Gdańscy łyżwiarze powalczą na MPJ w Olivii
W hali Sportowo Widowiskowej Olivia, w dniach 29 – 30 stycznia 2016 r. odbędą się konkurencje w łyżwiarstwie figurowym w ramach Mistrzostw Polski Juniorów (MPJ), a 31 stycznia Mistrzostwa Polski w łyżwiarstwie synchronicznych. W zawodach tych wystartują zawodnicy sekcji łyżwiarstwa figurowego i łyżwiarstwa synchronicznego Gdańskiego Klubu Sportowego Stoczniowiec.
Sekcja ta istnieje od 1968 roku. Zaczynała jeszcze na wylewanym zimą lodowisku na Przymorzu.
Przeniosła się do hali Olivia, po jej oddaniu do użytku w 1972 roku. Obecnie jest to obiekt zabytkowy i w 2016 roku planowany jest jego remont.
Sekcja miała doskonałych zawodników, jak np. Ludwik Jankowski, który startował na ME i MŚ w latach 70-tych. Miała też olimpijczyków – Honoratę Górną i Andrzeja Dostatniego z Montrealu w 1976 roku. Brąz na MŚ Seul 97 zdobyła para Agata Błażowska i Marcin Kozubek. Trenująca w USA pod kierunkiem Igora Shilbanda, gdańska para Justyna Plutowska i Peter Gerber zdobyła w sezonie 2012/2013 na ME w Budapeszcie 16 miejsce i 21 na MŚ. Zawody mistrzowskie rozgrywane są corocznie – Mistrzostwa Europy w styczniu, a Świata w marcu.
Obecnie sekcja liczy 35 osób, w tym dwójkę seniorów trenujących solo w USA i Kanadzie. Ta dwójka będzie niebawem brała udział w Mistrzostwach Czterech Nardów w miejscowości czeskiej Trinec w dniach 18 – 20 grudnia. Sekcja ma klasy sportowe w SP 35 i Gimnazjum nr 24, które wchodzą w skład ZKPiG nr 17, mieszczącego się przy ulicy Wąsowicza 30 i zarządzanego przez dyrektora Piotra Szepelowskiego.
Ten Zespół nr 17, który współpracuje z klubem już od 40 lat, oprócz łyżwiarstwa figurowego prowadzi też klasy sportowe w piłce ręcznej chłopców i dziewcząt, hokeju na lodzie, short tracku i łyżwiarstwie synchronicznym. Ta ostatnia konkurencja, jako pokazowa, zostanie zaprezentowana na najbliższych XXIII Zimowych Igrzyskach Olimpijskich, które odbędą się w południowokoreańskim Pjongczangu w dniach 9 – 25 lutego 2018 roku. Z pewnością zostanie wprowadzona do programu następnych XXIV igrzysk.
W Olivii już przygotowuje się łyżwiarzy do tej widowiskowej konkurencji, w której uczestniczy jednocześnie od 10 do 20 zawodników. W zawodach mikołajkowych, mistrzostwach Polski, Mozart Cup Austria i Budapest Cup Węgry, grupy z GKS Stoczniowiec, takie jak Novice Advance, Juvenille, Basic Novice, Beginnersa i Mix Age, zajmowały czołowe lokaty.
Wicedyrektorem ds. sportu w Zespole Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 17 w Gdańsku jest Mirosław Plutowski (na powyższym zdjęciu czwarty z lewej wraz z podopiecznymi zawodnikami). Osiągał on dobre wyniki; jako junior dwa razy był mistrzem Polski, a jako senior wicemistrzem kraju. Wcześnie, bo już w wieku 24 lat zakończył karierę zawodniczą, z powodu kontuzji kolana. Jak nam powiedział, gdański klub Stoczniowiec przyjmuje dzieci już od klasy zerowej, bo od tego wieku zgodnie z polskimi przepisami można trenować codziennie na lodzie. Wszyscy przyszli zawodnicy sekcji łyżwiarskiej są uczniami Szkoły Podstawowej nr 35.
Jest tak dużo chętnych, że tworzy się drugą grupę zawodników jazdy figurowej. Zajęcia z gimnastyki i akrobatyki prowadzi trener Wojciech Szewc (na zdjęciu powyżej), absolwent AWFiS Gdańsk.
Rodzice tych maluchów wychodzą ze słusznego założenia, że jedynie poprzez sport odpowiednio wychowają swoje pociechy. Muszą jednak mieć tę świadomość, że z 30 adeptów, po trzech latach treningów i selekcji pozostaje dziesiątka.
Klub funkcjonuje dzięki finansowemu wsparciu przez Urząd Miasta Gdańska. A dyscyplina łyżwiarstwa figurowego przeżywa trudne chwile od momentu, kiedy była minister sportu potworzyła koszyki ze wszystkich dyscyplin sportu, i te indywidualne zostały znacznie okrojone z ministerialnych dotacji.
Sala gimnastyczna w hali Olivia wymaga remontu. Sekcji brakuje odpowiedniego sprzętu, jak materaców, batutów do oddawania skoków, poręczy, no i przydałaby się amortyzowana ścieżka do rozbiegów o długości 15 metrów, której koszt zakupu wynosi około 35 tys. zł. Czy znajdą się na to środki finansowe, trudno przewidzieć. Dobrze chociaż, że rodzice we własnym zakresie kupują swoim pociechom łyżwy i zawodnicze stroje, a to też wydatek w granicach 2 tys. zł. A dzieciom stopy przecież rosną.
Fundusze Miasta pozwalają wynagrodzić trenerów, a funkcje te pełnią: Agnieszka Domańska, Marcin Filocha, Mirosław Gabryś, Maja Kowalczyk, Marek Szczęszor, Bożena Wierzchowska. Trenerami wspomagającymi są Wojciech Szewc od akrobatyki oraz Anna Korneluk od baletu i choreografii.
To dzięki ich trenerskiej pracy, klub może się obecnie poszczycić zdolnymi zawodnikami odnoszącymi spore sukcesy na arenie krajowej i międzynarodowej.
Trzykrotnie w tym sezonie wygrała zawody, w tym i mistrzostwa Polski, para taneczna Oliwia Borowska i Filip Bojanowski (na powyższym zdjęciu).
Na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Krynicy Zdrój, gdański solista Ludwik Piksa zdobył złoty medal (na powyższym zdjęciu), a solistka juniorka Anna Łukasiak zajęła 5 miejsce.
Na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Krynicy Zdrój, dobrze też spisały się pary taneczne Oliwia Borowska i Filip Bojanowski – zdobyli złoty medal, a Marta Lewandowska i Jan Lipski – brązowy (na powyższym zdjęciu). W klasyfikacji generalnej tegorocznej olimpiady młodzieży, GKS Stoczniowiec zdobył trzecie miejsce w Polsce.
Niebawem część z tych zawodników będziemy mogli podziwiać u nas w hali Olivia, gdyż w dniach 29 – 30 stycznia 2016 r. (piątek – sobota) odbędą się konkurencje tańców na lodzie w ramach Mistrzostw Polski Juniorów, a 31 stycznia (niedziela) w łyżwiarstwie synchronicznym. Warto na te mistrzostwa się wybrać. Zapraszamy!
Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski i GKS Stoczniowiec