Fot. Kazimierz Netka.
Popatrz na zabytki oraz niebo trochę inaczej niż zwykle.
Zakurzone półki, ciemne komnaty, podziemia, zapach zaschniętej farby – tak najczęściej kojarzy nam się zwiedzanie eksponatów w muzeach i instytucjach kultury. Nic bardziej mylnego! O szczegółach poinformowano podczas konferencji, prowadzonej przez Martę Szadowiak oraz Karinę Rojek w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku.
Po raz trzynasty na Pomorzu organizatorzy Europejskiej Nocy Muzeów udowodnią, że powyższe skojarzenia są tylko stereotypem! W tym roku nocne zwiedzanie odbędzie się w sobotnią noc z 19 / 20 maja 2018r.
Z okazji Europejskiej Nocy Muzeów liczne muzea, galerie i inne instytucje kultury otwierają swoje podwoje dla świętujących już od godziny 19. Przygotowane w tym roku atrakcje z pewnością zaciekawią nawet najbardziej wymagających miłośników sztuki, kultury i nauki. Oprócz wystaw i rekonstrukcji historycznych będzie można wziąć udział w różnego rodzaju grach i zabawach.
Oczywiście, warto odwiedzić Muzeum Narodowe. Nie tylko w Gdańsku, ale tez jego oddziały, np. Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie. Nie zapomniano również o wszystkich zainteresowanych orientalną kulturą. Muzeum Narodowe w Gdańsku w Oddziale Etnografii „Spichlerz Opacki” przygotowało liczne warsztaty, na których będzie można m.in. nauczyć się wykonywania latawca japońskiego Koinobori.
Niezwykłe atrakcje przygotowało Narodowe Muzeum Morskie. Nie tylko w Gdańsku, ale np. w Tczewie, w Muzeum Wisły oraz w Centrum Konserwacji Wraków Statków.
Muzeum Gdańska jak zwykle zadziwi swymi unikatowymi zabytkami. Warto wybrać się np. do Twierdzy Wisłoujście.
Centrum Hewelianum w Gdańsku to nie tylko przeszłość, ale też przyszłość i możliwość spojrzenia w Kosmos.
Biblioteka Gdańska PAN na jedną noc zamienia się w prawdziwie morską szalupę i oprócz map, druków, atlasów, rękopisów oraz książek z XVIII i XIX w., będzie można poczuć się jak prawdziwy pirat i wyruszyć na poszukiwanie skarbów w grze przestrzennej „Skrzynia Piratów”.
W Muzeum II Wojny Światowej będzie można wcielić się w polskich żołnierzy z okresu II wojny światowej i podejmować strategiczne decyzje, które przybliżą uczestnikom różne losy polskich żołnierzy z tego okresu.
Miłośnicy zagadek powinni udać się do Muzeum Archeologicznego, gdzie przygotowano dyplom młodego odkrywcy dla tych, którzy sprawnie rozwiążą zagadki na wystawie.
Wszyscy fani broni i uzbrojenia zapraszamy do Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, gdzie będzie można zobaczyć na własne oczy jak wygląda typowe uzbrojenie morskie.
A jeśli chce sprawdzić swoje umiejętności manualne, koniecznie zajrzyjcie do Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, gdzie przygotowano warsztaty z szycia sztruksowych zajęcy.
Muzeum Archeologiczne pragnie przybliżyć afrykańskie zwyczaje i przeprowadzi warsztaty z tworzenia autorskich masek inspirowanych afrykańskimi wzorami, czy warsztaty z nauki gry na bębnach afrykańskich.
Nadbałtyckie Centrum Kultury zaprasza m.in. do Ratusza Kobiet oraz do Centrum Świętego Jana.
Przewidziano też liczne atrakcje dla najmłodszych uczestników Europejskiej Nocy Muzeów. Gdańska Galeria Miejska pokaże dzieciom, w jaki sposób można tworzyć sztukę za pomocą światła i cieni. Na warsztatach uczestnicy nauczą się, jak można wykonać własne dekoracje, rekwizyty i lalki, z których potem, co godzinę, będzie otwierany nowy spektakl.
Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych specjalnie na tę okazję przygotowała coś dla fanów zagadek, labiryntów, pokojów strachów i ucieczek, czyli Escape PJATK, a jeśli podczas zabawy będzie głodni (nie tylko przygód), będzie możliwość zakupy sushi.
Europejska Noc Muzeów nie odbywa się tylko w Trójmieście. W Kartuzach np. można zobaczyć pokaz tańczących fontann, w Malborku natomiast zwiedzić zakamarki Zamku Malborskiego i podziwiać elementy gotyckiej architektury. W Rumi fani motoryzacji mogą spędzić niezwykłą noc z zabytkowymi samochodami marki Toyota, a jeśli „Nocne Marki” chcą stworzyć coś naprawdę wyjątkowego, w Tczewie warto uczestniczyć w warsztatach świec żelowych i kolorowych butelek.
– Europejska Noc Muzeów to wielkie święto muzealników, którzy w nocnej atmosferze mają możliwość zaprezentowania atrakcji, często niedostępnych na co dzień – zachęca Karina Rojek z Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku. – Noc Muzeów to także wyzwanie organizacyjno – logistyczne, gdyż co roku padają rekordy frekwencji uczestników, a w przedsięwzięciu bierze udział kilkadziesiąt placówek.
Nie inaczej będzie zapewne także i tego roku. Wstęp do wszystkich placówek biorących udział w Europejskiej Nocy Muzeów jest wolny lub kosztuje złotówkę. Większość z nich umożliwia zwiedzanie i udział w przygotowanych atrakcjach w godzinach 19:00 – 1:00. Warto jednak uważnie prześledzić program poszczególnych instytucji. Część atrakcji będzie dostępna także w ciągu dnia.
Pełen program atrakcji znajduje się na stronie: http://www.ikm.gda.pl/nocmuzeow/ . Dodatkowe informacje można także znaleźć na dedykowanym fanpage’u na Facebooku: www.facebook.com/NocMuzeow3City .
(K.N.)