Na zdjęciu: dr Piotr Maszczyk. Fot. PAP/Kadr z filmu.
Obecny kryzys ekonomiczny ma charakter przypadkowy i wynika z nieszczęśliwego zbiegu okoliczności
„Wspólne jest to, że on z pewnością doprowadzi do recesji, przy czym głębokość spadków PKB będzie różna w różnych krajach. Natomiast jego cechą specyficzną jest to, że obecny kryzys w wyjątkowy sposób spełnia definicję przypadkowości” – zaznaczył dr Maszczyk.
„Ekonomiści niekiedy mówią, że kryzysy ekonomiczne mają niekiedy charakter przypadkowy i wynikają z nieszczęśliwego zbiegu okoliczności. I tak jest obecnie. Niezależnie od bezpośrednich przyczyn wybuchu pandemii, było to zdarzenie, którego nie dało się przewidzieć” – ocenił ekspert.
Zdaniem wykładowcy SGH specyficzną cechą obecnego kryzysu jest też to, że miał on pierwotnie przyczyny podażowe, ale wraz z rozwojem wydarzeń nabiera charakteru popytowego. „Podażowy o tyle, że źródłem kryzysu był lockdown (zamknięcie) gospodarek, co doprowadziło do tego, że ludzie przestali pracować i osiągać dochody. To z kolei, we wtórny sposób, odbiło się to na popycie. Ci, którzy pracę stracili, a także ci którzy się przestraszyli, że mogą ją stracić, przestali wydawać pieniądze. Po drugie przedsiębiorstwa wydają mniej pieniędzy na inwestycje” – wyjaśnił dr Maszczyk.
Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP, http://samorzad.pap.pl/
Czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl