Fot. Jerzy Uklejewski
13 lipca gdyński oddział Narodowego Muzeum Morskiego statek-muzeum „Dar Pomorza” świętował 90-lecie służby pod polską banderą.
Tego dnia, 90 lat temu, na żaglowcu pierwszy raz podniesiona została polska bandera, a statek przeszedł na służbę Państwowej Szkoły Morskiej.
Powołana w 1920 roku Szkoła Morska w Tczewie przez dziesięć lat szkoliła uczniów na starym (z 1868 roku) żaglowcu „Lwów”, który nie był przystosowany do tej roli. Po kilku latach użytkowania zaczęto szukać statku, który mógłby zastąpić „Lwów”. Szalejący ogólnoświatowy kryzys ekonomiczny, nie pozwalał na zakup statku przez państwo. Powstał więc Komitet Floty Narodowej, który zbierał pieniądze na zakup nowego żaglowca dla Szkoły Morskiej. Akcja ogólnopolska największy efekt przyniosła na Pomorzu – to właśnie tu zebrano najwięcej datków. Zakup wsparły dotacje Ligi Morskiej i Kolonialnej oraz Ministerstwa Przemysłu i Handlu. Zwrócono się do pracowników konsularnych Ministerstwa Spraw Zagranicznych, aby pomogli w poszukiwaniu odpowiedniej jednostki w europejskich miastach portowych.
Roman Winiarz znalazł odpowiadający potrzebom – również cenowym – żaglowiec we francuskim porcie St. Nazaire. Była to niemiecka jednostka przekazana Francji w ramach reparacji wojennych „Prinzess Eitel Friedrich”. Żaglowiec zakupiono i wyremontowano w duńskiej stoczni Nakskov. Całość kosztowała 1 496 000 zł. Pierwotnie żaglowiec miał nazywać się Pomorze, ale zdecydowano o zmianie na Dar Pomorza, by podkreślić ofiarność mieszkańców województwa pomorskiego.
Ważnym punktem jubileuszowych obchodów 13 lipca br. była uroczystość poświęcenia i podniesienia nowej bandery. Na pokładzie słynnego żaglowca zgromadzili się oficerowie marynarki wojskowej i handlowej, przedstawiciele gdyńskich firm, urzędów, instytucji kultury. Przybyłych gości powitał dr Robert Domżał, dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.
Podczas uroczystości rocznicowej, trzymaną przez kapitana „Daru Pomorza” Zbigniewa Nadolskiego, nową banderę poświęcił ojciec Edward Pracz, duszpasterz ludzi morza. Nowa bandera została wciągnięta na maszt.
Przewodnicząca Rady Miasta Gdyni Joanna Zielińska, która podczas uroczystości reprezentowała Wojciecha Szczurka, prezydenta Gdyni, zapewniła o wsparciu fregaty przez miasto oraz powiedziała, że żaglowiec – symbol zwiedzają wszyscy odwiedzający miasto.
Statek-muzeum zwiedza rocznie około 130 tys. osób.
Tekst i zdjęcia: Jerzy Uklejewski
Czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl