Fot. Kazimierz Netka.
Flex stał się jednym z głównych ośrodków produkcyjnych, wspierający firmę Ericsson w rozwoju sieci 5G w całej Europie oraz na innych kontynentach
O tym, że w Tczewie produkuje się na światową skalę elementy najnowocześniejszych technologii dla telekomunikacji, mówiono już ponad dwa lata temu w Warszawie, podczas konferencji „Media przyszłości”. Mieliśmy przyjemność uczestniczyć w tej konferencji. O wizjach przyszłości opowiadał wówczas. Ericsson ma w Polsce centra badawcze w Krakowie i w Łodzi. W Tczewie na potrzeby tego koncernu produkowany jest w firmie Flex sprzęt o randze 5G, czyli piątej generacji łączności bezprzewodowej – dowiedzieli się uczestnicy wspomnianego warszawskiego spotkania.
Fot. z Archiwum Flex.
22 kwietnia 2022 roku mieliśmy okazję w fabrykach firmy Flex w Tczewie, bliżej poznać rozmiar produkcji wyposażenia dla telekomunikacji rangi 5G. Okoliczności tego spotkania były niezwykłe: wyprodukowanie miliona urządzeń 5G „Made in Poland” w zakładach Flex w Tczewie – poinformowała w zaproszeniu Karolina Biesek – Marketing & PR Specialist w Flex Poland. Ponadto, poruszono też następujące zagadnienia: Wkład ekspertów z Polski w rozwój światowej technologii 5g; urządzenia 5G produkowane przez zakład Flex w Tczewie; 5G „Made in Poland” i jego znaczenie dla krajowej gospodarki i cyberbezpieczeństwa; Czy Polskę można nazwać jednym z europejskich liderów innowacji 5G?
Fot. Kazimierz Netka.
O szczegółach tego sukcesu mówili m.in. Martin Mellor – szef firmy Ericsson w Polsce oraz Stanisław Motylski – dyrektor generalny kampusu Flex w Tczewie.
Niewątpliwie, jest to duża duma, że byliśmy w stanie wyprodukować już milion urządzeń dla piątej generacji telekomunikacji, ale na pewno należy wspomnieć również o tym, że z Ericssonem współpracujemy od ponad 20 lat. W tej fabryce budowaliśmy urządzenia dla różnych generacji telekomunikacji. Generacje 2 i 3 umożliwiały rozmowy i przesyłanie wiadomości tekstowych i głosowych Później mogliśmy przesyłać video, a teraz mamy 4G. Już wdrażane jest 5G, o którym teraz mówimy – przypomniał Stanisław Motylski – dyrektor generalny kampusu Flex w Tczewie.
– 1 milion urządzeń to dobra wiadomość dla Unii Europejskiej i Polski. To nie tylko nowa generacja, to również duża zmiana, ważna dla gospodarki – podkreślił podczas konferencji w Tczewie Martin Mellor – szef firmy Ericsson w Polsce.
Szczegóły przedstawił nam w wiadomości prasowej Jakub Braziewicz z Weber Shandwick:
Ericsson wyprodukował w fabryce Flex w Tczewie milion urządzeń 5G. Urządzenia „Made in Poland” są sercem sieci piątej generacji budowanej w Polsce i w innych krajach Europy.
Fot. Kazimierz Netka.
Głównymi komponentami produkowanymi w Tczewie są baseband oraz moduły radiowe, składające się na stacje bazowe. Baseband jest urządzeniem pełniącym rolę komputera, który odpowiada w stacji bazowej za obróbkę danych. Połączony jest światłowodem do radiomodułu. Radiomoduł zaś odpowiada za modulowanie sygnału radiowego, który następnie przesyła do anteny, służącej do nadawania i odbierania fal radiowych.
Fot. Kazimierz Netka.
W kwietniu tego roku Ericsson rozpocznie produkcję radia najnowszej generacji – dwuzakresowego Radia 4490, które zużywa o 25 procent mniej energii i jest lżejsze od obecnego produktu.
Fot. Kazimierz Netka.
„Blisko trzy lata temu zdecydowaliśmy się na rozszerzenie produkcji urządzeń radiowych 5G w fabryce Flex w Tczewie. Dzisiejsze wydarzenie jest przełomowe – ogłaszamy wyprodukowanie w Polsce milionowego urządzenia Ericsson 5G – mówi Martin Mellor, szef firmy Ericsson w Polsce. „Ten dzień napawa nas dumą. Chciałbym podziękować całemu zespołowi Ericsson oraz naszemu partnerowi produkcyjnemu Flex. W bardzo szybkim czasie Tczew stał się jednym z głównych ośrodków produkcyjnych firmy, wspierając naszych klientów przy wdrożeniu sieci 5G w całej Europie” – powiedział Martin Mellor, szef firmy Ericsson w Polsce.
Fot. Kazimierz Netka.
„Wyprodukowanie miliona modułów 5G w Tczewie jest świadectwem wzajemnego zaangażowania firmy Ericsson i Flex w dostarczanie wysokiej jakości, niezawodnej sieci komórkowej nowej generacji. Doceniamy zaufanie, jakim Ericsson obdarzył nasze zaawansowane możliwości produkcyjne oraz wiedzę techniczną utalentowanego zespołu w Polsce” – mówi Stanisław Motylski, dyrektor generalny fabryki Flex w Tczewie. „Przez 20 lat naszej współpracy dostarczyliśmy sprzęt dostosowany do każdej generacji sieci komórkowych. Szczególne podziękowania należą się naszym pracownikom, za ich pasję i zaangażowanie w wytwarzaniu tych złożonych produktów telekomunikacyjnych, które poprawiają jakość życia.”
Hasło „Made in Poland” oznacza także zaangażowanie firmy Ericsson w rozwój naukowo-badawczy w Polsce. Centrum R&D w Krakowie i Łodzi zatrudnia 1800 pracowników. Jest to drugi co do wielkości, po siedzibie w Szwecji, tego typu ośrodek firmy w Europie. Ericsson R&D rozszerza swoją działalność i w ciągu roku planuje zatrudnić 350 nowych pracowników. Inżynierowe w Polsce pracują dla największych klientów na całym świecie, tworząc oprogramowanie, które pozwala na mobilną komunikację na wielu kontynentach.
Fot. Kazimierz Netka.
Ericsson realizuje strategię globalnego, zrównoważonego i elastycznego łańcucha dostaw oraz lokowania produkcji jak najbliżej klienta poprzez swoje europejskie, azjatyckie i amerykańskie operacje, aby szybko reagować na potrzeby rynku i klientów. Rozproszony łańcuch dostaw i jedenaście fabryk na całym świecie zaspokajają potrzeby lokalnych klientów na różnych kontynentach, zapewniając efektywne dostawy i redukcję emisji CO2.
Główne operacje produkcyjne znajdują się w USA, Brazylii, Meksyku, Indiach, Chinach, Polsce, Rumunii i Estonii. Estonia i Polska są kluczowymi źródłami dostaw urządzeń 5G firmy Ericsson dla Europy – poinformował Jakub Braziewicz z Weber Shandwick.
To będzie niewątpliwie rewolucja technologiczna, więc tym bardziej się cieszymy, że możemy taką rewolucję technologiczną również tworzyć i w niej uczestniczyć – stąd, właśnie z Tczewa – powiedział dyrektor Stanisław Motylski, przypominając też:
– Przez te 20 lat, to co odróżniało nas we współpracy z Ericssonem, to również relacja którą mieliśmy, jest to relacja partnerska, a nie relacja klient – dostawca, ale relacja bardzo partnerska, skoncentrowana w pełni na kulturze ciągłego doskonalenia i na innowacyjności w ciągu innowacyjnym, więc to długa podróż, którą zaczęliśmy 20 lat temu. Teraz kolejne punkty powinniśmy świętować, bo rzeczywiście jesteśmy jednym z niewielu czołowych graczy na świecie, którzy produkują technologię dla piątej generacji w telekomunikacji.
Fot. Kazimierz Netka.
Flex jako światowej klasy partner w produkcji, wytwarza wartościowe produkty, które poprawiają jakość naszego życia. Jesteśmy w ponad 30 krajach na świecie, co również powoduje, że jesteśmy również jednym z największych producentów elektroniki w Europie i na świecie. Współpraca z takimi partnerami jak Ericsson, również sprawia, że nasza lokalizacja, tczewska, jest jedną z kluczowych lokalizacji w całej Europie na dzisiaj. To, co widzicie za mną, co mieliście okazję zobaczyć na początku w filmie, to linia, na której produkuje się elementy telekomunikacyjne dla piątej generacji, ale należy wspomnieć, że to nie jest całe portfolio produktów, które dla Ericssona wytwarzamy. Również jest duża część innych produktów, które są za tą linią.
Kiedy rozpoczynaliśmy naszą podróż w 2000 roku z kilkuset osobami, na pewno nie wiedzieliśmy, że dzisiaj, w 2022 roku, będziemy jednym z czołowych pracodawców na Pomorzu. Około połowa naszych pracowników wytwarza i pomaga produkować moduły telekomunikacyjne.
Fot. z Archiwum Flex.
Chcę też powiedzieć, że przez te 20 lat byliśmy w stanie i zbudować i utrzymać nasza reputacje w oparciu o jakość, o terminowość dostaw, o zaufanie jakim klienci nas obdarzają, również z naszymi kompetencjami. Ta przygoda, którą przez 20 lat mieliśmy i mamy, powoduje też to, że nasze kompetencje jako fabryki w Tczewie mocno wzrosły, kompetencje naszych ludzi bardzo mocno wzrosły. Myśmy się nawzajem uczyli, musieliśmy rozwijać swą wiedzę.
Fot. Kazimierz Netka.
Technologia 5G to naprawdę szczyt technologiczny na dzisiaj. Żeby być w stanie wdrażać tę technologię do produkcji, produkować te urządzenia i testować, to naprawdę nie lada kompetencje trzeba było tutaj zbudować. Tym samym fabryka w Tczewie, jako jedna z bardzo niewielu fabryk ze wszystkich fabryk Flexa, ma bardzo wysokie kompetencje w produkcji urządzeń radiowych i telekomunikacyjnych. Dlatego tym bardziej podkreślam, że jest to wspaniały dzień: jeden milion urządzeń dla 5G, jesteśmy częścią tej rewolucji technologicznej i dalej ta podróż trwa. Dlatego jestem bardzo wdzięczny również Ericssonowi, bo to jest wspólna przygoda, którą razem tworzymy – powiedział Stanisław Motylski – dyrektor generalny kampusu Flex w Tczewie.
Obecnie Flex wykorzystuje około 80 – 85 procent swej zdolności produkcyjnej w Tczewie. Dostosowuje się do potrzeb klientów. Zdolności produkcyjne Flex podążają za potrzebami. Są plany dalszego rozwoju, by w razie potrzeby mieć przygotowane zwiększone zdolności produkcyjne. Flex przez ostanie 3 lata nieustannie zwiększa zatrudnienie. Zainwestował w maszyny, w nowe linie produkcyjne – w czasach kowidowych, które niekoniecznie pomagały w tej ekspansji – mówiono podczas konferencji.
Kazimierz Netka
Czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl