Deklaracja Sopocka przyjęta na zakończenie EFNI 2024 zorganizowanego przez Konfederację Lewiatan. Czas, by Europa wzmacniała swoje zdolności obronne. Unia Europejska musi stać się silniejszym i bardziej wiarygodnym gwarantem bezpieczeństwa

Fot. Z Archiwum Konfederacji Lewiatan.

Dekalog tego, co powinno być jutro, albo najlepiej jeszcze dzisiaj

Zakończyło się XIII Europejskie Forum Nowych Idei w Sopocie, zorganizowane pod hasłem: „Co będzie jutro?“. W tym trwającym trzy doby wydarzeniu, uczestniczyło ponad 1500 osób z kilkunastu krajów, w tym wybitni politycy, ekonomiści, liderzy biznesu i nauki. Odbyło się ponad 100 paneli i spotkań. Na zakończenie konferencji uczestnicy przyjęli Deklarację Sopocką – poinformowała Konfederacja Lewiatan. Oto ciąg dalszy:

W czasie ceremonii zamknięcia EFNI głos zabrali Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan, Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan, Magdalena Czarzyńska-Jachim, prezydentka Sopotu, Marcin Skwierawski, wicemarszałek województwa pomorskiego oraz Markus Beyrer, dyrektor generalny BusinessEurope.

Fot. Kazimierz Netka.

Deklaracja Sopocka 2024

W pierwszej Deklaracji Sopockiej z 30 września 2011 roku deklarowaliśmy: mamy szansę stworzyć Europę naszych marzeń i możliwości. Europę opartą na większej solidarności i głębszej integracji. Unia Europejska – stworzona, by zapobiegać konfliktom – zmieniła kontynent, stała się inspirującym projektem dla kilku pokoleń Europejczyków. Jesteśmy przekonani i przekonujmy wszystkich, że żaden europejski kraj nie jest w stanie samodzielnie sprostać wyzwaniom współczesności.

Ta deklaracja pozostaje aktualna, ale musi być uzupełniona o kolejne wyzwania. Unia potrzebuje śmiałej, perspektywicznej wizji rozwoju i pilnych działań, które pozwolą na wcielenie jej w życie:

  1.  Nowy mandat w UE to okazja do przedefiniowania i dostosowania unijnej strategii do dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości gospodarczej i politycznej na świecie, a także aktywnego i odważnego podejścia do procesu poszerzania UE.
  2.  Czas, by Europa wzmacniała swoje zdolności obronne. Unia Europejska musi stać się silniejszym i bardziej wiarygodnym gwarantem bezpieczeństwa. Potrzebujemy większych i efektywniejszych wydatków na obronność i kontynuacji wsparcia Ukrainy w walce z rosyjskim agresorem.
  3.  Apelujemy o działania, które wzmocnią konkurencyjność firm europejskich, przyniosą stabilność i pewność regulacyjną (w ramach programu na rzecz lepszego stanowienia prawa), zapewnią efektywną transformację energetyczną i bezpieczeństwo żywnościowe.
  4.  Niezbędna jest ochrona rynku wspólnotowego. Silny rynek wewnętrzny zwiększa odporność na kryzysy. Jest narzędziem pozwalającym UE eliminować strategiczne zależności.
  5.  Apelujemy o wprowadzenie rozwiązań przyjaznych innowacjom: poprawę otoczenia regulacyjnego oraz zachęty dla firm. Bez tych działań nie będziemy się rozwijać. Europa musi przyciągać talenty.
  6.  Apelujemy o przygotowanie spójnego zestawu polityk na szczeblu europejskim i szczeblach krajowych na rzecz aktywnego i zdrowego starzenia się, przy jednoczesnym dbaniu o dobrą alokację zasobów w ochronie zdrowia.
  7.  Europa otwarta i strategicznie odporna wymaga traktowania cyfryzacji, obok zielonej transformacji, jako obszaru priorytetowego.
  8.  Unia Europejska odgrywa istotną rolę z perspektywy finansowania handlu czy inwestycji. Projekt Unii Rynków Kapitałowych, o którym dyskutuje się od lat, powinien być kontynuowany.
  9.  Potrzebujemy Europy równości. Równość na rynku pracy przynosi korzyści społeczne, ekonomiczne, umożliwia wykorzystanie potencjału zawodowego oraz aktywizację osób biernych zawodowo.
  10. Potrzebujemy Europy dialogu społecznego, w którym wykorzystuje się wiedzę i doświadczenie partnerów społecznych dla rozwiązań bardziej skutecznych i sprawiedliwych społecznie.
  11. Europejskie Forum Nowych Idei

Prof. Jerzy Buzek         dr Henryka Bochniarz          Maciej Witucki

Przewodniczący               Przewodnicząca                      Prezydent

Rady Programowej          Rady Głównej                         Konfederacji Lewiatan

EFNI                              Konfederacji Lewiatan             Wiceprezydent BusinessEurope

(K.N.)

Czytaj, proszę, również na portalu: Pulsarowy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *