
Fot. Kazimierz Netka.
Gdańszczanie goszczą nas od 765 lat. Uszanujmy ich – apeluje Andrzej Bojanowski – prezes Międzynarodowych Targów Gdańskich
Fot. Kazimierz Netka.
Występem artystycznym Phao Sanato oraz duetu tanecznego Popkate & Lipskee rozpoczęto w tym roku zapowiedzi atrakcji jakie czekają odwiedzających 765. już Jarmark Świętego Dominika. To wydarzenie, zainicjowane przed wiekami przez Zakon Dominikanów, staje się coraz atrakcyjniejszym w polskim oraz europejskim programie kulturalnym i biznesowym.
Fot. Kazimierz Netka.
O tegorocznym Festiwalu Dominikańskim mówili m.in.: Aleksandra Dulkiewicz – prezydent Gdańska; Mieczysław Struk – marszałek województwa pomorskiego; Łukasz Wysocki – prezes Gdańskiej Organizacji Turystycznej; o. Michał Osek – przeor gdańskiego klasztoru Dominikanów, Katarzyna Szulc – przedstawicielka AmberSky; Andrzej Bojanowski – prezes Międzynarodowych Targów Gdańskich; Emilia Cyran – managerka ds. programu Jarmarku św. Dominika.
Poniżej – nagrania (do pobrania) wypowiedzi podczas konferencji na Ołowiance:
wypowiedzi Jarmark Dominika 2025
Źródło nagrań: Kazimierz Netka.
Oto szczegółowe wiadomości, które przekazał nam prowadzący spotkanie na Ołowiance 18 lipca 2025 roku, Marcin Dajos – rzecznik prasowy Międzynarodowych Targów Gdańskich, które są głównym organizatorem Festiwalu Jarmark Świętego Dominika:
FESTIWAL CUDÓW WRACA NA GDAŃSKIE ULICE. PREZENTY Z OKAZJI 765 LAT JARMARKU ŚW. DOMINIKA
Gdańsk szykuje się na święto, jakiego jeszcze nie było! Już 26 lipca rozpocznie się 765. Jarmark św. Dominika – najstarszy i największy festiwal plenerowy Europy, który w tym roku świętuje okrągły jubileusz. Przez 23 dni serce miasta zamieni się w tętniący życiem Festiwal Cudów, gdzie historia spotka się z nowoczesnością, a każdy dzień przyniesie nowe atrakcje dla całych rodzin. Nie zabraknie również jubileuszowych prezentów, jak chociażby nowa odsłona Ołowianki.
Wyobraź sobie miasto, które od 765 lat, z kilkoma przerwami, celebruje lato – z rozmachem, fantazją i otwartością na świat. Gdańsk, jak co roku, zaprasza na Jarmark św. Dominika, ale tym razem to nie tylko tradycja – to jubileuszowa podróż przez wieki! Od 26 lipca do 17 sierpnia ulice Starego i Głównego Miasta zamienią się w wielobarwną scenę, gdzie wystawcy, współcześni artyści, smakosze i poszukiwacze przygód spotkają się w jednym miejscu. Tegoroczny Jarmark to niepowtarzalna okazja, by poczuć magię przeszłości splecioną z pulsującą energią współczesności – i świętować razem 765 lat tradycji.
Jubileusz Jarmarku św. Dominika wiąże się z wieloma „prezentami”, które znajdziemy w przestrzeni Festiwalu Cudów. Jednym z nich jest nowa odsłona Ołowianki, na której znajduje się Przystanek Port Gdańsk Pod Żaglami. To „nowoczesna” strefa jarmarku, miejsce wypoczynku, gdzie znajdą się również aktywności ruchowe, jak i kulturalne. Kontenerowy klimat odpowiada stoczniowym, gdańskim klimatom, a jednocześnie wpisuje się w obecne trendy nowoczesnych miejsc spotkań rodzinnych czy ze znajomymi.
– Jarmarkową konferencję prasową rozpoczęliśmy od występów artystycznych. To też pokazuje, że Jarmark św. Dominika się zmienia: ze święta stricte handlowego coraz bardziej staje się też wydarzeniem kulturalnym. Doceniają to nie tylko mieszkańcy, ale także odwiedzający nasze miasto – w ubiegłym roku Jarmark odwiedziło 1,5 miliona ludzi – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
Fot. Kazimierz Netka.
– 765 lat tradycji zobowiązuje, dziękuję Ojcom Dominikanom, bez których starań i zabiegów pewnie nigdy miasto Gdańsk nie dostąpiłoby przywileju organizacji Jarmarku. Dziękuję wszystkim partnerom, również zarządowi Morskiego Portu Gdańsk, który jest partnerem przestrzeni na Ołowiance, w której odbędzie się wiele wydarzeń kulturalnych, artystycznych, ale też kulinarnych, bo Jarmark staje się też wydarzeniem gastronomicznym. Jarmark rozpoczniemy już w następną sobotę przy Dworze Artusa. Będzie trwał trzy tygodnie. Tu wielka prośba, także od mieszkańców Śródmieścia: jeśli chcemy odwiedzić Jarmark, korzystajmy z komunikacji publicznej. Przypomnę, że na Placu Zebrań Ludowych tworzymy strefę park&ride, z promocyjną ofertą. Jeżeli ktoś przyjeżdża samochodem, to utrudnia korzystanie ze wspaniałych przestrzeni, które są przygotowane dla odwiedzających. Chciałabym, abyśmy patrzyli na Jarmark św. Dominika także jako wsparcie lokalnej przedsiębiorczości, bo wśród tych 660 wystawców niemal 30 proc. to są przedsiębiorcy z Gdańska – dodaje prezydent Gdańska.
Fot. Kazimierz Netka.
Przestrzeń Portu Gdańsk Pod Żaglami przyniesie wiele jarmarkowych nowości. To tutaj odbędzie się premierowa seria Koncertów Chopinowskich na Ołowiance. Recital fortepianowy zagra Adam Kałduński oraz profesorowie i absolwenci Akademii Muzycznej podczas koncertów Mistrz i Uczeń. W programie jarmarkowym posiadającym ponad 200 wydarzeń, cztery z nich dotyczyć będą wspomnianego cyklu.
To na Ołowiance znajdzie się Strefa Gamingowa Kinguin, odbędą się spotkania z jogą dla każdego, a 80-lecie klubu świętować będzie Lechia Gdańska. Dokładny program Jarmarku św. Dominika znajduje się na https://jarmarkswdominika.pl/program-dzienny/ .
Pomorskie na jarmarku
– Bardzo się cieszę, że samorząd województwa pomorskiego może współtworzyć to wyjątkowe wydarzenie, jakim jest 765. Jarmark św. Dominika – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.
Fot. Kazimierz Netka.
– To nie tylko święto handlu i kultury, ale także okazja do pokazania bogactwa naszego regionu. W tym roku szczególnie chcemy zwrócić uwagę na Kociewie – jego smaki, tradycje i kulturową odrębność. Na uliczce Pomorskiej, która zostanie zorganizowana w ciągu ulicy Szerokiej, zaprezentują się wystawcy, a wśród nich rzemieślnicy i przedstawiciele ekonomii społecznej, którzy poprzez swoją pracę budują wspólnotę i przeciwdziałają wykluczeniu. To także Rok Rzemiosła Województwa Pomorskiego, więc nie zabraknie autentycznego rękodzieła i lokalnych produktów. Serdecznie zapraszam do odwiedzenia Jarmarku – nie tylko mieszkańców Pomorza, ale i gości z całej Polski oraz Europy – dodaje marszałek.
Jarmark św. Dominika to przede wszystkim wystawcy, których w tym roku znajdziemy w liczbie 662 na 745 stoiskach. Warto dodać, że 275 pochodzi z Pomorza, z czego 168 z Gdańska a 208 z Trójmiasta.
Podczas tego wyjątkowego wydarzenia spotkają się zarówno kupcy, jak i artyści, którzy zaoferują najpiękniejsze rękodzieła – od misternie zdobionych ceramik, przez unikatową biżuterię, aż po oryginalne tekstylia. Na stoiskach nie zabraknie również 18 kuchni świata, a premiery na jarmarku będą miały kuchnie damasceńska oraz PRL, a z produktów dubajska truskawka i mrożone serniki. Tradycyjnie zjadą się także kolekcjonerzy z całej Europy, a wśród oferowanych skarbów znajdą się wyjątkowe przedmioty vintage, które z pewnością zachwycą miłośników unikatowych znalezisk. Tegoroczny Jarmark to 441 stoisk z rzemiosłem i artystami, 147 stoisk w strefie kolekcjonerów, 77 stoisk z artykułami spożywczymi i 80 stoisk z gastronomią.
Przystanek u Dominikanów
Jarmark św. Dominika nie mógłby istnieć bez Dominikanów, bo to właśnie oni byli jego inicjatorami i przez wieki opiekunami tej wyjątkowej tradycji. To dzięki mnichom, którzy w XIII wieku uzyskali od papieża zgodę na organizowanie dorocznego święta ku czci swojego patrona, Gdańsk stał się miejscem spotkań kupców, rzemieślników i mieszkańców z całej Europy. Bez zaangażowania i wizji Dominikanów Jarmark św. Dominika nie stałby się jednym z najważniejszych i najstarszych wydarzeń tego typu w Europie, a Gdańsk nie zyskałby tak barwnej i żywej tradycji, która przetrwała aż do dziś.
Na tegorocznym Jarmarku jedna z nowości jest związana z jego protoplastami. W przestrzeni pojawi się Przystanek u Dominikanów.
– Jarmark św. Dominika to fenomen ponadczasowy – przestrzeń, w której każdy może podzielić się tym, co tworzy i co nosi w sercu. Cieszymy się, że jako dominikanie możemy współtworzyć to wydarzenie i zaprosić mieszkańców oraz gości do naszego klasztoru – na koncerty, spektakle, modlitwę i chwilę wyciszenia w strefie wytchnienia. To dla nas ważne, że możemy być częścią tej wspólnoty i historii, która trwa już 765 lat – mówi przeor klasztoru Dominikanów w Gdańsku Michał Osek.
Fot. Kazimierz Netka.
W programie Przystanku u Dominikanów znajdą się m.in. spektakl z okazji 80-lecia zakończenia wojny, w kościele, który jako jedyny ocalał, czyli Kościele św. Mikołaja. Dodatkowo odbędą się m.in. koncerty organowe, strefa wytchnieniowa i zwiedzanie Kościoła św. Mikołaja.
Jubileusze
Tegoroczny jarmark to nie tylko jubileusz wydarzenia. W programie znajdziemy obchody kilku rocznic. O jednej z nich zostało wspomniane przy Przystanku Port Gdańsk Pod Żaglami. Kolejna, jakże ważna dla Jarmarku, to 10 lat współpracy ze sponsorem głównym, jak i Przystanku Przygoda – AmberSky i Karuzelą Gdańską. Z tego względu przygotowano wiele niespodzianek.
– Mogę już zdradzić jedną z nich. Koło widokowe znajdujące się na Ołowiance jest z nami jeszcze tylko przez kilka tygodni. Jarmark to jedna z ostatnich szans, aby przejechać się nim i spojrzeć na Gdańsk z wysokości 50 metrów. Później pojedzie do Stanów Zjednoczonych, a następnie w Gdańsku pojawi się koło o 10 metrów wyższe, z przestronnymi gondolami. Zostanie również ustawione pod innym kątem, aby widok z niego na Stare Miasto był niezakłócony. Premiera nowego koła zaplanowana jest na 9 stycznia 2026 roku – mówi Katarzyna Szulc, przedstawiciel AmberSky.
Fot. Kazimierz Netka.
AmberSky jest wieloletnim sponsorem Jarmarku Św. Dominika gwarantując doskonałą zabawę w ramach m.in. takich atrakcji jak: strefa „Przystanek Przygoda z AmberSky”, Koło Widokowe, Gdańska Karuzela, czy Spinning Coaster Wirujące Beczki. W tym roku, ze względu na jubileusz współpracy jak i Jarmarku sponsor zadbał o niespodzianki, o rozbudowaną strefę atrakcji, więcej zabawy, uśmiechu i pozytywnych emocji oraz pięknych kadrów zdjęciowych i filmowych.
Nową atrakcją na Przystanku Przygoda będzie „Gorączka Złota – Poszukiwacz Skarbów”. To propozycja dla prawdziwych poszukiwaczy skarbów, którzy jak w gorączce złota będą sitem wypłukiwać z piasku, w strumieniach wody, „cenne kamienie”. Skarby można będzie zidentyfikować i sprawdzić gdzie występują w naturze i na jakim terenie w Polsce, a co najważniejsze zabrać ze sobą na pamiątkę i być może rozpocząć fascynującą przygodę z nową pasją.
Natomiast na Przystanku Port Gdańsk pod Żaglami, oprócz Koła Widokowego i spinning coastera „Wirujące beczki” znajdzie się symulator VR lotów paralotnią.
W 2025 roku mija 30 lat od kiedy Jarmark św. Dominika organizowany jest przez Międzynarodowe Targi Gdańskie. Od tylu lal odbywa się podczas wydarzenia Święto Chleba. W tym roku przypada także 80-lecie Pomorskiej Izby Rzemiosła – a co za tym idzie mamy rok Pomorskiego Rzemiosła, a także 180 lat browaru Okocim, wieloletniego partnera Jarmarku.
– Jarmark św. Dominika to prawdziwy festiwal cudów – mówi Andrzej Bojanowski, prezes Międzynarodowych Targów Gdańskich.
Fot. Kazimierz Netka.
– Na 60 tysiącach metrów kwadratowych tworzymy przestrzeń, która ma być bezpieczna, przyjazna i pełna niespodzianek. Ogromnie doceniamy współpracę z miastem, służbami i mieszkańcami – to dzięki nim możemy działać coraz lepiej. Apeluję do wszystkich gości: korzystajcie z komunikacji publicznej, szanujcie przestrzeń, w której żyją gdańszczanie – to ich dom. My jesteśmy tu tylko na kilka tygodni, dlatego chcemy być gośćmi mile widzianymi. Słuchamy uwag, reagujemy, uczymy się – i właśnie dzięki temu co roku podnosimy poprzeczkę. Śledźcie nasze media społecznościowe, dzielcie się swoimi wrażeniami – razem tworzymy to wyjątkowe wydarzenie – dodaje prezes MTG.
Prezes Bojanowski zdradził również, że inspiracja tradycją Jarmarku i 80-leciem Izby Rzemieślniczej sprawiła, iż wystąpiono o wpis Jarmarku św. Dominika do NID (Narodowego Instytutu Dziedzictwa) na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
Podczas Jarmarku odbędą się również wydarzenia związane z przyznaniem Gdańskowi miana Europejskiej Stolicy Kultury Gastronomicznej na lata 2025/2026.
Fot. Kazimierz Netka.
– Jarmark św. Dominika łączy kulturę, sztukę, zmysły turystów i mieszkańców w jednej przestrzeni, w jednym wydarzeniu. Jarmark nie tylko można poczuć, ale także posmakować. Gdańsk jest Europejską Stolicą Kultury Gastronomicznej. Wiele wydarzeń na Jarmarku św. Dominika także z tego czerpie. Nasi partnerzy z projektu Smaków Gdańska, który pokazuje czym jest lokalna gastronomia, prezentują swoją sztukę kulinarną na jarmarku, łączącą tradycję z nowoczesnością – mówi Łukasz Wysocki, prezes Gdańskiej Organizacji Turystycznej.
Jarmark w strefie mieszkańców
Podobnie jak w latach poprzednich zmiany w organizacji ruchu w Śródmieściu Gdańska wprowadzane są w dwóch etapach. Od 16 czerwca do 13 lipca obowiązuje Wakacyjna Organizacja Ruchu, która powróci w dniach 24-31 sierpnia.
Natomiast na czas montaży i demontaży infrastruktury Jarmarku św. Dominika, jak i na czas wydarzenia (26 lipca – 17 sierpnia) obowiązywać będzie Jarmarkowa Organizacja Ruchu. Od 14 lipca zamknięta jest ul. Szeroka i jej okolice, od 17 lipca zamknięta jest ul. Rajska, od 21 lipca montaże wkraczają na Długie Ogrody. Natomiast 25 lipca zostanie zamknięte rondo na Podwalu Staromiejskim.
Wszystkie informacje dotyczące parkingów dla mieszkańców znajdują się na stronie Jarmarku Św. Dominika.
Park&Ride
Między 26 lipca a 17 sierpnia kierowcy, którzy chcą wybrać się na Jarmark św. Dominika, będą mogli zostawić samochód na parkingu na Placu Zebrań Ludowych, czyli ok. 1,5 km od wydarzenia. Dodatkowo, na podstawie biletu parkingowego aż do 5 osób będzie mogło skorzystać z pobliskiego tramwaju, aby sprawnie dotrzeć na Jarmark komunikacją miejską.
Koszt biletu
– turyści – 25 zł.
– mieszkańcy /na kartę mieszkańca – 20 zł.
Bilet ważny na trasie (w 2 strony):
– Brama Oliwska (przystanek przy Placu Zebrań Ludowych) – Brama Wyżynna
– Brama Oliwska (przystanek przy Placu Zebrań Ludowych) – Hucisko
– Brama Oliwska (przystanek przy Placu Zebrań Ludowych) – Nowe Ogrody
Za postój można zapłacić: w aplikacji mobilnej APCOA FLOW lub w Parkometrze znajdującym się na terenie parkingu – dowodem opłaty jest wprowadzenie do parkometru numeru rejestracyjnego lub umieszczenie biletu parkingowego za przednią szybą pojazdu, w miejscu dobrze widocznym z zewnątrz, w sposób umożliwiający odczytanie pełnej treści biletu parkingowego.
Już teraz zapraszamy na Ceremonię Otwarcia Jarmarku św. Dominika, która odbędzie się 26 lipca, o godz. 12, na przedprożach Dworu Artusa.
Miło nam poinformować, że Partnerem Jarmarku jest Energa z Grupy Orlen – napisał Marcin Dajos – rzecznik prasowy Międzynarodowych Targów Gdańskich.
Czy Festiwal św. Dominika zostanie wpisany na Listę Dziedzictwa Niematerialnego UNESCO?
Fot. Kazimierz Netka.
Trochę na ten temat powiedział Andrzej Bojanowski – prezes Międzynarodowych Targów Gdańskich, mówiąc m.in., że: w tym roku, w związku że to już 765 lat gdy papież nadał ten przywilej dominikanom, a oni zaczęli uświetniać piękne nasze miasto i dbać, żebyśmy się rozwijali, postanowiliśmy, zainspirowani Izbą Rzemieślniczą Małych i Średnich Przedsiębiorstw – jej 80-leciem i tym jak głęboko przedsiębiorcy są zaangażowani w życie społeczne nie tylko gospodarcze Gdańska i całego Pomorza, rozpoczęliśmy proces przygotowawczy wpisu Jarmarku Świętego Dominika na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Wierzę w to, że w przyszłym roku ten wpis, z panią prezydent, razem z Izbą i z osobami, które za to odpowiadają, przywieziemy i będzie to taki sukces nas wszystkich, udowadniający, że to nie tylko konkursy, nie tylko to, że odwiedzamy, czyli głosujemy nogami – te półtora miliona odwiedzin – że to wszystko jeszcze udokumentujemy historycznymi walorami, historycznym zaangażowaniem dla całej społeczności, nie tylko Gdańska ale najpierw Polski, a wierzymy w to, że może i świata – powiedział prezes Andrzej Bojanowski.
To też może mieć znaczenie
Fot. Kazimierz Netka.
Emilia Cyran, managerka ds. programu Jarmarku św. Dominika poinformowała m.in. że organizatorzy chcieliby żeby ten program był dla wszystkich dostępny: dla różnych grup, osób, rodzin, dzieci, starszych, dla pań,, panów, gamerów, dla fanów muzyki klasycznej, jazzowej, operowej – każdy znajdzie coś dla siebie. Zachęcamy, by wejść na naszą stronę, zobaczyć program i wybrać coś – dodała. – Przede wszystkim zapraszamy na ceremonię otw5arcia, mamy 765. rocznicę i z tej okazji przygotowaliśmy specjalny utwór, który skomponowaliśmy razem z kompozytorem i aranżerem Adamem Pietrzakiem, który jest wykładowcą na Akademii Muzycznej i we współpracy z Teatrem Młodych oraz z absolwentami Akademii Muzycznej nagraliśmy ten utwór. Jego premiera będzie właśnie na ceremonii otwarcia. Dlatego wszystkich serdecznie zapraszamy. Mamy nadzieję, że zostanie to na długo w naszej i w waszej pamięci. Następnie – kolorowa parada, jak co roku przejdziemy na Przystanek Równość i tam zaczniemy otwarcie pierwszego z przystanków i przez cały dzień będziemy otwierać kolejne przystanki.
Koncerty Chopinowskie – mamy tutaj wspaniałego sąsiada, partnera, który nas gości: Filharmonię. Będziemy grać Chopina, będą Koncerty Chopinowskie w każdą niedziele, o godzinie 13. Zwieńczymy je 15 sierpnia rozbudowanym koncertem orkiestry symfonicznej.
Mamy Święto Chleba 30 raz, Pomorskie Święto Rzemiosła – 80. rocznicę, będzie Święto Równości, będzie mnóstwo okazji do celebrowania, 80-lecie Klubu Lechia Gdańsk i razem z Klubem będziemy obchodzić to święto 7 sierpnia.
Wspaniali seniorzy opiekują się zielonym salonikiem na Przystanku Równość. Seniorzy przygotowali nową odsłonę swego programu – powiedziała Emilia Cyran, managerka ds. programu Jarmarku św. Dominika.
– Dzisiejszy dzień to także premiera gadżetów jarmarkowych – powiedział na zakończenie Marcin Dajos – rzecznik prasowy Międzynarodowych Targów Gdańskich. – Będą dostępne w Domku Gdańskiej Organizacji Turystycznej przy ul. Szerokiej, Wszystkich chętnych zapraszamy.
Szczegóły dotyczące Jarmarku, w tym organizacji ruchu znajdują się na stronie jarmarkswdominika.pl . Jarmark potrwa do 17 sierpnia; potem demontaże infrastruktury jarmarkowej.
Kazimierz Netka
Proszę, czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl