Droga Jana Kasprowicza nad polskie morze i Ponowne narodziny latarni morskiej Rozewie 2.

Nowe książki o wydarzeniach nad Bałtykiem.

Dwie publikacje o tematyce marynistycznej ochrzczono 27 stycznia 2017 roku podczas noworocznego spotkania członków Towarzystwo Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

W symboliczny sposób czerwoną różą zamoczoną w wodzie, matka chrzestna Dorota Zielińska pokropiła książkę pt. „Droga Jana Kasprowicza nad polskie morze” autorstwa byłego posła RP Jana Kulasa, wieloletniego mieszkańca Tczewa.

Na powyższym zdjęciu od lewej, prowadzące uroczystości chrztu dwóch książek wiceprezes TPNMM w Gdańsku Teresa Boguszewska, dyrektor Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy w Pucku Mirosław Kuklik, który wygłosił laudację o Janie Kulasie, autorze książki i jej treści (pierwszy z prawej). Wspomniał, że Jan Kasprowicz po raz pierwszy w swoim życiu trafił nad polskie morze mając 60 lat, kiedy w roku 1920 został wezwany przez ówczesne nasze władze do szerzenia wśród miejscowej ludności idei polskości. Są na to dowody, że 17 czerwca 1920 roku spotkał się w Orłowie z pisarzem Stefanem Żeromskim.
Na powyższym zdjęciu pomiędzy dwoma panami pozuje Dorota Zielińska, matka chrzestna książki pt. „Droga Jana Kasprowicza nad polskie morze”

Jan Kulas autor książki pt. „Droga Jana Kasprowicza nad polskie morze” został poproszony o autografy w swoim najnowszym dziele literackim.

Po chrzcie drugiej książki o tematyce marynistycznej pt. „Ponowne narodziny latarni morskiej Rozewie 2” na powyższym zdjęciu pozują od lewej wiceprezes TPNMM w Gdańsku Teresa Boguszewska, autor książki Apoloniusz Łysejko piastujący również funkcje wiceprezesa TPNMM, jego córka Natalia Sokulska, której powierzono funkcję matki chrzestnej najnowszego dzieła jej ojca. Tym pierwszym z prawej jest kilkuletni wnuk autora książki o imieniu Tymon, który całą ceremonię chrztu książki swego dziadka nagrywał, jak to mówi młodzież „wypasionym” telefonem komórkowym.


Licznie zebranym członkom TPNMM w Gdańsku Apoloniusz Łysejko zapowiedział, że już pisze kolejne swoje dzieło o pocztówkach związanych z Półwyspem Helskim i Helem. Tytuł kolejnej przygotowywanej publikacji brzmi „Katalog pocztówek latarń morskich od Świnoujścia do Krynicy Morskiej wydanych w latach 1888 – 2012”. Za dwa lata planuje je wydać. Zaprasza też do Rozewia, gdzie 17 czerwca 2017 roku latarni morskiej nr 2 zostanie nadane imię Jana Kasprowicza. Tym sposobem obok siebie w Rozewiu będą stały dwie latarnie o imionach znamienitych Polaków, latarnia morska nr 1, od 80 lat nosząca imię Stefana Żeromskiego i latarnia morska nr 2, która będzie nosić imię Jana Kasprowicza.

Włodzimierz Amerski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *