Dotacje na innowacje i nie tylko. Jeszcze są „stare” pieniądze z budżetu Unii Europejskiej. Jak je uzyskać – informują stowarzyszenie Pracodawcy Pomorza oraz firma doradcza Grantera. Dotacje można zdobywać w drodze konkursów. Jeden już trwa, drugi zacznie się jutro, czyli 13 stycznia 2020 roku

Źródła ilustracji: Transmisja z webinarium.

Są jeszcze możliwości uzyskania unijnego wsparcia na niektóre inwestycje, badania i rozwój oraz na projektowanie wzorów produktów

Wydawać by się mogło, że w czerpaniu z unijnej kasy jest przerwa. Okazuje się jednak, że istnieją jeszcze szanse na ubieganie się o pieniądze z programów UE, opracowanych na lata 2014 – 2020.

Jakie są te możliwości? Podczas webinarium „Dotacje na 2021 rok” dowiedzieliśmy się, że trzeba szybko działać i dobrze się przygotować do konkursów, które jeszcze trwają.

Jesteśmy teraz w momencie wyjątkowym, bo stare dotacje już się prawie zakończyły, a nowych jeszcze nie ma – mówił, witając gości, powadzący webinarium, Karol Bober – prezes firmy doradczej Grantera. Jest jeszcze kilka konkursów w których są pieniądze ze starego budżetu Unii Europejskiej, czyli z okresu lat 2014 – 2020.

O webinarium, poświęconemu tym ostatnim pieniądzom z o poprzedniego siedmioletniego okresu finansowania z unijnego budżetu, powiadomiło nas stowarzyszenie Pracodawcy Pomorza.

– Rok 2021 jest pierwszym rokiem perspektywy unijnej 2021-2027, podczas którego dopiero ustalany jest budżet na następne lata. Mimo to przedsiębiorcy już mogą liczyć na bardzo duże wsparcie finansowe ze strony Unii Europejskiej zachęcali organizatorzy szkolenia, zaplanowanego na 12 stycznia 2020 roku. – Jeśli zastanawiasz się, w jaki sposób możesz skorzystać z dotacji w nowym roku, zapraszamy do udziału w naszym bezpłatnym webinarze, który odbędzie się już 12 stycznia 2021 r. o godzinie 14:00. Podczas wydarzenia dowiesz się jak: uzyskać pieniądze na rozwój firmy, eksport i promocję swojej marki, opracowanie innowacji i na projekty badawcze; sfinansować zakup sprzętu, maszyn lub oprogramowania; tworzyć i wdrażać innowacje.

Webinar poprowadzi Karol Bober (Prezes Zarządu firmy doradczej Grantera), który od niemal 20 lat pomaga w pozyskiwaniu funduszy na realizację projektów przez przedsiębiorstwa. Swoją wiedzę przekaże bazując na konkretnych, wziętych z praktyki przykładach. Udział w spotkaniu jest bezpłatny – jednak nie zwlekaj z zapisem!

Skorzystaliśmy z okazji i zgłosiliśmy się na to zdalne spotkanie. Wszak nowych pieniędzy jeszcze nie ma i nie wiadomo, kiedy będą dostępne. Nie słychać o programach operacyjnych zarządzanych z centralnie czy o regionalnym programie operacyjnym dla województw w tym woj. pomorskiego. Siedem lat temu też trzeba było długo czekać na ogłoszenie pierwszych naborów wniosków o pieniądze z puli 2014 – 2020. Webinarium prowadzili prezes Karol Bober oraz panie Karolina Bluma i Monika Jóźwiak-Bociąg.

Uczestnicy webinarium dowiedzieli się o najbliższych konkursach na unijne dofinansowanie przedsięwzięć. Konkursy te dotyczą dotacji na innowacje temat: Badania na rynek (czyli na wytwarzanie produktów, na które jest zapotrzebowanie), na prace badawczo – rozwojowe, na design (czyli na opracowania wzornicze produktów).

Jak wielkie jest zapotrzebowanie na tego rodzaju wiedzę o możliwościach zdobywania pieniędzy, niech świadczą niektóre pytania, zadawane podczas webinarium:

Czy w wartościach niematerialnych są też patenty na wynalazki? Czy w ramach tego konkursu mieści się np. deweloperka? Czy budowa nowej siedziby firmy zalicza się do programu Badania na rynek? Czyli jest to komercjalizacja badań? Czy są jakieś przykłady, wytyczne jak te badania mają wyglądać? Czy dotacje są dostępne dla nowych spółek? Czy raport z badań jest wystarczającym dokumentem o badaniach własnych dla firmy? Czy maszyny kupowane w ramach tego projektu muszą być nowe? Jaki urząd wydaje zaświadczenie że nie jest wymagana budowa i dlaczego potrzeba kilka tygodni na jego wydanie? Czy projekt dotyczy też branży usługowej  szkoleniowej)? Czy badania mogą wynikać z innego projektu dofinansowanego? Czyli te wyniki z badań muszą stanowić wnip lub umiejscowione muszą być w jakiś inny sposób w finansach firmy Czy projekt w ramach szybkiej ścieżki może wliczać linię produkcyjną? Czy w projekcie szybka ścieżka badania muszą zakończyć się sukcesem? Jeżeli firma sama jest biegła we wzornictwie to czy może sama opracować produkt? Czy Design dla przedsiębiorców może być przeznaczony na opracowanie identyfikacji graficznej firmy? Tworzę własny produkt, czy mogę korzystać z własnych zasobów projektowych, czy koniecznością jest zlecenie to zewnętrznemu „designerowi”?

Zapis webinaru będzie dostępny na naszym kanale youtube: youtube.com/channel/UCdoNoD0j3wg9cdt_eRZp9aw/videos – poinformowali organizatorzy webinarium.

Źródła ilustracji: Transmisja z webinarium.

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *