EU Space Days w Gdańsku w ramach prezydencji Polski w UE. Kosmos się zemści. Ześle na Ziemię śmieci, które u niego zostawiliśmy. Jak dotąd nieskutecznie bronimy się przed taką reakcją przestrzeni międzyplanetarnej

Fot. Kazimierz Netka.

Wokół naszej planety krąży obecnie ponad 10 000 satelitów i 128 000 000 śmieci różnej wielkości

W Gdańsku trwa kolejne wydarzenie organizowane w ramach programu prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej. W halach AmberExpo – Centrum Konferencyjno-Kongresowego Międzynarodowych Targów Gdańskich rozpoczęły się 27 maja 2025 roku EU Space Days – Europejskie Dni Kosmiczne. Są one także elementem programu odbywającego się po sąsiedzku Infoshare. Głównymi organizatorami EU Space Days są Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Komisja Europejska oraz Polska Agencja Kosmiczna (POLSA).

Fot. Kazimierz Netka.

Europejskie Dni Kosmiczne dawniej trwały dłużej i był to Europejski Tydzień Kosmiczny. Z początku tak właśnie miało być z EU Space Days w Gdańsku. Najważniejsze wydarzenia zmieszczą się w dwóch dniach.

Gdańsk nieprzypadkowo wybrano na miejsce konferencji EU Space Days. Podkreślali to oficjalni reprezentanci władz Polski oraz Unii Europejskiej podczas wystąpień wprowadzających: dr Marta Ewa Wachowicz – prezeska Polskiej Agencji Kosmicznej;

Fot. Kazimierz Netka.

Nagranie wypowiedzi pani prezes dr. Marty Ewy Wachowicz:

Nagranie recording powitanie przez panią prezes POLSA

Źródło nagrania: Kazimierz Netka

Krzysztof Paszyk – minister rozwoju i technologii w swoim liście do uczestników spotkania EU Space Days, a także Andrius Kubilius – komisarz ds. obrony i przestrzeni kosmicznej Unii Europejskiej.

Fot. Kazimierz Netka.

Jak informują organizatorzy, EU Space Days to jedno z najważniejszych wydarzeń w Unii Europejskiej w obszarze polityki kosmicznej i programu kosmicznego UE. Jest to konferencja współorganizowana przez Komisję Europejską i Prezydencję Polski w Radzie UE. Odbywa się w Gdańsku, gdyż w tym mieście, a także w województwie pomorskim, swoje siedziby ma wiele firm z sektora kosmicznego, a także tych, które wykorzystują dane satelitarne w swojej codziennej działalności. Ponadto w Gdańsku jest główna kwatera Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA).

Fot. Kazimierz Netka.

Początek konferencji zaplanowano na godzinę 10, a 20 minut później zgromadzeni na sali usłyszeli dźwięk dzwonka, jak wołanie na mszę. Nie było to jednak wezwanie do skupienia się przed konferencją. Dzwoniono w sąsiednim pomieszczeniu, znajdującym się za kotarą, gdzie trwała konferencja Infoshare – największe wydarzenie w branży technologicznej i startupowej ICT w Europie Środkowowschodniej.

Dzwonek ten nie był też wezwaniem do spojrzenia w niebo, ale właśnie badający Kosmos i czerpiący z tej przestrzeni korzyści, jak najbardziej w niebo powinni spoglądać, twardo jednak stąpając po Ziemi, mając na uwadze to, że istnieje upstream i downstream. A w niebo wpatrują się mieszkańcy województwa pomorskiego i z Torunia, na przykład (Toruń to przedwojenna stolica województwa pomorskiego).

Fot. Kazimierz Netka.

Efektem tego było skonstruowanie w 2011 roku – na 400-lecie urodzin słynnego astronoma Jana Heweliusza w Gdańsku – stolicy Żuław – pierwszego na świecie zegara pulsarowego, funkcjonującego na podstawie sygnałów z gwiazd – pulsarów. Warto zainteresować się obecnym losem tego zegara i jego twórców…

Fot. Kazimierz Netka.

Oto co przewidywał program pierwszego dnia EU Space Days w Gdańsku:

Przemówienia powitalne: przedstawiciel Komisji Europejskiej, przedstawiciel polskiej prezydencji, przedstawiciel Parlamentu Europejskiego, przedstawiciel Miasta Gdańska (nie wszyscy mogli przybyć i zabrać głos).

Następny był panel dyskusyjny: Program kosmiczny UE – gdzie jesteśmy i jakie wyzwania przed nami?

Fot. Kazimierz Netka.

Temat: Interaktywna dyskusja na temat osiągnięć każdego komponentu. Przedstawiono globalne trendy w polityce kosmicznej i odpowiedź UE. Szczególny nacisk położono na innowacyjność Europy w globalnym sektorze kosmicznym. Wskazano najpilniejsze wymagane działania.

Kolejny panel poświęcono konkurencyjności przemysłu kosmicznego UE,

Fot. Kazimierz Netka.

a dyskutanci skupi się na kluczowych środkach mających na celu zwiększenie konkurencyjności i odporności przemysłu kosmicznego UE, ze szczególnym uwzględnieniem zaleceń przedstawionych w raportach Letty i Draghiego.

Następny problem: Dostęp do przestrzeni kosmicznej: nowa wizja przyszłości i możliwości dla wszystkich państw członkowskich UE. Prezentacja europejskich inicjatyw i wymiana z nowymi podmiotami działającymi w sektorze kosmicznym.

Fot. Kazimierz Netka.

Po przerwie, po południu program przewidywał następujące tematy:

Przestrzeń kosmiczna UE na rzecz bezpieczeństwa i obrony: Wkład Programu kosmicznego UE w bezpieczeństwo i obronę ze szczególnym uwzględnieniem wdrażania Strategii kosmicznej UE na rzecz bezpieczeństwa i obrony.

Program kosmiczny UE zaspokajający zmieniające się potrzeby i priorytety Unii: Jak zapewnić wystarczającą elastyczność i zwinność, aby sprostać szybko zmieniającym się i pojawiającym się potrzebom UE.

Łącząc Europę, Łącząc Świat. Bezpiecznie: Omówienie postępów w rozwoju konstelacji ze szczególnym uwzględnieniem początkowych usług GOVSATCOM, IRIS2, szyfrowanej komunikacji i możliwości biznesowych.

W ramach wydarzenia EU Space Days 2025 odbyły się też seminaria na małej scenie Agora. m.in. dla studentów:

Fot. Kazimierz Netka.

oraz dla dziennikarzy – zatytułowany „Program kosmiczny UE na rzecz zarządzania kryzysowego”:

Fot. Kazimierz Netka.

Nagranie ze spotkania z dziennikarzami w Agorze:

nagranie recording z Agory

Źródło nagrania: Kazimierz Netka

Podczas spotkania przedstawiono różne elementy Programu Kosmicznego UE, które wspierają skuteczne zarządzanie katastrofami – takimi jak powodzie, pożary czy trzęsienia ziemi.

Zaprezentowano sposoby wczesnego ostrzegania satelitarnego Galileo. Pokazano też, w jaki sposób Copernicus – program obserwacji Ziemi UE – jest aktywowany w sytuacjach kryzysowych.

Fot. Kazimierz Netka.

Program innych konferencji na scenie Agora, 27 maja

Prowadzenie działalności biznesowej w kosmosie i z wykorzystaniem kosmosu

– Wspieranie przedsiębiorczości kosmicznej jest jednym z kluczowych celów Programu Kosmicznego UE. Ta sesja prezentowała w jaki sposób inicjatywy takie jak Cassini wpłynęły na rozwój firm typu start-up w zakresie budowania ich strategii biznesowych, rozszerzania ich sieci i uzyskiwania dostępu do prywatnych inwestycji. Poznaliśmy opinie inwestorów na temat tego, co jeszcze jest potrzebne, aby rozwijać odnoszących sukcesy przedsiębiorców kosmicznych w Europie.

– Możliwości kariery i rozwój umiejętności.

Europa cierpi z powodu luk w umiejętnościach w całej gospodarce, wzmocnionych przez zmniejszającą się siłę roboczą. Debata na temat inicjatyw kosmicznych UE na rzecz podnoszenia kwalifikacji i przekwalifikowania oraz tego, w jaki sposób można je rozszerzyć, aby stały się bardziej strategiczne i skoncentrowane na pojawiających się niedoborach, czyniąc systemy edukacji i szkoleń bardziej wrażliwymi na luki i zmieniające się potrzeby przy wsparciu publicznych i prywatnych interesariuszy z ekosystemu kosmicznego.

– Wspieranie badań i innowacji kosmicznych dzięki programowi Horizon Europe.

Znaczenie usług i danych EGNSS i Copernicus zostało uznane w planie strategicznym programu Horizon Europe na lata 2021–2024, który definiuje kluczowe kierunki strategiczne na pierwsze cztery lata programu Horizon Europe. Plan strategiczny zdecydowanie zachęca do korzystania z usług i danych Galileo, EGNOS i Copernicus w programie Horyzont Europa. Ta sesja eksplorowała nowe możliwości finansowania poprzez Horyzont Europa działalności R&I w kosmosie.

Fot. Kazimierz Netka.

Oto nasze spostrzeżenia, zebrane wiadomości, z różnych źródeł:

Uznając znaczenie przestrzeni kosmicznej, UE od końca lat 90. XX wieku inwestuje w technologię satelitarną, aby wesprzeć swoją gospodarkę oraz chronić swoich obywateli i środowisko. Obecnie UE szczyci się własnym, najnowocześniejszym programem kosmicznym, składającym się z pięciu komponentów:

– Galileo i EGNOS – do nawigacji satelitarnej;

– Copernicus – do obserwacji Ziemi;

– IRIS – do bezpiecznej łączności;

– Świadomość sytuacyjna w Kosmosie w celu ochrony satelitów.

Program kosmiczny UE jest niezwykłym przykładem przełamywania barier narodowych. Stanowi przykład bezprecedensowej współpracy między sektorem publicznym i prywatnym. Programem tym zarządza Komisja Europejska, a konkretnie: DG DEFIS. Jego wdrażanie odbywa się przy wsparciu zaufanych partnerów, takich jak Agencja Unii Europejskiej ds. Programu Kosmicznego (EUSPA), Europejska Agencja Kosmiczna oraz przy pomocy innych organizacji unijnych i międzynarodowych, m.in.: EUMETSAT, ECMWF, Mercor Ocean International, Europejska Agencja Środowiska, Europejska Agencja Bezpieczeństwa Morskiego, SatCen, FRONTEX.

Wokół naszej planety krąży obecnie ponad 10 000 satelitów i oszałamiająca liczba śmieci: 128 000 000 kawałków, różnej wielkości.

Niezauważalne przez zwykłego człowieka burze kosmiczne mogą zakłócić pracę na Ziemi, funkcjonowanie wielu urządzeń, w tym satelitów w Kosmosie. Asteroidy i meteory nieustannie przemieszczają się w przestrzeni kosmicznej stwarzając reale zagrożenie kolizjami z satelitami, a także upadkami meteorytów na Ziemię.

Aby chronić naszą planetę i technologie, na których polegamy, musimy wiedzieć, co dzieje się na zewnątrz. I to właśnie jest świadomość sytuacyjna. W przestrzeni kosmicznej staje się ona, ta kosmiczna świadomość sytuacyjna, ważnym filarem programu kosmicznego UE, mającego na celu czujnie i skutecznie obserwować co się dzieje w przestrzeni kosmicznej i w porę reagować na zagrożenia stamtąd.

Fot. Kazimierz Netka.

Oto program EU Space Days na 28 maja 2025 roku:

09:30 – 10:00 – Przemówienia plenarne

10:00-11:00 – Program kosmiczny UE na rzecz ochrony ludności i zarządzania kryzysowego Temat: Omówienie skoordynowanego wykorzystania danych satelitarnych do celów odporności, ze szczególnym uwzględnieniem zarządzania kryzysowego, ochrony obywateli i powiązanych technologii (AI i algorytmów uczenia maszynowego) do zastosowań związanych z bezpieczeństwem (nacisk na ochronę ludności i zarządzanie kryzysowe)

11:00-12:00 – Inwestycje w sektorze kosmicznym UE: gdzie jesteśmy? Jak zostać liderem? Temat: Wartość europejskich inwestycji (publicznych, prywatnych, pozaunijnych, venture itp.) w sektorze kosmicznym pozostaje niska i jest nierównomiernie rozłożona w całej UE. Ta sesja powinna zapewnić przegląd sytuacji w Europie i przedstawić kluczowe wnioski.

O programie: Coraz częstsze zagłuszanie i podszywanie się pod GNSS stanowi rosnące zagrożenie dla infrastruktury krytycznej na całym świecie, w szczególności w odniesieniu do lotnictwa, transportu morskiego, systemów autonomicznych i służb reagowania kryzysowego. W ramach programu Galileo UE opracowuje nowe usługi, które mogą wspierać wykrywanie podszywania się, aby zapewnić odporność PNT na całym świecie.

13:00 – 13:15 – Wystąpienie końcowe prezydencji PL i moderatora

13:15 – 13:30 – Prezentacja New Space Company.

Przewidziane jest połączenie z dr. Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim, który 8 czerwca br. Ma polecieć w Kosmos, na ISS.

Kazimierz Netka

Proszę, czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *