W niedzielę, 31 lipca, rusza akcja „Pomorskie dla zdrowia”.
Oddasz krew, dowiesz się jak dbać o ciało i duszę.
W Gdańsku zaczął się Jarmark Św. Dominika. W jednym z około 1000 stoisk, można skorzystać z bezpłatnych badań poziomu glukozy i ciśnienia krwi, nauki szkoły rodzenia i pierwszej pomocy, ratownictwa medycznego, porad fizjoterapeuty i dietetyka. Jest też wiele innych możliwości sprawdzenia stanu zdrowia mieszkańców i turystów – w pawilonie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego na Targu Węglowym w Gdańsku.
Na zdjęciu: Początek inauguracji Jarmarku Św. Dominika, 30 lipca 2016 roku, o godz. 11.58 – przed wejściem do Ratusza Głównego Miasta Gdańska. Fot. Kazimierz Netka.
Podczas Jarmarku św. Dominika odwiedzający stoisko Urzędu Marszałkowskiego będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań oraz porad lekarskich. Punkt będzie otwarty na Targu Węglowym w Gdańsku od 31 lipca do 14 sierpnia 2106 r. w godz. 12 – 18. Badania przeprowadzą lekarze, pielęgniarki i ratownicy z 12 pomorskich szpitali – jednostek samorządu województwa pomorskiego – mówił Krzysztof Trawicki – wicemarszałek województwa pomorskiego, podczas konferencji prasowej dotyczącej tegorocznego, 756. już Jarmarku Świętego Dominika w Gdańsku.
Na zdjęciu: Początek inauguracji Jarmarku Św. Dominika, 30 lipca 2016 roku, o godz. 12.15 – na Długim Targu – przed Zieloną Bramą w Gdańsku. Fot. Kazimierz Netka.
Codziennie odbywać się będą pokazy i szkolenia udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, badania ciśnienia i poziomu cukru we krwi, pomiary masy ciała i analizy wskaźnika BMI. Przy pawilonie zaparkuje także krwiobus, w którym 1 i 8 sierpnia będzie można oddać honorowo krew – informuje Małgorzata Pisarewicz – rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego w Gdańsku. Poniżej – szczegóły.
Na zdjęciu: Początek inauguracji Jarmarku Św. Dominika, 30 lipca 2016 roku, o godz. 12.19 – na Długim Targu – przed Zieloną Bramą w Gdańsku. Fot. Kazimierz Netka.
Szpital: Copernicus – Podmiot Leczniczy sp. z o.o. czeka 1, 7 i 8 sierpnia na chętnych, by udzielić porad i konsultacji ze specjalistami ze szkoły rodzenia. Położne przedstawią ofertę kursów przygotowujących przyszłych rodziców do opieki nad noworodkami. Odpowiedzą na pytania dotyczące pielęgnacji, opieki, poradnictwa laktacyjnego i innych wyzwań, które pojawiają się przed młodymi rodzicami. Będzie również można poznać informacje o profilaktyce przeciwnowotworowej i samobadania piersi.
Na zdjęciu: Początek inauguracji Jarmarku Św. Dominika, 30 lipca 2016 roku, o godz. 12.21 – na Długim Targu – przed Zieloną Bramą w Gdańsku. Fot. Kazimierz Netka.
Wojewódzki Zespół Reumatologiczny im. dr Jadwigi Titz-Kosko w Sopocie, 2 sierpnia zaktywizuje całe rodziny – zaplanowano gimnastykę stóp i dłoni, ćwiczenia na kręgosłup, przygotowano orbitrek, bieżnię i rowery stacjonarne. Będzie można dokonać diagnostyki wad postawy u dzieci i młodzieży i zbadać stronę podeszwową stóp oraz wysłuchać instruktażu prawidłowej postawy ciała dziecka podczas nauki i zabawy.
Pomorskie Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku, 3 sierpnia zapewnia porady dietetyka w chorobach układu pokarmowego i po antybiotykoterapii, badania spirometryczne, porady lekarskie dotyczące marskości wątroby, chorób przewodu pokarmowego i boreliozy. To również możliwość zbadania wątroby nieinwazyjną metodą – fibroscanem.
Na zdjęciu: Początek inauguracji Jarmarku Św. Dominika, 30 lipca 2016 roku, o godz. 12.22 – na Długim Targu – przed Zieloną Bramą w Gdańsku. Fot. Kazimierz Netka.
Szpital Specjalistyczny im. Floriana Ceynowy sp. z o.o. w Wejherowie, 4 i 5 sierpnia zaprasza na pokazy zespołu ratownictwa medycznego – resuscytację krążeniowo-oddechową z użyciem defibrylatora AED. To również możliwość uzupełnienia wiedzy na temat pierwszej pomocy po ukąszeniu kleszcza, w oparzeniach, złamaniach, omdleniach i zatruciach. Specjaliści udzielą też konsultacji ortopedycznych w zakresie chorób zwyrodnieniowych stawów, chirurgii ręki i dny moczanowej oraz zaprezentują zestaw do pobierania komórek macierzystych z krwi pępowinowej.
Na zdjęciu: Początek inauguracji Jarmarku Św. Dominika, 30 lipca 2016 roku, o godz. 12. 25 – na Długim Targu – przed Zieloną Bramą w Gdańsku. Fot. Kazimierz Netka.
Na konsultacje alergologiczne, logopedyczne oraz pediatryczne dotyczące szczepień oraz po instrukcje obsługi ampułkostrzykawki w przypadku konieczności udzielenia pierwszej pomocy w anafilaksji będzie można przyjść 9 sierpnia do przedstawicieli Szpitala Dziecięcego Polanki im. Macieja Płażyńskiego w Gdańsku.
Na zdjęciu: Namiot akcji „Pomorskie dla Zdrowia”. Za namiotem: Baszta Słomiana i Wielka Zbrojownia, w której jest Ogólnopolska Wystawa „Najlepsze Dyplomy Akademii Sztuk Pięknych 2016”. Fot. Kazimierz Netka.
Wojewódzki Szpital Psychiatryczny im. prof. Tadeusza Bilikiewicza w Gdańsku, Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych im. Stanisława Kryzana w Starogardzie Gdańskim i Centrum Zdrowia Psychicznego w Słupsku, 10 sierpnia będą udzielać porad lekarskich dot. szeroko pojętego zdrowia psychicznego, dokonywać pomiaru stresu, sposobów radzenia sobie ze stresem i promować higieniczny tryb życia.
Szpitale Wojewódzkie z Gdyni, 13 sierpnia proponują konsultacje dermatologiczne i badanie dermoskopem. Nie zabraknie warsztatów prowadzonych przez wykwalifikowanych ratowników medycznych, dzięki którym będzie można zdobyć podstawowe wiadomości i umiejętności z zakresu pierwszej pomocy – informuje Małgorzata Pisarewicz – rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.
Pawilon – kopulasty namiot akcji: „Pomorskie dla Zdrowia” – znajduje się na Targu Węglowym, niedaleko Baszty Słomianej i Zbrojowni – Akademii Sztuk Pięknych.
Na zdjęciu: Część jednej z nagrodzonych prac wykonanych na konkurs: „Najlepsze Dyplomy Akademii Sztuk Pięknych 2016”. Fot. Kazimierz Netka.
W Wielkiej Zbrojowni trwa VIII Ogólnopolska Wystawa „Najlepsze Dyplomy Akademii Sztuk Pięknych 2016” – absolwentów uczelni z całego kraju: ASP i Uniwersytetu Artystycznego. Warto obejrzeć te ekspozycje, znajdujące się w pobliżu stoiska „Pomorskie dla Zdrowia”.
Kazimierz Netka