Egzoskop neurochirurgiczny ułatwia gdańskim lekarzom ratowanie ludzi. Nasi naukowcy  cenieni są w świecie. Powierzono im zorganizowanie międzynarodowej konferencji pt. „15th European Low Grade Glioma Network Meeting” – ELGGN 2020

Fot. Kazimierz Netka

Zaglądają do pnia mózgu, a nawet tam, gdzie prawdopodobnie znajduje się dusza w ciele człowieka

Z poznawaniem, badaniem i leczeniem ludzkiego ciała jest podobnie, jak z odkrywaniem przestrzeni międzygwiezdnej. Gołym okiem widać gwiazdy, Słońce, Księżyc. Gdy jednak spojrzy się w niebo przez nowoczesne urządzenia, zobaczyć można znacznie więcej.

Do tych dwóch „światów”: ludzkiego ciała i Kosmosu nawiązał we wtorek, 25 lutego 2020 roku w swej wypowiedzi prof. Wojciech Kloc – kierownik Wydziału Neurochirurgii Szpitala im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku, przedstawiając zalety urządzenia o nazwie: Egzoskop operacyjny Karl Storz Vitom 3D – zaawansowanego technologicznie urządzenia do wizualizacji pola operacyjnego w formacie 3D z możliwością powiększenia optycznego i cyfrowego.

Fot. Kazimierz Netka

Podczas prezentacji nowoczesnego egzoskopu obecni byli m.in.: Dariusz Kostrzewa – prezes zarządu spółki COPERNICUS Podmiot Leczniczy Sp. z o.o., Piotr Kowalczuk – zastępca prezydent Gdańska, Tadeusz Jędrzejczyk – dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, a także pacjenci, którzy odzyskali zdrowie dzięki wykorzystaniu wspomnianej aparatury, a przede wszystkim dzięki wysokim kwalifikacjom gdańskich neurochirurgów.

Fot. Kazimierz Netka

– Dziękuję sponsorom za zakup tego urządzenia – mówił prof. Wojciech Kloc. – jesteśmy pierwszym Oddziałem Neurochirurgii w Polsce który takie urządzenie posiada i może to zaoferować choremu. Z rozwojem medycyny jest tak jak z poznawaniaem Kosmosu – dodał profesor. Gdy siedzimy na ziemi patrzymy na niebo w bezchmurną noc widzimy gwiazdy. Mając teleskopy nowej generacji, odkrywamy światy, które jak się nam wydawało, nie istnieją. To ma również zastosowanie w medycynie. Kiedyś chirurg bez mikroskopu bez szkieł powiększających mógł zobaczyć to co widział nieuzbrojonym okiem. Od połowy ubiegłego wieku coraz częściej zaczęto stosować mikroskopy, weszły techniki endoskopowe i okazało się że możemy zobaczyć więcej niż nam się wydaje. Egzoskop powoduje, że obraz jest trójwymiarowy tak jak w kinie trójwymiarowym gdzie musimy patrzeć przez specjalne okulary żeby to oglądać i mamy wrażenie że elementy które widzimy w monitorze są trójwymiarowe. Patrzymy na to wszystko naszymi oczami krytycznie, żeby bezpiecznie dla chorego operować. Możemy 30-krotnie obraz powiększyć, odzwierciedlić pole operacyjne w technice 3D, ergonomiczną pozycję pracy. Ponadto, egzoskop jest doskonały to szkolenia młodych neurochirurgów. Przyczynia się do lepszej integracji zespołu operacyjnego, co pozwala lepiej zaangażować się w to wszystko i pielęgniarkom,i lekarzom i anestezjologom. Podczas operacji przy użyciu mikroskopu chirurg operuje cały czas podniesionymi rękami, zgarbiony i te operacje trwają od 5 do 6 godzin i oprócz asysty cały zespół nie obserwuje obrazu. Przy użyciu egzoskopu na monitorze mamy obraz, który przetwarzamy podczas operacji. Wymaga to oczywiście koordynacji ruchowej.

Fot. Kazimierz Netka

W trakcie prezentacji prof. Wojciech Kloc pokazał przykład operowania guza szyszynki – którą żeśmy kiedyś nazywali siedliskiem duszy i życia. Operacje takie obciążone są dużym ryzykiem.

Fot. Kazimierz Netka

Egzoskop to zaawansowane technologicznie urządzenie do wizualizacji pola operacyjnego w formacie 3D z możliwością powiększenia optycznego i cyfrowego; alternatywnym dla  mikroskopu operacyjnego.

Jego zalety to: możliwość wizualizacji trudno dostępnych zmian wewnątrzczaszkowych, szczególnie położonych w pniu mózgu i jego okolicach. Jego małe rozmiary dają dużo więcej miejsca do manipulacji mikro narzędziami, niż przy zastosowaniu mikroskopu operacyjnego. Technologia wysokiej rozdzielczości obrazu wraz z oprogramowaniem cyfrowej kamery pozwalają na nakładanie filtrów różnej barwy, co ułatwia identyfikację ważnych struktur anatomicznych. Technologia cyfrowa daje nieograniczone możliwości rejestracji i opracowania zapisów wideo w celach dydaktycznych oraz analizie zastosowanych technik operacyjnych. Jest to pierwszy w Polsce egzoskop zastosowany w operacjach neurochirurgicznych. Kilka egzoskopów używanych w Polsce znalazło zastosowanie w operacjach laryngologicznych.

Fot. Kazimierz Netka

Do tej pory Oddział Neurochirurgii Szpitala im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku wykonał kilka zabiegów testowych przed zakupem. Z początkiem nowego roku odbyły się dwa zabiegi już na sprzęcie oddziału. Pacjenci operowani to chorzy z procesami rozrostowymi mózgu (guzy mózgu).
Zakup sprzętu możliwy był dzięki wsparciu finansowemu ze strony Urzędu Miasta Gdańska (Porozumienie z dnia 23.08.2018 r. – zakupiono m.in. tor wizyjny)  i Portu Lotniczego Gdańsk Sp. z o.o. (zakup źródła światła). Wartość całego sprzętu to blisko 420 tys. zł. – poinformowała Katarzyna Brożek – koordynator Działu PR i Komunikacji, rzecznik prasowy spółki COPERNICUS Podmiot Leczniczy Sp. z o.o.

Zastosowanie VITOM 3D (Mikrochirurgia wspomagana endoskopowo): Neurochirurgia (operacje wewnątrzczaszkowe, operacje kręgosłupa, biopsja guza, resekcja guza, dekompresja nerwów, krwawienie śródczaszkowe, chirurgia naczyniowa); Laryngologia (resekcje guzów, krtań, ucho, nos, migdałki); Chirurgia plastyczna; Chirurgia ręki; Chirurgia szczękowo-twarzowa.

Egzoskop operacyjny Karl Storz Vitom 3D – zalety: Widok pola operacyjnego na dużym ekranie 3D; Perfekcyjne odwzorowanie pola operacyjnego w technologii 3D; Ergonomiczna pozycja pracy; Doskonały do szkolenia młodych operatorów i prezentacji operacji gościom; Lepsza integracja zespołu operacyjnego.

Fot. Kazimierz Netka

Przy takich atutach koszt zakupu egzoskopu wydaje się niewielki, ale pod warunkiem, że nie ma innych potrzeb. Medycyna potrzebuje olbrzymiego wsparcia, więc pomoc firm i instytucji w zakupach tak nowoczesnego sprzętu jak egzoskop do operacji neurochirurgicznych ma olbrzymie znaczenie. Podkreslił to m.in. Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta ds. edukacji i usług społecznych, mówiąc m.in., że egzoskop, jest jednym z wielu urządzeń kupionych na podstawie umowy z marszałkiem województwa pomorskiego.

– Cieszymy się że mamy w Gdańsku fantastyczny zespół specjalistów, którzy potrafią w pełni wykorzystać to urządzenie. Ważne, jest też to że skorzystają z niego nie tylko mieszkańcy Gdańska.

Fot. Kazimierz Netka

– Przyjmujemy z całego regionu pacjentów z całego regionu. Cieszymy się że miasto i port lotniczy mogą w tym uczestniczyć – dodał wiceprezydent Piotr Kowalczuk. Pan prezydent zwrócił też uwagę na bardzo ważne wydarzenie: „15th European Low Grade Glioma Network” – konferencję najlepszych neurochirurgów z całego świata, dotyczącą m.in. leczenia łagodnych guzów (glejaków) śródczaszkowych. Gdańsk rywalizował z Monachium o prawo zorganizowania tej konferencji. Gdańsk wygrał proporcją głosów 160 do 1. Tak wysoko oceniono osiągnięcia gdańskich neurochirurgów.

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *