Filia Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, czyli nowa uczelnia prawnicza powstanie w Gdańsku – stolicy Żuław i stolicy województwa pomorskiego. W Uniwersytecie Gdańskim podpisano list intencyjny w sprawie jej utworzenia przy ul. Kładki Zawarto też pierwsze w Polsce porozumienie dotyczące promocji ławników

Fot. Kazimierz Netka.

Otwarcie nowego rozdziału w funkcjonowaniu Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury

Dwa ważne dla wymiaru sprawiedliwości wydarzenia miały miejsce 6 września 2024 roku w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Gdańskiego. Po długo trwających staraniach, rozmowach, uzgodnieniach podpisano list intencyjny inicjujący tworzenie w Gdańsku filii krajowskiej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Ma ona służyć podnoszeniu kwalifikacji zawodowych prawników z terenu północnej Polski, pragnących zostać sędziami lub prokuratorami.

Pamiętano też o nieetatowych sędziach, czyli o ławnikach. Potrzeba ludzi chętnych do pełnienia tych funkcji. Żeby rozpropagować w społeczeństwie ową odpowiedzialną rolę w orzekaniu w sądach, postanowiono promować działalność ławników. W tym celu zostało zawarte odrębne porozumienie.

Fot. Kazimierz Netka.

– Serdecznie witam na podpisaniu listu intencyjnego dotyczącego współpracy w przedmiocie utworzenia w Gdańsku filii Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury – powiedział prowadzący uroczystości dr Tomasz Czuba – zastępca dyrektora Centrum Komunikacji i Promocji Uniwersytetu Gdańskiego. – O przywitanie gości i zabranie głosu poproszę pana rektora Uniwersytetu Gdańskiego pana Profesora Piotra Stepnowskiego.

– Dzień Dobry Państwu, bardzo cieszymy się z tego wydarzenia, które mamy nadzieję, będzie miało istotne skutki dla rozwoju kompetencji wymiaru sprawiedliwości – powiedział pan rektor Piotr Stepnowski. – To właśnie tu, w Gdańsku, wszystko zaczyna się na Uniwersytecie Gdańskim. Pozwólcie, że zanim przystąpimy do podpisania uroczystego listu intencyjnego przywitam gości, którzy przybyli na naszą dzisiejszą uroczystość.

Powitani zostali m.in.: wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha; wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz; marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk; prezydent miasta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz; prezesa Sądu Apelacyjnego w Gdańsku Artur Lesiak; prokurator regionalny w Gdańsku Paweł Pik; przedstawiciele władzy sądowniczej, władz dziekańskich Wydziału Prawa i Administracji oraz wszyscy goście.

Fot. Kazimierz Netka.

– Szanowni państwo, sytuacja w prawodawstwie i sądownictwie w naszym kraju w ostatnich kilku latach budziła niewątpliwie bardzo wiele emocji – przypomniał prof. Piotr Stepnowski – rektor Uniwersytetu Gdańskiego. – Wywoływała też niesłabnące fale protestów społecznych. Prawo nie jest więc pojęciem abstrakcyjnym dotyczącym jedynie kancelarii, gmachów sądów, sal rozpraw. Każdy krok, który wykonujemy, działania jakie podejmujemy jako obywatele, mieszkańcy miast, osoby będące częścią różnych grup społecznych, różnych wspólnot czy to społecznych czy zawodowych są obwarowane prawem, przepisami i regulacjami no i też o prawa opierają się bowiem struktury państwowości i praworządności. Dobrze jeśli to prawo służy przede wszystkim obywatelom, chroniąc ich indywidualizm, jednak pod warunkiem respektowania praw pozostałych. Dobre prawo nie wyklucza praw jednostek ani praw społeczności, nie staje w sprzeczności ale mądrze wspiera procesy i zmiany jakie zachodzą rozwijających się demokracjach. Dlatego tak ważne jest aby i adepci prawa nieustannie kształcili się, poszerzali zdobywaną na studiach wiedzę oraz rozwijali zdobyte już kompetencje i umiejętności. I temu służyć ma inicjatywa, którą dziś jako sygnatariusze wraz z władzami ministerialnym i samorządowymi, sądowniczymi wyrażamy, podpisując list intencyjny dotyczący współpracy w przedmiocie utworzenia w Gdańsku filii Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury.

Fot. Kazimierz Netka.

Dostępność takiej szkoły na Pomorzu ułatwi młodym ludziom naukę, o której przed chwilą powiedziałem, a nam, w co mocno wierzę, dostarczy doskonale przeszkolonych, merytorycznych, merytorycznie przygotowanych kadr. Dziękuję bardzo inicjatorom i sygnatariuszom listu. Niech gdańska filia Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury dobrze służy w przyszłości nam wszystkim. Dziękuję bardzo – powiedział prof. Piotr Stepnowski – rektor Uniwersytetu Gdańskiego.

– Szanowni państwo, panie rektorze. Przede wszystkim to dla mnie ogromny zaszczyt móc reprezentować wraz z obecną tutaj panią dyrektor Martą Kożuchowską-Warywodą Ministerstwo Sprawiedliwości, kierowane przez pana profesora Adama Bodnara – powiedział Arkadiusz Myrcha – wiceminister sprawiedliwości.

Fot. Kazimierz Netka.

– Pan minister bardzo chciał być dzisiaj z państwem osobiście. Ma wśród państwa, w Gdańsku, w Trójmieście wielu przyjaciół i na pewno chciałby być częścią dzisiejszej ceremonii ale z uwagi na niezwykle istotne obowiązki, które go niestety zatrzymały w Warszawie bo równoległe do naszej uroczystości odbywa się konferencja w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z udziałem pana premiera Donalda Tuska ze środowiskami prawniczymi o przywracaniu w Polsce praworządności. I mam wrażenie, że chyba ktoś nad nami czuwa, że te dwa wydarzenia odbywają się równolegle. Bo o ile w Warszawie dzisiaj jest i trwa dyskusja o tym w jaki sposób legislacyjny, ustrojowy tę praworządność przywrócić, jak zaplanować często na nowo funkcjonowanie instytucji państwowych, tak tu dzisiaj na Pomorzu w Gdańsku będziemy mówili o tym jak tę praworządność już wypełniać. Dzisiaj bowiem znaleźliśmy się tutaj nie bez przyczyny, bo dostrzegamy potrzebę uzdrowienia sytuacji kadrowej w sądownictwie, w prokuraturze. Dzisiaj mówimy o otwarciu zupełnie nowego rozdziału w funkcjonowaniu Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury czyli instytucji jedynej w Polsce, która kształci ten niezwykle istotny korpus pracowników administracji państwowej: prokuratorów i sędziów, którzy są emanacją konstytucyjnej gwarancji właśnie bezstronnego i niezależnego wymiaru sprawiedliwości i gwarancją dostępu obywateli do tego wymiaru sprawiedliwości. Stąd też ta inicjatywa, która wypłynęła ze środowiska prokuratorsko – sędziowskiego i która jest konsekwencją zapotrzebowania kadrowego, które ewidentnie w Polsce północnej występuje. Sam reprezentuję województwo kujawsko-pomorskie. które doświadcza tego problemu bardzo mocno zarówno w prokuraturze, zarówno w sądownictwie. Są miejscowości, do których naprawdę bardzo ciężko zorganizować nabory na wolne etaty. Stąd też rozwój kształcenia Krajowej Szkoły tu właśnie w Polsce północnej. Mam nadzieję, że w sposób absolutnie rozwojowy przyczyni się do funkcjonowania jednostek sądowo – prokuratorski w województwach: zachodniopomorskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim i oczywiście temu najbliższe mojemu sercu czyli w kujawsko – pomorskim.

Fot. Kazimierz Netka.

Życzę wszystkim państwu żeby dzisiejsze podpisanie listu przerodziło się w sprawną realizację tego postulatu utworzenia filii we współpracy – jak widzimy tutaj wszystkich środowisk: uniwersyteckich, samorządowych, prokuratorskich, sędziowskich – co podkreśla jak ogromnie ważne dla lokalnych społeczności i dla tej części Polski jest dzisiejsze wydarzenie i jest mi naprawdę niezmiernie miło, że jako przedstawiciel Torunia, który też kiedyś był częścią województwa pomorskiego historycznie, mogę w tym wydarzeniu brać udział. Gratuluję inicjatywy i życzę samych sukcesów – powiedział Arkadiusz Myrcha – wiceminister sprawiedliwości.

– Panie ministrze, panie rektorze, wszyscy szanowni goście. Chyba dzisiaj możemy powiedzieć, że misja uczelni co do zasady się nie zmienia – powiedziała Beata Rutkiewicz – wojewoda pomorska.

Fot. Kazimierz Netka.

– Jest jakaś wypadkowa badań naukowych, kształcenia studentów i też wypuszczenia na rynek nowych badaczy i nowych specjalistów. To jednak wyzwania cywilizacyjne, tempo życia, też zmiana technologiczna, sztuczna inteligencja – która jest wyzwaniem ale też chyba wszyscy się zgadzamy – również może być zagrożeniem – powoduje, że dzisiaj ta misja uczelni jest jeszcze bardziej znacząca, przynajmniej ja bardzo dużą nadzieję pokładam w państwu, pokładam w profesorach, w tych, którzy wykładają, którzy przygotowują nasze nowe pokolenie. I patrzę na pana dyrektora, patrzę na Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury i muszę powiedzieć, że ze szczególną nadzieją spoglądam w tę stronę i mamy nadzieję, że ci nowi ludzie którzy będą wychodzić spod ręki uczących tutaj na Pomorzu ale też w całym kraju, to będą ludzie którzy przede wszystkim znają i stosują literę prawa i w postępowaniu nadrzędna będzie sprawiedliwość. Tego sobie i państwu bardzo życzę. Mam nadzieję. że do tego dojdziemy, a szczególnie cieszę się, że Pomorze przybliżamy trochę do centrum życia warszawskiego, krakowskiego, że już będziemy troszeczkę bliżej poprzez te działania – to jest naprawdę duże wydarzenie dzisiaj. Dziękuję wszystkim którzy siedzą przy tym stole i siedzą tutaj. Muszę powiedzieć że się zebraliśmy dość szybko, dogadaliśmy się – powiedziała Beata Rutkiewicz – wojewoda pomorska.

– Szanowni państwo, bardzo chcę podziękować panu rektorowi za te jego uwagi, które dotyczą także filozofii praw. Świetnie, że nam to dzisiaj się przypomniał – powiedział Mieczysław Struk – marszałek województwa pomorskiego.

Fot. Kazimierz Netka.

– Oczywiście w państwie praworządnym, państwie w sensie prawa, niezwykle ważne są instytucje stanowiące prawo – to także kultura prawna, ale to także ludzie. Utworzenie filii Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w Gdańsku to jest niezwykle ważna inicjatywa. Panie prokuratorze, bardzo dziękuję także środowisku sędziowskiemu. Myślę że sam pan prokurator nie jest jedynym inicjatorem, ponieważ ta inicjatywa odpowiada na ważne potrzeby naszego regionu czy też jak pan minister powiedział: szerzej, całej północnej Polski. To jest absolutnie właściwy krok w stronę zapewnienia wsparcia dla wymiaru sprawiedliwości w obliczu niedoboru absolwentów studiów prawniczych z województw północnej i środkowej Polski, którzy chcą podjąć aplikację prokuratorską i sędziowską oraz w związku z powiązanymi z tym trudnościami z obsadą właśnie takich stanowisk, o których też jak to dzisiaj słyszeliśmy przyznał pan minister.

Sprawnie funkcjonujący i niezależny wymiar sprawiedliwości jako fundament praworządnego i demokratycznego państwa, które wszyscy chcemy budować, bez dobrze wykształconej kadry, bez kadry, bez prawników, którzy w istocie stale podnoszą swoje umiejętności i kwalifikacje zwłaszcza w otoczeniu zmieniającego się prawa ma oczywiście fundamentalne znaczenie. Dla mnie również jako osoby mieszkającej tutaj od – w szerszym trochę ujęciu – od wielu wielu pokoleń, troska o potrzeby mniejszości, małych miejscowości, a także mieszkańców wpisuje się w jedną z podstawowych zasad działania samorządu województwa pomorskiego – to jest rozwoju zrównoważonego terytorialnie, w przeciwdziałaniu powstaniu obszarów wykluczenia. Dotyczy to nie tylko takich małych powiatów, z którego choćby ja pochodzę jak powiat pucki czy z większego jak powiat wejherowski ale także Ziemia Słupska czy też powiaty Powiśla. Chcę bardzo gorąco naprawdę, podziękować za to zaangażowanie, współdziałanie w ramach posiadanej kompetencji wzmocnienie rozwoju wymiaru sprawiedliwości w kształceniu kolejnych pokoleń. Myślę, że to jest świetny ukłon w stronę młodych ludzi, którzy chcą realizować swoją karierę, swoją drogę życiową w oparciu o zawody sędziowski a także prokuratorski stwierdził Mieczysław Struk – marszałek województwa pomorskiego.

– Szanowni panie ministrze, pani wojewodo, panie marszałku, panie rektorze, pani dyrektor, panie prezesie sądu, panie prokuratorze regionalny! Ja podpisuję się pod wszystkim co dzisiaj tu już z mównicy padło, natomiast chcę przede wszystkim powiedzieć, że wy wiecie doskonale, że my na Pomorzu umiemy współpracować na Pomorzu w Gdańsku – powiedziała Aleksandra Dulkiewicz – prezydent Gdańska.

Fot. Kazimierz Netka.

– To jest kolejny dowód tego, ale przede wszystkim chcę pogratulować panu prokuratorowi Pikowi, panu prezesowi Sądu Apelacyjnego skuteczności bo o filii i Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury poza Krakowem słyszeliśmy od wielu, wielu lat. I nie chcę dzisiaj żeby moje wystąpienie brzmiało broń Boże politycznie. Dzisiaj mamy rzeczywiście okazaną skuteczność w działaniu. Doprowadzenie do tego że wreszcie będziemy mogli tutaj dla Polski Północnej kształcić sędziów i prokuratorów daje nam w przyszłości możliwość tego, że rzeczywiście postępowania będą prowadzone sprawniej, lepiej. Za to bardzo, bardzo dziękuję i gratuluję. Bo tak jak mówię: wiele wiele lat o tym słyszeliśmy, a wreszcie znaleźli się ludzie, którzy naprawdę doprowadzili to do szczęśliwego finału i przekonali także nas wszystkich do współpracy w tym zakresie – powiedziała Aleksandra Dulkiewicz – prezydent Gdańska.

– Szanowni państwo, w imieniu środowiska sędziowskiego chciałbym podziękować panu ministrowi sprawiedliwości profesorowi Adamowi Bodnarowi oraz panu dyrektorowi Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury panu profesorowi Piotrowi Girdwoyniowi za życzliwe przyjęcie naszej inicjatywy utworzenia filii Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w Gdańsku – powiedział Artur Lesiak – prezes Sądu Apelacyjnego w Gdańsku.

Fot. Kazimierz Netka.

– Utworzenie filii Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w Gdańsku ułatwi młodym prawnikom, pochodzącym z naszego regionu dostęp do wysokiego poziomu kształcenia. Z drugiej zaś strony jednostkom sądownictwa i prokuratury – pozyskiwanie wysoko wykwalifikowanej kadry rekrutującej się ze środowisk lokalnych. Obecnie młodzi prawnicy z małych miejscowości, szczególnie z małych miejscowości, mają trudności w podejmowaniu decyzji o rozpoczęciu aplikacji sądowej czy prokuratorskiej, która odbywa się w Krakowie. Ma to z kolei przełożenie na trudności kadrowe w jednostkach sądownictwa i prokuratury. Utworzenie tej placówki to jednak nie tylko wymiar lokalny, ale także ogólnokrajowy, gdyż zapewni sprawne i stabilne funkcjonowanie jednostek sądownictwa i prokuratury.

Również bardzo serdecznie chciałem podziękować władzom uczelni gdańskiej, władzom Uniwersytetu Gdańskiego za zapewnienie bazy lokalowej dla przyszłej placówki. Przede wszystkim jednak z uwagi na rangę Uniwersytetu Gdańskiego, z uwagi na wysoki poziom, pozycję Wydziału Prawa w rankingach od lat utrzymującą się, liczę na owocną współpracę i pomoc dydaktyczną w prowadzeniu tej placówki. Dziękuję również władzom lokalnym, samorządowym, administracji rządowej gdyż bez wsparcia bez zrozumienia potrzeb sądownictwa nasza inicjatywa również nie udałaby się.

Szanowni państwo, dzisiaj dzięki dobrej współpracy Prokuratury Regionalnej i Sądu Apelacyjnego, a także wszystkich sygnatariuszy, podpiszemy list intencyjny. Jest to pierwszy krok i jestem przekonany, że już niedługo będziemy mogli cieszyć się z otwarcia nowej placówki w naszym mieście w Gdańsku dla dobra nie tylko naszej społeczności lokalnej ale przede wszystkim w interesie szeroko rozumianego wymiaru sprawiedliwości – mówił Artur Lesiak – prezes Sądu Apelacyjnego w Gdańsku

– Bardzo dziękuję panie rektorze, panie ministrze, pleno titulo szanowni dostojni goście. Dzisiaj faktycznie moment wyjątkowy, moment podpisania listu intencyjnego w przedmiocie utworzenia filii Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, moment szczególny, moment, który też budzi pewne wzruszenie – mówił prof. Wojciech Zalewski – dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego.

Fot. Kazimierz Netka.

No bo jest to koniec pewnego etapu. Tak jak to zostało powiedziane, próby utworzenia filii Krajowej Szkoły podejmowane były od wielu lat, ale to dzięki zaangażowaniu pana prezesa Lesiaka, pana prokuratora Pika oraz dzięki przychylności ministra Adama Bodnara udaje się dzisiaj doprowadzić mamy nadzieję do szczęśliwego finału ten etap.

Szanowni państwo, Monteskiusz powiada, że trzecia władza w tym podziale władz jest władzą najsłabszą. Wymaga ciągłego wspierania. Doświadczaliśmy tego w ostatnich latach jak bardzo wymiar sprawiedliwości jest wrażliwy. Wydaje się że wszelka forma wsparcia wymiaru sprawiedliwości również, a może nawet przede wszystkim, na etapie kształcenia sędziów i prokuratorów wymaga szczególnej troski. Z perspektywy Wydziału Prawa i Administracji dostrzegaliśmy tę dysproporcję i to wykluczenie północy kraju bardzo wyraźnie. Na dorocznych spotkaniach w Popowie gdzie analizowane były wyniki zdawalności do Krajowej Szkoły Sędziów i Prokuratorów dysproporcja między aplikującymi do uczelni północy a aplikującymi z południa była bardzo wyraźna. W związku z tym liczymy na to, że te dysproporcje dzięki tej cennej inicjatywie się wyrównają.

Szanowni państwo, bardzo dziękuję wszystkim państwu którzy angażowali się przez te ostatnie lata w tworzenie tej filii. Dziękuję jeszcze raz panu ministrowi, panu dyrektorowi za obecność dzisiaj. To dla nas niezwykle ważne; już udało nam się wstępne ustalenia odnośnie modus operandi, funkcjonowania szkoły ustalić. Dziękuję panu rektorowi za przychylność. Myślę że Krajowa Szkoła uzyskuje w budynku na ulicy Kładki bardzo dogodną lokalizację. Szanowni państwo, dziękuję no i oczywiście wszystkim tym, którzy będą się angażować w funkcjonowanie szkoły życzę powodzenia – powiedział prof. Wojciech Zalewski – dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego.

– Szanowni państwo, ja naprawdę się nie spodziewałem – myślę że z panem dziekanem Wojciechem Zalewskim i nieobecnym ale duchem nami panem prodziekanem Marcinem Wiszowatym, kiedy piliśmy kawę i rozmawialiśmy o tej filii, nie myśleliśmy, że dojdzie do tego momentu – powiedział Paweł Pik – prokurator regionalny w Gdańsku.

Fot. Kazimierz Netka.

– Jest to naprawdę dla mnie bardzo wzruszający moment i bardzo bardzo się cieszę, że jesteście tutaj państwo z nami. Bardzo się cieszę i dziękuję bardzo wszystkim sygnatariuszom za przychylność, za naprawdę otwarte potraktowanie tej inicjatywy i za to, że wszędzie gdzie poszliśmy z panem prezesem Lesiakiem spotkaliśmy się z aprobatą i poparciem tej idei – za to bardzo serdecznie państwu wszystkim dziękuję.

Bardzo dziękuję również panu ministrowi, pani dyrektor za obecność i za przychylne potraktowanie tej idei.

Padło wiele słów na temat tego jak bardzo potrzebne są kadry w Polsce północnej, jak bardzo trudno młodym ludziom absolwentom prawa z terenu Mazur, z terenu województwa zachodniopomorskiego, z małych miejscowości województw kujawsko-pomorskiego i pomorskiego finansowo po prostu w kształcić się dalej w Krakowie. Myślę, że ta inicjatywa rzeczywiście pozwoli tym ludziom, da im szansę na to żeby po pierwsze stali się sędziami, stali się prokuratorami, a po drugie żeby pomogli nam, wymiarowi sprawiedliwości, pracując właśnie w tych najtrudniejszych bo w małych miejscowościach gdzie rzeczywiście mamy duże problemy kadrowe.

Wierzę w to, że pan dyrektor Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury stworzy warunki do tego aby młodzi ludzie, młodzi kandydaci do zawodu sędziego, do zawodu prokuratora poznali w trakcie kształcenia jak ważna jest niezawisłość sędziowska, jak ważna jest niezależność prokuratorska bo troszeczkę nam jak widzimy przez ostatnie 8 lat, tego zabrakło, szczególnie w prokuraturze zabrakło tego, żebyśmy wpajali młodym adeptom zawodu, że maja być niezależni, bo niestety prokuratura w 2016 roku poległa pierwsza i poległa po cichu. Myślę, że jedną z przyczyn było właśnie to, że nie udało nam się w młodych prokuratorach, w nas wykształcić takiego etosu jak etos niezależności, niezawisłości sędziowskiej, ale wierzę że Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury, która rozumie i dostrzega ten problem, na pewno s tworzy nam kadry prokuratorskie, także sędziowskie, które po prostu nie pozwolą na to aby 2016 rok się powtórzył.

Dziękuję państwu bardzo serdecznie, dziękuję za pomoc i życzę powodzenia w tworzeniu i działaniu dalszym na rzecz filii Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury – powiedział Paweł Pik – prokurator regionalny w Gdańsku.

Fot. Kazimierz Netka.

– Szanowni państwo, sygnatariuszami listu intencyjnego dotyczącego współpracy w przedmiocie utworzenia gdańskiej filii Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury są; Rektor Uniwersytetu Gdańskiego pan profesor Piotr Stepnowski; pani wojewoda pomorska pani Beata Rutkiewicz; marszałek pomorski pan Mieczysław Struk; prezydent miasta Gdańska pani Aleksandra Dulkiewicz; prezes Sądu Apelacyjnego w Gdańsku pan Artur Lesiak; dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego profesor Wojciech Zalewski; prokurator regionalny w Gdańsku pan Paweł Pik.

Fot. Kazimierz Netka.

Po podpisaniu Listu intencyjnego profesor Piotr Stepnowski – rektor Uniwersytetu Gdańskiego przekazał kopię tego dokumentu wiceministrowi sprawiedliwości Arkadiuszowi Myrsze.

– Jest jeszcze jeden mały punkt programu, mianowicie nastąpi teraz porozumienie w sprawie współdziałania na rzecz promowania wśród lokalnej społeczności funkcji i roli ławnika sądowego – powiedział prowadzący dr Tomasz Czuba – zastępca dyrektora Centrum Komunikacji i PromocjiUniwersytetu Gdańskiego.

Fot. Kazimierz Netka.

– Porozumienie podpiszą pani Aleksandra Dulkiewicz – prezydent miasta Gdańska i pan Arkadiusz Myrcha – wiceminister sprawiedliwości.

– Z inicjatywy pana profesora Adama Bodnara – ministra sprawiedliwości w sumie tutaj inaugurujemy całą serię porozumień z samorządowcami o promocji i wsparciu instytucji ławnika w orzekaniu w sądach powszechnych – powiedział Arkadiusz Myrcha – wiceminister sprawiedliwości.

Fot. Kazimierz Netka.

– Dostrzegając jak ważny jest udział przedstawicieli społeczności lokalnej na sali rozpraw, dostrzegając potrzebę wzmocnienia tej instytucji zarówno legislacyjnie, także finansowo ale także promocyjnie trzeba pokazać że w ogóle nasze sąsiadki, sąsiedzi, koleżanki, koledzy często wspierają zawodowych orzeczników na sali rozpraw. Chcemy zainicjować serię promocyjnych działań we współpracy z samorządami lokalnymi, które zachęciłby przede wszystkim do zgłaszania się do wypełnienia funkcji ławnika, ale także służyłyby zwiększaniu świadomości, że ławnicy są, jakie są ich uprawnienia, jaka jest ich rola i dzisiaj mam tę przyjemność, że podpisaliśmy pierwsze porozumienie i akurat to przypadło na Gdańsk ale zakładamy że zarówno w Trójmieście, jak i na Pomorzu jak i w pozostałych województwach tych samorządów będzie dużo. Wydaje się, że taka obopólna korzyść dla sygnatariuszy tego porozumienia, a de facto na końcu będą korzystali obywatele, którzy będą wiedzieli że osoby w togach, siedzący na sali rozpraw, też rozstrzygają o ich losach i że faktycznie rola ławników na przestrzeni najbliższych lat wzrośnie do rangi, która ławnikom po prostu się należy. Tak tytułem wyjaśnienia. Dziękuję pani prezydent zawarcia tego porozumienia i wraz z innymi samorządowcami, samorządami będziemy przedstawali to w szeroko zakrojonych akcji promocyjnych – poinformował Arkadiusz Myrcha – wiceminister sprawiedliwości.

– Dzisiaj mam takie poczucie kompletności – podsumowała Aleksandra Dulkiewicz – prezydent Gdańska.

Fot. Kazimierz Netka.

– No bo z jednej strony rzeczywiście powołując filię Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, dbamy o tych, którzy zawodowo zajmują się wymiarem sprawiedliwości, natomiast myślę, że wszyscy z państwa, którzy śledzą sesje chociażby gdańskiej Rady Miasta widzą jak bardzo borykamy się właśnie z kwestią powoływania ławników i jak często ten temat także staje podczas obrad i rzeczywiście dziękuję bardzo za tę inicjatywę panu ministrowi Bodnarowi, panu ministrowi Myrsze, Ministerstwu Sprawiedliwości. My wspólnie chcemy promować właśnie instytucję ławnika. Cieszę się i muszę państwu powiedzieć, że jednak kilkoro urzędników miejskich zgłosiło się i zostało wybranych przez Radę Miasta także do roli ławników. Myślę, że ten właśnie wymiar społeczny sądownictwa jest też czymś bardzo bardzo ważnym i trzeba go wśród lokalnych społeczności także promować. Za tę inicjatywę dziękuję i postaramy się nie zawieść – przyrzekła Aleksandra Dulkiewicz – prezydent Gdańska

– Panie ministrze, magnificencjo, szanowni państwo, panie i panowie. Powiem szczerze, że ja się znajduję w mojej ulubionej absolutnie ulubionej pozycji. Pako adwokat zawsze lubiłem mówić na końcu – powiedział, podsumowując obydwa wydarzenia prof. Piotr Girdwoyń – dyrektor Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie.

Fot. Kazimierz Netka.

– Dlaczego? Dlatego, że wszyscy już wszystko powiedzieli. Ja mogę powiedzieć takie rzeczy, które naprawdę leżą mi na sercu. W szkole nie uczymy ani geografii, ani geometrii ale ja powiem o geografii i o geometrii. Tutaj była już mowa o tym, że Polska jest podzielona. Tak, jest taki pas keczupu czyli taki równoleżnik, gdzie produkuje się keczupy i faktycznie poniżej tego pasa keczupu mamy zdecydowanie więcej aplikantów niż powyżej. Zgoda. Ale muszę państwu powiedzieć, że w tej geometrycznej konstrukcji geograficzno – geometrycznej mamy także pionową linię. To jest linia wyznaczona mniej więcej Wisłą i na dole jest Kraków. Na przecięciu tych dwóch linii jest miasto, z którego pochodzę czyli Warszawa. Na północy jest to piękne wolne, wspaniałe miasto jakim jest Gdańsk. Jak nałożymy na siebie te dwie linie, to będziemy mieli taki wielki plus w mapie całego kraju i to jest najpiękniejszy znak, jakim możemy rozpocząć funkcjonowanie filii Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w Gdańsku – podsumował prof. Piotr Girdwoyń – dyrektor Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie.

Fot. Kazimierz Netka.

Czego dotyczy List intencyjny? Wynika to z preambuły, której treść przekazała nam mgr Magdalena Nieczuja-Goniszewska – rzeczniczka prasowa Uniwersytetu Gdańskiego, lierowniczka Zespołu Prasowego Centrum Komunikacji i Promocji (CKiP):

„Dostrzegając problem niedostatecznej liczby absolwentów studiów prawniczych z obszaru województw północnej i środkowej Polski rozpoczynających aplikację sądową i prokuratorską w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury – w szczególności osób zamieszkujących w mniejszych miejscowościach tego obszaru – który wpływa na zwiększające się trudności z obsadą etatów orzeczniczych w sądach i prokuraturach zlokalizowanych w miastach powiatowych tych regionów, a także odnotowując konieczność podejmowania przez aplikantów logistycznie długotrwałych i kosztownych dojazdów na zajęcia prowadzone w Krakowie, niżej podpisani sygnatariusze zobowiązują się do współpracy i podjęcia działań umożliwiających utworzenie w Gdańsku filii Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, co pozwoli na pozyskanie merytorycznie przygotowanej kadry mogącej podjąć pracę w organach wymiaru sprawiedliwości północnej i środkowej Polski.”.

Kazimierz Netka

Proszę, czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *