
Fot. Kazimierz Netka.
ORLEN już rozpoczyna tworzenie kolejnej farmy morskich elektrowni wiatrowych: Baltic East
Fot. Kazimierz Netka.
Ptaki śpiewały z radości. Słońce ogrzewało świat swymi promieniami. Na morzu 5 stopni w skali Beauforta. W takich warunkach 20 maja 2025 roku około godziny 13. uroczyście uruchamiano w Łebie, na Pobrzeżu Słowińskim, w województwie pomorskim nad Bałtykiem, unikatowy obiekt: polsko – kanadyjską bazę serwisową do obsługi przyszłych polskich farm morskich elektrowni wiatrowych. Jej twórcami są Grupa ORLEN, Northland Power oraz Baltic Power. Na uroczystość przybyli goście z kraju i z zagranicy.
Jak przystało na specyfikę działań na morzu, zaczęto od spraw bezpieczeństwa. Zasady zachowania się na terenie bazy, na nabrzeżu rzeki Łeby i na statkach przedstawił Filip Przeździek. Uroczystość prowadził Krzysztof Bukowski.
Było to wydarzenie wiązane z uruchomieniem, otwarciem, działalności operacyjnej pierwszej polskiej bazy serwisowej projektów morskich farm wiatrowych w tym przypadku projektu Baltic Power – wspólnego projektu ORLENu i Northland Power. W tej ważnej dla Polski chwili uczestniczyli przedstawiciele udziałowców projektu, m.in.: Ireneusz Fąfara – prezes zarządu Grupy ORLEN; Toby Edmonds – Northland Power vice executive president; Grzegorz Szabliński – prezes zarządu Baltic Power; Jens Poulsen – dyrektor projektu i członek zarządu Baltic Power. Powitani zostali przedstawiciele Sejmu, Senatu władz lokalnych, samorządowych, przedstawicieli firm, które wspierały nas w procesie budowy tej bazy. Obecni byli m.in.,. senator Kazimierz Kleina i wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz.
Fot. Kazimierz Netka.
Przed wypowiedziami szefów firm realizujących projekt, wyświetlono film przedstawiający pożytki, jakie Polska będzie miała z farmy morskich elektrowni wiatrowych Baltic Power i pokazujący sposoby montażu wiatraków na morzu.
Jednym z głównych elementów budowy farmy wiatrowej jest zawsze zaplecze lądowe
– Na początku stycznia ogłosiliśmy nową strategię ORLENu – powiedział Ireneusz Fąfara – prezes zarządu Grupy ORLEN.
Fot. Kazimierz Netka.
Pan prezes powiedział m.in. że baza to jest jeden z pierwszych elementów, konkretnych elementów strategii. Pokazujemy, że będziemy pierwszą polską firmą która otworzy farmę wiatrową. To nastąpi w przyszłym roku. Jestem przekonany, że dzięki wysiłkowi całego zespołu partnerów z Northland Power ten termin będzie utrzymany. Jednym z głównych elementów budowy farmy wiatrowej jest zawsze zaplecze lądowe. Jesteśmy tu dzisiaj, otwierając pierwszą polską bazę serwisową dla farm wiatrowych To będzie serce operacyjne farmy wiatrowej. Tu będą siedzieli przez 365 dni w roku, przez 24 godziny, 7 dni w tygodniu technicy, pracownicy, którzy będą trzymali pieczę nad tym, jak funkcjonuje farma, jak trzeba ewentualnie ją naprawić, jak zapewnić to, aby działała jak najlepiej.
Dla nas jest to szczególnie ważne miejsce i czas, bo jest też pewnym elementem pokazania tego, jak się zmienia Polska. Jak serce energetyki przenosi się powoli z południa na północ. To jest pierwsza z farm wiatrowych. Nasi koledzy z PGE planują otworzyć kolejną. My planujemy w tym roku rozpocząć prace nad kolejna farmą wiatrową Baltic East.
Trwają prace przygotowawcze do budowy elektrowni jądrowej, a więc energetyka, ta czysta energetyka powoli przenosi się na wybrzeże. Czujemy się dumni z tego, że ORLEN może być istotnym elementem tego procesu.
Farmę budujemy dzięki wysiłkowi całego zespołu, Grzegorz, bardzo ci dziękuję; podziękuj wszystkim pracownikom za zaangażowanie. Bazę udało nam się tak szybko zbudować dzięki pomocy kolegów z Northland Power, którzy mają doświadczenie, są jednymi z najlepszych w świecie specjalistów w dziedzinie farm wiatrowych, baz serwisowych Jesteśmy dumni, że są naszym partnerem.
Widzieliśmy liczby tutaj. Dla mnie najważniejsza jest inna liczba: 3 procent dziennego zapotrzebowania Polski będzie wytwarzane tutaj. To robi wielkie wrażenie i cieszę się że to będzie czysta energia, ta, na której nam szczególnie zależy.
Bardzo dziękuję wszystkim, którzy byli zaangażowali w ten proces. Wierzę, że w przyszłym roku farma będzie działała dla dobra Polski, dla dobra środowiska, dla dobra Pomorza. Bardzo dziękuję. Energia jutra zaczyna się dziś – powiedział Ireneusz Fąfara – prezes zarządu Grupy ORLEN.
Początek podróży w kolejną dekadę energii na Bałtyku
– Dzień dobry, to wielka przyjemność być tutaj celebrując moment otwarcia bazy dla bałtyckiej siły, dla przyszłości offshore wind w Polsce. I kolejnego rynku w Europie – mówił Toby Edmonds – Northland Power vice executive president.
Fot. Kazimierz Netka.
Zanim przejdziemy dalej, chciałbym tutaj rozpoznać szereg osób, które tu są, nasz zespół, z ORLENu, z Northland Power. Chciałbym też zwrócić się do naszych wykonawców i dostawców: jest śliczna pogoda, cieszymy się, że mamy partnerów z Vestas, którzy są wszyscy tutaj w Łebie. Dziękuję za przyjazd.
Dzisiaj dzięki ich pracy, zaangażowaniu, mamy to święto, jest to początek podróży w kolejną dekadę energii na Bałtyku dla milionów domów w Polsce. I ten zakład jako pierwszy tego typu w Polsce będzie zarządzany i prowadzony każdego dnia.
Te operacje konserwacyjne, które dzisiaj rozpoczynamy tutaj, będą możliwe wraz z ORLENem, który dysponuje wiedzą na temat możliwości zaopatrzenia i utrzymywania w funkcjonalności i stabilności działania. Transformacja w tym zakładzie nie jest łatwym dziełem i stanowi ponad 2 000 słupów i budowanie tego „domu“ dla statków i urządzeń to wielkie zadanie. Jest to wielkie osiągnięcie na przestrzeni tylko roku i to dzięki zaangażowaniu tych wszystkich stron zainteresowanych.
Przede wszystkim ma to służyć temu celowi. W tej chwili ponad 60 techników i innych pracowników, będzie zapewniać funkcjonowanie tego projektu w Polsce, efektywne działanie tego zakładu, farmy odległej jakieś 23 kilometry od brzegu i zapewni bezpieczeństwo na kolejnych wiele lat.
Tutaj znajduje się centrum wszystkich decyzji i ma to nie tylko służyć samemu projektowi, ale także ludziom, którzy będą korzystać z niego. Dzięki naszemu partnerowi ma być zapewniona strona standardów technicznych.
Jak dzisiaj tutaj stoimy, jak widać na tym wideo, konstrukcje offshorowe już są w drodze. Fundamenty nadpływają, a podstacje są już przewidywane do budowy. Wszystko to jest budowane i ma być skończone w przyszłym roku Powstanie ponad 4000 gigawatogodzin czystej energii dla półtora miliona polskich domów. Jak dotąd osiągnęliśmy bardzo wiele ale jeszcze bardzo dużo pracy przed nami. Jest to punkt, z którego możemy być dumni , dla Northland Power ale nie tylko, także dla całego offshorowego przemysłu polskiego. Tutaj tworzy się silne partnerstwo, silne więzi biznesowe, więc dziękuję wszystkim, którzy są zaangażowani w ten projekt. Wypatrujemy z utęsknieniem efektów naszej pracy i współpracy w sposób bezpieczny, tak byśmy mogli Polsce zapewnić czystą energię. Dziękuję! – powiedział Toby Edmonds – Northland Power vice executive president.
Fot. Kazimierz Netka.
Wszystko idzie w dobrym kierunku
– Budowa baz serwisowych i budowa morskich farm wiatrowych na morzu jest to na pewno duża szansa dla Łeby zarówno gospodarcza jak i społeczna – powiedziała Agnieszka Derba – burmistrz miasta Łeby.
Fot. Kazimierz Netka.
Jest to dla nas impuls do działania. To naprawdę duża możliwość, jeśli chodzi o zatrudnianie pracowników. Upatrujemy w tym szansę dla naszej lokalnej społeczności, że być może właśnie w tych bazach serwisowych, które powstają na terenie naszego miasta, znajdzie się praca dla mieszkańców Łeby. To taki fajny rozwój społeczny, bo bardzo mocno firmy, które zajmują się budową morskich farm wiatrowych mocno się angażują w działanie lokalnej społeczności, organizują różnego rodzaju eventy, realizują projekty, w których lokalna społeczność uczestnicy. Wykazując swą determinację piszą różnego rodzaju projekty. To jest też impuls, który pobudza naszą społeczność i też nas, jako samorząd, do tego, aby dostosować infrastrukturę w naszym mieście aby w przyszłości – mamy taką nadzieję – że nas tutaj więcej będzie – aby dostosować infrastrukturę, dla tych którzy będą wypoczywać w Łebie.
Budowane są mieszkania w ramach LTBS – Lęborskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Powstają dwa bloki na 30 mieszkań, umowy są już podpisywane, jest wznowiony nabór, mamy kawałek ziemi na budowę jeszcze 3 bloków jeśli będzie takie zapotrzebowanie – to na pewno będziemy dalej to rozbudowywać.
Pojedyncze osoby tak, już mają zatrudnienie w bazach serwisowych (w Łebie są 3 takie bazy). Z okolicznych miejscowości też osoby składają swoje CV żeby rozpocząć pracę.
Troszeczkę to zmienia wizerunek miejsca, Tu był teren zadrzewiony, zielony, a budowa wzbudzała niepokój wśród społeczeństwa przywiązanego do tradycji. Na szczęście to się znajduje w jednej lokalizacji, nie jest rozproszone po całej Łebie. Mam takie poczucie, że obiekt Baltic Power nawiązuje do wyglądu Muzeum Archeologii Podwodnej. Tak że wszystko wydaje mi się, że idzie w dobrym kierunku. 3078 osób mieszka w Łebie, upatrujemy tu szansę, że populacja w naszej Łebie się zwiększy – powiedziała Agnieszka Derba – burmistrz miasta Łeby.
Projekt jest realizowany na morzu i wszytsko się może wydarzyć
– Około 70 osób będzie pracowało w systemie zmianowym i będą monitorowały i odpowiadały za wszystkie aspekty techniczne związane z naszym projektem: wpływające statki, wypływające statki, monitoring, testy pogodowe – za to będzie odpowiadała nasza baza – mówił Grzegorz Szabliński – prezes zarządu Baltic Power.
Fot. Kazimierz Netka.
W tej hali będzie przede wszystkim sprzęt techniczny i będzie można go tu składować i serwisować, przede wszystkim ze statków, elementy do wymiany, które będą na bieżąco monitorowane przez naszych techników. To będą statki CTV takie jakie tutaj widać.
Projekt jest realizowany na morzu i wszystko się może wydarzyć; przede wszystkim są problemy pogodowe, które mogą zakłócić utrzymanie naszej infrastruktury – powiedział Grzegorz Szabliński – prezes zarządu Baltic Power.
Magazyn mieliśmy okazję obejrzeć, oprowadzani przez Tomasza Cendrowskiego – koordynatora BHP w Baltic Power.
MSPiR potrzebuje nowych sił i środków
Rozwój gospodarki w tej branży offshorowej sprawia, że nasze pole pracy zwiększa się o wyłączną strefę ekonomiczną – poinformował Sebastian Kluska – dyrektor Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa (MSPiR).
Fot. Kazimierz Netka.
– Muszę powiedzieć tak: z jednej strony współpracując z ludźmi z Baltic Power widziałem bardzo wysokie standardy bezpieczeństwa. Niemniej jest to plac budowy i wypadki też się tam mogą zdarzyć, więc rozwój Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa idzie w takim kierunku, że musimy być przygotowani na zwiększenie obowiązków.
Dostajemy sprzęt; ze zwiększeniem liczby zatrudnionych jest na razie kłopot.
Nowy statek będzi8e, ale nie zamiast Kapitana Poinca, ale dodatkowo, obok Kapitana Poinca. Nie chciałbym się pozbywać tej jednostki ze względu na sam sentyment ale też przez to, że jednostka ta jest modernizowana i jest przygotowywana do warunków XXI wieku.
W tej chwili już trwa produkcja dwóch statków „zalewowych”, które będą służyły na Zalewie Wiślanym i na Zalewie Szczecińskim. Powstają w szwedzkiej stoczni w Goeteborgu; jesteśmy już po odbiorze kadłubów. Czekamy na rozstrzygnięcie przetargu na dostawę 6 nowych jednostek – następców SAR-ów 1500 – takich jaki tutaj stoi w porcie w Łebie. Jesteśmy przed etapem budowy nowego wielozadaniowego statku, który razem z Kapitanem Poincem będzie stanowił poważne wzmocnienie bezpieczeństwa nad Bałtykiem – powiedział Sebastian Kluska – dyrektor Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa w Gdyni.
Oto wiadomości, które przekazało nam Biuro Prasowe Grupy ORLEN:
Pierwsza polska elektrownia wiatrowa na Bałtyku coraz bliżej. Grupa ORLEN osiąga kolejny kamień milowy
Fot. Kazimierz Netka.
Grupa ORLEN osiągnęła kolejny kamień milowy w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. W Łebie działa już pierwsza w Polsce baza operacyjno-serwisowa dla MEW. Zbudowana od podstaw infrastruktura portowa będzie obsługiwała budowaną przez ORLEN wspólnie z kanadyjskim partnerem Northland Power morską farmę wiatrową Baltic Power. Już teraz odgrywa ona kluczową rolę w trwającym procesie budowy na morzu, którego finałem będzie uruchomienie w przyszłym roku pierwszej polskiej farmy wiatrowej na Bałtyku.
– Jako Grupa ORLEN jesteśmy zarówno pionierem, jak i liderem w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Już w 2026 r. z naszej farmy Baltic Power popłynie do odbiorców czysta energia elektryczna wyprodukowana na morzu. Lądowym sercem przedsięwzięcia jest otwierana dziś baza operacyjno-serwisowa. W ORLENIE doskonale rozumiemy, że Polska musi wykorzystać potencjał Morza Bałtyckiego, dlatego to nie koniec naszych inwestycji w tym regionie. Baza serwisowa jest kluczem do sukcesu budowy Baltic Power, a Pomorze staje się kluczem do przyszłości polskiej energetyki. Setki pracowników każdego dnia prowadzą największe w historii prace instalacyjne na morzu, a kolejni szykują wielomiliardowe inwestycje w sieci przesyłowe i nowe źródła wytwarzania. Wszystko to zapowiedzieliśmy w strategii i dotrzymujemy słowa. Realizujemy największy w historii program inwestycji w polską energetykę wart nawet 380 mld zł – mówi Ireneusz Fąfara, Prezes Zarządu, Dyrektor Generalny ORLEN.
Baza w Łebie obejmuje specjalnie wzmocnione na jej potrzeby nabrzeże serwisowe wyposażone w dwa dźwigi, miejsce dla statków do transportu załóg (CTV), magazyn wysokiego składowania na niezbędny sprzęt i części zamienne oraz warsztaty i zaplecze techniczne dla załóg serwisowych i techników. W tym samym budynku mieści się Morskie Centrum Koordynacyjne Baltic Power (MCC), które rozpoczęło działalność wraz ze startem morskich instalacji. Działa ono w trybie 24/7 każdego dnia roku. W ciągu ostatnich kilku tygodni baza została wyposażona i przygotowana do codziennych zadań. Technicy i personel serwisowy mają rozpocząć tam pracę jeszcze w tym roku.
– To moment prawdziwej radości dla całej branży morskiej energetyki wiatrowej w Polsce – od teraz wszyscy spacerujący kanałem portowym w Łebie mogą zobaczyć w pełni działającą infrastrukturę morskiej farmy wiatrowej. Deklaracje i plany przerodziły się w konkretne działania i namacalną infrastrukturę. Baza Baltic Power w Łebie będzie obsługiwać statki serwisowe i wykonywać wszystkie niezbędne czynności dla zapewnienia bezawaryjnego i bezpiecznego funkcjonowania morskiej farmy wiatrowej. Tu przez około 30 lat pracę znajdzie ok. 60 techników i pracowników – mówi Grzegorz Szabliński, Prezes Zarządu Baltic Power.
Baza w Łebie wspiera obecnie prace instalacyjne na morskim placu budowy położonym ok. 23 km od wybrzeża. Aktualnie trwają prace fundamentowe, obejmujące instalację monopali i elementów przejściowych. Instalacja turbin wiatrowych i kabli morskich rozpocznie się w nadchodzących tygodniach. Na lądzie budowa tras kablowych i stacji elektroenergetycznej w gminie Choczewo przebiega zgodnie z harmonogramem.
Uruchomienie morskiej farmy wiatrowej Baltic Power planowane jest na 2026 rok. Inwestycja ORLEN i Northland Power jest najbardziej zaawansowanym projektem morskiej energetyki wiatrowej w Polsce i pierwszym, który wszedł w fazę budowy. Farma będzie jednym z pierwszych na świecie projektów instalujących turbiny wiatrowe o mocy 15 MW. Generując około 4 000 GWh zeroemisyjnej energii elektrycznej rocznie, Baltic Power ma na celu zmniejszenie emisji CO2 o około 2,8 miliona ton rocznie w porównaniu z konwencjonalnymi źródłami energii – poinformowało Biuro Prasowe Grupy ORLEN.
Kazimierz Netka
Proszę, czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl