 8.23, sobota, prognoza pogody dla całego kraju: „deszcz ze śniegiem pojawi się na Kaszubach”. Po chwili znowu powtórka: „deszcz ze śniegiem pojawi się na Kaszubach”.

14 stycznia 2022 roku, TVP Polonia (prognoza nadawana na cały świat), godz. 20 12 sobota: „w ciągu najbliższej doby ten bardo głęboki niż przesunie się w głąb Rosji, a my zaczniemy się dostawać pod wpływ niżu z zachodniej Europy. Ciśnienie będzie rosło, czyli pogoda się poprawi. W nocy w północnych i centralnych regionach będzie się rozpogadzać. Na południu jeszcze pochmurno i początkowo popada deszcz, który na pogórzu i w górach ma przechodzić w deszcz ze śniegiem i śnieg. Dopiero w drugiej połowie nocy w południowych regionach chmur ma być coraz mniej. Noc na ogół z niewielkim mrozem, z chmurami, może być nieco cieplej. Wiatr zachodni, północnozachodni, początkowo dość silny, stopniowo od zachodu osłabnie. Na początku nocy w północnowschodniej Polsce porywy mogą dochodzić do 60 kilometrów na godzinę, wysoko w górach do 90.

Przed południem najpogodniej od Zatoki Gdańskiej po Kujawy i w centrum kraju. Poza tym raczej więcej chmur. Temperatura około zera. Wiatr umiarkowany, silniejszy na północnym wschodzie, nad wschodnim Pomorzem w porywach do do 65 kilometrów na godzinę, a wysoko w górach do 70.

Po południu w wielu miejscach sporo słońca, trochę chmur nad zachodnim Pomorzem i wschodzie kraju. Dzień bez mrozu, temperatura dojdzie miejscami na zachodzie i na Kaszubach do 3 stopni. Wiatr słaby tylko w górach porowy do 50 km na godzinę. Ciśnienie w Warszawie sięgnie 1013 hektopaskali.

W niedzielę sporo słońca w południowej połowie Polski, natomiast nad północnymi regionami z zachodu na wschód przejdą chmury ze śniegiem. Na Pomorzu Gdańskim i Kaszubach popada deszcz ze śniegiem, a na Mazurach i Podlasiu śnieg. Na termometrach od minus 1 do 4 stopni. Stopniowo będzie się nasilał wiatr nad morzem i w górach, a po południu także i w północnej połowie kraju.

W poniedziałek kolejny chłodny front. Na zachodzie popada deszcz od centrum po wschód deszcz ze śniegiem, a tuż przy wschodniej granicy śnieg. Lokalnie mocniej popada. Od 1 na Podlasiu do 5 stopni na Pomorzu, na Pomorzu zachodnim. Znów będzie mocno wiało w porywach do 70 kilometrów na godzinę, w górach i nad morzem do 85. We wtorek wiatr osłabnie, będzie sporo chmur ale bez opadów i chłodniej od stopnia do 3 stopni. W środę we wschodniej części kraju pochmurno z opadami deszczu ze śniegiem, głównie na północnym wschodzie. Poza tym trochę jaśniejsze niebo. Silniej powieje nad morzem, a na termometrach od 2 do 6 stopni. W czwartek wszędzie dużo chmur, opady od deszczu ze śniegiem i śniegu na zachodzie po śnieg na wschodzie i w centrum kraju. Temperatura od 3 do 5 stopni. I znowu zacznie mocniej wiać”.

Pogoda Wiadomości TVP – 14.01.2022, godz. 20.05: „… po południu w wielu miejscach sporo słońca, trochę chmur, nad zachodnim Pomorzem i na wschodzie kraju. Dzień bez mrozu, temperatura dojdzie miejscami na zachodzie i na Kaszubach do 3 stopni. Wiatr słabszy, tylko w górach porywy do 50 kilometrów na godzinę. Ciśnienie w Warszawie osiągnie 1013 hektopaskali. W niedzielę sporo słońca w południowej połowie Polsce, natomiast w północnymi regionami z zachodu na wschód przejdą chmury ze śniegiem. Na Pomorzu Gdańskim i Kaszubach popada deszcz ze śniegiem, a na Mazurach i Podlasiu śnieg. Na termometrach od minus 1 do 4 stopni. Stopniowo będzie się nasilał wiatr, nad morzem i w górach, a po południu także i w północnej połowie kraju. W poniedziałek kolejny chłodny front. Na zachodzie popada deszcz, od centrum po wschód deszcz ze śniegiem, a tuż przy wschodniej granicy śnieg. Lokalnie mocnej popada. Od 1 na Podlasiu do 5 stopni na Pomorzu – na Pomorzu zachodnim (…)”.

03 lutego, 2022 r. TVP Polonia, ok. godz. 20.17: „Od Kaszub i Warmii po Górny Śląsk”…

05 kwietnia. TVP3, godz.16.55: „Na Kaszubach i Pomorzu Gdańskim”. Przypominamy, że na Pomorzu Gdańskim są też m.in. Kociewie, Bory Tucholskie, Pobrzeże Słowińskie, Żuławy – o tych podregionach ani słowa nie było w prognozie.

12 kwietnia, 2022 roku, około godz.13.11 w Agropogodzie, TVP 3. Znowu wzmianka o Kaszubach, a pozostałe podregiony na Pomorzu zostały przemilczane

13 kwietnia TVP 3, Agropogoda, ok. godz. 6.46; użyto m.in. następujących sformułowań: „na Kaszubach spadki poniżej zera”. Odnośne innych regionów: „przy gruncie – poniżej zera”

8 czerwca 2022 roku, TVP 3, około godz. 6.49, Agropogoda: „Na Pomorzu popada na Kaszubach”. Bez wskazania jaka pogoda będzie np. na Kociewiu, na Żuławach, na Powiślu, w Borach Tucholskich czy na Pobrzeżu Słowińskim, czy u Kresowian w Trójmieście.

Jak widać, w TVP chwytają się różnych sposobów i metod, by jedną społeczność (Kaszuby) forować, a inne dyskryminować – takie można odnieść wrażenie.

10 czerwca, 2022 roku. TVP 3 Gdańsk. Poranny program. W nim fragment na temat szlachetnie urodzonych, czyli o ludziach z herbami. W audycji jest mowa o szlachcie kaszubskiej, tzw. pankach. O szlachcie w innych pomorskich społecznościach prawie ani słowa. To taki inny sposób poniżania niekaszubskich społeczności przez TVP? Proszę się nie obrażać za te słowa, ale można odnieść wrażenie, że TVP doskonali się w niszczeniu niekaszubskich kultur.

A można było w tej audycji podać przykład reprezentanta króla polskiego: przypomnieć pierwszego wojewodę pomorskiego (z okresu schyłku średniowiecza) herbu Ostoja, rycerza z terenu Kociewia.

Podsumowanie:

Oglądając prognozy pogody oraz inne audycje nadawane przez TVP można odnieść wrażenie, że publiczna, państwowa, rządowa Telewizja Polska, nagłaśnia istnienie Kaszubów, a nie uznaje obecności w Pomorskiem takich społeczności jak np. Kresowianie – ekspatrianci; Kociewiacy; Słowińcy; Powiślanie; Żuławianie; Krajniacy i inni. Nie podaje bowiem nazw podregionów zamieszkanych przez te społeczności. Najbardziej smutne jest to, że TVP w ten sposób kształtuje fałszywy obraz kulturowy i etniczny województwa pomorskiego, sugerując, że w tym województwie mieszkają tylko Kaszubi.

Nawet, gdyby specyfika terenu Kaszub uzasadniała wskazywanie wyłącznie na ten subregion (Kaszuby) w prognozach pogody, to i tak nie usprawiedliwia to wyrządzania olbrzymiej krzywdy innym podregionom w województwie pomorskim. Tym bardziej, że niekaszubskie podregiony: Pobrzeże Słowińskie; Bory Tucholskie; Kociewie, Krajna; Trójmiast z Kresowianami – ekspatriantami, Żuławy; Pomezania – Powiśle są specyficzne pod względem fizycznogeograficznym, klimatycznym, meteorologicznym, pogodowym. TVP swymi prognozami pogody sprowadza zagładę, nieszczęście na małe pomorskie społeczności etniczne i kulturowe; powoduje, że powoli są one „zatapiane”, idą w zapomnienie, znikają z pamięci świata.

Naszym zdaniem Telewizja Polska S.A. została wplątana w proceder wyniszczania bogactwa kulturowego i etnicznego Polski. W te działania wmanewrowano też dziennikarzy TVP.

Dlatego, wyjaśnienie przyczyn tej sytuacji jest bardzo ważne.

Jeszcze raz serdecznie prosimy o odpowiedzi na postawione powyżej pytania. Będziemy bardzo wdzięczni za wszelkie inne wiadomości w tej sprawie. Uzyskane od TVP informacje zamierzamy wykorzystać w publikacjach dziennikarskich.

Jednocześnie informujemy, że nasze redakcje: „Pulsarowy.pl” – gazeta internetowa oraz „netka.gda.pl” – gazeta internetowa nie prowadzą działalności zarobkowej; funkcjonują na zasadzie: non profit.

Z poważaniem,

Kazimierz Netka

dziennikarz

Redakcja „Pulsarowy.pl” – gazeta internetowa

Redakcja „netka.gda.pl” – gazeta internetowa

tel. 504-626-642

mail: redaktor@netka.gda.pl

Bałtycki Klub Publicystów Morskich

Dziennikarskie Służby Wolontariackie

Adresy do korespondencji:

Pocztowy: Kazimierz Netka Redakcja „Pulsarowy.pl” – gazeta internetowa; Redakcja „netka.gda.pl” – gazeta internetowa, 83-110 Tczew, ul. Wyzwolenia 4a/4

Mailowy: redaktor@netka.gda.pl

Odpowiedzi nie otrzymaliśmy, mimo że minęły już ponad dwa miesiące.

Z naszych spostrzeżeń wynika, że TVP i nadawane przez tę Telewizję prognozy pogody nie są jedynymi sposobami wprowadzania w błąd społeczności świata poprzez sugerowanie, że w Pomorskiem żyją głównie Kaszubi, a inni, jeśli istnieją w tym województwie, to się nie liczą, abo bardzo mało znaczą. Dlatego, ośmielamy się na wysunięcie następującego wniosku: wyniszczanie kulturowe i etniczne Pomorza oraz delty Wisły jest obecnie jednym z najbardziej niepokojących i szkodliwych postępków w Polsce.

Naszym zdaniem, proces stosowania różnych sposobów oraz używania rozmaitych instrumentów do sugerowania, że w Pomorskiem mieszkają prawie wyłącznie Kaszubi, jest bardzo niepokojący. Zjawisko to wymaga więc szczegółowego zbadania, jak najszybciej. Następstwem dezinformacji mogą być bowiem działania, podobne do tych, jakie teraz mają miejsce na Ukrainie: Polska (a przynajmniej województwo pomorskie) zostanie „rozebrana”. Tym bardziej jest to prawdopodobne, że zasięg owego swoistego zaboru, jakiego mogą dokonać pomorscy nacjonaliści, już został wyznaczony. Brzmi to głupio, przerażająco, ale tak to widzimy i jednocześnie mamy nadzieję, że się mylimy, że jesteśmy w błędzie. Jednak…

Na zdjęciu: W tej okolicy zaznaczono zasięg przyszłego „zaboru”. Fot. Kazimierz Netka.

Trzeba być mistrzem dywersji, by zdalnie przejąć TVP – publiczną, państwową telewizję – i uczynić z niej oręż przeciwko Polsce, przeciwko mniejszym grupom etnicznym, społecznym, kulturowym. To jest godne zbadania naukowego. Wszak doszło do wewnętrznej dywersji. Jak to się stało? Jakie są tego następstwa? To temat do prac naukowych dla socjologów, etnologów, antropologów, a także prawników, ekonomistów, historyków. Oczywiście, najlepiej by było, gdyby te analizy przeprowadzili naukowcy niezależni, niepowiązani z organizacjami kaszubskimi (np. ze Zrzeszeniem Kaszubsko-Pomorskim; z Instytutem Kaszubskim), żeby uniknąć posądzeń o stronniczość. Nie chodzi o to, że nie mamy do kogoś zaufania, ale tak na wszelki wypadek.

Jutro, w sobotę, 1 października 2022 roku, rozpoczyna się rok akademicki, rok naukowy 2-22/2023. Uroczystą inaugurację w Gdańsku przygotował m.in. Związek Uczelni Fahrenheita. Może połączone siły uniwersytetów w Trójmieście: Uniwersytetu Technicznego czyli Politechniki Gdańskiej, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu Gdańskiego oraz Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, a także inne uczelnie w kraju i za granicą znajdą dość energii, by zając się naukowo problemem rozbijania Pomorza?

Z naszych spostrzeżeń wynika, że wplątanie TVP w proceder wymazywania niekaszubskich społeczności z pamięci ludzi, to jeden z wielu przypadków wykorzystywania publicznych: podmiotów, wydarzeń, miejsc, publikacji, do agresywnych wobec kultury polskiej, poczynań.

Fakt używania TVP do tej akcji dyskryminacyjnej zasygnalizowaliśmy już wiele miesięcy temu Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prosząc o informacje do publikacji dziennikarskich. Odpowiedzi nie otrzymaliśmy. A mamy podstawy do tego, by sądzić, że komuś może zależeć na unicestwieniu niekaszubskich społeczności, a przynajmniej na zacieraniu wiadomości o ich istnieniu. Przypadki takie dokumentujemy, opisujemy. Kto jest zainteresowany szerszymi wiadomościami na ten temat – nie zajrzy do naszych artykułów z cyklu: „Czystka etniczna w Pomorskiem”.

Przypadki deprecjonowania znaczenia niekaszubskich społeczności przedstawialiśmy pisemnie również m.in. zarządom organizacji kaszubskich: Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oraz Instytutu Kaszubskiego. Odpowiedzi nie mamy.

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *