Funkcjonariusze Morskiego Oddziału Straży Granicznej pomagają chronić Europę. Teraz m.in. obserwują ruchu statków na morskich granicach Grecji. Mogą tam zajmować się również zwalczaniem przestępczości transgranicznej.

Fot. z Archiwum Morskiego Oddziału Straży Granicznej (MOSG).

Polacy na misjach Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej Frontex.

Eksperci do spraw badania dokumentów, ustalania pochodzenia osób nielegalnie przekraczających granice czy wykrywania skradzionych pojazdów. Pełnią służbę na zewnętrznych granicach państw Unii Europejskiej, pływają w składzie wielonarodowej załogi jednostki patrolowej na Morzu Śródziemnym. Tylko w pierwszym półroczu tego roku 44 funkcjonariuszy Morskiego Oddziału Straży Granicznej wspierało w misjach i operacjach zagranicznych działania służb granicznych innych państw europejskich – wynika z informacji, które przekazał nam kpt. SG Andrzej Juźwiak – rzecznik prasowy Komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku.

 

Fot. z Archiwum Morskiego Oddziału Straży Granicznej (MOSG)

Funkcjonariusze MOSG uczestniczą m.in. w misjach koordynowanych przez Europejską Agencję Straży Granicznej i Przybrzeżnej Frontex oraz w ramach operacji wspierania państw bezpośrednio dotkniętych zjawiskiem kryzysu migracyjnego. Wśród nich są funkcjonariusze delegowani w ramach bilateralnych operacji do Macedonii, którzy wspierają miejscowe służby w zakresie przeciwdziałania nielegalnej migracji i zarządzania migracją. W misjach w Macedonii uczestniczyło w tym roku łącznie 15 przedstawicieli MOSG.

 

Fot. z Archiwum Morskiego Oddziału Straży Granicznej (MOSG)

Na pokładzie fińskiej jednostki pływającej „Merikarhu”, która operuje u wybrzeży Grecji, od początku ubiegłego roku przebywają rotacyjnie funkcjonariusze z Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej. „Merikarhu” to pierwszy patrolowiec z wielonarodową załogą biorący udział w operacjach Frontex. Na pokładzie są doświadczeni funkcjonariusze straży granicznych i przybrzeżnych z Polski, Niemiec, Łotwy, Litwy, Estonii, Rumunii i Grecji. Główną załogę stanowią funkcjonariusze z Finlandii. Zadaniem „Merikarhu” jest obserwacja, wykrywanie i monitorowanie ruchu statków na morskich granicach Grecji w celu zapobiegania przerzutowi migrantów. W trakcie morskich patroli jednostka może podejmować działania ratownicze i te związane z kontrolą graniczną, a także wspierać różne funkcje straży przybrzeżnej, takie jak nadzór nad rybołówstwem, kontrola zanieczyszczeń i zwalczanie przestępczości transgranicznej.

 

Fot. z Archiwum Morskiego Oddziału Straży Granicznej (MOSG)

W ubiegłym roku w operacjach koordynowanych przez Frontex uczestniczyło ponad 30 funkcjonariuszy MOSG, którzy pełnili służbę m.in. w Grecji, Bułgarii, Hiszpanii, Rumunii czy we Włoszech. Z kolei w ramach bilateralnych operacji do Macedonii, Morski Oddział SG delegował 16 funkcjonariuszy – informuje kpt. SG Andrzej Juźwiak – rzecznik prasowy Komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku.

(K.N.)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *